Farmářské dobroty u orloje

Farmářské sýry a uzeniny, voňavé pečivo nebo čerstvé bylinky. I to nabídne Hanácký farmářský trh, který novou sezonu v srdci Olomouce startuje v sobotu 1. dubna.

Stánky s poctivými dobrotami najdete na Horním náměstí před podloubím radnice.

close Famářský trh v Olomouci. Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/Kristýna Kovaříková zoom_in „Trhy vstupují letos do sedmé sezóny. S městem jsme se dohodli na vybraných sobotních termínech, některé soboty vynecháváme kvůli kolizím s jinými významnými akcemi. I letos ale nabídneme řadu novinek. V dubnu to budou například farmářské uzeniny z Písečné u Jeseníka, koláče z ricotty od paní Jaňákové z Kunína, levandulové výrobky z Těchonic nebo keramika od paní Moudré z Dobromilin," nalákala organizátorka Hanáckého farmářského trhu Markéta Záleská.

Hanácký farmářský trh bude s velikonoční nabídkou také součástí Olomouckých Velikonoc v neděli 16. dubna. „Doprovodně se připojíme i ke Svátkům města Olomouce v sobotu 3. června. V červenci a srpnu se bude trh konat jen dvakrát do měsíce, protože v létě je vzhledem k dovoleným menší poptávka," uvedla ještě Markéta Záleská.

Přehled prodávajících najdete ZDE

Zábavné ragby 

Dress RUGBY Olomouc 2017, to je název akce při které můžete podpořit propagaci ženského rugby.

Akce se koná v sobotu 1. dubna v areálu TJ Lokomotiva Olomouc a startuje v 10 hodin, kdy se uskuteční turnaj mládeže, turnaj žen v šatech pak od 14 hodin. Více informací je uvedeno na www.rugbyolomouc.cz 

ČTĚTE TAKÉ: Heliport na Tabuláku asi zůstane. Vrtulníky kvůli novým bytům změní trasu

Probouzení hory na Sluňákově

close Sluneční hora. Otevření Domu přírody Litovelského Pomoraví u Horky nad Moravou info Zdroj: DENÍK/Jiří Kopáč zoom_in Sluníčko ohřívá prochladlou zem, v půdě to ožívá, zvířata a rostliny, které přes zimu spaly, procitají. Pojďte do Sluňákova v Horce nad Moravou probudit horu, akce začíná ve 13 hodin.

„S dětmi si zahrajeme na zahradníky a zasadíme semínka řeřichy, které si odnesou domů, kde mohou pozorovat, jak klíčí a postupně roste. Na dalších stanovištích si děti vyrobí pampelišku, zahrají si na krtka, budou zkoumat co se děje v půdě nebo hledat ztracená mláďátka," popisují program organizátoři.
Poslední vstup na stanoviště je v 16 hodin, rodinné vstupné 100 korun. 

Výtvarná dílna

Malými ilustrátory se stanou účastníci výtvarné dílny Divadla na cucky v Olomouci. Akce se koná v prostorách divadla na Wurmově ulici, v rámci dílny se účastníci zaměří na tvorbu leporela. To si vyrobí z papíru a poté jej zaplní ilustracemi na zadané téma. Vznikne tak malá autorská kniha, kterou si děti budou moci odnést domů. Výtvarná dílna trvá 90 minut a určená je pro umělce ve věku od 6 do 12 let. Vstupné je 70 korun. (paš)

ČTĚTE TAKÉ: Pevnost poznání zve do zvláštního světa dětí s autismem

Sváteční spřežení pod Kosířem

Sezonu na apríla začínají v unikátním Muzeu kočárů v Čechách pod Kosířem. Při té příležitosti bude okolními vesnicemi projíždět cestovní kočár, na který se můžete těšit hned na několika místech.

Cesta kočárem po pamětihodnostech se letos koná v duchu 270. výročí příjezdu kardinála Troyera, který v roce 1747 ve zlatém kočáru navštívil Olomouc. Kočár bude obcemi projíždět v doprovodu jízdní gardy.

„Každá zastávka programu má kostelík nebo kapličku, které budou otevřené pro veřejnost, na několika místech bude připraven i celodenní program. Také s sebou povezeme zavazadla s dárky pro děti," prozradil ředitel Muzea historických kočárů Václav Obr. 

Rozpis zastávek ZDE

Lázně Slatinice otevírají

close Lázně Slatinice info Zdroj: www.slatinice.com zoom_in Start nové sezony ohlásily na o nadcházející víkend i Lázně Slatinice.

Akce se koná v sobotu 1. dubna od 12 hodin v lázeňském areálu. Na programu je jarmark, setkání se starým Granátníkem a povídání o Napoleonských válkách, ale i komentovaná prohlídka kostela Nanebevzetí panny Marie, příjezd čtyřspřeží s hulány z Muzea historických kočárů Václava Obra nebo výstavy a dobroty z lázeňské kuchyně. 

ČTĚTE TAKÉ: Arriva bude jezdit z Olomouce do Nitry každý den

Jaro na Plumlově

Také hrady a zámky 1. dubna začínají sezonu. V Plumlově při té příležitosti zvou na jarní slavnosti.

Průvodci v kostýmech provedou výpravy nejen komnatami, ale také klasickými jarními zvyky a tradicemi.

„Brány otevřeme ve třináct hodin a od půl třetí chystáme vynášení smrtky. Na stáncích prodejní výstavy bude i velikonoční zboží," prozradila zástupkyně plumlovského kastelána Kateřina Jenešová s tím, že na slavnostech budou k vidění také draví ptáci a vydry.

Pořadatelé lákají rovněž na hudební program a bohaté občerstvení.

Pohádkový karneval

V sobotu 1. dubna se v Expozici času ve Šternberku uskuteční Pohádkový karneval. Na děti čekají soutěže, hry, dětská diskotéka a na konci vyhodnocení nejlepší masky. Děti zaplatí 60 korun na vstupné, dospělí 30 korun. (paš)

Sdružení obcí mikroregionu Království pořádá pro všechny občany Království hraje, zpívá a tančí. Obecní dům v Blatci na Olomoucku zaplní folklorní a taneční soubory, mažoretky nebo třeba hudební skupiny. Akce startuje ve 13 hodin, vstup je zdarma. 

Haňovický košt

Soutěž o nejlepší pálenku z Haňovic a okolí, Haňovský košt, se chystá na sobotu 1. dubna v Haňovicích na Olomoucku. Akce startuje v 18 hodin v místním kulturním domě, hudební doprovod zajistí Damane Band Radek Šperlich a o zábavu se postará Haňovské Shock. 

ČTĚTE TAKÉ: Lesní bar napadli vandalové, odhalit je může míč

Vynášení Morany

V den Smrtné neděle, čtrnáct dnů před Velikonocemi, zachovávají lidé v Hradečné, místní části Bílé Lhoty u Litovle po staletí lidovou tradici vynášení Morany. Morana se bude vynášet ve vesnici od 13 hodin v neděli 2. dubna. (paš)

Fotografická výstava v dómu

Unikátní výstava sedmi desítek velkoplošných fotografií, které jsou průřezem významnými církevními událostmi loňského roku, zachycenými uměleckou a dokumentární formou budou od 2. dubna k vidění v kryptě olomoucké katedrály sv. Václava.

„Vystavené snímky zachycují kouzlo hry se světlem v nádherných interiérech katedrál, ale i ducha mládežnických setkání nebo národních poutí,“ řekl hlavní organizátor Pavel Langer. Unikátní výstava se podle něj snaží zachytit neviditelné, duchovní rozměr člověka.

Celostátní nezisková organizace Člověk a víra zastřešuje práci více než osmdesáti dobrovolných fotografů z celé ČR, kteří uměleckou formou dokumentují významné křesťanské akce českých církví v naší zemi i v zahraničí. Sdružení je otevřeno novým fotografům, kterým nabízí jednak obecné školení v oblasti fotografie, jednak školení specifické, z hlediska sakrální fotografie.

Zájemci se mohou s dosavadní prací sdružení seznámit a s jejich členy navázat kontakt během výstavy a především na samotné vernisáži, která se koná pod záštitou olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera v neděli 2. dubna od 15.30 hodin.

Následně bude výstava veřejně přístupná až do 27. dubna, vždy od úterý do soboty v čase 10.00 – 13.00 a 14.00 – 17.00 hod., o nedělích pak od 11.00 – 13.00 a 14.00 – 18.00 hodin. 

ČTĚTE TAKÉ: Rozhledna na Kosíři je stále zavřená. Otevřou aspoň občerstvení?