VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o víkendu? Na Poděbrady, zábavu s mozkem i filmový festival

Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.

16.3.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Sedláková Lucie

Dny mozku v Pevnosti poznání

Jak porozumět řeči neuronů a co by psaly na Facebook největší mozky historie Newton nebo Einstein? Interaktivní hry, optické klamy nebo záhadné rostliny, které dokáží ovlivnit lidské vnímání. To nabídne pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci o víkendu 17. a 18. března. Program pro celou rodinu je nazvaný Dny mozku.

Návštěvníci uvidí novinky na obřím modelu mozku, jehož autorkou je Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty. Tento exponát je v sekci Rozum v hrsti a během víkendového programu u něj budou připraveny komentované prohlídky. Ty startují v sobotu ve 12.30 a v 16 hodin a v neděli ve 12.30.

„V půlhodinových vstupech odhalím řadu zajímavostí o neuronech, základních stavebních buňkách každého mozku. Kromě toho prozradím, v čem je unikátní mozek londýnských taxikářů či světových pianistů,“ řekla Ivana Fellnerová.

V sobotu a neděli, vždy od 14 hodin, bude v přednáškovém sále interaktivní prezentace na téma paměť a její trénování. Přednáška ukáže, že pokud jsou mozku servírována fakta rafinovanou formou, dokáže neuvěřitelné. Za pouhou hodinu se může v hlavě „usadit“ celoroční kalendář nebo cokoli jiného, co lidem usnadní každodenní život.

Pro všechny zvídavé návštěvníky budou k dispozici interaktivní hry, pomocí nichž si osvěží svou mysl. „Těšit se mohou na Pentomimo nebo karetní hru Set, u které si procvičí postřeh a schopnost rychlého uvažování. K dispozici budou také dřevěné hlavolamy a optické klamy, které se zdají být na první pohled něčím jiným, než ve skutečnosti jsou,“ doplnila autorka programu Pavlína Krejčí.

V laboratoři budou připraveny kouzelné chemické pokusy, které všem zaručeně zamotají hlavu. Děti, které milují pokusy, budou tvarovat kuličky z vody, měnit vodu na víno nebo zkoumat látky, které mění barvu jako chameleon. Nebudou chybět ani chemické šifry na procvičení mozkových závitů.

Inspirující bude prezentace tajuplných a lákavých rostlin, které mohou být i nebezpečné. V expozici Živá voda bude k vidění indiánský kaktus s českým názvem ježunka Williamsova, šalvěj divotvorná z Mexika nebo kolovník, což je jedna z původních přísad Coca-Coly.

Ve vědecké výtvarce zase lektoři přiblíží funkci mozku. Zájemci si vyrobí jeho model, který si pak mohou odnést domů. V expozici o historii pak animátoři předvedou, jak by to vypadalo, kdyby například Nietzsche používal sociální sítě. Co by sdílel, lajkoval nebo komentoval. Více informací je uvedeno na www.pevnostpoznani.cz

Přivítání jara na Poděbradech

Tvoření, zábava i dobroty čekají v sobotu na malé i velké na olomouckém přírodním koupališti Podebrady.

Akce Přivítání jara nabídne dílničky, ale také svíčkovou či jarní pomazánku. Program je na terase připraven od 10 do 17 hodin. 

"Těšíme se na Vás, venku nebo vevnitř", zvou pořadatelé.

Procházka zaniklou Olomoucí

Projít se prohlídkovým okruhem s názvem Zaniklá Olomouc, mohou všichni zájemci v neděli 18. března.

„Nechte si ukázat například kostel sv. Jakuba, zaniklou městskou vodárnu, Fischplatz, fojtství, banku Primavesi, zrušené kláštery na Předhradí nebo slavnou olomouckou mincovnu,“ láká pořadatel.

Netradiční vycházka se koná v neděle 18. března od 13 hodin, sraz je ve Studentské ulici před budovou krajského soudu.

Vstupné je 80 korun, 50 korun zaplatí děti od 6 do 14 let. Pořadatel avizuje, že prohlídka se uskuteční za každého počasí v případě minimálně počtu 15 platících účastníků.

Z důvodu omezeného počtu míst je však nutná rezervace na mailu tomas.kryl@email.cz. Více informací je uvedeno na www.nejlepsipruvodce.cz

Výstava hub

Jak pestrý a nesmírně zajímavý svět hub je, zjistí návštěvníci nové výstavy ve Vlastivědné muzeu v Olomouci. Expozice s názvem Mykokosmos a s podtitulem Cesta do tajuplné říše hub, se veřejnosti otevírá v pátek 16. března a potrvá do neděle 1. července.

Houby jedlé, nejedlé, jedovaté i léčivé, dobře známé i netradiční, malé i obří, škodlivé i ty, které jsou chráněny zákonem, jsou k vidění v Mendelově sále Vlastivědného muzea v Olomouci.

V současné době je na světě popsáno více jak sto tisíc druhů hub, z nichž nejznámější jsou takzvané makromycety, tedy houby s plodnicemi pozorovatelnými pouhým okem. V českých zemích jich roste přes tři tisíce druhů, z nichž více než dvě stě si můžete na této výstavě podrobně prohlédnout díky fotografiím a modelům vyrobeným ze speciálního druhu polystyrénu. Od těch opravdových jsou téměř k nerozeznání, snad až na typickou vůni.

„Na rozdíl od klasických houbařských výstav se Mykokosmos nezaměřuje pouze na běžně se vyskytující houby, ale věnuje se také dalším, méně známým druhům, o jejichž existenci nemá většina lidí ani potuchy. Pozornost je věnována nejrůznějším aspektům biologie hub, například jejich vztahům s jinými organismy, léčebnému využití atd. Na své si tak přijdou nejen houbaři, ale i náročnější zájemci o přírodovědné poznání,“ řekl Vojtěch Taraška, kurátor sbírky hub Vlastivědného muzea v Olomouci.

Na této výstavě, kterou Vlastivědnému muzeu v Olomouci zapůjčila ornitologická stanici Muzea Komenského v Přerově ORNIS, účastníci uvidí také nedávno popsané druhy: suchohřib topolových, který byl v Česku poprvé nalezen u Tovačova, nebo hřib šedorůžový, který byl objeven jako pro vědu nový druh v roce 2014 v Beskydech. K výstavě je připravena i řada hravých edukačních prvků pro děti.

Mladá kamera s Radimem Špačkem

Tradiční setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí se chystá v městském kině v Uničově na Olomoucku. Už 44. ročník Mladé kamery se koná ve dnech 16. a 17. března.

Hlavní součástí festivalu je soutěžní přehlídka filmové tvorby autorů mladších 30 let, v níž se divákům a porotcům představí také dvanáct zahraničních snímků. V porotě soutěže letos kromě jiných zasedne také filmový a televizní režisér Radim Špaček.

„O účast v soutěži letos bojovala více než stovka snímků. Podobně jako v minulých letech i letos celková délka přihlášených filmů přesahuje časové možnosti festivalu, a proto jich do vlastní soutěže proniklo „jen“ 51,“ uvedl ředitel Mladé kamery Aleš Langer.

Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy. Jejich tematické zaměření potvrzuje trend posledních let: zatímco v předešlém desetiletí dominovaly hrané tvorbě komedie, parodie, anekdoty a další „nevážné“ filmové žánry, nyní se mladí filmaři stále více věnují vážným tématům, často až existenciálním.

„Výrazně také narostl počet experimentálních filmů, naopak v menšině jsou i letos dokumenty a hudebně zaměřené snímky. Animované filmy budou opět soutěžit v samostatné soutěžní kategorii,“ pokračoval ředitel a doplnil, že téměř čtvrtinu soutěžní kolekce letos tvoří filmy ze zahraničí; devět ze Slovenska a dále po jednom z Rakouska, Francie a Etiopie.

Kvality soutěžních filmů bude hodnotit odborná porota. Vedle Radima Špačka v ní zasednou filmoví pedagogové Martin Čihák a Milan Šebesta, režisérka Olga Dabrowská a režisér Jiří Sádek.

Návštěvníkům i soutěžícím bude v době festivalu k dispozici jako konzultant úspěšný mladý filmař Jan Chramosta, jehož krátký hraný film „BioBuddy“ byl vloni v Seattlu oceněn jako druhý nejlepší snímek natočený v rámci „48 Hour Film Project“ a k tomu získal i cenu za nejlepší režii. Film byl poté představen také na festivalu v Cannes.

Slavnostní zahájení čtyřiačtyřicáté Mladé kamery se uskuteční v pátek 16. března v 18 hodin v uničovském kině Družba. Až do půlnoci budou na programu soutěžní projekce doplněné diskusemi s porotci a ve stejném duchu bude soutěž pokračovat i v sobotu 17. března.

Po ukončení soutěže zpestří návštěvníkům sobotní odpoledne ukázky moderní filmařské techniky a v 18 hodin soutěžní přehlídka vyvrcholí slavnostním vyhlášením výsledků a promítnutím vítězného filmu Mladé kamery.

„Program festivalu uzavře projekce nového dokumentárního snímku Libuše Rudinské „Na tělo“, bezprostředního, ba až intimního portrétu významného českého fotografa Jindřicha Štreita. Film bude doprovozen besedou s režisérkou i se samotným protagonistou. V prostorách kina bude při této příležitosti prezentována unikátní kolekce plakátů ke Štreitovým fotografickým výstavám,“ doplnil Aleš Langer.

Dvoudenní vstupné je 150 korun, jednodenní 100 korun. Více informací je uvedeno na www.mladakamera.cz

Vlaštovkiáda ve Velké Bystřici

Pojďte vytvořit nový rekord a přijďte si zasoutěžit v hodu vlastnoručně vyrobenou vlaštovkou. Vlaštovkiáda se koná v sobotu 17. března v Orlovně ve Velké Bystřici na Olomoucku a to od 14 do 17 hodin.

Registrace soutěžících bude od 14 do 14.30, drobné občerstvení je pro účastníky zajištěno, organizátoři ještě upozorňují, aby si zájemci s sebou vzali přezůvky. 

V Hradečné se rozloučí se zimou

Tradiční vítání jara a vynášení Morany se chystá na neděli 18. března v Hradečné, místní části Bílé Lhoty na Olomoucku.

„V den Smrtné neděle, čtrnáct dnů před Velikonocemi, se v této malé vesničce zachovala po staletí lidová tradice, kdy dívky vynáší Moranu,“ píší organizátoři z Domu dětí a mládeže v pozvánce. Začátek je ve 13 hodin. 

Hněvotínský košt

Už podeváté se bude v Hněvotíně na Olomoucku vybírat ta nejlepší pálenka. Hněvotínský košt, jak se akce jmenuje, se koná v pátek 16. března od 18 hodin v tamním Kulturním domě.

Vstupné je 50 korun, součástí je kupón na ochutnání 15 vzorků. Chybět nebude občerstvení a živá hudba. (paš)

Větrání v Litomyšli

Hledat jaro u Litomyšle se vydají účastníci výletu z cyklu Větrání, které pořádá Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Výlet se koná v sobotu 17. března, sraz je v 7.40 před hlavním nádražím Olomouc. Na téměř sedmnáctikilometrové trase se účastníci výletu podívají do přírodní rezervace Psí kuchyně, také k zámečku, který inspiroval Aloise Jiráska, a především objeví půvaby Litomyšle.

Výlet je zdarma, jízdné si ale platí každý sám. Je vhodné se dopředu, nejpozději 24 hodin před udaným časem srazu, přihlásit na e-mail martin.visna@upol.cz Více informací a trasa zájemci najdou na webu Radost z pohybu

Autor: Petra Pášová

16.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 500 Kč Montážní dělníci výrobků a zařízení Operátor/operátorka montáže - Olomouc (1803001). Požadované vzdělání: úsv. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20500 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Operátor montáže - Olomouc (1803001), , Jste vhodným uchazečem, pokud:, - máte SOU nebo SŠ vzdělání, - jste fyzicky zdatný, - jste manuálně zručný, - jste spolehlivý, zodpovědný a pracovitý, , Budete se věnovat:, - zapojování a montáži alternátorů , , Proč by se Vám mohla tato pracovní nabídka líbit?, - nabízíme práci na HPP, - máte možnost přestupu do kmene firmy, - máte nárok na 25 dní dovolené, - přispíváme na stravování, , Pracoviště: Olomouc, Mzda: mzda od 20.500,- Kč + čtvrtletní bonusy, Nástup: dle dohody, Směnnost: třísměnný provoz, , Pokud vás uvedené informace oslovily, splňujete požadavky nebo máte k nabízené pozici jakékoliv dotazy, kontaktujte nás na tel. 773 447 447 anebo e-mailem na prace@gasl.cz.. Pracoviště: Gasl cz s.r.o.., Pavelčákova, č.p. 437, 779 00 Olomouc 9. Informace: Kontakt, +420 773 447 447. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 19 500 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19500 kč, mzda max. 27000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Věrovany č.p. 600. Nástup možný ihned., Požadavky: SOU, průkaz na obsluhu VZV podmínkou, vhodné i pro absolventy, jeřábnický a vazačský průkaz výhodou, manuální zručnost, logické myšlení, samostatnost., Směny: ranní 6:00 - 14:00 hod., odpolední 14:00 - 22:00 hod. Firma se nachází mimo dopravní obsluhu., Životopisy je možné zasílat POUZE na prace@metech.cz nebo volat na 775 780 092.. Pracoviště: M e t e c h s.r.o., 783 75 Dub nad Moravou. Informace: Petra Kopecká, +420 775 780 092. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 20 000 Kč Číšníci a servírky Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Kocourovec č.p. 2, Přáslavice., Kontakt je možný osobně na adrese pracoviště od 8:00 - 15:00 hod., telefonicky od 8:00 - 15:00 hod. nebo mailem., Firma LAMMEL STAR s.r.o. přijme na pozici zedník muže nebo ženu na HPP, DPP nebo OSVČ., Požadujeme dobrou pracovní morálku, zručnost a spolehlivost., Nabízíme práci v příjemném pracovním prostředí i kolektivu.. Pracoviště: Lammel star s.r.o., 783 56 Doloplazy. Informace: Renáta Planičková, +420 733 373 188. Obchod - Obchod Obchodní zástupce 14 900 Kč Obchodní zástupci Obchodní zástupce prodeje kadeřnického materiálu. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Helsinská č.p. 106/8, Olomouc. Nástup možný ihned., Požadavky: vzděl. SŠ, ŘP sk. B, znalost práce na PC, praxe v oboru vítána. Mzda + odměny až 15.000 Kč dle obratu., Své strukturované životopisy nejlépe s fotografií zasílejte POUZE na výše uvedenou emailovou adresu!. Pracoviště: Marie zatloukalová - provoz., Helsinská, č.p. 106, 779 00 Olomouc 9. Informace: Marie Zatloukalová, .

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ve špici olomoucké radnice se ukrývaly staré fotografie, dopisy, plakáty, mince či knihy z roku 1962
1 20

Vzkaz z olomoucké věže: Vám, co již žijete v komunismu, se splní naše sny

Výlov Hradeckého rybníka v Tovačově
29

Výlov v Tovačově je tady! Zve i na rybí hranolky, pstruhy a muziku

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

Další strach o Pilaře? Bude v pořádku, ujišťuje kouč

Olomoucký záložník Václav Pilař vynechal středeční trénink, na sobotní důležitý mač se Zlínem by ale podle trenéra Václava Jílka měl být připraven.

Divadlo na Šantovce láká na komedie a herecké hvězdy

Olomoučtí divadelní nadšenci se mohou těšit na podzimní nabídku Divadla na Šantovce. Do hanácké metropole dorazí známí herci. Diváci se tak mohou těšit na Tatianu Vilhelmovou, Pavla Lišku, Lukáše Pavláska či Veroniku Freimanovou. Komediální maraton začne už tuto sobotu 20. října v sedmou hodinu večerní a bude pokračovat až do 24. listopadu.

Na tahu na Šternberk kolony, přes Štarnov uzavírka

Jen pro otrlé je v těchto dnech jízda autem mezi Olomoucí a Šternberkem. Na silnici I/46 se u Lašťan pracuje a vytvářejí se dlouhé kolony.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT