VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o víkendu? Na Poděbrady, zábavu s mozkem i filmový festival

Tipy na zajímavé víkendové akce na Olomoucku.

16.3.2018
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Sedláková Lucie

Dny mozku v Pevnosti poznání

Jak porozumět řeči neuronů a co by psaly na Facebook největší mozky historie Newton nebo Einstein? Interaktivní hry, optické klamy nebo záhadné rostliny, které dokáží ovlivnit lidské vnímání. To nabídne pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci o víkendu 17. a 18. března. Program pro celou rodinu je nazvaný Dny mozku.

Návštěvníci uvidí novinky na obřím modelu mozku, jehož autorkou je Ivana Fellnerová z přírodovědecké fakulty. Tento exponát je v sekci Rozum v hrsti a během víkendového programu u něj budou připraveny komentované prohlídky. Ty startují v sobotu ve 12.30 a v 16 hodin a v neděli ve 12.30.

„V půlhodinových vstupech odhalím řadu zajímavostí o neuronech, základních stavebních buňkách každého mozku. Kromě toho prozradím, v čem je unikátní mozek londýnských taxikářů či světových pianistů,“ řekla Ivana Fellnerová.

V sobotu a neděli, vždy od 14 hodin, bude v přednáškovém sále interaktivní prezentace na téma paměť a její trénování. Přednáška ukáže, že pokud jsou mozku servírována fakta rafinovanou formou, dokáže neuvěřitelné. Za pouhou hodinu se může v hlavě „usadit“ celoroční kalendář nebo cokoli jiného, co lidem usnadní každodenní život.

Pro všechny zvídavé návštěvníky budou k dispozici interaktivní hry, pomocí nichž si osvěží svou mysl. „Těšit se mohou na Pentomimo nebo karetní hru Set, u které si procvičí postřeh a schopnost rychlého uvažování. K dispozici budou také dřevěné hlavolamy a optické klamy, které se zdají být na první pohled něčím jiným, než ve skutečnosti jsou,“ doplnila autorka programu Pavlína Krejčí.

V laboratoři budou připraveny kouzelné chemické pokusy, které všem zaručeně zamotají hlavu. Děti, které milují pokusy, budou tvarovat kuličky z vody, měnit vodu na víno nebo zkoumat látky, které mění barvu jako chameleon. Nebudou chybět ani chemické šifry na procvičení mozkových závitů.

Inspirující bude prezentace tajuplných a lákavých rostlin, které mohou být i nebezpečné. V expozici Živá voda bude k vidění indiánský kaktus s českým názvem ježunka Williamsova, šalvěj divotvorná z Mexika nebo kolovník, což je jedna z původních přísad Coca-Coly.

Ve vědecké výtvarce zase lektoři přiblíží funkci mozku. Zájemci si vyrobí jeho model, který si pak mohou odnést domů. V expozici o historii pak animátoři předvedou, jak by to vypadalo, kdyby například Nietzsche používal sociální sítě. Co by sdílel, lajkoval nebo komentoval. Více informací je uvedeno na www.pevnostpoznani.cz

Přivítání jara na Poděbradech

Tvoření, zábava i dobroty čekají v sobotu na malé i velké na olomouckém přírodním koupališti Podebrady.

Akce Přivítání jara nabídne dílničky, ale také svíčkovou či jarní pomazánku. Program je na terase připraven od 10 do 17 hodin. 

"Těšíme se na Vás, venku nebo vevnitř", zvou pořadatelé.

Procházka zaniklou Olomoucí

Projít se prohlídkovým okruhem s názvem Zaniklá Olomouc, mohou všichni zájemci v neděli 18. března.

„Nechte si ukázat například kostel sv. Jakuba, zaniklou městskou vodárnu, Fischplatz, fojtství, banku Primavesi, zrušené kláštery na Předhradí nebo slavnou olomouckou mincovnu,“ láká pořadatel.

Netradiční vycházka se koná v neděle 18. března od 13 hodin, sraz je ve Studentské ulici před budovou krajského soudu.

Vstupné je 80 korun, 50 korun zaplatí děti od 6 do 14 let. Pořadatel avizuje, že prohlídka se uskuteční za každého počasí v případě minimálně počtu 15 platících účastníků.

Z důvodu omezeného počtu míst je však nutná rezervace na mailu tomas.kryl@email.cz. Více informací je uvedeno na www.nejlepsipruvodce.cz

Výstava hub

Jak pestrý a nesmírně zajímavý svět hub je, zjistí návštěvníci nové výstavy ve Vlastivědné muzeu v Olomouci. Expozice s názvem Mykokosmos a s podtitulem Cesta do tajuplné říše hub, se veřejnosti otevírá v pátek 16. března a potrvá do neděle 1. července.

Houby jedlé, nejedlé, jedovaté i léčivé, dobře známé i netradiční, malé i obří, škodlivé i ty, které jsou chráněny zákonem, jsou k vidění v Mendelově sále Vlastivědného muzea v Olomouci.

V současné době je na světě popsáno více jak sto tisíc druhů hub, z nichž nejznámější jsou takzvané makromycety, tedy houby s plodnicemi pozorovatelnými pouhým okem. V českých zemích jich roste přes tři tisíce druhů, z nichž více než dvě stě si můžete na této výstavě podrobně prohlédnout díky fotografiím a modelům vyrobeným ze speciálního druhu polystyrénu. Od těch opravdových jsou téměř k nerozeznání, snad až na typickou vůni.

„Na rozdíl od klasických houbařských výstav se Mykokosmos nezaměřuje pouze na běžně se vyskytující houby, ale věnuje se také dalším, méně známým druhům, o jejichž existenci nemá většina lidí ani potuchy. Pozornost je věnována nejrůznějším aspektům biologie hub, například jejich vztahům s jinými organismy, léčebnému využití atd. Na své si tak přijdou nejen houbaři, ale i náročnější zájemci o přírodovědné poznání,“ řekl Vojtěch Taraška, kurátor sbírky hub Vlastivědného muzea v Olomouci.

Na této výstavě, kterou Vlastivědnému muzeu v Olomouci zapůjčila ornitologická stanici Muzea Komenského v Přerově ORNIS, účastníci uvidí také nedávno popsané druhy: suchohřib topolových, který byl v Česku poprvé nalezen u Tovačova, nebo hřib šedorůžový, který byl objeven jako pro vědu nový druh v roce 2014 v Beskydech. K výstavě je připravena i řada hravých edukačních prvků pro děti.

Mladá kamera s Radimem Špačkem

Tradiční setkání mladých filmařů z České republiky i ze zahraničí se chystá v městském kině v Uničově na Olomoucku. Už 44. ročník Mladé kamery se koná ve dnech 16. a 17. března.

Hlavní součástí festivalu je soutěžní přehlídka filmové tvorby autorů mladších 30 let, v níž se divákům a porotcům představí také dvanáct zahraničních snímků. V porotě soutěže letos kromě jiných zasedne také filmový a televizní režisér Radim Špaček.

„O účast v soutěži letos bojovala více než stovka snímků. Podobně jako v minulých letech i letos celková délka přihlášených filmů přesahuje časové možnosti festivalu, a proto jich do vlastní soutěže proniklo „jen“ 51,“ uvedl ředitel Mladé kamery Aleš Langer.

Nejpočetněji jsou v soutěži zastoupeny hrané filmy. Jejich tematické zaměření potvrzuje trend posledních let: zatímco v předešlém desetiletí dominovaly hrané tvorbě komedie, parodie, anekdoty a další „nevážné“ filmové žánry, nyní se mladí filmaři stále více věnují vážným tématům, často až existenciálním.

„Výrazně také narostl počet experimentálních filmů, naopak v menšině jsou i letos dokumenty a hudebně zaměřené snímky. Animované filmy budou opět soutěžit v samostatné soutěžní kategorii,“ pokračoval ředitel a doplnil, že téměř čtvrtinu soutěžní kolekce letos tvoří filmy ze zahraničí; devět ze Slovenska a dále po jednom z Rakouska, Francie a Etiopie.

Kvality soutěžních filmů bude hodnotit odborná porota. Vedle Radima Špačka v ní zasednou filmoví pedagogové Martin Čihák a Milan Šebesta, režisérka Olga Dabrowská a režisér Jiří Sádek.

Návštěvníkům i soutěžícím bude v době festivalu k dispozici jako konzultant úspěšný mladý filmař Jan Chramosta, jehož krátký hraný film „BioBuddy“ byl vloni v Seattlu oceněn jako druhý nejlepší snímek natočený v rámci „48 Hour Film Project“ a k tomu získal i cenu za nejlepší režii. Film byl poté představen také na festivalu v Cannes.

Slavnostní zahájení čtyřiačtyřicáté Mladé kamery se uskuteční v pátek 16. března v 18 hodin v uničovském kině Družba. Až do půlnoci budou na programu soutěžní projekce doplněné diskusemi s porotci a ve stejném duchu bude soutěž pokračovat i v sobotu 17. března.

Po ukončení soutěže zpestří návštěvníkům sobotní odpoledne ukázky moderní filmařské techniky a v 18 hodin soutěžní přehlídka vyvrcholí slavnostním vyhlášením výsledků a promítnutím vítězného filmu Mladé kamery.

„Program festivalu uzavře projekce nového dokumentárního snímku Libuše Rudinské „Na tělo“, bezprostředního, ba až intimního portrétu významného českého fotografa Jindřicha Štreita. Film bude doprovozen besedou s režisérkou i se samotným protagonistou. V prostorách kina bude při této příležitosti prezentována unikátní kolekce plakátů ke Štreitovým fotografickým výstavám,“ doplnil Aleš Langer.

Dvoudenní vstupné je 150 korun, jednodenní 100 korun. Více informací je uvedeno na www.mladakamera.cz

Vlaštovkiáda ve Velké Bystřici

Pojďte vytvořit nový rekord a přijďte si zasoutěžit v hodu vlastnoručně vyrobenou vlaštovkou. Vlaštovkiáda se koná v sobotu 17. března v Orlovně ve Velké Bystřici na Olomoucku a to od 14 do 17 hodin.

Registrace soutěžících bude od 14 do 14.30, drobné občerstvení je pro účastníky zajištěno, organizátoři ještě upozorňují, aby si zájemci s sebou vzali přezůvky. 

V Hradečné se rozloučí se zimou

Tradiční vítání jara a vynášení Morany se chystá na neděli 18. března v Hradečné, místní části Bílé Lhoty na Olomoucku.

„V den Smrtné neděle, čtrnáct dnů před Velikonocemi, se v této malé vesničce zachovala po staletí lidová tradice, kdy dívky vynáší Moranu,“ píší organizátoři z Domu dětí a mládeže v pozvánce. Začátek je ve 13 hodin. 

Hněvotínský košt

Už podeváté se bude v Hněvotíně na Olomoucku vybírat ta nejlepší pálenka. Hněvotínský košt, jak se akce jmenuje, se koná v pátek 16. března od 18 hodin v tamním Kulturním domě.

Vstupné je 50 korun, součástí je kupón na ochutnání 15 vzorků. Chybět nebude občerstvení a živá hudba. (paš)

Větrání v Litomyšli

Hledat jaro u Litomyšle se vydají účastníci výletu z cyklu Větrání, které pořádá Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Výlet se koná v sobotu 17. března, sraz je v 7.40 před hlavním nádražím Olomouc. Na téměř sedmnáctikilometrové trase se účastníci výletu podívají do přírodní rezervace Psí kuchyně, také k zámečku, který inspiroval Aloise Jiráska, a především objeví půvaby Litomyšle.

Výlet je zdarma, jízdné si ale platí každý sám. Je vhodné se dopředu, nejpozději 24 hodin před udaným časem srazu, přihlásit na e-mail martin.visna@upol.cz Více informací a trasa zájemci najdou na webu Radost z pohybu

Autor: Petra Pášová

16.3.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 15 000 Kč

Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Wolkerova č.p. 37/17, Olomouc., Kontakt je možný osobně pondělí a středa od 9:00 do 11:00 hodin. Osyková Hana, ul. Wolkerova 17, Olomouc (nová administrativní budova vedle pavilonu A), přízemí, personální oddělení. Prosím uchazeče o dodržování této doby. Kontakt je možný také telefonicky a e-mailem., Dělník:, - dělnické a zednické práce, - požadujeme vyučení nebo praxi v oboru zedník, - mzda 15 000,- Kč, nástup dle dohody, pracovní poměr do 30. 9. 2018, - úvazek 40 hodin týdně pondělí - pátek, - pracovní doba: 6:30 - 15:00 hod., , Benefity: , - firemní stravenky v hodnotě 100,- Kč , - příspěvek na PP, - 5 týdnů dovolené (alikvotní část). Pracoviště: Výstaviště flora olomouc, a.s., Wolkerova, č.p. 37, 779 00 Olomouc 9. Informace: Hana Osyková, +420 585 726 224.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 14 000 Kč

Uklízeči a pomocníci v ubytovacích a vzdělávacích zařízeních Uklízeč/ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: tř. Míru č.p. 671/117, Olomouc (konečná zastávka tram. 2 a 7). Předpokládaný nástup: 3/2018., Do našeho centra podpory zdravého životního stylu a pohybové aktivity - Aplikační centrum BALUO v Olomouci hledáme: uklízeče/uklízečku na hlavní pracovní poměr nebo brigádně., Požadavky: zodpovědnost, pracovitost a časová flexibilita - práce ve směnném provozu, soboty, neděle. Prac. doba: Ranní směna 6:00 - 14:15 hod., odpolední směna 14:15 - 22:00 hod., Nabízíme: příspěvek na stravování, 5 týdnů dovolené; příplatky za směnný provoz, soboty a neděle., První kontakt je možný POUZE telefonicky nebo mailem.. Pracoviště: Univerzita palackého v olomouci - aplikační centrum baluo, tř. Míru, č.p. 671, 779 00 Olomouc 9. Informace: Ladislava Meluchová, +420 585 636 032.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 16 000 Kč

Dělníci v oblasti výstavby budov Dělník na stavbě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 40. Poznámka: Místo výkonu práce: Střední Morava, Moravskoslezský kraj., Pomocný dělník na stavbě. Montážní dělník., Zam. výhody: Zajištěné ubytování., Kontakt je možný POUZE telefonicky nebo e-mailem.. Pracoviště: Grand aurum s.r.o., 783 45 Senice na Hané. Informace: Karel Čertanovskij, +420 722 655 692.

Informační technologie - Informační technologie Technici uživatelské 15 000 Kč

Technici uživatelské podpory informačních a komunikačních technologií Konzultant podpory. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: tř. Kosmonautů č.p. 1288/1, Olomouc., Konzultant podpory spolupracuje se zákazníky. Provádí konzultace a řeší klientské požadavky., Nabízíme:, - práci na hlavní pracovní poměr (možnost i na zkrácený úvazek),, - zaměstnání v dynamicky se rozvíjející oblasti,, - získání nových zkušeností se špičkovými produkty,, - perspektivu kariérového růstu,, - práci na zajímavých projektech,, - externí a interní vzdělávání,, - výborný pracovní kolektiv,, - zaměstnanecké výhody (např. příspěvek do fitness centra, firemní akce, 5 týdnů dovolené, stravenky, zvýhodněné volání, sportovní volnočasové aktivity),, - moderní pracovní prostředí,, - mzdu dohodou., , Požadujeme:, - SŠ vzdělání, , - znalost MS Office,, - všeobecné znalosti IT,, - prezentační dovednosti,, - dovednost vytvářet dokumentaci,, - pozitivní přístup, komunikativnost, týmového ducha., , Kontakt je možný POUZE e-mailem.. Pracoviště: Tesco sw a.s., tř. Kosmonautů, č.p. 1288, 779 00 Olomouc 9. Informace: Monika Slovaková, .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fanynky Sigmy
23

Sigma jde do finále! Skočí na třetí místo? Potřebujeme fanoušky, zve Jílek

Videosouhrn 24.–25. května 2018

Divadelní schody plné vody a mistři z Karviné a temný mok Ostravy: videa dne

Májový pařák! O víkendu to bude péct, po něm ještě víc

Letní počasí a teploty do 28 stupňů přinese tento víkend obyvatelům Olomouckého kraje.

Zklamaný Buchta chtěl skončit. Jsme rádi, že Jílek vybudoval toto mužstvo, říká

Před dvěma lety, zdrcený po sestupu, uvažoval velmi vážně o konci kariéry. Teď o něm brankář olomouckých fotbalistů Miloš Buchta uvažuje znovu, na vrcholu, ale především jen v nadsázce a žertu.

Kam o víkendu? Na pivní festival, víno i běh kolem Moravy

Víkend slibuje letní počasí, k tomu je na Olomoucku připravena spousta parádních akcí. Podívejte se na naše tipy a vyražte.

Zemřel Vladimír Zicháček, bývalý ředitel Slovanského gymnázia

Středoškolský pedagog a bývalý ředitel Slovanského gymnázia v Olomouci Vladimír Zicháček zemřel v pondělí 21. května po dlouhé a těžké nemoci.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT