Beerfest na pevnůstce

Od čtvrtka do soboty čeká na návštěvníky Korunní pevnůstky v Olomouci velký výběr hudebních kapel a spousta piva.

V areálu pivního festivalu budou návštěvníci moci ochutnat okolo 100 značek piva od klasických desítek až po nejrůznější pivní speciály z produkce více než 35 pivovarů z celé České republiky, regionálních pivovarů i minipivovarů.

Během tří dnů se na pódiu vystřídají například kapely Žlutý pes, Horkýže slíže, Desmod, Mig 21, Mandrage, Imodium nebo Olympic. Lístky jednotlivě na čtvrtek a sobotu stojí 220 korun, na pátek pak 260 korun.

Vinné slavnosti u Trojice

Desítky vinařství se předvedou na Olomouckých vinných slavnostech, které v pátek a v sobotu zaplní Horní náměstí.

K ochutnávce kvalitních vín z Moravy, Slovenska, ale i Bulharska, Ukrajiny, Portugalska či jižní Ameriky zahraje návštěvníkům několik kapel a cimálovek. Příchozí se mohou těšit i na stánky s dobrotami a v nabídce budou také dvě vinařství z Olomouckého kraje.

Páteční program začíná ve 14 hodin, v sobotu náměstí ožije už v deset dopoledne.

Soutěže a zábava v Semaforu

Na zábavné odpoledne i dopravní soutěže zve v pátek od 15 do 18 hodin Centrum Semafor na olomoucké Legionářské ulici rodiče s dětmi. Pod jedním názvem Specialized Grand Prix se tu skrývají tři události: soutěž rodinných týmů ve čtyřech disciplínách; doplňkový vyřazovací závod jednotlivců na koloběžkách v pěti kategoriích, s drobnými cenami a závod jednotlivců na šlapacích autech na čas v pěti kategoriích, s drobnými cenami.

Zájemci se mohou zúčastnit všech tří klání nebo jen některého z nich. Přihlášky do soutěže i doplňkových závodů se přijímají až na místě. Případná účast či neúčast v doplňkových závodech nemá žádný vliv na pořadí nebo postup do finále v hlavní soutěži rodinných týmů. V průběhu celého odpoledne, ovšem mimo čas, kdy se soutěží, je půjčování inventáře v areálu centra zdarma.

Noc kostelů

V pátek se veřejnosti otevřou dveře stovek kostelů po celé republice. Jinak tomu nebude ani v Olomouci, kde se program chystá na šestadvaceti místech.

Letos mezi nimi bude i jedna netradiční zajímavost, a to již neexistující kostel svatého Petra a Pavla v Křížkovského ulici. Jeho základy byly položeny zřejmě už v 9. století, později se stal první olomouckou katedrálou. V 18. století byl zbořen.

Mezi dalšími městy a vesnicemi, kde se v pátek chystá program Noci kostelů, jsou také Litovel, Uničov, Šternberk, Dolany, Hněvotín, Horka nad Moravou, Cholina, Mladějovice, Moravský Beroun, Nová Hradečná, Slatinice, Štěpánov nebo Újezd u Uničova.

Ve večerních a nočních hodinách budou zpřístupněny některé kostely různých křesťanských církví, ve kterých se rovněž zdarma konají koncerty, komentované prohlídky, workshopy či divadelní představení.

Program Noci kostelů zde

Šantovka Run

Chcete si vyzkoušet, zda máte síly na olomoucký půlmaraton a zároveň podpořit dobrou věc? Přijďte si v pátek odpoledne zaběhnout Šantovka Run 2018. Trasu závodu tvoří dva okruhy podél řeky Moravy.

Závod startuje u dřevěného mola vedle Šantovky, odkud se běží po cyklostezce přes Švýcarské nábřeží, kolem Dětského centra Ostrůvek a zpět přes ulici U rybářských stavů a Wittgensteinovu. Pro děti bude připravena trasa dlouhá 500 metrů. Výtěžek ze startovného 100 korun na osobu, které zahrnuje i tričko s logem závodu, raw tyčinku a krokoměr, bude věnován Společnosti pro ranou péči.

Zajistěte si své místo a registrujte se dopředu prostřednictvím formuláře na www.galeriesantovka.cz. Registrace proběhne od 14.30 do 17 hodin, dětský závod začíná v 16 hodin, hlavní pak v 17.30.

Moravský den

Pátý ročník slavnosti Moravský den se jako důstojná připomínka více než tisíciletých tradic Moravy, její bohaté historie a nezaměnitelné kultury koná v sobotu pod záštitou hejtmana Olomouckého kraje v Olomouci.

V 9.30 hodin program na Václavském náměstí zahájí soubor Bobule, poté bude program pokračovat v katedrále svatého Václava. Od 10.30 se bude slavnostní průvod za zpěvu moravských lidových písní pohybovat na trase Václavské náměstí – Wurmova – Biskupské náměstí – náměstí Republiky – Denisova – Univerzitní – Žerotínovo náměstí – Panská a přes Dolní a Horní náměstí na pódium u městské radnice. Program na Horním náměstí je zároveň součástí programu Olomouckých vinných slavností, které se konají v pátek od 14 do 22 hodin a v sobotu od 10 do 20 hodin.

Den s koňmi

Na Den s koňmi se mohou těšit jejich milovníci už v neděli v Droždíně v ulici U Cihelny. Začátek akce je ve 13 hodin.

Děti i dospělí se mohou těšit například na řemeslné zpracování kovu uměleckým kovářem, ukázku podkování koně nebo takzvaný herding (pasení ovcí za pomoci psů).

Odvážné dvojice se také mohou zúčastnit soutěže Kolečko Cup.

Na místě bude dále připraven myslivecký stánek, kreativní koutek a další překvapení. Vstupné je dobrovolné, občerstvení včetně dobrot z udírny je zajištěno.

Pohádkový Sovinec

Divadelní a šermířské skupiny se budou střídat na scéně pátého nádvoří hradu Sovinec, v sobotu 26. a v neděli 27. května se zde koná Den dětí na zakletém hradě.

Po oba dny bude hrad otevřen od 9 do 18 hodin, návštěvníci mohou sledovat pohádky a další představení a projít si s průvodci hrad.

Bohuňovický den

Spoustu zábavy si v pátek odpoledne od 15.30 užijí děti i dospělí v Bohuňovicích na fotbalovém hřišti. Bohuňovický den jim nabídne soutěže s odměnami, skákací hrad, velkou nafukovací skluzavku, pěnu od hasičů nebo malování na obličej.

O večerní zábavu se postará hudební skupina Roxy. Těšit se můžete také na občerstvení. Vstupné je dobrovolné, návštěvníci večerní zábavy zaplatí 50 korun.

Fantasy bitva v lese

Od pátku až do neděle se v lesích u Doloplaz na Olomoucku bude konat dvanáctý ročník úspěšné larpové bitvy Soumrak. Fantasy hra je inspirovaná počítačovou hrou Warcraft, v místních lesích se tak utká kolem sto padesáti hráčů vyzbrojených meči a sekyrami pod vlajkou svého království či klanu.

Hrát mohou zájemci už od 12 let, ti zkušení se však mohou vžít do role generála, tajemného mága či lstivého obchodníka. Soumrak pořádají skauti a nadšenci za podpory olomoucké okresní rady Junáka už od roku 2007.

Toveřský dětský den

Bohaté občerstvení, soutěže nebo letní diskotékovou show nabídne v neděli od 14 hodin Tovéřský dětský den v areálu Koliby. Všechny soutěže a atrakce budou připraveny pro děti zdarma, těšit se mohou například na skákací hrad a skluzavku nebo oblíbené malování na obličej.

Kácení máje

V sobotu od 15 hodin se ve Věrovanech – Nenakonicích uskuteční tradiční kácení máje v areálu HSTS Nenakonice. Připraven je pro vás zábavný program se scénkami, k občerstvení pak vynikající makrely, párek v rohlíku, hamburgery, maso na roštu nebo třeba tortilly. K pití pivo, limo, alko i nealko.

Kácení máje a taneční zábavu s bohatým občerstvením připravili na sobotu také v Lutíně.

Odpolední program začíná už v 15 hodin, malí i větší návštěvníci mohou těšit na tipovací soutěž, hry pro děti, překvapení třebčínských hasičů, aquazorbing, skákací hrad nebo malování na obličej.

O večerní program na Rybníčku se od 20 hodin postará hudební skupina Via Paběda.

Pohádková cesta

Pohádkovou cestu s dvanácti stanovišti si pro děti přichystali v sobotu od 14.30 v Lošově na hřišti a nejbližším okolí. Děti zde mohou potkat například Flinstoneovi, Spidermana, Hurvínka, Červenou karkulku nebo Lociku z pohádky Na vlásku. Na hřišti pak bude trampolína, stánek s malováním na obličej i tetováním, opičí dráha nebo pěna. Připravena bude pro zájemce také jízda na koních. Tím ale odpoledne nekončí, v 17 hodin začne totiž hrát kapela Akverela a po setmění přijde ohňostroj.

Běh pro Filipa

Přijďte si zaběhat a podpořit dobrou věc. Učinit tak můžete v pátek od 10.45 v areálu Sluňákov v Horce nad Moravou. Žáci a učitelé zdejší základní a mateřské školy se zapojili do charitativního běhu Run and Help pro Konto Bariéry. Podpoří tak handicapovaného spolužáka Filipa ze 3.A. Startovné je dobrovolné.