Jitrnice na stromě a potok plný piva

Že strom na kterém rostou jitrnice a pivo teče potokem, jsou jen v pohádce? Jeden takový voňavý strom i pivo tekoucí proudem chystají v Hněvotíně na Olomoucku. V sobotu 3. února tam chystají druhý ročník Zabíjačky.

„Loni se nám akce osvědčila. Popisovali jsme, jak se prase zabíjí, co dělá pan řezník a po masných dobrotách se jen zaprášilo,“ řekl hněvotínský starosta Jaroslav Dvořák.

Budou se udit žebra, klobásy, cigára, v nabídce budou i studené výrobky. A chybět nebude ani ukázka domácí zabíjačky s výkladem.

„Na stánku bude na prodej polévka bílá a černá, tlačenky, jelita, jitrnice, huspenina, paštika a možná i sádlo se škvarky, o to byl loni velký zájem. Na výrobcích přidáme, ale bude méně věcí na prodej. Tedy, jak vyprodáme část, kterou si stanovíme, že je určená k prodeji, tak pak přestaneme ve stáncích prodávat,“ upozornil starosta.

Loni se totiž okolo stánků točila fronta a to ještě před zahájením. Dobroty tak byly během hodiny pryč.

„Budeme zahajovat ve 14 hodin a počítáme, že tak půl hodinku, hodinku výrobky budou, ale jakmile část k prodeji vyprodáme, budou výrobky k mání jen ke snězení na místě. Rozhodující pro nás opravdu je, aby přišli občané obce, poseděli se sousedy, pochutnali si, dali si pivo a strávili s námi příjemné odpoledne,“ popsal starosta obce.

Novinkou pak bude tombola, bude se losovat.

„Jednou cenou bude strom porostlý jitrnicemi, to jsme odkoukali v pohádce Dařbuján a Pandrhola. A protože v pohádce teklo pivo proudem, tak připravujeme i potůček, kde opravdu poteče pivo do nádrže. Bude možné nastavit půl litr a čepovat si do něj. Při té vlastní zabijačce budou chodit naše hostesky a budou lidem nabízet na ochutnání studené výrobky, jitrnice, tlačenky a podobně, chuťovky, aby něco ochutnali,“ prozradil Jaroslav Dvořák.

Uzeniny budou čerstvé, páni řezníci budou maso zpracovávat den předem.

„V den zabíjačky se v kotli bude vařit maso, ovar, jazyky, aby si lidé mohli vzít to, co mají rádi a co třeba jedli jako děti na zabíjačkách. Na tácku si to budou moci sníst ve vyhřívaném stanu, kde bude asi sto až sto padesát míst,“ doplnil starosta.

Zabíjačka startuje ve 14 hodin, u hněvotínské Hasičské zbrojnice, vstup je zdarma. 

Hrdinové na Šantovce

Hned tři sobotní odpoledne se budou v nákupním centru Šantovka v Olomouci věnovat hrdinům regionu. První startuje tuto sobotu 3. února ve 14 hodin a zaměří se hlavně na děti, současně odstartuje i soutěž v malování.

Připraveno bude spousta ukázek, prezentací a doprovodného programu v podání těch nejmenších z řad hasičů, ale i těch zkušených dobrovolných hasičů městských části Olomouc.

Budou se zdobit i perníčky, vyrábět odznáčky nebo si mohou zájemci zkusit společné malování s karikaturistou Martinem Hronem.

„Součástí akce budou také humorné scénky a vystoupení, prezentování aplikace Záchranka a jejích nového propojení s Horskou službou ČR, čtení pohádek z hasičských a policejních knížek a nesmíme zapomenout na atraktivní prezentaci psovodů či historické hasičské techniky v akci,“ informoval koordinátor akce Zdeněk Hošák a doplnil, že současně odstartuje i doprovodná soutěž „Namaluj záchranáře a vyhraj“.

Půjde o soutěž v malování hasičů, policistů a záchranářů, ale i o zachycení práce operátorů tísňových linek a vůbec to, jak děti a lidé vnímají například tísňovou linku 112.

„Soutěž vypukne hromadným malováním a tuto sobotu v prostorách obchodního centra Šantovka od 14 hodin a bude pokračovat až do uzávěrky 18. února. Odborná porota z řad záchranářů poté vybere třicítku nejlepších a až do 23. února mohou všichni hlasovat o ten nejlepší, nejzajímavější a nejvtipnější obrázek s tématikou záchranných složek prostřednictvím sociálních sítí a internetu,“ vysvětlil Zdeněk Hošák.

Obrázek je možné nakreslit i doma, naskenovat jej a poslat emailem na adresu soutěž@hrdinoveregionu.cz.

Akce pak pokračuje i další dvě únorové soboty, 10. a 24. února. Příští víkend se zaměří na potápěče, střelmistry, psovody, dopravní policisty, drážní hasiče, lezce či třeba chemiky.

V sobotu 24. února se pak při venkovní i vnitřní prezentaci představí to nejzajímavější z práce záchranných složek. Po celý únor bude v Šantovce výstava historické hasičské techniky.

Všechny podrobnosti akci i soutěži samotné jsou na www.hrdinoveregionu.cz a www.galeriesantovka.cz .

Kdo bude Dívka roku?

O titul Dívka roku se bude v sobotu 3. února soutěžit ve velkém sále Záložny v Litovli.

Základní kolo soutěže startuje ve 14.00, vystoupí zpěvák Matěj Vymazal nebo kouzelník se svou show. Vstupné je 100 korun, v předprodeji v Domě dětí a mládeže 60 korun. 

Skleníky otevírají 

Sbírkové skleníky Výstaviště Flora Olomouc ve Smetanových sadech se o tomto víkendu opět otvírají. Po zimní údržbě se v soboty a neděle, od 9.30 do 16 hodin, opět zpřístupní veřejnosti. Všechny čtyři skleníky mají co nabídnout.

„V palmovém skleníku můžete vidět kvetoucí strelície, začínající květy orchideje a plody banánovníku. V kaktusovém skleníku rozkvétají sukulenty a v tropickém skleníku plodí banánovník a kvete první zmijovec,” lákal k návštěvě vedoucí sbírkových skleníků Pavel Souček a doplnil, že obzvlášť děti mohou obdivovat také kajmana, leguána, bílého sumce, želvy či exotické ptáky.

Sbírkové skleníky budou v únoru a březnu otevřeny od 9.30 do 16 hodin v sobotu a v neděli, plné vstupné je 60 korun, zlevněné 30 a rodinné 140 korun.

Hanáckou Sibiří k prameni Odry

Tradiční Zimní putování k prameni Odry se chystá v sobotu 3. února. Podle pořadatelů lze akci popsat jako individuální pochod zimní krajinou ke stejnému cíli, tedy k prameni řeky Odry.

"Není stanoveno z jakého místa a kdy přesně mají lidé na cestu vyrazit. Je však podmínkou využití některé ze tří značených tras. Buď mezihorskou cestu z Daskabátu nebo Velkého Újezda, trasu po červené turistické značce ze Staměřic, přes Zákřovský Žalov a Kozlov nebo trasu po červené turistické značce pouze z Kozlova,“ vysvětlují pořadatelé z 3. Skautského oddílu z Doloplaz u Olomouce. Upozorňují však zároveň, že mimo tyto trasy je zakázáno se pohybovat, místo totiž leží ve vojenském újezdu Libavá.

Přímo u pramene bude pro všechny návštěvníky připraven nejen oheň na zahřátí a opékání špekáčků, ale také svařené víno a čaj. Akce se koná v sobotu 3. února. Občerstvení a oheň zde bude připraven od 8 do 14.30 hodin. Odra je jednou ze tří významných řek, které u nás pramení a zároveň se vlévají do moře. Akce Hanáckou sibiří k prameni Odry si klade za cíl upozornit na toto významné místo skryté v Oderských vrších. Více informací o akci je na www.doloplazy.cz/skaut/

Větrání na Valašsku

Účastníci prvního letošního výletu z cyklu Větrání, které pořádá Fakulta tělesné kultury UPOL, zamíří na Valašsko. Sedmnáctikilometrová trasa je zavede na hřeben u Valašských Klobouk, k rozhledně Královec či k mariánskému poutnímu místu Dělanovec.

A pokud sníh a síly dají, cíl bude v Horní Lidči, případně lze ale cestu zkrátit podle aktuálních podmínek.

Sraz je pro zájemce v sobotu 3. února v 7.30 před hlavním nádražím v Olomouci, návrat pořadatelé avizují po 18 hodině.

Výletu se může zúčastnit kdokoliv, je vhodné se dopředu přihlásit, nejpozději 24 hodin před udaným časem srazu a to na e-mail martin.visna@upol.cz. Více informací je uevdeno na na www.radostzpohybu.cz/vetrani.

VICE TIPŮ NA ZAJÍMAVÉ AKCE ZDE