Sto let republiky v Olomouci

Stoleté výročí republiky se bude celý víkend slavit v Olomouci.

Páteční program večer nabídne koncert Josefa Zímy či Mou vlast v podání Moravské filharmonie, v sobotu pak Horní náměstí ožije pestrou směsí nevšedních akcí i muziky. Těšit se můžete například na dobovou rozcvičku, stoletou cyklomódu, průřez československou hudbou posledních dekád v podání olomouckého New Street Bandu či vystoupení Tomáše Kočka. 

Neděle začne doploledním aktem u pomníku TGM na Žižkově náměstí, odpoledne pak na příchozí čekají další vystoupení na Horním náměstí a oslavy zakončí ohňostroj.

Po celou sobotu a neděli bude městem projíždět historický autobus či historická tramvaj s vlekem mezi Neředínem a centrem města. Vlakoví nadšenci se mohou svézt historickým parním vlakem z hlavního nádraží v Olomouci do Velké Bystřice.

Veggie Fest na Floře

Podzimní Veggie Fest se přesune do vnitřních prostor pavilonů E, G a H na výstavišti Flora, těšit se můžete jako obvykle na zajímavé přednášky, promítání a diskuze, kuchařské soutěže, zero-waste tematiku, kosmetiku, koncerty, meditace, cvičení, program pro děti a samozřejmě spoustu dobrého jídla bez krutosti.

Večer duchů v zoo

Poslední říjnovou sobotu zase ovládnou Zoo Olomouc strašidla, duchové a jiné hrůzostrašné bytosti. Idylická podzimní atmosféra, haloweenská výzdoba a dobroty pro zahřátí i mlsné jazýčky budou neodmyslitelnou součástí tradiční akce.

Přijďte v kostýmu a můžete se zúčastnit soutěže Miss Děs. Připraveny jsou chemické pokusy z dílny Pevnosti poznání, křest obyvatel Králíkovství i strašidelná stezka pro odvážné. Vstupné pro všechny 70 Kč.

100 let republiky ve Šternberku

Oslavy stoletého výročí republiky ve Šternberku vyvrcholí v neděli 28. října programem na náměstí Svobody. Po 16. hodině vyjde slavnostní průvod od Kulturního domu z Masarykovy ulice na náměstí Svobody.

Pro zájemce budou připraveny balonky v barvách trikolory. Průvod doprovodí mažoretky a dechový orchestr. Slavnostní den ukončí ohňová show.

Pevnost duchů

Workshopy, chemické pokusy, tajemná stezka, bludiště, přednášky anebo interaktivní hry pro celou rodinu připravilo centrum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci.

Strašidelný program startuje v sobotu 27. října v 16 hodin. Ve speciálně vyzdobených expozicích budou provádět animátoři z řad studentů, kteří budou převlečeni za duchy a strašidla. Objeví se také živí domácí mazlíčci čarodějnic.

Dlabání dýní na letišti

V sobotu 27. října se v Air Baru na olomouckém letišti koná společně dlabání dýní. Akce začíná v 15 hodin. Kreativitě se meze nekladou, můžete vytvořit dýně strašidelné i roztomilé.

Ohřejete se u punče, horkého ovoce či čaje, hlad zaženete opečeným špekáčkem.

Vepřové hody i strašidla na zámku

Zámecký areál v Plumlově bude v sobotu od devíti hodin ráno hostit Vepřové hody. Těšit se můžete na Ivanovy zabíjačkové speciality, k tomu si můžete dát pivečko či svařáček. Do pohody vám zahraje Náhodná sešlost prostějovských a plumlovských muzikantů.

Duchové a strašidla zavítají zase do zámku v Čechách pod Kosířem. Na strašidelné prohlídky zámku se mohou lidé vydat v pátek ve 21.30 hodin a v sobotu od 18 do 21.30 hodin, pro děti budou připraveny strašidelné dílničky, a to v sobotu od 13 do 18 hodin a v neděli od 13 do 16 hodin.

Hofmistrova závěť na Sovinci

Šermíři, kejklíři, draví ptáci a pohádky čekají na příchozí tento víkend na hradě Sovinec.

Slavnostní zakončení sezony pod názvem Hofmistorva závěť nabídne v sobotu a neděli mimo jiné divadlo Víti Marčíka, těžkooděnce v plné zbroji i spoustu dobrot k zakousnutí.

Vyrobte si vlastní hru 

Kreativní dílnička, při které si malí návštěvníci vyrobí vlastní stolní hru ve stylu „Z pohádky do pohádky“ a odnesou si herní plán, figurky i kostku se koná v pátek 26. října od 15.30 hodin v DDM Olomouc.

Dílnička je vhodná pro školní děti, které už umí psát. Vstupenky stojí 50 Kč a zakoupit je můžete na vrátnici Domů dětí a mládeže. Veškerý potřebný materiál už je v ceně zahrnut.

Bez odpadů pro radost

Tvořivé odpoledne pro děti i dospělé si připravili také v ekologickém centru Sluňákov v Horce nad Moravou. V pátek od 16.30 si můžete přijít společně vyrobit voskovaný ubrousek na svačiny. Po tvoření se můžete připojit k venkovním aktivitám a užít si podzimně zbarvené okolí Sluňákova. Vstupné pro dítě stojí 85 Kč, předem se hlaste na telefonu 585 154 882.

Podzimní semínková burza

V pátek od 15 hodin se v Semínkovně v prostorách Botanické zahrady Univerzity Palackého se koná podzimní etapa semínkové burzy. Přijďte se pochlubit svými výpěstky, směnit semínka a podělit se s ostatními o pěstitelské zkušenosti. Vítán je každý.