Zahrada i s Honzou Nedvědem

Areál u zámku v Náměšti na Hané se na čtyři dny promění v jednu z největších multižánrových hudebních přehlídek v Česku. V pátek v 18 hodin tam startuje dvaadvacátá Zahrada.

Brány festivalu letos otevře Vlasta Redl, který přijede s novou kapelou a knihou My tři a já, kterou tu pokřtí.

V programu Zahrady najdou návštěvníci folk, worldmusic, folkrock, etno, blues, spirituály, jazz, bluegrass, tramp nebo folklor. Známá hudební jména, jako jsou Hradišťan, Robert Křesťan a Druhá tráva, Žalman a spol., Peter Lipa, Bluesberry nebo AG Flek, ale i tradiční soutěž o Krtky nebo křty desek.

Navíc po letech dorazí Jan Nedvěd a poprvé se na Zahradě zastaví kapela Sto zvířat či Tomáš Klus.

ZAHRADA 2011: PODROBNÝ PROGRAM

Jízda králů v Doloplazech

Velká slavnost ovládne o víkendu Doloplazy na Olomoucku. Obcí projde král se svou družinou, letos už potřicáté.

Hlavní program začíná v neděli v devět hodin ráno slavnostní mší v kostele svatého Cyrila a Metoděje. „O hodinu později začne druhé setkání Hanáků.

V jedenáct hodin bude program pokračovat Hanáckým trojbojem, po jedné odpoledne se sejdou všechny hanácké soubory na návsi, aby předvedly ukázky ze svého repertoáru.

Ve 13.30 se u obecního úřadu objeví koně a zároveň by měly na návsi vystoupit zahraniční soubory. Po vlastní jízdě králů bude následovat folklorní odpoledne s předáváním certifikátů Regionální produkt.

Celý program zakončí v osmnáct hodin koncert skupiny Hradišťan s Jiřím Pavlicou. Vstupné na tuto akci je sedmdesát korun, aktivity na návsi jsou volně přístupné.

VÍCE: Jízda králů ovládne Doloplazy, i s Hanáckým trojbojem

Jívová se změní na divoký západ

Dětský den s Westernem se koná v sobotu 2. července na střelnici v Jívové na Olomoucku.

Od 13 hodin budou pro děti i dospělé připravené soutěže jako sestřelování plechovek bičem, ozkoušet si mohou například i střelbu z luku. K vidění bude umění ovládání biče a lasa i westernová přestřelka.

Chybět nebude bohaté občerstvení, hudba bude areálem znít po celý den, od 21 hodin bude volná zábava. Akce se koná za každého počasí a vstupné je dobrovolné.

Majetínské hody: sport i sjezd vodníků

Na několik dnů trvající hodové oslavy se připravují v Majetíně na Olomoucku.

Slavnosti startují v neděli 3. července na fotbalovém hřišti, během odpoledne se zde vystřídají děti i bývalí hráči. Promítání filmu ze života v obci bude připravené v areálu za saunou na večer od 21.30.

V pondělí program pokračuje sportovní částí ve 13.30 hodovým turnajem v plážovém volejbale, nohejbale a petanque. V osm hodin večer pak zahraje kapela Esmeralda.

Na první svátek, 5. července je připravená netradiční neckiáda anebo I. sjezd vodníků na Moravě.

„13.30 registrace plavidel u rybníka Hliník, 14.00 start plavidel. V doprovodném programu bude taneční vystoupení z Mexika, soutěže pro děti i dospělé, jízda na koních, dětské atrakce, bohaté občerstvení hasičské kuchyně, prodejní stánky, ale i vodnická zábava se skupinou Elixír. Vodníci všech generací přijďte mezi nás,“ láká pozvánka na internetových stránkách obce.

O den později, 6. července hody končí, v areálu za saunou se v 15 hodin rozezní cimbálová muzika Tož Tak a folklorní soubor Majetínek.

Olomouc: koncert u radnice i v parku

Oživit olomoucké Horní náměstí chce město prostřednictvím pátečních hudebních večerů u radnice, které se budou konat vždy od 20 hodin v podloubí.

Sérii koncertů 1. července odstartuje skupina Koňaboj. Pětice muzikantů svůj styl označuje jako folklór-rock.

V neděli mohou lidé navštívit Smetanovy Sady, kde se rozběhl cyklus promenádních koncertů v altánku. Tentokrát vystoupí od 15 hodin soubor Moravského divadla Olomouc.

Velký sraz historické vojenské techniky

Tradiční sraz historických vojenských vozidel bude v prvním červencovém víkendu hostit Zvole na Zábřežsku.

Už čtvrt století ho pořádá místní sběratel Vladimír Léhar – letošní ročník má v záhlaví číslovku pětadvacet.

Letos očekává účast 150 a 200 vozů z celé republiky i ze zahraničí. Sjíždět se začnou v pátek 1. července večer a většina z nich setrvá na tábořišti při silnici mezi Zvolí a Jestřebím až do pondělka.

„Pokud má někdo zájem si vozy prohlédnout, ideální čas je v sobotu nebo neděli před desátou hodinou nebo v sobotu po páté odpolední. Přes den totiž budou vozy na projížďce. Čeká je trasa po polních i lesních cestách a účelových komunikacích. A v neděli v podvečer někteří účastníci odjedou,“ říká pořadatel Vladimír Léhar.