Olmütz 1813 na pevnůstce
Už po čtvrté se návštěvníci na jeden den vrátí o dvě stě let v čase, kdy vrcholily napoleonské války v Evropě a olomoucká pevnost plnila funkci významného opěrného bodu rakouské armády.
Tradiční vojensko-historický festival Olmütz 1813 se koná v sobotu 17. září od 10 hodin.
„Návštěvníci se zblízka seznámí se životem vojáků na válečném tažení, zhlédnou ukázky výcviku pěchoty, dělostřelectva a jezdectva, i dobové lékařské péče. V rámci bitevní ukázky si připomeneme 210. výročí obléhání pevnosti Magdeburk, která jako jedna z posledních pruských pevností odolávala francouzské přesile," uvedla Markéta Záleská,
Ředitelka Muzea Olomoucké pevnosti, které je spolupořadatelem akce. Doplnila, že tohoto největšího mezinárodního vojensko-historického festivalu v Olomouckém kraji se účastní na 250 uniformovaných účastníků.
Program startuje od 10 hodin, ve 14 hodin se chystá průvod městem a o hodinu později už se přítomní mohou těšit na bitevní ukázku, inspirovanou obléháním Magdeburgu v roce 1806.
Program pokračuje i v odpoledních hodinách, ve 20.30 jej zakončí ohňostroj. Na všechny části programu je vstup zdarma. (paš)
Jazz Funk Rock v centru
ArtUm centrum v Olomouci nabídne v neděli 18. září koncert Steve Clark Trio.
Jazzové seskupení černošského baskytaristy, u nás známého mimo jiné z působení v kapele trumpetisty Laca Decziho, nabídne Jazz Funk Rock a jiné styly. Kapela Steve Clarke Trio se skládá z neméně talentovaných muzikantů, keybordisty Pata Marafiota a hráče na bicí Chrise Stanleyho. Koncert začíná v 19 hodin. Více informací je uvedeno na www.artumcentrum.cz (paš)
Hanácký farmářský trh u orloje
V sobotu 17. září se na Horní náměstí vrací Hanácký farmářský trh. Až do konce října se bude konat každou sobotu. Přijďte si nakoupit, v nabídce jsou tentokrát medové produkty, dorty, bylinky, sezónní zelenina, pečivo, tykve a česnek a další produkty.
Hanácký farmářský trh se koná od dubna do října na Horním náměstí v Olomouci před podloubím radnice od 8 do 13 hodin. Více informací zájemci najdou na www.olomouckytrh.cz (paš)
Dožínkové slavnosti na Sluňákově
Dožínkové slavnosti, které představí Hanou jako kraj úrodný a tradičně zemědělský se chystají na sobotu 17. září v Domě přírody Litovelského Pomoraví – Centru Sluňákov v Horce nad Moravou na Olomoucku.
Akce startuje v 9.30 a pro děti budou připraveny ukázky tradičního zpracování obilí s možností si vyzkoušet mlácení obilí cepem, mletí zrní na mlýnku, pečení chleba na ohni nebo tvoření slaměných ozdob.
„Budeme rádi, pokud nám lidé přinesou domácí dobroty spolu s receptem, které budou nějakým způsobem souviset právě s dožínkami. Výrobek spolu s návodem připravíme ke sdílení s ostatními návštěvníky," říká koordinátorka Sluňákovských dožínek Jana Vyhňáková.
Hravá stanoviště doplní zpívání písniček o obilí a pečení s paní Fridrichovou, chuťová stezka Lesního klubu Bažinka a fascinující poznávání rostlin všemi smysly Pevnosti poznání.
Dále se představí Rodinné centrum Heřmánek nebo Lesní školka Sluněnka. Po celou dobu si lidé budou moci zakoupit produkty regionálních výrobců, kteří si také pro děti připravili tvořivé dílny na využití přírodních materiálů a připomenutí tradice lidových řemesel.
Atmosféru pravých dožínkových slavností zpříjemní dobroty jako hanácké hertepláky, olomoucké harule, regionální pivo a káva z olomoucké pražírny. Vstup na akci je zdarma.Více informací o programu je uvedeno na www.slunakov.cz (paš)
Parní vlaky a projížďky
Regionální oslavy Dne železnice se v Olomouckém kraji chystají na tuto sobotu 17. září. Jejich centrem se tentokrát stane nádraží Litovel předměstí i centrum města.
V rámci oslav Dne železnice a 130. výročí trati Červenka – Litovel, se návštěvníci mohou těšit na vyjížďky historickými vlaky.
Obsluhovat je bude vlakový doprovod v dobových uniformách.
„Ve stanici Litovel předměstí bude k vidění zbrojení parní lokomotivy nebo výstava historických i současných kolejových vozidel. Připraven bude doprovodný program pro děti i dospělé. V rámci Dne železnice bude možné pořídit pamětní razítka i řadu upomínkových předmětů," uvedla mluvčí Českých drah Monika Bezuchová.
Během akce se zájemci budou moci svézt řadou historických vlaků, například soupravou taženou parní lokomotivou „Rosnička".
Fort s jarmarkem a pivem
Už podruhé zaplní Fort XVII. v Křelově jarmarku regionálních produktů a ukázky řemesel. Akce se koná v neděli 18. září od 11 do 19 hodin.
Občerstvení bude ve stylu regionálních specialit, kde nebudou chybět ani piva malých regionálních pivovarů.
Příchozí uvidíte ukázky tradičních řemesel, o zábavu pro celou rodinu se postará Studio Bez Kliky, které nabídne ve 13 hodin a v 16.30 pohádkové divadlo pro celou rodinu, taky ruční tisk na historickém tiskařském lisu nebo historickou ruční pražičku kávy a kafírnu.
V 15 hodin zahraje Miniband ZUŠ Litovel a v 17.30 legendární olomoucká kapela Tak Co?
Vstupné je dobrovolné, kompletní program je uveden na www.forty.cz (paš)
Svatováclavská koruna na hradě
Kopii Svatováclavské koruny nabídne o víkendu svým návštěvníkům hrad Šternberk.
„V prostorách hradu chystáme oslavy Dnů evropského dědictví, od pátku do neděle připravujeme zajímavý program, jehož hlavním lákadlem bude kopie Svatováclavské koruny v hradní kapli.
Kopie koruny, kterou nechal zhotovit Otec vlasti Karel IV., bude exkluzivně zapůjčena z hradu Karlštejn," uvedl Jan Gottwald ze Správy šternberského hradu.
Program odstartuje už v pátek 16. září, kdy se konají komentované prohlídky kopie Svatováclavské koruny.
„Koruna bude vystavena v nejstarší části hradu, hradní kapli, která byla vystavěna Albertem II. ze Šternberka, blízkým přítelem a rádcem Karla IV. Netradiční podvečerní prohlídky budou od 19 do 20.30 se začátky každých 30 minut a doplní rozšířený výklad týkající se historie koruny a prostor hradní kaple," řekl Gottwald.
Program bude pokračovat i v sobotu 17. září od 10 do 21 hodin, se začátky prohlídek každých 30 minut a expozici Svatováclavské koruny doplní historický program na nádvoří hradu.
„V časech 11, 13, 15 a 17 hodin vystoupí skupina historického šermu Armet s pásmem rytířských soubojů doplněný o představení zbraní. Dospělí i děti si po celý den budou moci vyzkoušet střelbu z kuše a vrhání nožů pod vedením rytířů," lákal ještě Jan Gottwald.
V podvečerních hodinách od 18 do 21 hodin, vystoupí v hradní kapli komorní chrámový sbor Chorus Mittitur. Krátké koncertní vstupy budou součástí jednotlivých prohlídek Svatováclavské koruny mezi 18 a 21 hodinou.
V neděli 18. září víkendový program končí, provázet se bude po celý den od 10 do 16 se začátky prohlídek každých 30 minut.
„V sobotu a neděli bude nadále zdarma přístupná doprovodná výstava „Albert II. ze Šternberka ve službách Karla IV.". Výstava prezentuje osobnost Alberta II. ze Šternberka, blízkého přítele a rádce Karla IV., a jeho dobu.
Výstavní prostory se nachází na dolním nádvoří hradu Šternberk," doplnil Jan Gottwald. V pátek je plné vstupné 110 korun, v sobotu i neděli je plné vstupné 140 korun. Více informací je uvedeno na www.hrad-sternberk.cz (paš)
Program:
Pátek 16. 9. 2016
Komentované prohlídky kopie Svatováclavské koruny v hradní kapli (19 – 21 hodin)
Sobota 17. 9. 2016
Prezentace kopie Svatováclavské koruny v hradní kapli + prohlídky celého hradu (10 – 21 hodin)
Rytířská a šermířská představení na nádvoří hradu – SHŠ Armet (11 – 13 – 15 – 17 hodin)
Střelba z kuše a vrhání nožů – aktivity pro veřejnost
Koncertní vstupy komorního chrámového sboru CHORUS MITTITUR v hradní kapli pod vedením sbormistra Tamary Margholdové (18 – 21 hodin)
Neděle 18. 9. 2016
Prezentace kopie Svatováclavské koruny v hradní kapli + prohlídky celého hradu (10 – 16 hodin)
Sobota + neděle
prohlídky výstavy „Albert II. ze Šternberka ve službách Karla IV." – ZDARMA
Sovinec plný pohádek
Historicko-pohádková akce s názvem Láry fáry do pohádky, Loučení s prázdninami aneb víkend plný pohádek čeká na ty, kteří o víkendu 17. a 18. září zamíří na hrad Sovinec.
Návštěvníkům se představí skupina historického šermu Berendal s pohádkovým příběhem Bylo-nebylo a pásmem soubojů a dobových tanců Když se sejde panstvo. Jako další na akci vystoupí i skupina historického šermu Solutus s šermířskou pohádkou Jak vznikají dějiny.
Pro dětské publikum bude připravené pohádkové divadlo Divadlo v batohu a loutkové divadlo Kašpárkův svět. Návštěvníci si mohou vyslechnout besedu o dravých ptácích a taktéž se s nimi vyfotit na ruce.
Akce se koná po oba víkendové dny, od 9.10 do 18 hodin, děti od 3 let mají vstup zdarma, děti od 6 do 14 let zaplatí 70 korun, mládež od 15 let a důchodci 100 korun, dospělí od 18 let 120 a rodinné vstupné je za 330 korun. (paš)
Romská pouť na Sv. Kopečku
Ojedinělou duchovně kulturní akcí ožije v sobotu 17. září Svatý Kopeček u Olomouce. Na Romskou pouť, kterou Charita Olomouc pořádá již osmnáctým rokem, se tradičně sjedou stovky poutníků.
Cílem je snaha umožnit Romům z celé České Republiky společně se setkat, prezentovat vlastní kulturu, a tím přispět ke sblížení romské menšiny s majoritní společností.
Poutníci se společně se vydají na cestu od kruhového objezdu u Samotišek v 10 hodin alejí na Svatý Kopeček, kde bude o hodinu později v bazilice Navštívení Panny Marie slavena mše svatá.
Tématem pouti je „Cesta k sobě", což značí nejen cestu k sobě navzájem, rodinám, blízkým, ale rovněž k Bohu. Mši bude celebrovat první římskokatolický kněz pocházející z romské komunity Vojtěch Vágai. Téma se promítne také v kázání, součástí bohoslužby bude i malé divadelní představení O marnotratném synu dětského salesiánského souboru z Ostravy.
Obsahová náplň poutě má odpovídat potřebám, které na romskou komunitu klade současná doba.
„V čele průvodu půjde poutník, který bude na jednotlivých zastaveních přijímat těžkosti, s nimiž se potýkají dnešní romské děti a mládež," přiblížila vedoucí střediska pro etnické menšiny Khamoro Adéla Adámková.
Po bohoslužbě je pro účastníky připraveno bohaté kulturní vyžití v ambitech za bazilikou. Po celé odpoledne až do 16.30 budou v tamních prostorách vystupovat romské taneční soubory z okolí včetně hudebních kapel.
„I děti si přijdou na své. Máme pro ně přichystaný speciální doprovodný program, v němž budou absolvovat několik tematických zastavení, kde budou postupně plnit úkoly, za které je čeká sladká odměna," uvedla Adéla Adámková.
Charita Olomouc pořádá Romskou pouť od roku 1999. V posledních letech roste počet poutníků jak z romské komunity, tak z majoritní společnosti.
„Na pouť zveme nejen všechny Romy, ale i ty, kteří se zajímají o romskou kulturu či chtějí blíže poznat romské zvyky a tradice," doplnil Petr Macek, zástupce ředitelky Charity Olomouc. Vstup na celou akci je zdarma, občerstvení je zajištěno za dobrovolný příspěvek. (paš)
Trhy s burčákem i řemesly
Keramika, proutěné košíky, koření, domácí vejce, nudle ale třeba i šité či háčkované hračky nabídnou v sobotu 17. září trhy v Moravském Berouně na Olomoucku. Stánkaři své zboží vybalí v 8 hodin, od 9 hodin pak bude hrát Moravskoberounská dechovka nebo třeba country kapela Kamínek.
V průběhu celé akce mohou návštěvníci zhlédnout nebo si vyzkoušet řemesla uměleckého kováře, jak se dělá papírová krajka nebo si zkusit malovat keramiku. Návštěvníci se mohou občerstvit burčákem, pivem, moravskými dobrotami nebo sýrem.
Chybět nebudou ani atrakce pro děti, jako je třeba skákací hrad, trampolína nebo historický kolotoč. Berounské trhy potrvají od 8 do 13 hodin. (paš)
Bohuňovičtí fotbalisté slaví
Kulaté výročí slaví fotbalisté v Bohuňovicích na Olomoucku. Tamní klub si totiž v sobotu 17. září připomíná 90 let a při té příležitosti pořádá Memorial Vladimíra Fryčáka.
Akce startuje v 10.15 mistrovským utkáním místního dorostu s Tovačovem, pokračuje ve 13.30 kdy si dá do těla Stará garda Bohuňovice a Stará garda Hlubočky a v 15.30 se předvede místní A tým. Tentokrát v klání s Hlubočkami. Den plný fotbalu nabídne i dobré jídlo a pití. (paš)
Čmeldův bazárek
Na Čmeldův bazárek se chystají pořadatelé ve Velkém Týnci na Olomoucku. Tradiční akce se tam uskuteční v sobotu 17. září od 8 do 11 hodin v sále místní hasičské zbrojnice. Prodat a nakoupit bude možné sezónní dětské oblečení všech velikostí, kočárky, autosedačky, sportovní potřeby, odrážela, těhotenské oblečení, dětský nábytek a spoustu dalšího. Akci pořádá Rodinné centrum Čmelda. (paš)
Barokní sýpka a historická kuchyně
Novou výstavu s názvem Z domovů našich předků nabídne od neděle 18. září Barokní sýpka v Ludéřově, místní části Drahanovic na Olomoucku. „Budou na ní vystaveny exponáty, které se používaly v domácnostech našich rodičů, prarodičů a praprarodičů," uvedl Karel Váňa ze spolku U nás, které sýpku spravuje. Výstava bude přístupná v neděli 18. a 25. září, od 13 do 17 hodin a také v době konání akcí. (paš)
Holuby, králíci a drůbež
Velký chovatelský svátek se o tomto víkendu koná v Senici na Hané. Mají tam Krajskou výstavu králíků, holubů a drůbeže.
„Počtem prezentovaných zvířat budeme široko daleko největší výstavou tohoto charakteru, dokonce bude k vidění více holubů a drůbeže než na národní výstavě mláďat konané před čtrnácti dny na výstavišti Flóra," uvedla za pořadatele Romana Vymětalová.
Samozřejmostí je bohaté občerstvení a oživení výstavy stánky s prodejci vlastní produkce. Výstava se koná v přírodním areálu za Kulturním domem v sobotu bude otevřený od 8 do 18 hodin, v neděli pak od 8 do 16 hodin. Vstupné je pro dospělé za 30 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma. (paš)