Vojáci se před Slavkovem zdrží v Náměšti 

Zámecký park v Náměšti na Hané na Olomoucku obsadí o nadcházejícím víkendu vojáci v historických uniformách.

Ukázka střetnutí z napoleonských válek u zámku v Náměšti na HanéAkce s názvem Před bitvou u Slavkova startuje v sobotu 22. listopadu odpoledne.

„Ve 13 hodin se koná pochod účastníků obcí ze zámku na náměstí a zpět, zazní i slavnostní salva. Ve 14.30 se představí rakouská a francouzská pěchota, k vidění budou ukázky výcviku," píší pořadatelé v pozvánce.

Ve 14.50 se představí dělostřelectvo a v 15 hodin je na programu ukázka vojenského střetu. Vstupné je 20 korun pro dospělé, děti jej mají zadarmo. Občerstvení bude zajištěné.

S-cube ožije novým cirkusem a hudbou

Festival Surround of Unity v olomouckém klubu S-cubeFestival plný nového cirkusu, hudby i atrakcí pro děti opět pobaví Olomouc. Klub S-cube v sobotu zaplní již šestý ročník projektu Surround of Unity.

Na programu je mimo jiné vystoupení interaktivního divadla Mimoni, kapel Please the Trees či Live Music Superheroes, své umění předvedou akrobaté a žongléři, nebudou samozřejmě chybět ani dílny, kde si příchozí budou moci některé z aktivit sami vyzkoušet.

Workshopy jsou v S-cube naplánovány mezi 13 a 17 hodinou, od půl šesté pak začíná večerní galashow s několika vystoupeními a koncerty. PODROBNÝ PROGRAM ZDE

Kam v Olomouci s dětmi?

Pražský soubor Buchty a loutky rozjede v neděli v Divadle na Šantovce svou pohádku Neposlušná kůzlátka. Představení pro děti tam začíná tradičně ve 14 a v 16 hodin.

Princezna se zlatou hvězdou na čeleNa klasickou pohádku podle Boženy Němcové s písničkami si můžete v neděli zajít do Moravského divadla.  Příběh princezny se zlatou hvězdou na čele tam na děti čeká v 10 hodin dopoledne a pak ještě ve 14 hodin.

Kreativní dílnu s názvem Malí detektivové připravili na nedělní odpoledne v Divadle na cucky. Významnému rodu byla ukradena vzácná soška. Potřebujeme pomocné síly, které by pomohly rozlousknout záhadu, jít po stopách zloděje a nakonec jej dopadnout, zvou pořadatelé. Program v Divadelním sále ve Wurmově ulici začíná ve 14 hodin.

Kino Metropol promítá v sobotu nový animák Včelka Mája (od 15h), v neděli pak český pohádkový tahák Tři bratři (od 15h).   

Swingová horečka na Floře

V rytmu swingu to roztančí návštěvníci tanečního večera Swingová sobotní horečka, který se chystá v přízemí olomouckého hotelu Flora.

22. listopadu 2014 se na několik hodin dostanou do Las Vegas 50. a 60. let minulého století, kde je mimo jiné čeká tančírna s živým hudebním doprovodem orchestru New Street Band.

Ilustrační fotoStylizovaný večer chystá pro příchozí pestrý program, ve kterém nebude chybět tematické prostředí a workshop pro ty, kteří chtějí swingový tanec objevit poprvé.

,,Rádi bychom dali Olomoučanům okusit sílu swingového tance a připomněli také kontext, se kterým je swing spojený," prozradil jeden z organizátorů akce Michal Vičar.

Od 15 hodin mohou zájemci vyzkoušet taneční dílnu otevřenou pro začátečníky a pod vedením zkušených lektorů Lukáše Foltýnka a Hany Willmannové si natrénovat základní pohyby a kroky.

,,Akce je otevřená široké veřejnosti a na své si přijdou jak úplní nováčci ve světě swingu, tak zapálení tanečníci," doplnil kapelník New Street Bandu Michal Vičar.

Večerní program startuje v 19.30 a jeho průběh oživí několik skečů v podání Divadla na cucky.

Pořadatelé doporučují návštěvníkům jakýkoli oděv vhodný pro prostředí kasina ať již čistě společenský, či přizpůsobený časům řádných gangsterek. Tančírnou bude provázet divadelní herec a filmový režisér Tomáš Uher.

Kurzovné na taneční dílnu je 70 korun, vstupné na večerní program je 90 korun. Ti, kteří se chtějí zúčastnit obou částí, zaplatí 150 korun.

PechaKucha Night v muzeu  

Olomouc Na setkání s osobnostmi z řad umělců, výtvarníků nebo módních návrhářů se mohou těšit návštěvníci dalšího večera z cyklu PechaKucha Night, který se tentokrát koná v pátek 21. listopadu v sále Václava III. ve Vlastivědném muzeu Olomouc.

Po prezentacích jednotlivých hostů se akce přesune do klubu Vertigo. Program PechaKucha Night začíná ve 22.20.

Jan Rejžek zve na poslechovku v Garchu

Jan RejžekZnámý kritik a publicista Jan Rejžek uvede v sobotu 22. listopadu v olomouckém klubu Blues Bar Garch svůj poslechový pořad Kaleidoskop.

Ten volně navazuje na programy, které za minulého režimu připravoval po celé republice.

Program začíná ve 20 hodin a skládá se z několika částí. Ukázky z domácí alternativní tvorby - Výročí týdne - Zámek hrůzy - Nepovinná četba - Historický kalendář a po přestávce Letem světem aneb průřez nejzajímavějšími zahraničními alby a nakonec otevřená debata s posluchači.

Zábavné odpoledne ve Šternberku

Ilustrační fotografie.Zábavné odpoledne čeká na všechny, kteří v sobotu 22. listopadu zamíří do Expozice času ve Šternberku za tradiční akcí nazvanou Rodinné hrátky.

Pro děti i jejich rodiče bude připravena od 15 hodin podzimní pohádka a hledání pokladů, kterými jsou dýně, ořechy, kaštany či třeba jeřabiny a šípky.

„Děti si spolu s rodiči či animátory vyrobí zvířátka z listí, panáčky podzimníčky, kaštanové šneky, barevné papírové draky i podzimní strom přátelství," popsala Alena Fritscherová z Městský kulturních zařízení ve Šternberku. Jednotné vstupné je 50 korun.

V Lutíně už chystají advent

Lutín – Načerpat inspiraci k výrobě adventních věnců a vánočních ozdob mohou návštěvníci akce nazvané Chystáme Vánoce. Ozdoby ze slámy, korálků a drátků se budou vyrábět v pátek 21. listopadu od 16 hodin v aule místní základní školy. Výtvarný materiál je možné koupit na místě, zájemci si také mohou přinést vlastní svíčky a dekorace. Akci pořádá kulturní a školská komise obce Lutín. 

Cestovatelská beseda v Dubu nad Moravou

Dub nad Moravou – Na cestovatelskou besedu o Americe zvou pořadatelé do Dubu nad Moravou na Olomoucku. Na příchozí čekají fotografie i videoukázky nejznámějších národních parků severoamerického západu, ale také třeba centrum hazardu Las Vegas, červené koberce Hollywoodu nebo proslulá věznice Alcatraz. Setkání s cestovatelskou rodinou Márových z Přerova se chystá na pátek 21. listopadu od 17.30 v dubském Kulturním a společenském centru. Více informací naleznete na www.jirkamara.cz.

Hudební večer ve Skrbeni

Hudební večer věnovaný country se chystá v pátek 21.listopadu v hospodě na statku ve Skrbeni na Olomoucku. Organizátoři avizují, že skvělý večer s hudebním doprovodem se ve vesnici koná od 20 hodin.Vstupné je zdarma. (paš)

Střeličtí se sejdou při sousedském posezení

Podzimní sousedské posezení se chystá v pátek 21. listopadu ve Střelicích, místní části Uničova na Olomoucku. Akce odstartuje v 18 hodin v místní sokolovně a na programu bude prezentace výstavy Vzpomínka na naše spoluobčany padlé v 1. světové válce. Kromě toho se bude i soutěžit a to o nejchutnější masovou roládu, přičemž ochutnávka spojená s oceněním pěti nejlepších vzorků , se plánuje na 20 hodin.

„Zvěřinova kuchyně je ve Střelicích samozřejmostí," avizují organizátoři. Cely večer, který vyvrcholí losováním tomboly, doprovodí Duo Tylšar. Vstupné na akci pořádanou osadním výborem a jednotou Sokola je dobrovolné. Není to ale poslední akce, na kterou se Střeličtí chystají. Už za týden, v sobotu 29. prosince, přivítají advent. Před hotelem Colchi bude od 15.30 hodin připraven malý jarmark, zpestřený vystoupením děti z mateřské školy. 

Vánoční výstava v Pasece

Paseka – Vánoční dekorace, ozdoby ale i možnost vyrobit si třeba medovou svíčku, nabídne v sobotu 22. listopadu tradiční prodejní předvánoční výstavu hanáckých a paseckých řemesel v Pasece na Olomoucku. Akci bude hostit místní Kulturní dům a to od 14 do 18 hodin.

„Uvidíte a nakoupíte vánoční dekorace a ozdoby, milé dárky pro potěšení pro sebe a své blízké. Ve výtvarných dílnách si budete moci za mírný poplatek vyrobit keramickou ozdůbku, medovou svíčku nebo další vánoční suvenýry," uvedla koordinátorka akce Jana Knápková.

Doplnila, že součástí výstavy je i tradiční kavárnička a cukrárna Karamel, pro dobrou náladu bude hrát a zpívat Libor Geier. 

V Renotách budou požehnány nove vitráže

Uničov – Dvojice nových vitráží ozdobila kostel Nanebevzetí Panny Marie v Renotech, místní části Uničova na Olomoucku. Výtvarníci zábřežske firmy Vitráže Bruštík se inspirovali evangeliem a v jednoduchých skleněných mozaikách vyobrazili dvě blahoslavenství. Slavnostní žehnání se uskutečni v neděli 23. listopadu v 11 hodin. Obřad bude celebrovat děkan P. Svatopluk Pavlica.