Závody kolobežek a žlutá lavina na bruslích

Ilustrační fotoZávody šlapacích autíček Generali F1 Cup a klání koloběžek Kostka Kolobka Cup se rozjedou v pátek 30. května od 15 hodin v prostorách Centra Semafor.

Soutěžit budou děti v pěti věkových kategoriích, ale zazávodit si mohou i rodiče.

Na závěr dne se od osmi večer uskuteční populární Tempish Night Skate - noční jízda Olomouc na in-linech, koloběžkách či handbiku, tentokrát s podtitulem Žlutá lavina.

 VÍCE INFO ZDE…

Beerfest roztančí Mig21 a Sto zvířat

Jiří Macháček a MIG 21Olomoucký Beerfest zve v pátek a v sobotu na lákavý hudební program.

30. května to na Korunní pevnůstce od sedmi večer rozjedou No Name, v devět pak zahraje Mig21, na druhé scéně zase můžou návštěvníci zažít divokou ska jízdu s kapelou Sto zvířat (20h). 

Polsední den festivalu v sobotu nabídne mimo jiné Xindla X (14h), metalové Dymytry (19h) či populární Rock ´n ´ Roll Band Marcela Woodmana (21h).

VÍCE ZDE…

Festival na Michalských schodech

Koncert na Michalských schodech. Ilustrační fotoMultižánrová, částečně charitativní kulturní akce v srdci Olomouce. To je Festival Michalský výpad 2014. V sobotu 31. května od 14 do 22 hodin všem příchozím nabídne živá setkání v doprovodu hudby, divadla a vizuálního umění.

„Očekávejte hudební produkci, která vás provede od akustických zvuků přes živě vytvářenou elektronickou hudbu. Budete se moci zapojit do výtvarného workshopu a nahlédnout na živé malování mladých umělců. To vše bude doprovázet experimentální divadlo a filmová projekce," píší organizátoři v pozvánce.

Akce se uskuteční na Michalských schodech vedle vily Primavesi, končit má ve 22 hodin, vstup na je dobrovolný.

V parku se bude malovat světlem

Malování světlem.Jedinečný projekt CZECH THE LIGHT odstartuje v olomouckých Smetanových sadech 31. května interaktivním světelným workshopem „malování světlem".

Jde o zábavnou akci, která účastníky naučí vytvářet neuvěřitelné světelné fotografické efekty. Za pomoci speciálních „světelných štětců" mohou účastníci malovat libovolné tvary či obrazy, které následně zanechají na fotografiích světelné stopy. Vše je zachyceno objektivem fotoaparátu a výsledné dílo si z workshopu může každý odnést vytištěné domů.

„Malování světlem" je určeno pro všechny věkové kategorie. Atraktivní je pro rodiny s dětmi, ale i pro všechny ostatní, kteří si chtějí vyzkoušet, jak se dá malovat světlem. Jako plátno zde slouží tma, jako barvy pak různé zdroje světla, kterými účastníci do tmy malují své světelné obrazy.

Na workshop je doporučeno vzít si vlastní fotoaparát se stativem. Malovat může najednou hned několik skupin návštěvníků workshopu. Z důvodu dobré viditelnosti se akce uskuteční od 21:00, a to ve Smetanových sadech. VÍCE INFO ZDE…

Den dětí na hřišti i na Poděbradech

Ilustrační fotoHned několik akcí je v Olomouci připraveno k oslavě Dne dětí.

V sobotu po poledni se rozjede pestrý program na Andrově stadionu, na hřišti SK Chválkovice i na ploše v nákupním parku Haná na Horním Lánu.

V neděli se zase rodiče s dětmi mohou jít vyřádit do Smetanových sadů nebo na přírodní koupaliště Poděbrady. 

Za zábavou pro malé i velké je ale možno vyrazit také například ve Velké Bystřici, v Uničově či ve Štěpánově. 

PODROBNÝ PŘEHLED AKCÍ ke DNI DĚTÍ zde

Hody na Svatém Kopečku 

Hodové procesí na Sv. Kopeček. Ilustrační fotoPrvní červnový den bude olomoucká část Svatý Kopeček žít hody.

Sraz na nedělní slavnostní průvod obcí a hodovou mši svatou je v 8.15 hodin v ulici Šeříková, mše začíná v 9 hodin v bazilice Navštívení Panny Marie.

Součástí doprovodného programu je vyhrazení ambitů dětem, kde pro ně bude od 10 do 13 hodin připraveno loutkové divadlo, tvořivé dílny a soutěže.

Ve stejný čas se u sousoší Svatého Jana Nepomuckého ujmou nástrojů muzikanti dechové hudby Dolanka, aby přítomným zahráli k tanci a poslechu.

Premiérový Moravský den v Olomouci


Pochod zastánců moravské samosprávy. Ilustrační fotoPrvní ročník Moravského dne, jako připomínka moravských tradic, historie a kultury Moravanů, se koná v sobotu 31. května v Olomouci.

„Vedle tradičního Dne za Moravu, pořádaného na podzim v Brně, chceme připomenout, že Olomouc má v historii naší země své nezastupitelné místo," sdělil Stanislav Blažek, předseda pořádajícího oblastního sdružení Moravská národní obec.

Akce odstartuje v 9.50 na olomouckém Václavském náměstí. Na programu je uctění památky moravských biskupů, arcibiskupů a metropolitů, průvod městem na Horní náměstí, kde se uskuteční představení Moravské národní obce.

Chybět nebude ani ukázka lidové kultury nebo burza moravik. Odpolední část pak pokračuje vycházkou po pamětihodnostech města. Více informací zájemci najdou na www.zamoravu.eu

Hec kolo láká na vyjížďku i závody

Už po osmé se mohou všichni příznivci cyklistiky vydat na Hec kolo, první jarní vyjížďku na jízdních kolech. Sportovní událost se koná v sobotu 31. května, start je v 9.30 od starého mlýna v Moravském Berouně  směr Nové Valteřice. Cílem je pak Penzion Gizita.

Vyjížďka je rozdělená do několika kategorií a závodů. Startovné je 50 korun. V případě hezkého počasí bude připravené i posezení s hudbou. Organizátoři ještě upozorňují, že mládež do 15 let musí mít povinně přilbu.

Festival dračích lodí na Laguně

Desátý ročník populárního festivalu dračích lodí vypukne o víkendu v areálu přerovského přírodního koupaliště Laguna. Tři desítky posádek si to tam rozdají v Závodě o firemní pohár, FUN pohár, školský pohár a v Závodě o nejlepší Dračice.

V sobotu 31. května v 10 hodin odstartují boje na 200 metrů nejprve v rozjížďkách, ve kterých se rozhodne o odpoledních finálových účastech. V podvečer při vyhlašování výsledků se už budou moci nejrychlejší posádky oddávat opojným pocitům z vítězství. V neděli 1. června od 9 hodin týmy nastoupí k vytrvalostním závodům na 1000 metrů.

Kácení máje na Olomoucku - vybrané akce

Ilustrační fotoOlomouc

Sobota 31. května, od 16 do 18 hodin na Horním náměstí

Sobotní odpoledne zpestří Olomoučanům ale i dalším návštěvníkům krajského města tradiční kácení máje na Horním náměstí.

V program se předvede Hanácký mužský sbor Rovina s Folklórním souborem Mladá Haná z Velké Bystřice. Chybět nebude ani cimbálová muzika Záletníci a pro děti pak bude připravený Divadelní spolek Větřák z Pivína.

O pokácení májky se postarají Sbory dobrovolných hasičů z Olomouce. (paš)

Lutín

Sobota 31. května, od 15 hodin na Rybníčku

Tradiční kácení máje se v sobotu 31. května uskuteční od 15 hodin na Rybníčku v Lutíně na Olomoucku. Na programu bude ohňová show, vystoupení šermířské skupiny, dobové soutěže a hry pro děti i aquazorbing. Od 19 hodin bude na programu taneční zábava se skupinou Total Harmony. Vstupné 50 korun, bohaté občerstvení zajištěno. (paš)

Velká Bystřice

Sobota 31. května, od 18 do 24 hodin na ulici Hliník

Ulice Hliník ve Velké Bystřici na Olomoucku ožije v sobotu 31. května kácenim mája s májovou veselicí. „Za odměnu, že chlapi svou májku uhlídali, si ji mohou sami skácet. Večer to společně na májové veselici oslavíme dobrým jídlem, pitím a tancem," lákají organizátoři v pozvánce. (paš)

Slatinice

Sobota 31. května, od 16.30 na návsi ve Slatinicích

Za doprovodu dechové hudby pana Pavlíčka padne k zemi pestře ozdobená májka ve Slatinicích na Olomoucku. Akce se chystá na 16.30 na slatinické návsi pak v areálu místních Lázní.Připravena je i tombola o skvělé ceny. Akce se uskuteční za každého počasí. pořadatelé upozorňují účastníky, aby si doma nezapomněli koloběžky. (paš)

Příkazy

Sobota 31. května, od 14 hodin v areálu Tělovýchovné jednoty

Ozdobený strom padne v sobotu k zemi i v Příkazech na Olomoucku. Kromě samotného podetnutí je na programu i tipovací soutěž, co umí předvedou příkazské děti, členové dramatického kroužku. Chybět ale nebudou ani místní mladí hasiči, malá břišní tanečnice, sestry sokolky z Nákla a okolí.

K tanci i poslechu zahraje všem přítomným Nákelanka, vstupné je dobrovolné, a občerstvení bude zajištěné. Ve 20 hodin je pak v plánu taneční zábava se skupinou Asteor, na kterou je vstupné 60 korun. (paš)

Velký Týnec

Sobota 31. května, od 16 hodin v zámecké zahradě

Velkotýnecký Národopisný soubor Týnečáci připravil tradiční folklorní akci Kácení máje a tentokrát ji obohatí i oslava dětského dne. „Program začíná v 16 hodin vystoupením klaunů Pupina a Pepina.

V 18 hodin se začne kácet máj, i s programem a od 19 hodin začne večerní májová veselice v zámecké stodole. Hrát bude kapela Halogen z Olomouce. Vstupné na večerní část je 50 korun a slavíme za každého počasí," lákají v pozvánce organizátoři. (paš)

Bouzov – Hvozdečko

Sobota 31. května, od 18 hodin

Na kácení máje se chystají organizátoři ve Hvozdečku, místní části Bouzova na Olomoucku. Avizují, že pivo, limo a nanuky budou k mání, chybět nebudou ani dobroty z udírny. Sekaná, cigáro a pečené makrely. (paš)

Grygov

Sobota 31. května, do 14 hodin, sokolské zahrada

Dětským dnem startuje v sobotu odpoledne společenská událost v Grygově na Olomoucku.

Po jeho zakončení pokácí starosta obce Tomáš Kubáček májku. O občerstvení se postará místní sbor dobrovolných hasičů, připraveno bude točené jedenáctistupňové pivo, Kofola, uzené speciality, Buňďovy steaky a další dobroty. (paš)

Paseka

Sobota 31. května, od 18 hodin, Hostinec v Rudym

Tradiční kácení máje chystají v poslední májový den v Pasece na Olomoucku. Na společenskou událost by všichni měli zamířit do hostince v Rudym, kde na ně bude čekat venkovní posezení, občerstvení, živá hudba s kapelou Mango. Vstupné je zdarma. V v případě nepříznivého počasí se akce přesune na sál. (paš)