Povelské slavnosti zvou na muziku a jarmark

Povelské slavnosti u kapličkyVystoupení několika kapel, divadelní představení, řemeslné stánky, prohlídka autobusu ŠL 11 z roku 1978, výstava starých fotografií nebo tisk povelské pečetě na historickém lisu. To vše a také další program včetně občerstvení nebudou chybět na čtvrtém ročníku Povelských slavností.

Ty se uskuteční v pátek od 15 hodin v prostoru dřívější povelské návsi u kapličky na konci Rožňavské ulice v Olomouci. Akcí chtějí organizátoři oživit ducha dříve samostatné vesnice Povel, kde se nyní nachází jedno z největších olomouckých sídlišť.

Olomouc s nadhledem otevře věž v Hejčíně i Silo Tower

Silo Tower OlomoucPremiéra nové akce je pro milovníky Olomouce připravena na sobotu. V jeden den se otevře šest výškových staveb, které jsou jinak veřejnosti nepřístupné.

Lidé se budou moci podívat z Hotelového domu, nově dostavěného Silo Tower, výškové budovy BEA centra, z budovy NH hoteles i z věže kostela sv. Cyrila a Metoděje v Hejčíně. VÍCE o AKCI ZDE

„Nápad vznikl proto, protože chceme Olomouc přiblížit lidem, chceme v nich probudit hlubší lásku k jejich vlastnímu městu. Byli bychom rádi, aby se zúčastnili nejen dospělí, ale i děti," řekl Michal Giacintov, olomoucký architekt a předseda pořádajícího Spolku Hanácká hratva.

Start a registraci pořadatelé určili od 9.30 do 13 hodin v podloubí radnice, na Horním náměstí. Věže budou otevřené do 15 hodin.

Na startu účastníci dostanou kartu s informacemi, plánkem a šesti políčky pro razítka z jednotlivých věží. Startovací balíček obsahuje také jablko a vodu.

Dny horeckého piva s divadlem i dílnami

Ilustrační fotoProstředí Hanáckého skanzenu příkazy na Olomoucku a na čepu piva Pivovárku Melichárek z nedaleké Horky nad Moravou.

Po oba víkendové dny se ve skanzenu chystají Dny horeckého piva. V sobotu i v neděli bude od 11 do 17 hodin zajištěný bohatý kulturní program, ve kterém si na své přijdou děti i dospělí.

Jsou nachystána divadelní představení v podání Divadla Tramtarie, Divadla bez kliky nebo třeba loutkohereckého uskupení Teatro pimprle.

Příchozí se mohou těšit i na koncerty a dětské dílny. V neděli se navíc uskuteční tradiční Lidový jarmark s ukázkami řemeslné výroby. „Dobroty z udírny jsou samozřejmostí," vzkazují pořadatelé. Více informací zájemci najdou na www.hanackeskanzen.cz

Recesfest: závod fichtlů a umělci z Prahy

Závody fichtlů u Sulejovic 5.4. 2014Tajný závod fichtlů, babet a kozích dechů, kapely, dobré jídlo a pití a na závěr se publiku předvedou i umělci z Prahy.

Taková je letošní nabídka už tradičního Recesfestu v Mezicích, místní části Nákla.

Přehlídka se koná v sobotu 7. června a odstartuje registrací do tajného závodu dvou motorizovaných kol v 8 hodin. Start závodu pak organizátoři nahlásili o 45 minut později.

Ti, kteří se na mezické hřiště vydají na oběd, si mohou pochutnat na kančím guláši od Čerta.

Ve 12.30 se už areálem rozezní první tóny, jako první zahrají místní Buchvico, následovat ji budou kapely z okolí i z větší dálky.

Publiku se tak například představí Who Cares z Příkaz, Slapdash z Prahy, zahrají i Tchoři z Beňova.Ve 21 hodin se na pódium postaví „spíkři" známí z pořadu Na stojáka. Odpolední maratón zakončí ve 22.30 brněnská kapela Morčata na útěku.

V průběhu celého dne nebudou chybět soutěže, přijedou i autoveteráni z klubu Skam Olomouc, i pro děti budou nachystané atrakce. Organizátoři doplňují, že v areálu hřiště si účastníci mohou postavit stan a přenocovat v něm. Vstupné je sto korun. Aktuální informace na www.kos-os.cz

Šternberk plný závoďáků a zábavy

Ecce Homo 2011 - Hermann Waldy jun.Nejlepší evropské i místní jezdce a tisíce fanoušků motosportu očekává o tomto víkendu Šternberk na Olomoucku. Koná se tam totiž už 34. ročník Mistrovství Evropy v závodech automobilů do vrchu na slavné trati Ecce Homo.

Závody doplní doprovodný program Město v pohybu 2014, který odstartuje už v pátek 6. června v 17 hodin na Hlavním náměstí. Tam se také odehraje kompletní třídenní program.

Páteční zve na hry a soutěže pro děti i dospělé a na vystoupení dvou kapel: v 19 hodin zahrají Francis' Drake a ve 20.30 True Colors. Sobotní program nabídne kromě vystoupení týmů aikida nebo juda třeba i skákací boty. Od 10 hodin se pak na náměstí uskuteční Mistrovství ČR ve šplhu na laně.

„Nebudou chybět ani soutěže v provaznictví, jako je vázání suků, provazová kouzla, soutěže v paintballu ale i motokáry a další aktivity. Sobotní odpolední a večerní čas bude od 16 hodin patřit hudbě. Zlatým hřebem večera pak bude ve 20 hodin koncert Viléma Čoka & Bypass a ve 21.30 zazpívá Adam Mišík," sdělila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká a upozornila, že od 14 hodin příchozí za vstup na náměstí zaplatí 90 korun.

Neděle pak nabídne program zaměřený na motorismus a vše, co má kola. Soutěže v jízdě na motokárách budou po celý den na ulici Jaroslavova, jízdu na elektrických jízdních kolech si zájemci mohou vyzkoušet na Partyzánské a soutěže na trenažerech Formule 1 na Hlavním náměstí. Program v 18 hodin zakončí slavnostní vyhlášení vítězů závodu Ecce Homo. VÍCE o ZÁVODECH zde

Dětský den na obecní zahradě

Dětský den a kácení máje pořádají v sobotu 7. června od 14 hodin v Přáslavicíc.

Akce se koná na obecní zahradě.

„Celým odpolednem nás provede DJ Michal Sedláček a hned na úvod nás čeká vystoupení našich mažoretek. Pro děti bude připravený skákací hrad, jízda na poníku, kolo štěstí a další zábava," píší v pozvánce organizátoři. O občerstvení bude postaráno, nebudou chybět ani pečené makrely, kabanos z udírny a další dobroty.

Florbalové odpoledne se zábavou pro všechny

Florbalový klub FBS Olomouc pořádá v sobotu od 13 hodin v areálu sportovní haly v Rooseveltově ulici odpoledne plné zábavy a soutěží pro děti i širokou veřejnost.

Připraveny budou nejrůznější atrakce od velké trampolíny přes malování na obličej po dovednostní florbalové soutěže. Hrát se bude i florbalový turnaj příchozích (nutná obuv na přezutí do haly), uskuteční se i závod dětí na kolečkových bruslích.

Vstup na akci je zdarma.

Minikáry posviští z Posluchova

Závody minikár obsadí o nadcházejícím víkendu silnici mezi Posluchovem a Mariánským Údolím v Hlubočkách.

Klání, které připravuje Minikár klub Hlubočky, se uskuteční v sobotu i v neděli vždy od 9 do 15 hodin. Diváci jsou na něm vítáni.

Zaběhejte si u hradu Bouzov

Ilustrační fotoV sobotu 7. června pokračuje na hradě Bouzov běžecká pětidílná akce propojující regulérní běžecký krosový seriál s aktivitami pro celé rodiny s dětmi v atraktivním prostředí.

Ze středočeského hradu Točník se cyklo-turistický podnik přesunul na Moravu. Druhý díl seriálu Běžíme na hrad tak bude hostit romantický hrad Bouzov, oblíbená destinace filmařů.

Od 10 do 15 hodin se rodiče s dětmi mohou vydat na asi dva kilometry dlouhou Pohádkovou cestu, v 11 hodin odstartuje závod v běhu a nordic walkingu na 6,1 kilometrů, na 12 kilometrů dlouhou trať odstartují chodci s hůlkami ve 12 hodin a běžci pak ve 13.30.

„Prezentace je v základním táboře v hradním parku od 9 hodin, kde je start i cíl závodů. Registrovat se lze maximálně do 30 minut před startem závodu. Zájemci se také mohou přihlásit online na www.bezimenahrad.cz.," řekla za pořadatele Denisa Platilová a doplnila, že obě trati lze absolvovat i jako nezávodní procházku.

V okolí Bouzova se bude závodit ze sedmdesáti procent na lesních a polních cestách, třicet procent připadá na asfaltový povrch. Vítáni jsou běžci, vyznavači nordic walkingu i turisté všech věkových i výkonnostních kategorií.

Startovné na kratší trať je pro běžce, nordic wolkery i chodce 150 korun. Za dlouhou trať zaplatí dospělý běžec i nordic walker 250 korun, dítě do 15 let 150 korun. Pochod je za 150 korun.

Za pohádkovou cestu rodiče zaplatí 150 korun, děti do 4 let mají vstup zdarma. Procházka na hrad pak vyjde na stovku. V ceně startovného je vstupné na hrad, pamětní list, pro sportovce pak například i občerstvení na trati.

Otevřené dveře ve škole pro slabozraké

Den otevřených dveří pořádá Základní škola prof. V. Vejdovského pro zrakově postižené v Olomouci. Budovu široké veřejnosti otevírá u příležitosti 60. výročí založení školy.

Akce se chystá na sobotu 7. června, od 10 hodin. Na programu bude kulturní vystoupení, film o historii školy. Volná prohlídka budovy, setkání absolventů a bývalých i současných pracovníků školy pak připadá od 10.30 do 14 hodin, kdy akce končí.

Výšlap k pramenům Odry

Milovníci pěší turistiky by si neměli nechat ujít již 46. ročník Memoriálu Jaroslava Švarce, který se uskuteční v sobotu 7. června.

Připravených je pět tras pochodu, a to po šesti, sedmnácti, pětadvaceti, pětatřiceti a padesáti kilometrech, přičemž startovat se bude vždy na hřišti TJ Sokola Velký Újezd.

Odsud budou průběžně účastníci vycházet mezi půl sedmou a devátou hodinou ráno. Kromě nejkratší vycházky, která povede z Velkého Újezdu do Kyjanic a zpět, se výletníci vydají v ostatních případech k prameni Odry a přes různé obce ležící taktéž v prostoru vojenského újezdu Libavá se vrátí zpět na hřiště ve Velkém Újezdu.

Startovné je čtyřicet korun pro všechny trasy. Deset korun poputuje na výstavbu Bezručovy chaty na Lysé hoře. Slevu deset korun mají držitelé průkazu Klubu českých turistů. Pochod se koná za každého počasí, odměnou bude pro každého účastníka keramická medaile a pamětní list.