Mikulášská tramvaj a vlak

V sobotu 3. prosince se v Olomouci chystá už tradiční Mikulášská jízda tramvají.

Tramvaj bude zastavovat na občasné zastávce v Sokolské ulici a dále pojede na Žižkovo náměstí, Hlavní nádraží, do Pavloviček odkud se vydá zpět do Mikulášský vlak. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Jiří Kopáčměsta přes Hlavní nádraží, Tržnici a na Náměstí Hrdinů.

Poprvé tramvaj vyjede ze zastávky v Sokolské ulici v sobotu dopoledne, v 10.12. Mikulášská jízda je pro rodiče s dětmi bezplatná.

O den později, v neděli 4. prosince se zájemci mohou svézt v rámci nostalgických jízd Českých drah dokonce mikulášským parním vlakem.

Ten pojede z olomouckého hlavního nádraží hned třemi směry.

„Nejprve se vydá do Šternberka a zpět, poté do Hluboček-Mariánského údolí a stejnou trasou zase zpět a na závěr zamíří do Prostějova na tamní hlavní nádraží a zpět," sdělila mluvčí Českých drah Monika Bezuchová a ještě prozradila, že v parním vlaku pojede Mikuláš s čertem a andělem a společně podarují děti cestujících sladkostmi a jinými dárky.

VÍCE ZDE…

Tenisový Mikuláš

Mikulášský den s ITS Tennis Academy se chystá v neděli 4. prosince v olomouckém Omega centru sportu a zdraví. Akce se chystá od 15 do 17 hodin. Tenisová akademie ITS Tennis Academy zve na tradiční Mikulášský dětský den plný zábavy a tenisu.

Dětský den bude zaměřen na představení tenisu, jako moderního a progresivního sportu, který se dá provozovat v jakémkoliv věku a na jakékoliv úrovni. Vstupné je zdarma. (paš)

Psí spřežení v Radíkově

Mikulášské závody psích spřežení se konají v sobotu 3. a neděli 4. prosince v Radíkově, městské části Olomouce. Start je v sobotu ve 13 hodin v tamní chatě Pod Věží, diváci mohou si mohou závodníky prohlédnout už od 11 hodin, v neděli se pak startuje v 9 hodin ráno. Mistrovství republiky MIDu v kategorii čistokrevných pořádá hanácký mushers club. Více info na www.hanackymushersclub.webnode.cz (paš)

Trojice ve slavnostním

Sloup Nejsvětější Trojice v OlomouciZdroj: DENÍK/JIří KopáčAdventní setkání u Sloupu Nejsvětější Trojice, se uskuteční v neděli 4. prosince v centru Olomouce, na Horním náměstí. Akce se koná u příležitosti 300. výročí zahájení jeho stavby.

Od 12 do 18 hodin bude zpřístupněná kaple uvnitř Sloupu Nejsvětější Trojice, hlavní program je pak naplánovaný od 17.45 do 18 hodin a do slavnostního nasvícení by se měla během odpoledne odít i sama památka. V 18 hodin se pak rozezní zvony nedalekého kostela sv. Mořice. (paš)

Flora plná koček

Mezinárodní výstavu koček bude o nadcházejícím víkendu hostit Výstaviště Flora Olomouc, tamní Pavilon A. K Přehlídka koček na olomouckém výstavišti Flora. Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Veronika Kolesárovávidění budou nejrůznější plemena koček, také opuštěné olomoucké kočky a zájemci budou mít možnost odnést si domů nového přítele.

Chybět nebudou ani stánky s potřebami pro naše čtyřnohé miláčky.

V sobotu 3. prosince je výstava otevřená od 9.30 do 17 hodin, v neděli 4. prosince pak do 16 hodin. Vstupné je pro dospělého 60 korun, důchodci platí 50 korun, děti 30 a rodina 150 korun. (paš)

Mikulášský karneval v Hněvotíně

Mikulášský karneval a rozsvěcení vánočního stromu obce se uskuteční v pátek 2. prosince v Hněvotíně. Rej startuje v 16 hodin a potrvá do 18.30.

Na programu bude vystoupení mažoretek, diskotéka, přivítání Mikuláše, andělů a čertů na sále Kulturního domu, soutěže nebo vánoční jarmark s prodejem keramických výrobků ale i bohaté občerstvení.

V 19 hodin se pak rozzáří vánoční strom a slavnost doprovodí vystoupení pěveckého kroužku. Poté bude následovat taneční zábava pro dospělé. (paš)

Punč, řízky, čerti

Rozsvícení kaple sv. Martina připravují dobrovolné hasiči z Nových Dvorů, místní části Náměště na Hané na sobotu 3. prosince.

Kaple se rozzáří v 17 hodin, jako občerstvení bude k mání punč, řízky a guláš. Pro děti bude připravené taky setkání s Mikulášem a čerty. Chybět nebude živé hraní koled v podání Dechového orchestru Jiřího Pavlíčka. Vstupné je zdarma. (paš)

Štarnovské Mikulášské hody

Štarnovské Mikulášské hody se konají o nadcházejícím víkendu ve Štarnově. Program startuje v pátek 2. prosince v 17.30, kdy se u sokolovny poprvé Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Jiří Kopáčrozzáří vánoční strom. Žáci místní základní školy zazpívají koledy a taky se otevře výstava betlémů a výrobků místních žáků a předškoláků v sokolovně.

K tanci a poslechu bude hrát cimbálová kapela Šumica. Prodávat se budou i vánoční hvězdy, jejichž výtěžek je věnovaný pro hematoonkologické pacienty a oddělení na Dětské klinice Fakultní nemocnice Olomouc.

Program pokračuje v sobotu 3. prosince, kdy se v 9 hodin otevře sokolovna a nabídne Mikulášský jarmark. Ve 14 hodin bude připravena vánoční besídka školáků a chybět nebude ani Mikuláš, čert a anděl.

Po oba dny bude zajištěné bohaté občerstvení i vánoční punč. Vstupné je dobrovolné. Neděle 4. prosince pak nabídne v 8 hodin hodovou mši v kostele sv. Mikuláše a v 15 hodin mikulášský koncert. (paš)

Vánoce s četníky v Šatlavě

Vánoce s četníky nabídne v neděli 4. prosince Šatlava v Uničově. Od 13 do 17 hodin tam bude pro děti a rodiče připravený komponovaný pořad a výtvarnou dílnou, ale třeba i zdobením vánočního stromečku. 

Rozsvěcení stromu s Poutníky

Bluegrassová skupina Poutníci.Zdroj: DENÍK/Petr NovotnýVánoční strom se poprvé rozzáří v sobotu 3. prosince v Zámecké zahradě ve Velkém Týnci.

Doprovodný program nabídne od 12 hodin vánoční jarmark s vystoupeními Ladislava Baláže, saxofonisty Marka Cabáka, příchozí se mohou těšit i na dva koncerty kapely Poutníci a to v 16.15 a 18.15.

Chybět nebude ale ani sv. Mikuláš se svou družinou, který přijde do zahrady v 17.30 a každému hodnému dítěti dá dárkový balíček. (paš)

Mikulášská diskotéka

Mikulášskou diskotéku chystají na sobotu 3. prosince dobrovolní hasiči z Hluboček. Akci bude hostit Kulturní dům v místní části Mariánské údolí od 14 hodin a na programu bude Zábava pro děti, mikulášská dílna a zahraje i skupina Re-Bell. Masky jsou vítány, občerstvení je zajištěno, vstupné je dobrovolné. (paš)

Dílnička i nadílka

Netradiční Mikulášská nadílka aneb Možná přijde i Mikuláš se chystá v neděli 4. prosince v obci Mrsklesy. Akce se uskuteční už podeváté a to v místním Kulturním domě. Na programu bude od 15 hodin tvořivá dílnička s výrobou vánočních ozdob a děti si vyrobí i malý dárek. Organizátoři avizují, že s sebou by si účastníci měli donést tavící pistoli. (paš)

Pohádka s písničkami a Mikulášem

Divadelní pohádka s písničkami a Mikulášská nadílka čeká na děti v Moravském Berouně. Akce se tam koná v neděli 4. prosince v 16 hodin, v tamním kinosále. Vstupné je 50 korun na osobu, každé dítě dostane od Mikuláše balíček. Předprodej je v knihovně. (paš)

Mikulášský pochod

Turisté z Medlova pořádají v sobotu 3. prosince předvánoční setkání, Mikulášský pochod. Start je v 11 hodin na medlovské návsi, cílem pak je hospůdka v obecním domě v Medlově.

Trasa účastníky pochodu povede z Medlova do místní části Hlivice, Úsova, Zadního Újezdu a zpět do Medlova. Víc info je na www.turistemedlov.webnode.cz (paš)

Punčiáda se saxofony

Přáslavice – Na punčiádu s hudbou zvou dobrovolní hasiči z Přáslavic. Alce se koná v sobotou 3. prosince, od 17 hodin, místo setkání je u přáslavického pomníku padlých.

Hrát bude olomoucké Saxofonové kvarteto, chybět nebude prodej koláčků a punče a možná přijde čert. Organizátoři doporučují vzít si hrníčky s sebou. (paš)

Vánoční tvoření v sýpce

Vánoční tvoření nabídne v sobotu 3. prosince barokní sýpka v Ludéřově, místní části Drahanovic.

Akce se koná od 14 do 18 hodin a organizátoři lákají na výrobu originálního vánočního či novoročního přání a drobných dárků pro blízké, pod vedením zkušených lektorek. Materiál lze koupit na místě.

Lidé ale mohou do sýpky zamířit i pro nasátá adventní atmosféry, zazpívat si koledu, ochutnat vánoční punč nebo si koupit drobný dárek pro radost. (paš)

Benefiční koncert

XV. Benefiční koncert pořádá v sobotu 3. prosince Charita v Uničově na Olomoucku. Slavnost se uskuteční od 17 hodin v místní koncertní síni, na programu je Musicus catus hudba gotiky a renesance, představí se i Dechový orchestr Haná Uničov. Vstupné je 100 korun, mládež a senioři zaplatí 50 korun. (paš)

Mikulášská besídka 

Mikulášskou besídku pořádají v sobotu 3. prosince od 15 hodin v sokolovně v Krčmami na Olomoucku. V 18 hodin se rozsvítí také vánoční stromek u místní mateřinky. Chybět nebude fotokoutek, dětské soutěže, příchod Mikuláše nebo štěstíčka. Bohaté občerstvení je zajištěné. (paš)

Bleší trh

V budově Obecního úřadu v Želechovicích na Olomoucku se v neděli 4. prosince od 9 do 12 hodin uskuteční bleší trh. Vystavovatele a prodejci mohou od pořadatelů získat stůl bez jakéhokoliv poplatku, objednávky se přijímají do patku 2. prosince a to na e-mailu obec.zelechovice@volny.cz. Návštěva blešího trhu je bezplatná. (paš)