Probouzení hory ve Sluňákově

V sobotu 7. dubna se bude v Domě přírody Litovelského Pomoraví ve Sluňákově v Horce nad Moravou, bude probouzet hora a volat sluníčko.

„Pomozte nám s dětmi zavolat na sluníčko, ať společně probudíme horu ze zimního spánku. Pomocí speciálního dalekohledu budeme pozorovat sluníčko a pomocí spektrometru zjistíme, že přicházející světlo ze slunce se skládá z několika barev. Než k nám sluneční paprsek dorazí, musí urazit cestu dlouhou přes 8 minut,“ lákají pořadatelé akce.

Na závěr slunečního putování mohou příchozí, společně pomocí vlastnoručně vyrobených sluníček, probouzet Sluneční horu ze zimního spánku. Těšit se mohou také na milé setkání s ovečkami. Rodinné vstupné je 100 korun, akce se koná od 13 hodin. 

Desítka ve Smetanových sadech

Už po čtyřicáté se v pátek 6. dubna uskuteční Běh Výstavištěm Flora Olomouc, jeden z nejstarších běžeckých závodů, které si i letos mohou milovníci dlouhých tratí v Olomouci vyzkoušet.

Koná se v pátek 6. dubna v 17 hodin v Rudolfově aleji Smetanových sadů, nedaleko Café Restaurantu Fontána, kde je i zázemí akce. Na účastníky hlavního závodu čeká rovných deset kilometrů po asfaltových parkových cestách, mládež a příchozí poběží 3,6 kilometru.

Novinkou jubilejního ročníku je čipové měření výsledků závodu. Startovné je 80 korun při přihlášení online předem, 100 korun při přihlášení na místě a ti, kteří poběží jeden okruh zaplatí 50 korun. Členové TJ Liga stovkařů Olomouc startovné neplatí. Propozice, online přihlášku a posléze i výsledky a fotografie ze závodu naleznou zájemci na stránkách www.liga100.cz 

Karneval APA s prvorepublikovou náladou

Studenti katedry aplikovaných pohybových aktivit FTK UP zvou na 11. ročník Karnevalu APA, který se koná v pátek 6. dubna v olomouckém BEA centru.

Ač moderní budova, tematicky se vrátí zpět v čase do doby první republiky. Hudbou celý večer doprovodí kapela New Street Band. Ples startuje v 19 hodin, vstupné je v předprodeji 200 korun, 250 korun na místě a 50 korun zaplatí asistenti. 

Jiří Schmitzer u Pelikána

Restaurace U Pelikána ma Mrštíkově náměstí ožije v sobotu 7. dubna hudbou. Do Olomouce přijede svérázný písničkář a herec Jiří Schmitzer. Koncert startuje v 19.30, vstupné je 199 korun. 

Kostkování plné lega

Světu z Lega budou o nadcházející víkendu patřit prostory Střední školy polytechnické na Rooseveltově ulici v Olomouci V sobotu 7. i v neděli 8. dubna se tam koná Kostkování, interaktivní a výstavní akce plná Lego zábavy.

Připraveno bude více než 40 herních stanovišť pro děti všech věkových kategorií. Půjde o mechanické hračky, které děti budou samy obsluhovat, z optiky jsou připraveny kaleidoskopy plné LEGA, LEGO robotiku zastanou studenti z olomouckého gymnázia Hejčín a opět budou děti do her vtahovat samotní stavitelé.

V sobotu bude otevřeno od 10 do 18 hodin, v neděli od 9 do 17 hodin. Vstupné je 80 korun.

Romská sláva na Novém Světě

Mezinárodní den Romů se chystá v pátek 6. dubna odpoledne v hospodě U Žida na Novém Světě v Olomouci. Slavit se bude tradičně za doprovodu živých a spontánních romských hudebních kapel a tanečních seskupení.

Program trvající od 14 do 18 hodin nabídne také informace o historii a současnosti mezinárodních romských tradic.

Ukliďme Česko. Přijdete se!

Rukavice, pevné boty a oblečení, které můžete umazat. To je povinná výbava, která bude o nadcházejícím víkendu na řadě míst regionu potřeba. Startuje totiž celorepubliková akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Organizátoři avizují, že nejde ale o lámání rekordů, cílem akce je uklidit nepořádek a černé skládky z našich měst, obcí a především přírody. Startuje se v sobotu 7. dubna, pokračuje se i v dalších dubnových termínech. za minulý rok se díky aktivitě zapojených dobrovolníků zbavila česká města, obce a volná krajina 1634 tun povalujícího se odpadu. Vytřídilo se na 377 tun skla, plastu a papíru.

Do "Ukliďme svět, ukliďme Česko 2017" se zapojilo přes 96 tisíc lidí. Ti, kteří by chtěli životnímu prostředí pomoct, se mohou zapojit do práce v obcích ale i samotném krajském městě.

Například na olomouckých Lazcích se bude uklízet prostor okolo řeky Moravy a třeba i louka okolo Klášterního Hradiska, sraz je u Lávky přes Moravu v 9 hodin.

Od 8.30 se bude pracovat taky v Náměšti na Hané nebo ve Velké Bystřici, kde se bude sbírat nepořádek z polních a lesních cest mezi Velkou Bystřicí a Hlubočkami.

Uklízet se bude i v Července nebo třeba Uničově. Veškeré info o zapojených místech a organizacích, ale i praktické informace, zájemci najdou na www.uklidmecesko.cz 

Modré dny v Pevnosti poznání

Na Modré dny zve v sobotu 7. dubna Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání Univerzity Palackého v Olomouci. Připomínají Světový den informovanosti o autismu. Návštěvníci se mohou těšit na divadelní představení, žonglování, výtvarné a pohybové aktivity i botanické kouzlení.

Celý den si mohou zájemci užít botaniku všemi smysly, vyzkoušet si různá zklidňující balanční cvičení v koutku s názvem Pohybem k radosti a vyrobit si modrou dekoraci ve výtvarných dílnách.

„Letošní program je velmi pestrý a je určen nejen dětem s autismem a jejich rodinám, ale také jejich přátelům a lidem, kteří se o problematiku autismu zajímají nebo chtějí dětem a jejich rodinám vyjádřit svou podporu,“ řekla Martina Oulehlová, organizátorka setkání.

Pro nejmenší návštěvníky bude jistě atraktivní žonglování s Honzou Hlavsou z Cirkusu Levitare a divadelní představení „Tučňáci na arše“ Divadla na cucky, které pobaví celou rodinu.

V odpoledních hodinách je naplánována projekce Normálního autistického filmu režiséra Miroslava Janka, který se stal podle poroty Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava nejlepším českým dokumentárním filmem roku 2016. Ukazuje poutavý příběh pěti dětí s vysoce funkčním autismem, což znamená, že denně čelí řadě problémů vyplývajících z toho, že vnímají a prožívají svět kolem sebe jiným způsobem.

Dokument ukazuje jejich jinakost nikoliv jako handicap, ale jako výjimečnost. Po filmu bude následovat debata s Michaelem Londesboroughem, profesionálním chemikem, popularizátorem vědy, a především tatínkem jedenáctiletého Jamieho s autismem.

„Porucha autistického spektra často není patrná na první pohled, právě proto je informovanost veřejnosti o jejích projevech důležitá. Na půdě Pevnosti poznání se jí věnujeme mimo jiné proto, že tuto poruchu tak často provází i výjimečnost a nadání v rozličných oblastech lidského konání,” řekl Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

Akce se v modře nasvícené Pevnosti poznání koná již potřetí. Centrum popularizace vědy se tak připojuje k národní osvětové kampani Česko svítí modře a k mezinárodní akci Light It Up Blue for Autism. Více o programu na www.pevnostpoznani.cz

Království, kde to žije

Království hraje, zpívá a tančí, tak se jmenuje akce, která se koná v sobotu 7. dubna v Sokolovně v Majetíně na Olomoucku.

Od 14 hodin tam bude pestrý program, plný vystoupení hudebních kapel, mažoretek, Folklorního souboru Majetínek, Národopisného souboru Týnečáci nebo třeba kapely Věrovanka.