Chmelovy dožinke na Americe

Na přehlídku malých pivovarů a klasických vařených piv zvou v sobotu 14. září Chmelové dožínky v areálu sportovního rybolovu Amerika v olomoucké části Holice.

Od 12.30 hodin mohou návštěvníci 6. ročníku festivalu ochutnat piva z patnácti pivovarů z různých koutů Moravy.

Na čepu bude například Mechoš z Horky nad Moravou, proukce pivovaru Moravský Žižkov nebo třeba nepasterované a nefiltrované pivo Richard z Brna.

„Zachovali jsme myšlenku tradičních dožínek jako poděkování za sklizeň obilí a především chmele. Připravili jsme také bohatý hudební program, hry a soutěže pro děti i dospělé," řekl spoluorganizátor akce Jiří Rak.

Kromě široké nabídky nápojů čeká na příchozí také řada vynikající kapel. Na své si přijdou jak milovníci lidové muziky, tak alternativních žánrů. VÍCE ZDE

Bitva o fort jako z Pána prstenů

Bitva o fort ve stylu Tolkienových příběhů se strhne v sobotu na pevnůstce u Radíkova.

Sjedou se tam fanoušci fantasy v kostýmech a náležitě vyzbrojeni, do bojů se pustí před polednem, válečný ryk pak utichne po 17. hodině. VÍCE ZDE

Litovelské náměstí roztančí Kryštof i Peter Nagy

Litovel ožije v sobotu Litovelskými slavnostmi. Hlavní kulturní program hostí tradičně náměstí Přemysla Otakara a návštěvníkům tam zahraje například kapela Kryštof, Peter Nagy či Argema.

Připravena je také "Párty pod párty stany", kde se představí Škola popového zpěvu Olomouc, Miniband, taneční skupiny. K tanci a poslechu zahraje skupina Fan Tajm.

Pro děti bude na náměstí i aquazorbing, dětská vodní šlapadla a skákací atrakce.

Park u gymnázia nabídne novinku letošních slavností a to dračí loď. Ve spolupráci s týmem Haná Dragons tak můžete zažít projížďku na skutečné dračí lodi za doprovodu bubnů! Novinkou bude také dětský kout s IN-LIFE, který nabídne jízdu na dětských kárách, koloběžkách, bumberball…

Na rybníku můžete také rybařit spolu s místními rybáři, či obdivovat modely lodí a letadel. Pro sportovce je připraveno dopoledne na Sokolovně a to turnaj v beach volejbale či soutěže s házenou.

V rámci Dnů evropského dědictví budou v Litovli otevřeny tyto památky: Radniční věž, Muzeum, Kaple sv.Jiří, Knihovna. V každé z nich je připraven zajímavý program - výstavy, besedy, koncerty.

Scéna u muzea nabídne Hanácký farmářský a řemeslný trh se spoustou regionálních produktů, připraveno je dále dobové ležení, ukázky zbraní, vystoupení kapely NOACO i Hanácké Mozeke. Milovníci zvířat uvidí ukázky práce s dravými ptáky v sokolnické show, ukázky výcviku psů a miniZOO. KOMPLETNÍ PROGRAM

Loučení s prázdninami na Sovinci

Šermířskou akci jako rozloučení s létem připravili na oba víkendové dny na hradě Sovinec. 

Program s názvem Kmotra smrt nabídne šermířské grotesky a balady s přehlídkou bojových umění i souboje na sekery, meče a palcáty během naučné stezky hradem.
Chybět nebude ani Přehlídka historických šatů s ukázkami středověkých dvorských tanců.

PROGRAM ZDE

Parním vlakem Moravskou pohraniční 

Z Olomouce přes Šternberk až na východ Čech pojede v sobotu 14. září parní vlak.

Jízdou historickým vlakem taženého parní lokomotivou Kremák si lidé připomenou sto čtyřicetileté výročí od spuštění provozu na Moravské pohraniční dráze (Mährische Grenzbahn) mezi Šternberkem a Dolní Lipkou na Orlickoústecku.

Speciální souprava s bufetovými vozy a průvodčím v dobové uniformě se na svou cestu vydá v sobotu 14. září.

Podle mluvčí Českých drah (ČD) Kateřiny Šubové je ve vybraných městech na trase připravený i bohatý doprovodný program.

Parní vlak vyjede z olomouckého hlavního nádraží v 7.35 hodin a do Dolní Lipky, hlavního centra oslav, dorazí v jednu odpoledne.

„V Šumperku je připravena ukázka historických vozidel a kolejové techniky firmy Pars nova. Hanušovice pozvou cestující do místního pivovaru Holba. V Dolní Lipce čeká na návštěvníky například výstava Letohradského železničního klubu, historických jízdenek a fotografií Františka Pecha nebo projížďka na ruční drezíně," uvedla Kateřina Šubová, mluvčí ČD.

Na zpáteční cestu se vlak z Dolní Lipky vydá v 16.39 hodin, do Olomouce přijede ve 22.25 hodin. VÍCE ZDE

Burčák Fest na Běleckém Mlýně

K polovině září patří na Běleckém Mlýně nedaleko Kostelce na Hané tradiční Burčák Fest. Ten se zde bude konat o víkendu již počtvrté.

„Počítáme s tím, že akce bude vždy od 10 hodin a návštěvníci budou moci ochutnat pravý burčák. Odpoledne pak bude připravená cimbálovka, která zahraje pro dobrou náladu," pozval Zbyněk Škrabal, manažer Běleckého Mlýna.

Ochutnávat se podle něj bude burčák z kyjovské oblasti, konkrétně z Blatnice pod Svatým Antonínkem, od vinaře Pavla Bílka, stálého dodavatele vín na Bělecký Mlýn.

Nejen milovníci vína můžou o víkendu navštívit Bělecký Mlýn. Kromě burčáku bude připravena řada kulinářských specialit.

„Přijít můžou všichni, kdo mají rádi turistiku či cykloturistiku. Konec léta je tady velmi pěkný," dodal.

Hanácké slavnosti s Prouzou i Nedvědem

Centrum Prostějova obsadí v sobotu a v neděli tradiční Hanácké slavnosti.

Program začne v sobotu už v 8 hodin ráno.

„Slavnosti zahájíme prezentací a sčítáním krojovaných Hanáků a Hanaček. Po slavnostní mši v kostele Povýšení svatého Kříže přejdou účastníci průvodem na náměstí T. G. Masaryka," řekla Hana Pospíšilíková z pořádajícího Hanáckého folklorního sdružení se sídlem v Prostějově.

Na jevišti před radnicí vystoupí hanácké soubory se svými programy. Zástupci jednotlivých krojovaných týmů budou mezitím zápolit v soutěžních disciplínách „Hanáckého pohádkového pětiboje".

Odměnou všem pak bude vystoupení tanečního divadla BUFO a koncert Marty Töpferové s hudebním projektem Milokraj inspirovaným českými,moravskými a dalšími slovanskými písněmi.

Během celého dne bude možné obdivovat či si zakoupit výrobky lidových řemeslníků, nebudou samozřejmě chybět ani stánky s občerstvením.

V rámci slavností vystoupí i irský písničkář Edmund Enright zvaný MUNDY. Sobotní večer pak uzavřou koncerty kapel Mimo Provoz a Prouza. Na nedělních hodech pak například zazpívají Pavel Žalman Lohonka a František Nedvěd. PROGRAM ZDE

Šampionát ve vaření guláše

Deváté mistrovství republiky ve vaření kotlíkových gulášů se uskuteční v sobotu 14. září na hřišti TJ Sokol v Henčlově. Tato tradiční akce se ještě loni konala na přerovském výstavišti, letos se ale přesunula do místní části Přerova.

Soutěže se může zúčastnit prvních pět českých týmů z minulého ročníku a první tři z divácké soutěže z loňského roku. Dále pak také týmy, které si vybojovaly nominaci na šesti kvalifikacích.

Pořadatel může ještě udělit divokou kartu zájemcům, kteří v minulých ročnících získali ocenění v gulášových soutěžích.

Slavnostní zahájení je v 8 45 hodin a soutěž bude provázet i doprovodný program. V něm se od 12 hodin představí kapela Šediváci, ve 14 hodin zahraje Penzistor a v 17 hodin skupina Argema.