Šantovka plná hrdinů

Galerie Šantovka v Olomouci už od čtvrtka až do soboty hostit netradiční akci s názvem Hrdinové regionu. Ukázat se přijedou hasiči, policisté i záchranáři Olomouckého kraje. Prezentovat budou svou současnou i historickou techniku. Těšit se můžete na řadu soutěží, ukázek a přednášek.

Program pro děti začíná kromě soboty v 9.30 a navazující prezentace pro veřejnost pokračují od 16.30.

Čtvrtek patřil zejména záchranné službě, v pátek se představí policisté a v sobotu od 11.00 ukáží svoji práci hasiči. Přijďte se seznámit s policejními psy, vyzkoušet si slaňování, nebo zažít simulaci dopravní nehody.

ČTĚTE TAKÉ: V Olomouci vyberou nejhezčí středoškolačku, novou MissOK

Velikonoční dílny zdarma

Vlastivědné muzeum v Olomouci pořádá v sobotu 25. března od 10 do 16 hodin Velikonoční tvořivé dílny pro děti i dospělé.
Ilustrační fotoPřijďte si ozdobit velikonoční vajíčka, uplést si vlastní velikonoční pomlázku, ozdobit velikonoční perník, nebo vytvořit různé velikonoční a jarní dekorace pro výzdobu vašeho domova! K vidění budou ukázky zdobení vajíček různými technikami, například vrtané kraslice, škrabané, zdobené voskem a jiné.

Také budete moci nahlédnout pod zkušenou ruku při pletení tradičních pomlázek a seznámit se s tvorbou takzvaných jedliček či dalších velikonočních zvyklostí. Vstup na akci je zdarma.

Bál Divadla na cucky

Ples Divadla na cucky se chystá na sobotu 25. března v hospodě U Pelikána v Olomouci – Hejčíně. Akce startuje od 19.30, hosty večerem provedou Petra Ševců a Ondřej Jiráček, kromě DJů se příchozí mohou těšit na hudební formaci Golden Delicious.

Připravené budou soutěže ceny i pořádný hovězí guláš. Vstupné 250 korun s místenkou a 190 korun bez místenky. Předprodej je v Divadle na cucky před každým představením nebo v prodejně UPoint na Horním náměstí.

Jarní stezka v Zoo Olomouc

Jarní stezka připravená Domem dětí a mládeže v Olomouci bude v sobotu 25. března přístupná všem návštěvníkům olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Konec sezení doma za pecí, je jaro, tak hurá do přírody. Akce je zdarma v rámci běžného vstupného a koná se od 9 do 17 hodin. 

ČTĚTE TAKÉ: Zastávky tramvají přes Nové Sady už mají jména

Expediční kamera na hradě

Festival nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, Expediční kamera, opět míří do kin. K vidění bude tradičně i na hradě Šternberk na Olomoucku. Už 8. ročník se letos uskuteční ve více než dvou stech českých a slovenských městech a na diváky opět čeká pořádná dávka cestovatelských zážitků, divoké přírody i napětí. Ve Šternberku se promítání uskuteční v sobotu 25. března od 16 hodin v prostorách hradu. Na diváky bude čekat celkem osm snímků ve dvou blocích. Vstupné na festival je 150 korun, snížené vstupné pro děti do 15 let, studenty a seniory je 100 korun.

Probouzení netopýrů

Chcete se dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech? Zajímává vás, jak probíhá odborný výzkum těchto Ilustrační fotografie.zajímavých nočních létajících savců a chcete vidět netopýra zblízka? V Javoříčských jeskyních, v Javoříčku, místní části Luké na Olomoucku se v sobotu 25. března koná Probouzení netopýrů.

Jde o standardní prohlídku jeskyně s průvodcem doplněnou poutavým vyprávěním zkušeného zoologa, zakončenou zajímavou prezentací. Každý účastník obdrží v ceně vstupenky malý suvenýr. Kapacita jeskyní je však omezena, proto je nutné se předem objednat. Buď telefonicky na čísle 730 575 924 nebo emailem: javoricko@caves.cz

„Termíny jsme měli v 10 a ve 13 hodin. Už jsou ale plné a tak pro velký zájem otevíráme ještě jeden čas v 15 hodin,“ řekl vedoucí Správy jeskyní Martin Koudelka. Vstupné je jednotné pro všechny příchozí 130 korun. 

Týnecký košt

Velký sál Společenského domu ve Velkém Týnci na Olomoucku v sobotu 25. března ožije dobrým vínem. Akce nazvaná Týnecký košt 2017 aneb vítání jara vínem startuje v 16 hodin.

Od 17.15 do 23 hodin bude hrát k poslechu i k tanci cimbálová muzika Stanislava Gabriela z Babic u Uherského Hradiště a hudební skupina Akvarel z Olomouce. Součástí ceny za vstupné, které je 120 korun, je degustační sklenice, 10 degustačních lístků, katalog vín, slosovatelný hlasovací lístek na kterém návštěvníci zvolí Šampiona Týneckého koštu 2017. 

Ochutnávky pálenek

Kulturní dům v Hněvotíně provoní v pátek 24. března Hněvotínský košt. Akce se koná osmým rokem, letos od 18 Ilustrační fotohodin. Vstupné je 50 korun, součástí je kupon na ochutnávku patnácti vzorků. Chybět nebude občerstvení nebo živá hudba.

O den později, v sobotu 25. března se koná zase Třebčínský košt. Akce začíná v 19 hodin na sále Kulturního a společenského zařízení v Třebčíně, místní části Lutína na Olomoucku. Na už desátém ročníku nebude chybět občerstvení a hudba. Vstupné je dobrovolné.

ČTĚTE TAKÉ: Za chybný tendr na vrtulníky v Olomouci padla pokuta 3,7 milionu

Větrání míří na Cimrmanovu rozhlednu

Tentokrát do Březové nad Svitavou zavede další výlet z cyklu Větrání nabízí v sobotu 25. března tým webu Radost z pohybu při Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci. Organizátoři avizují, že výlet to bude časově poněkud náročný, nikoliv však kilometrově a terénem, účastníci našlapou nějakých 14,5 kilometru. Podívají se přitom na zbytky Muzlova, půvabný kostel v Baníně nebo na Cimrmanovu rozhlednu.

Sraz účastníků od Olomouce je v 7.40 před olomouckým hlavním nádražím. Možné je přidat se i v České Třebové, odjezd osobního vlaku je v 9.05 nebo ve Svitavách, kdy vlak odjíždí v 9.22). Návrat do Olomouce do 20. hodin. Další informace jsou uvedené na www.radostzpohybu.cz/vetrani

Jarní výšlap do Jeseníků

Přírodou v podhůří Jeseníků povede první jarní výšlap, který pořádá Přátelé přírody, z. s., skupina Malá liška v Olomouci. Účastníci se projdou po trase Ruda nad Moravou – Bohdíkov – rozhledna Háj – Bludov – rozhledna Brusná u Bludova. Cestou navštíví kromě zmíněných rozhleden i záchrannou stanici ohrožených živočichů a uvidíme bludovský zámek.

Celá trasa má zhruba 17 kilometrů s mírným převýšením. Sraz je v 8.35 vlevo v hale vlakového nádraží Olomouc hlavní nádraží. Návrat zpět do Olomouce organizátoři avizují v 18.22. Členové Přátel přírody na akci nepřispívají, hosté pak zaplatí 20 korun. Na srazu je pak možno domluvit se na společné jízdence. 

ČTĚTE TAKÉ: Komu připadne Bouzov? Verdikt je blízko