Svatební veletrh na hradě Šternberk

Svatbám a všemu co k nim patří se bude věnovat první květnový víkend na hradě Šternberk. Organizátoři tady pro vdavekchtivé páry připravili už pátý ročník svatebního veletrhu.

„Letos bude doplněný o výstavu historických svatebních šatů. Navazujeme na předchozí ročníky, které se setkaly s velkým zájmem návštěvníků i vystavovatelů," uvedl Jan Gottwald ze správy šternberského hra­du.

Příchozí se mohou těšit na ukázky svatební stolování a menu, svatební dorty a cukroví, foto, video nabídku, svatební kytice, svatební šaty, kosmetika, historické svatební šaty, ale i ochutnávky moravských vín. „Prezentace jednotlivých vystavovatelů budou připraveny přímo v historických prostorách hradu Šternberk. Návštěvníci mohou volně procházet hradem a prohlédnout si nabídku vystavujících. Přítomni budou samozřejmě i průvodci, kteří rádi zodpoví dotazy týkající se historie hradu," pokračoval Jan Gottwald. VÍCE ZDE…

Koně a špičkový parkur na Lazcích 

Jezdecký areál Equine Sport Center na olomoucký Lazcích o víkendu ožije koňským řehotem. Pojede se tady Falton velká cena Brna, už druhé kolo v rámci Českého skokového poháru.

„Stejně jako loni se pořadatelé z Brna Veveří rozhodli přesunout Velkou cenu do novějšího olomouckého areálu, kam se sjíždí pravidelně mnoho jezdců. Jinak tomu nebude ani po tři dny v rámci letošní druhé kvalifikace Českého skokového poháru, která vyvrcholí nedělní Velkou cenou na parkuru stupně obtížnosti T* (145 cm)," sdělil PR manager Českého skokového poháru Josef Malinovský.

Závody odstartují v pátek v 8 hodin ráno otevřenou soutěží stupně ZL (110 cm).

V sobotu se bude skákat závěrečný parkur o 5 centimetrů vyšší a dalších 10 centimetrů na konečných 145 cm přidá nedělní Velká cena. Ta by měla odstartovat ve 14.00 hodin.

Aktuální informace sledujte na www.ceskyskokovypohar.cz.

Pořady pro děti v centru Olomouce

Sobota 

Metropol - Zvonilka a piráti (15:00)

Neděle

Metropol - Rio2 (15:00) 
Divadlo na Šantovce - Pohádky z Mléčné dráhy (16:00) 

Akvarijní rybičky a terária na Floře

Terarijní zvířata či akvarijní rybičky, akvária nebo krmiva budou v sobotu 3. května k mání na tradiční prodejní burze Aquatera Olomouc. Akce se koná od 8 do 12 hodin na olomouckém Výstavišti Flora v pavilonech B a C (nové přístavby k hlavnímu pavilonu A).

„Na burze koupíte akvarijní ryby, terarijní zvířata, terária, krmiva živá, mražená, suchá, ale také akvarijní rostliny, dekorace do akvárií i terárií, drobné savce a další," píší organizátoři v pozvánce. Vstupné je pro dospělé 40 korun, snížené vstupné je 20 korun a děti do 15 let jdou zdarma, avšak pouze v doprovodu rodičů. Více info na www.aquateraolomouc.cz.

Hody s Traktor Cupem v Krčmani

Hodové oslavy jsou v Krčmani tradiční a jednou z největších akcí roku. Začínají v pátek 2. května mistrovským utkáním v malé kopané. Organizátoři neopomenou ani na položení květin k Památníkům osvobození. Odpoledne, už v areálu hřiště vyhrávají pouťové atrakce a kolotoč láká ke svezení.

„V sobotu slavnostně otevíráme novou atletickou dráhu. Na dětském sportovišti bude dopoledne pro nejmladší přichystáno několik atletických úkolů, jako je sprint na třicet metrů, skok daleký nebo třeba překážkový běh," sdělil starosta.

Velkou atrakcí programu je také populární Traktor cup. Závody odstartuje ve 14.50 soutěž soutěž dětských šlapacích traktůrků. V 16 hodin pak na trať vyráží podomácku vyrobené motorové stroje.

Sobotní odpoledne v Krčmani nabídne i vystoupení dětí z místní základní školy, ale i Velkého Týnce, chybět nebudou Báječné ženské z Majetína nebo tršické a přerovské mažoretky.

Hodová zábava pak začne v 18 hodin as končí o půlnoci. Na neděli je pak nachystaná od 9 hodin hodová mše v kostele sv. Floriána. VÍCE ZDE…

Sýrobraní na Drahanské vrchovině

Na tuto sobotu nachystali v Drahanech pro návštěvníky zdejšího muzea Sýrobraní s ochutnávkami i pestrým programem pro celou rodinu.

„Podle starých urbářů odváděly Drahany spolu s okolními vesnicemi touto dobou na plumlovský zámek sýr. A právě v sobotu si připomeneme dobu, kdy se na našich horách pásly ovce a vyráběl sýr," pozval návštěvníky kurátor Muzea Drahanské vrchoviny Pavel Moš.

Akce poběží od desíti do sedmnácti hodin a lidé uvidí jak výrobu sýra, tak třeba stříhání oveček, zpracování vlny, předení na kolovratu, tkaní, ale také výrobu ošatek, košíků a další zajímavá řemesla.

Ve školní jídelně, pro tuto příležitost proměněné v restauraci, budou k ochutnání nejrůznější sýrové speciality.

Dopoledne při komentované prohlídce budou moci návštěvníci poprvé nahlédnout do středověké štoly, která připomene historii hornictví v regionu.

Odpoledne pak odborníci z mlékárenské školy v Kroměříži předvedou výrobu sýra. VÍCE ZDE…

Pálení čarodějnic v Tršicích

Na čarodějnický rej s opékáním buřtů můžete v sobotu odpoledne vyrazit do jezdeckého areálu v Tršicích. 

Kromě zapálení velké vatry (18:30) je na programu i bohatá grilovačka, tombola a vodění dětí na koních. Vstupné 100 Kč za osobu s buřty v ceně, do 7 let zdarma.

Moraviánská padesátka 

Projít se přírodou Nízkého Jeseníku, mohou všichni ti, kteří se v sobotu 3. května vydají na tradiční pochod, Moraviánskou padesátku. Ti, kteří se na pochod vydají pěšky si mohu vybrat z několika tras – 15, 25, 35 a 50 kilometrů. Cyklisté si mohou zase vybrat 35 nebo 50 kilometrů.

Start pořadatelé určili u Kulturního domu v Mariánském Údolí, místní části Hluboček na Olomoucku mezi 7 hodinou a 9.30. Startovné je pro všechny kategorie dvacet korun, pochod se koná za každého počasí.

„Nezapomeňte pláštěnku a dobré vyšlápnuté boty. Všechny trasy pochodu jsou na mapě Olomoucko. Dálkový pochod není závod, vítězem je každý, kdo projde všemi kontrolami v daném limitu do cíle. Tam jej čeká pamětní list a medaile," píší pořadatelé. Podrobnosti na www.kct.cz.

Hanácká hasičská pouť v Dubu

Prezentace sborů v hasičské zbrojnici, slavnostní průvod z náměstí k poutnímu kostelu Očišťování Panny Marie, mše svatá za živé a zemřelé hasiče a odpoledne volná zábava v sokolovně.

V Dubu nad Moravou na Olomoucku se v sobotu 3. května koná velká sláva, tradiční Hanácká hasičská pouť.

Letos se v obci hasiči sejdou už posedmé, program startuje ve 13 hodin. Na příchozí čeká ukázka z požárního sportu mladých hasičů, soutěže pro děti, ukázka techniky, chybět však nebude ani dobré občerstvení. K poslechu a tanci bude hrát hudební skupina L.I.F.