Divoký západ na Poděbradech

Projížďka na lodi na olomouckých PoděbradechZdroj: DENÍK/Jiří KopáčV country duchu se ponese sobotní nálada na olomouckých Poděbradech.

Od 10 hodin se mohou příchozí těšit na jízdu na elektrickém býkovi či na živém koni jako westernoví kovbojové, na střelbu z luku či z americké foukačky jako indiáni.

Dále pro vás bude připraveno stanové městečko, přehlídka kol a spousta dalšího. V 15 pak soutěžící změří své síly na kánoích a v 17 hodin program završí kapela Country all.

Jízda králů s hanáckým trojbojem

Hanácký trojboj, folklorní odpoledne, koncert kapely Žalman a spol., ale především jízda králů. Letošní přípravy v Doloplazech na Olomoucku finišují.

Tradiční dvoudenní slavnosti se ve vesnici chystají už na tento víkend, v sobotu 2. a neděli 3. července. Tím posledním, co se bude v sobotu ráno ještě chystat, budou tradiční hanácké koláče.

Hanácká Jízda králů v DoloplazechZdroj: DENÍK/Magda VránováHody ve vesnici startují v sobotu 2. července ve 20 hodin zábavou, kde bude k tanci a poslechu hrát skupina Negativ, chybět ale nebude ani vystoupení zahraničních hostů, tedy lužickosrbského souboru Wudwor a souboru písní a tanců Djerdan z Valjeva v Srbsku.

Hlavní program však startuje v neděli v 11 hodin a to slavnostní krojovanou mší v kostele sv. Cyrila a Metoděje.

„Od 12.30 jsme připravili výstavu zemědělské techniky, která patří k našemu regionu. Vidět tak budou žebřiňáky, spousta drobnějších věcí i s ukázkami řemesel. Kovář bude kout koně před kulturním domem. Kolář zase ukáže, jak se skládá kolo," říká Miroslav Bílek, vedoucí pořádajícího Hanáckého národopisného souboru Olešnica Doloplazy.

Ve stejný čas také odstartuje tradiční Hanácký trojboj, který mohou diváci sledovat na návsi před Hostincem U Fraitů.

„Soutěží se v disciplínách zručnosti, síle a trošku i obratnosti. Běží se s trakařem, hází se 25 kilovým závažím do dálky a závodníci musí uřezat poleno. Kdo úkoly splní bude oceněn," pokračuje Miroslav Bílek.

Jízda králů v DoloplazíchZdroj: DENÍK/Magda Vránová

Samotný průvod královy družiny se dá do pohybu ve 14 hodin. Průvod koní vychází od obecního úřadu směrem k horní křižovatce.

„Letošním králem je Adam Kropáček. Rodina Kropáčkových je jednou z rodin, které nás soubor Olešnica dlouhodobě podporují. Krále vybíráme vždy ze středu našeho souboru, jsou to vždy členové, kteří právě dospívají. Měli jsme už 12 letého krále, jednou měl 15 a letos má 14 let. Je to taková vstupenka do dospělého souboru," pokračuje Miroslav Bílek.

Program u kulturního domu pak pokračuje vystoupením dechové hudby Věrovanka, vystoupením pozvaných souborů a v 18 hodin zahraje kapela Žalman a spol.

Vstupné je 100 korun, děti do 15 let mají vstupné zdarma.  Chybět nebude bohaté občerstvení, hanácké koláče a tvarůžkové dobroty. Více info na www.jizdakralu.olesnica.cz 

Rytířské příběhy na Bouzově

Příběh o dobru a zlu, ale také o síle a udatnosti nabízí středověké rytířské divadlo Traken. Rytíře s mečem v ruce mohou vidět návštěvníci hradu Bouzov a to od 1. až do 24. července. Představení divadlo hraje každý den odpoledne, od 15 hodin.

Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Zdeněk Traxler„Naše představení je souboj dobra se zlem. Dobro znázorňuje princezna Adriana, která je krásná, úžasná a taky vynikající jezdkyně. Zlo zastupuje rytíř Dejmor, který je pravým opakem princezny," vysvětluje Petr Novák vedoucí a zakladatel divadla Traken.

Součástí představení jsou soutěžní dovednostní disciplíny a nechybí ani souboj.

„Úkolem rytíře je zasáhnout přilbici nebo štít protivníka a tak ho vyrazit ze sedla. Souboj však může pokračovat i na zemi a to až do úplného rozhodnutí. Jde přitom opravdu o hodně, protože vítěz má právo na zbroj protivníka a v některých případech i na jeho rodinné sídlo," podotkl principál divadla.

Poznamenal, že jejich představení je výjimečné tím, že se odehrává v koňském sedle, rytíř musí být na koni.

„Naše představení je koncipované tak, aby v něm nebyla nouze o humorné scénky, ale taky akce, napětí nebo drama," doplnil Petr Novák.

Představení se bude odehrávat každý den od 1. do 24. července na travnaté ploše v parku za centrálním parkovištěm hradu Bouzov. Vstupné na něj se platí samostatně a ti, kteří si koupí vstupné na hrad získají slevu na rytířské představení.

Žralok plný trabantů

Sraz trabantů v PlumlověZdroj: DENÍK/Petr SyrovátkaOd pátku do neděle se bude v plumlovském autokempu Žralok konat již dvanáctý sraz všech různých druhů trabantů.

„Těšíme se, že budeme svědky srazu plného Trabantů, Wartburgů, Barkasů, ale také třeba Roburů nebo Multicarů, prostě všech vozů koncernu IFA. Pojďte všichni s námi pojmout sraz v duchu retro 60. až 80. let, a kdo bude chtít, může si zasoutěžit v oprášené retro soutěži o zajímavé ceny," lákají organizátoři akce. 

Letní kina startují

Hned na několika místech našeho regionu se o nadcházejícím víkendu rozsvítí stříbrná filmová plátna pod širým nebem. Snímek Sedm statečných nabídnou v pátek 1. července například ve Velkém Týnci. Snímky se tady promítají vždy v zámecké zahradě a to po setmění mezi 20.30 až 21 hodinou. Vstupné je 25 korun na osobu.

Ilustrační kino.Zdroj: Deník/archiv„Deku, repelent na komáry a dobrou náladu s sebou," vzkazují organizátoři.

Jurským parkem ožije v pátek 1. července amfiteátr Kulturního domu Na Letním v mariánském Údolí, místní části Hluboček. Snímek tady startuje ve 20.30 a vstupné je 20 korun, děti neplatí nic.

Na film Kopretiny pro zámeckou paní, se zase mohou těšit diváci večerního promítání pod hvězdami na hradě Bouzov. Ostatně právě tady se i tento snímek natáčel. Promítat se bude v sobotu 2. července od 21.30 hodin, rezervace není potřeba.

„Návštěvníci s vlastními sedátky budou vítáni, vstupné je 50 korun," píše se na stránkách oblíbené památky.

V neděli 3. července nabídnou film Řachanda zase v Náměšti na Hané. Tamní letní kino u kapličky startuje ve 21.30, vstupné je pro dospělé 50 korun, dětí se mohou dívat zdarma.

Pohádková cesta s dováděním

Tradiční kuchyni, ukázka sov ale třeba i vystoupení komika slibuje Pohádková cesta, která se koná v sobotu 2. července v Drahlově, místní části Charvát na Olomoucku.

Akce se koná mezi 14 a 16 hodinou, po procházce cestou kolem řeky na účastníky čeká spousta zábavy na hřišti.

Sportovní odpoledne za rybníkem

Sportovní odpoledne se chystá v sobotu 2. července ve Svésedlicích na Olomoucku. Od 14.30 budou v areálu za rybníkem připraveny pro děti různé soutěže, a od

16 hodin se pak uskuteční fotbalové utkání ženatí versus svobodní. Připraveno bohaté občerstvení.

Letní karneval v Břevenci

Na letní karneval zvou dobrovolní hasiči z Břevence, místní části Šumvaldu na Olomoucku. Akci pořádají v pátek 1. července ve Skalce. Na zábavě zahraje skupina Herrgott, začátek je ve 20 hodin.