Flora plná sportu

V sobotu 25. června bude krajské město hostit už sedmý ročník Mattoni 1/2Maratonu Olomouc. Už o den dřív se ale na Výstavišti Flora Olomouc otevřou brány veletrhu Moravia Sport Expo. Loni i předloni přivítal přes dvacet tisíc návštěvníků a je tak co do jejich počtu největším sportovním veletrhem na Moravě.

Ilustrační fotoKromě všudypřítomného běhu nabídne veletrh návštěvníkům bohatý doprovodný program i zajímavé prezentace dalších populárních sportů. Prodejci sportovních potřeb chystají pro jeho třetí pokračování opět lákavé novinky a akční slevy.

Stejně jako loni bude připravena autogramiáda jedné z nejlepších tuzemských vytrvalostních běžkyň a olomoucké patriotky Petry Kamínkové nebo i další Olomoučanky a někdejší špičkové světové tenistky Adriany Gerši.

Dalšími zajímavými hosty veletrhu budou například účastníci proslulé Rallye Paříž – Dakar, olomoučtí kulturisté, veslaři, boxeři nebo ženské družstvo mistryň Evropy na raftech. O zábavu se budou starat třeba malé mažoretky, dětský balet či psí pomocníci našich nevidomých spoluobčanů z olomouckého Tyflocentra.

24hodinovka na vozíčku

Součástí pátečního programu je také štafeta vozíčkářů, která se rozjede už v 9 hodin ve Smetanových sadech a bude zakončena po 24 hodinách na stejném místě.

Malí, ale i velcí návštěvníci veletrhu se mohou zapojit do dění prostřednictvím interaktivních programů v podobě hokejbalu či ukázek aktivit v lanovém centru na venkovních plochách u pavilonu A. Na pódiu uvnitř „áčka" se zase uskuteční řada soutěží o zajímavé ceny, ale také prezentace zoologické zahrady na Svatém Kopečku, Pevnosti poznání a mnoho dalšího.

Veletrh Moravia Sport Expo bude pro všechny návštěvníky otevřen zdarma od pátku 24. června do soboty 25. června, v pátek od 10 do 19 a v sobotu od 9 do 19 hodin v pavilonu A Výstaviště Flora Olomouc.

Během této doby si běžci mohou vyzvednout svá startovní čísla na Mattoni 1/2Maraton Olomouc i dm rodinný běh. Kompletní program bude k dispozici na webových stránkách výstaviště www.flora-ol.cz nebo na www.runczech.com.

Italský den na pevnůstce

Atmosférou Apeninského poloostrova ožije v neděli 26. června Korunní pevnůstka v Olomouci. Koná se tam Italský den a pořádající spolek Muzeum Olomoucké pevnosti spolu se Společností přátel Itálie v Olomouci zve všechny, kteří chtějí přijít ochutnat italské dobroty, nakoupit si na italský trh a užít si příjemný den s celou rodinou.

Nákupní košík Deníků - pizza. Ilustrační obrázek.Celodenní program začíná v 10 hodin a zahrnuje trh s typickými produkty, dobré jídlo a pití, italskou kavárnu, zábavné atrakce pro všechny, soutěže a aktivity pro děti, vozy Ferrari, Maserati a Fiat, motorky, skútry a elektrokola Benelli, ale také například italský vrtulník CHH 77-RANABOT, střelnici nebo Leonarda Da Vinciho v Pevnosti poznání.

Kulturní program v amfiteátru pak odstartuje ve 13 hodin vystoupením gladiátorů Spartacus, nabídne i komedii kordu a pláště z italského dvorského prostředí Florencie, italské renesanční tance s výukou nebo třeba kapelu No seas Perro.

Vstupné je 50 korun, děti do 15 let mají vstup zdarma. Organizátoři vzkazují, že vstupenka je slosovatelná.

Výtěžek ze vstupného bude věnován na obnovu Korunní pevnůstky. Více informací je na webu www.pevnostolomouc.cz

Skoky do zatopeného lomu

Poslední červnový víkend se mohou všichni fanoušci extrémního skákání na kolech a koloběžkách těšit na už jedenáctý ročník On-line BIKEANDWATER 2016. Závody i afterparty se uskuteční ve Šternberku, v zatopeném lomu pod Lipinou.

Termín je naplánován na sobotu 25. června, závody odstartují ve 13 hodin a na návštěvníky bude čekat odpoledne a večer plný adrenalinu a zábavy. Konec celé akce je pak naplánován na půlnoc.

Bike and Water - skoky do vody v lomu u LipinyExtrémní skoky nad vodní hladinou doplní bohatý doprovodný program. V areálu lomu bude připravena trampolína, dětský kreativní koutek, StreetArt workshop či biketrial exhibice Betabike.cz teamu.

Chybět nebude doprovodný závod pro děti, Morxes testovací centrum koloběžek a pro nejmenší děti přivezeme mobilní pískoviště.

„Pro odvážné příchozí diváky připravíme přejezd lomu po úzké lávce. Pro všechny generace bude zajištěno občerstvení. Vstupné na závody činí 20 korun a děti do 135 centimetrů mají vstup zdarma," uvedl za pořadatele Jan Gottwald.

Doplnil, že večer na závody naváže tradiční hudební afterparty, která se v letošním roce uskuteční přímo v zatopeném lomu.

Vystoupí olomoucká metalová parta Hazydecay, které doplní olomoucko-brněnská triphopová skupina Narcotic Fields. Po celý den se o hudební doprovod postará dj TOMIX22 a dění v lomu bude glosovat Mc JeDi. Vstup na afterparty je 100 korun.

Pohádkový les v Hlubočkách

Pohádkové bytosti s úkoly a spoustou odměn čekají na malé soutěžící v Mariánském Údolí, místní části Hluboček na Olomoucku.

Pohádkový les se tam koná v sobotu 25. června a vydat se ho prozkoumat je možné od 14 do 16 hodin. Zápisné činí 40 korun a organizátoři vzkazují, že start je u základní školy. Po pohádkové cestě bude připravený další program a představení pro děti i dospělé.

Rytíři a koně na hradě

Především dětem bude ve Šternberku na Olomoucku určená neděle 26. června. Připraveno pro ně totiž bude tradiční odpoledne v areálu tamního hradu.

„Akce se uskuteční v hradním parku od 14 do 18 hodin. Děti se mohou těšit na projížďky na koních, facepaiting, glitter tattoo, trampolínu a mnoho dalších aktivit," uvedla kastelánka Helena Gottwaldová.

Vrcholem pak budou rytířská vystoupení skupiny historického šermu Armet. Chybět nebudou rytířské souboje, ukázky zbraní a povídání o životě na hradech v dobách minulých. Vstupné je 30 korun.

Výstava psů na zámku

Oblastní výstavu psů všech plemen bude v sobotu 25. června hostit areál zámku v Náměšti na Hané na Olomoucku. Výstavy se každoročně účastní čtyři sta až osm set vystavovatelů a to Výstava psů na zámku Kačina 21. května 2016včetně těch zahraničních, návštěvníků pak organizátoři počítají přibližně okolo dvou tisícovek.

Chybět nebude ani pestrý doprovodný program, který nabídne prohlídku zámku, trubače, sokolníky, ukázky vábení zvěře, soutěže pro děti, poznávací stezky, kvízy, doprovodný prodej zboží ale také bohaté občerstvení a zvěřinové speciality. Podrobnější informace jsou uvedeny na webových stránkách www.vystavanamest.cz

Středověcí lukostřelci v akci

Ve středověký tábor s turnajem v lukostřelbě se o víkendu promění fotbalové hřiště v Pňovicích.

V neděli 26. června odpoledne se tam koná už sedmý ročník Lukostřeleckého dobového turnaje. Návštěvníci se mohou těšit na historické ukázky střelných zbraní a na soutěžní lukostřelecké disciplíny.

„Budeme střílet z luku, povoleny jsou jednoduché luky bez mířidel. V případě, že nemáte vlastní luk, můžeme Vám jej bezplatně zapůjčit," informoval David Křížan, jeden z hlavních organizátorů akce.

K vidění bude i expozice o vývoji střelných zbraní a ukázky dobového tábora. Soutěžící anebo návštěvníci v dobových kostýmech jsou vítáni. Vstup na akci je zdarma.

Festival loutek v Samotiškách

Co spojuje pohádky O Budulínkovi, Medvídka Pú nebo třeba Povídání o pejskovi a kočičce? Všechny a taky další budou k vidění na Festivalu loutek, který se koná o nadcházejícím víkendu v Pohostinství Kapitolka v Samotiškách u Olomouce.

Loutkové divadlo. Ilustrační fotoPřehlídka odstartuje v sobotu 25. června v 11 hodin pohádkou Medvídkem Pú v podání Divadla Hysterie z Brna. To také ve 13 hodin zahraje Námořnickou pohádku a v 15 hodin se zase předvedou loutkoherci z Říše loutek z Kroměříže s pohádkou O Budulínkovi.

Nedělní část programu pak pokračuje opět brněnským souborem, který v 11 hodin nabídne Pohádky z kufru, v 15 hodin láká olomoucká Kašpárkova říše na Povídání o Pejskovi a kočičce a v 19.30 budou brněnští umělci hrát představení pro starší děti a dospělé s názvem Dracoola.

Součástí akce je také výstava loutek, která je přístupná všem návštěvníkům po celou dobu festivalu. Cena permanentky na všechna představení je 100 korun pro dítě a 150 pro dospělé. Cena vstupenky na jednotlivá představení je pak 50 korun. Podrobný program je uvedený na www.facebook.com/pohostinstvi.kapitolka

Pohádkový den se soutěžemi i tetováním

Na pohádkový den s hasiči lákají organizátoři do Velkého Týnce. Akce se skuteční v sobotu 25. června, v místní hasičské zbrojnici od 14 hodin.

Na programu budou soutěže, malování na obličej, dětské tetování, ukázka taneční školy, dětská zumba i pohádkový kvíz. kde se bude soutěžit o tablet. Vstupné je dobrovolné.

Felix u hradu zahraje filmové hity

Mimořádná kulturní a hudební událost se v sobtou 25. června chystá ve Šternberku. Od 20 hodin bude areál tamního hradu hostit slavnostní koncert u příležitosti oslav 720. výročí od první písemné zmínky o Šternberku jako městu.

„V rámci open air show se představí studentský dechový orchestr ZUŠ Harmonie Šternberk se vzácným hostem saxofonistou Felixem Slováčkem. Zazní především skladby z oblasti filmové hudby například ze známých filmů Gladiátor, Muž se železnou maskou nebo Tři oříšky pro Popelku," uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká. Vstupné je do VIP sektoru A za 300 korun, sektor B je pak za 220 korun. Více informací zájemci najdou na stránkách města www.sternberk.eu

Den plný her

Den plný her pro děti a dospělé se chystá v sobotu 25. června v Července.

Akce vypukne na místním hřišti a odstartuje ji fotbalový turnaj benjamínků v 9 hodin. Na programu jsou ale i soutěže pro děti, bublinková šou, taneční vystoupené, dětské disko i večerní zábava pro dospělé. Chybět nebudou bumper ball, hasící a vojenská technika, rc modely vrtulníků, možnost zastřílet si ze vzduchovky nebo bohaté občerstvení.

Guláše i klání v pojídání knedlíků

Pátečním koncertem v kostele sv. Petra a Pavla v 19 hodin odstartují v Medlově tamní tradiční hody.

Hlavní program láká na sobotu 25. června, kdy už od 11.30 bude v nabídce ochutnávka gulášů od místních spolků, vyhrát bude dechová hudba Rozmarýnka s vypravěčem, vystoupí žáci medlovské základní školy, ale i hosté z Polska.

Přesně v 15.15 odstartuje soutěž v pojídání knedlíků, pak zahrají The Bugles – The Beatles Revival a na závěr na taneční zábavě vystoupí kapela Mogul rock. V neděli slavnosti uzavře hodová mše svatá a následné posezení na místní faře. 

Vítání prázdnin

Ilustrační fotoLetní prázdniny budou o víkendu vítat děti v Bělkovicích – Lašťanech na Olomoucku. Akce se chystá v sobotu 25. června od 14 hodin na místním hřišti. Na programu budou soutěže s odměnou, ukázka hasičského zásahu a techniky, ukázka disco dance, hasičská pěna a chybět nebude ani občerstvení.

Dětský den s pohádkovým lesem

Pohádkový les, skákací hrad, sportovní soutěže, ale i večerní diskotéku u táboráku nabízí Den dětí v Mutkově. Děti se tam mohou pobavit v sobotu 25. června a to od 14 hodin, pohádkový les se chystá od 14.30 do 16.30. Chybět nebude ani bohaté občerstvení.

Jaroslav Hutka zahraje v arboretu

Olomoucký rodák, známý český folkový hudebník, skladatel a písničkář Jaroslav Hutka, zahraje v Bílé Lhotě na Olomoucku.

Na jeho koncert se zájemci mohou vydat v neděli 26. června do tamního arboreta. Koncert začíná v 15 hodin, plné vstupné je 30 korun, zlevněné 15 korun.

Velké hody v Újezdu

Zahrada bývalého kláštera Františkánů v Újezdu u Uničova o víkendu ožije veselím. V obci totiž slaví tradiční hody a místní hasiči si zároveň připomínají 130. výročí založení sboru.

Slavnost se v obci koná v sobotu 25. června a program se odehraje ve farní zahradě. „Občané si tohle místo oblíbili, je trochu tajemné a zahrada je opravdu krásná" míní újezdský starosta Petr Přichystal.

Letošní ročník hodových oslav je výjimečný, místní hasiči si totiž připomínají 130. výročí svého vzniku.

„Program začíná v 10 hodin, kdy se lidem otevře hasičská zbrojnice, hasiči si ji sami spravili. O hodinu později se slavnostní průvod vydá od zbrojnice na farní zahradu, vyhrát u toho bude dechovka, půjdou i mažoretky a v pravé poledne hasičům pan farář posvětí nově ušitý prapor," pokračuje starosta obce. Chybět nebude ani ocenění a slavnostní nástup hasičů.

Dechovka bude ale farním areálem znít i odpoledne, už od 13.30 tam zpříjemní lidem čas dechový orchestr Haná z nedalekého Uničova.

„V 15.30 se veřejnosti se svým vystoupením představí malí i větší žáci z naší mateřské a základní školy, přesně v 16 hodin je naplánovaná pěnová koupel,po té bude vylosování již tradiční soutěže o ceny a v 17 hodin bych určitě pozval na koncert známého českého dua Kamelie," láká na program Petr Přichystal.

Po celý den bude v areálu k vidění hasičská technika, děti mohou jezdit na ponících, bavit se na kolotoči, střelnici nebo skákacím hradu. Chybět nebude ani bohaté občerstvení včetně točené zmrzliny či cukrové vaty.

„V nabídce budou i oblíbené farní langoše od místních členek Spolku František. Langoše jsou poctivé, domácí a jednoduše chutnají skvěle. Samozřejmě ale nesmějí chybět ani tradiční hodové koláčky napečených místními seniorkami," popisuje starosta.

Program ve 20 hodin uzavře hodová zábava se skupinou Galaxy z Olomouce.

„Po celý den je vstup volný, zveme lidi i ze širokého okolí. Hody děláme proto, aby si lidé k sobě našli cestu, odpočinuli si a odreagovali se," uzavírá starosta Újezdu Petr Přichystal.