Bystřické banjo

Trampská, folková, country a bluegrassová muzika rozezní v sobotu 5. listopadu odpoledne Hotel Zámek ve Velké Bystřici. Už po osmnácté se tam sejdou příznivci pohodové hudby, akce startuje v 15.30. 

Patnáctý ročník tradiční hudební přehlídky folkové a trampské muziky Bystřické banjo.Zdroj: DENÍK/Kristýna KovaříkováCelkem se na tradiční hudební přehlídce Bystřické banjo návštěvníkům představí osm kapel. Příchozí se mohou těšit na A. M. Úlet, Akvarel, Alibabu, BG Styl, F. T. Prim, Kelt Grass Band, Madalen nebo taky Vodopád.

„Nechceme, aby se kapely opakovaly, rok dva po sobě. Je jich spousta a rádi dáváme příležitost i jiným hudebním uskupením. Letošní novinkou tak bude například slovenská country skupina Vodopád, která u nás pokřtí nové CD. Byli tady předloni na Hanáckém Nashvillu, což je obdobná varianta Banja, jen v amfiteatru. Ale měli smůlu, přihnala se bouřka, takže nemohli hrát," sdělila organizátorka Alena Kafková.

Pozvala ještě na skupinu Kelt Grass Band hrající živelnou keltskou hudbu, která také pokřtí novou desku.

Hudební přehlídka se už podruhé uskuteční v prostorách velkobystřického Hotelu Zámek a to proto, že tradiční místo konání, Kulturní dům Nadační, se stále opravuje.

„Kvůli tomu jsme změnili místo přehlídky, ale na zámku se vlastně kdysi začínalo, takže se vracíme na původní místo. Sál není tak velký, proto jsme udělali systém místenek a loni přišlo okolo tři sta lidí," pokračovala organizátorka hudební přehlídky.

Sál s místenkami je už letos vyprodaný, přesto ale lidé mohou přijít a koupit si vstupné na místě.

„Posedět mohou v předsálí, místa je tam dost. Publikum máme úžasné, dělá výbornou atmosféru," doplnila Alena Kafková s tím, že pokladna se v hotelu otevře ve 14 hodin, samotná akce pak startuje v 15.30. Vstupné stojí 150 korun.

Více informací na www.velkabystrice.cz

Obrazy na dobrou věc

Dobročinnou aukci výtvarných děl pořádá denní stacionář DC 90 o.p.s. Olomouc – Topolany v sobotu 5. listopadu v 15 hodin. Aukce se odehraje v Moravské filharmonii, v Mozartově sále v Olomouci.

„Katalog dražených děl zájemci najdou před aukcí na www.dc90.cz, záložka aktuality, tištěný katalog pak bude k dispozici při vchodu do Mozartova sálu v den konání aukce. Dražená díla si budete moci prohlédnout 5.listopadu už od 14.30 hodin v místě konání aukce," uvedl Jaroslav Martínek, ředitel DC 90.

Do aukce poskytli svá díla jak renomovaní umělci, tak partnerské organizace zařízení – Dílny DC 90 o.p.s. a Střední škola a Základní škola DC 90, s.r.o. „Výtěžek se použije na dofinancování akce „Revitalizace prostor denního stacionáře DC 90 o.p.s. – II. etapa"," doplnil ředitel. (paš)

Noc na litovelském Karlštejně

Noc plná her, kvízů, napětí, zábavy s kapkou strašení a dobrodružství, ale taky přenocování v rytířském sále nebo královská snídaně. To a ještě víc nabízí akce nazvaná Noc na litovelském Karlštejně, která se uskuteční ze soboty 5. listopadu od 18 hodin do neděle 6. listopadu 10 hodin na Gymnáziu Jana Opletala v Litovli.

Organizátoři upozorňují, aby si účastníci s sebou přinesli něco na večeři, pití, hrneček na čaj, přezůvky, karimatku, spacák, polštářek a hygienu. Cena na osobu je 150 korun, je však třeba se předem přihlásit a to buď na telefonu 720995102 nebo emailu pospisilova@ddmlitovel.cz (paš)

Netopýři zblízka

Chcete se dozvědět něco zajímavého o tajemných netopýrech? Zajímá vás, jak vypadá odborný výzkum těchto zajímavých nočních Ilustrační fotografie.Zdroj: archiv Deníkulétajících savců a chtěli byste vidět netopýra zblízka? Pak byste neměli minout tématicky zamřené prohlídky Javoříčských jeskyní v Javoříčku, místní části Luké na Olomoucku.

Uspávání netopýrů, jak se akce jmenuje, se uskuteční v sobotu 5. listopadu v 10 a 13 hodin, vstupné je 130 korun a je třeba se předem objednat a to na telefonu 730575924 nebo emailu: javornicko@cave.cz

Klôzovsky Hodê

Už po osmnácté hostí Haňovice na Olomoucku Klôzovsky Hodê. Tradiční akce se tam koná v sobotu 5. listopadu v místním Kulturním domě.

Sraz masek a účastníků průvodu na Kluzově je ve 13.45, o 15 minut později se průvod vydá obcí. Kromě toho bude na programu i ryba na talíři, lidová veselice při dechovce, tombola nebo taky taneční večer. (paš)

Uspávání broučků s lampiony

Několik set lidí se v sobotu večer sešlo u Obelisku na Denisových sadech, kde společně rozsvítili lampiony a vydali se s nimi na krátký průvod do Malé Ameriky. Zdroj: DENÍK/Attila RacekUspávání broučků a lampionový průvod chystají na neděli 6. listopadu v Náměšti na Hané na Olomoucku. Sraz účastníků je v 17 hodin u tamní Základní školy na ulici Komenského, kdy se pak všichni vydají směrem k zámku.

U Kapličky na ně bude čekat žonglérská show a potom děti i dospělí uspí broučky v zámecké zahradě. Každé dítě si přinese lampión, akce je zdarma a v případě nepříznivého se ruší. (paš)

Rocková pohádka

Halloweenské divadlo v Pasece připravilo pro své diváky další divadelní kus, původní rockovou pohádku nazvanou Jak Mňoušek a Liška Eliška zachránili prince Pajduláka před Hloupým Honzou.

„Děj hry se odehrává v pohádkovém světě fantazie, kde není nic nemožného a zázraky se dějí na počkání. Pohádka je veselá, hudební ale také poněkud strašidelná a nekončí obligátním: „žili spolu šťastně až do smrti!" prozradila režisérka hry Jana Knápková a doplnila, že své si v ní najdou děti, dospělí i zarputilí rockeři.

Pohádka začíná v 16.30 hodin v Kulturním domě v obci Paseka u Šternberka, v sobotu 5. listopadu. (paš)

Rej strašidel

Rej strašidel se o víkendu koná v Bělovicích – Lašťanech na Olomoucku. Sraz je v sobotu 5. listopadu od 16.30 u místního rybníka. Na příchozí čeká jízda na loďce s vodníkem, hry se strašidly, tancování strašidel, taky výstava a soutěž o nejkrásnější dýni, drobné občerstvení a spousta zábavy. Organizátoři upozorňují, aby si účastníci s sebou přinesli strašidelnou masku a lampion.

Sraz masek je pak v 16.15 před školou v Lašťanech.

Kdo chce, může se zúčastnit soutěže o nejkrásnější dýňovou lucernu, kterou zájemci mohou nosit od 14.30 do 16 hodin k rybníku, kde se pak uskuteční losování o nej dýni a strašidlo. (paš)

Turnaj v Člověče nezlob se

Turnaj v Člověče, nezlob se nabízí v neděli 6. listopadu Dům dětí a mládeže v Olomouci. Jde o klasickou hru pro nejširší okruh zájemců, děti budou hrát podle klasických pravidel. Dospělí budou hrát taktickou variantu hry. Akce se koná v prostorách na tř.17. listopadu od 14 do 17 hodin. Cena je 20 korun pro členy herního klubu, ostatní zaplatí 40 korun.