Povelské slavnosti

Pestrým programem ožije v pátek 10. června prostor u povelské kaple na konci Rožňavské ulice v Olomouci.

Povelské slavnosti u kapličkyV nabídce už šestého ročníku Povelských slavností bude v 11 hodin školní akademie Waldorfské školy Olomouc, ve 14 hodin se představí Divadlo Tramtarie, během dne ale nebudou chybět ani kapely jako třeba Tom Oakland and the Oakland Sisters z Brna, Horňácká cimbálová muzika Kubíci z Velké nad Veličkou nebo folková Nepředstavitelná kapela.

Závěr pak bude ve 21 hodin patřit promítání a přednášce z dějin Povlu. Organizátoři také nachystají stánky s lidovými řemesly a výrobky, každý návštěvník si může odnést na historickém lisu vytištěnou povelskou pečeť nebo se může zúčastnit promítání starých fotografií v originálním bioskopu.

K vidění bude i autobus ŠL 11 z r. 1978 nebo třeba výstava historických fotografií z Povlu.

Šantovka plná pohádek

Pohádku O Pračlovíčkovi, bublinovou show i příběh Malého prince chystá na víkend olomoucké Divadlo na Šantovce.

Pohádka divadla Tramtarie O PračlovíčkoviV rámci Divadelního festivalu na Šantovce se malí i velcí diváci mohou těšit na osm divadelních představení od různých českých souborů.

V sobotu je na programu například komediální klauniáda volně inspirovaná oblíbeným večerníčkem Pingu či inscenace Divadla Hysterie Tak trochu Bajaja aneb tajemství komiksových superhrdinů.

V neděli potěší děti pohádka Pes a drak nebo autorská inscenace Divadla Spektákl Fraška o Dušanově duši.


Alphaville na pevnůstce

Legendární německá kapela v čele se zpěvákem Marianem Goldem je jednou z hvězd šestého ročníku olomouckého festivalu Bounty Rock Cafe Open Air v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci.

Alphaville. Zpěvák Marian Gold vlevoZnít tak budou hity jako Forever Young nebo Big In Japan.

„Každý rok chceme nabídnout jinou dramaturgii a letos jsme vsadili na Alphaville. Je tomu přizpůsobený i letošní ročník, který je tak víc o popu," vysvětlil pořadatel akce Dušan Neumann.

Hudební festival  začíná v sobotu 11. června ve 12 hodin a publiku zahraje celkem šest kapel. Mezi nimi je i Precedens či Anna K.

VÍCE ZDE…

Akvabely na olomouckém bazénu

Mistrovství České republiky v kategorii starších žákyň a seniorek v synchronizovaném plaváníŠikovné akvabely se v sobotu 11. června utkají o Letní Pohár města Olomouce.

Na olomouckém plaveckém stadionu se během celého dne představí všechny věkové kategorie od nejmladších po nejzkušenější závodnice.

„Poprvé v České republice se bude závodit v disciplíně Highlights – akrobatické prvky, což bude jistě velmi divácky atraktivní a tímto zveme všechny příznivce tohoto krásného ladného sportu," uvedla za olomoucké akvabely Pavla Kosíková. Více informací je na webu www.synchro-olomouc.cz

Hanácké Benátky a Tři sestry

Plavit se na loďkách Nečízem pod městem, ochutnat dobroty z farmářského trhu a hlavně si užít pořádnou porci české muziky. To a ještě více slibuje celodenní pestrý program pro děti i dospělé tradičních Hanáckých Benátek v Litovli.

Lou Fanánek Hagen a Tři sestryAkce se koná počtrnácté a letošní termín připadá na druhou červnovou sobotu, tedy 11. června.

„V letošním roce si přijdou na své všichni rockeři a přátelé melodického punk rocku. Hlavní hvězdou Hanáckých Benátek totiž jsou Tři sestry v čele s Lou Fanánkem Hágenem," prozradila ředitelka pořádajícího Městského klubu Hana Vogelová. 

Hudební program na náměstí Přemysla Otakara startuje už v 9.30 dopoledne a příchozí jako první kapelu uslyší Legendy se vrací.

Odpoledne si na své přijdou fanynky mladého zpěváka ze Slovenska, známého z televizního pořadu Česko-Slovenské Superstar, Miro Šmajdy se skupinou Terapie.

Na pódiu jej poté vystřídá pop-rocková partička Nebe, která se do podvědomí dostala díky Richardu Krajčovi, jenž se jí v roce 2011 ujal a od té doby se kapele daří.

Jako další se publiku představí i rocková banda z Turnova a to kapela De Bill Heads a následovat bude skupina Doga s hity jako Nejsi nevinná, Poletuju a spoustou dalších.

Vrcholem večera pak jsou už zmíněné Tři sestry. Po jejich koncertu na návštěvníky čeká ješt ohňostroj. VÍCE ZDE…

Nejmenší opičky a největší želvy

Evropské turné nejmenších opiček světa a největších želv zavítá od 10. června do Olomouce.

Unikátní výstava živých exemplářů bude k vidění ve Vlastivědném muzeu a představí jedny z nejzajímavějších živočišných druhů na planetě.

Po celé léto budou mít návštěvníci možnost dostat se do bezprostřední blízkosti želvy sloní, agamy vodní, kosmana bělovousého, hroznýše královského, gekončíka nočního, sklípkana nebo třeba jesetera.

Výstava potrvá do 30. října, více informací je na webu Vlastivědného muzea v Olomouci 

Siláci budou zvedat klády 

Komplexní sílu každého závodníka prověří už 5. ročník sportovní akce Strongman. Klání silných chlapů ze všech koutů České republiky, při zvládání extrémních silových disciplín, se uskuteční ve Šternberku.

Ilustrační fotoZávod, který je součástí seriálu České strongman ligy a letos i České profesionální ligy strongmanů vypukne v sobotu 11. června ve 13 hodin před sportovní halou Ecce Homo ve Šternberku.

Mezi disciplíny, které siláci budou muset zvládnout patří převracení obří pneumatiky, přenášení železné ohrady, zdvih pytlů, tažení auta nebo zdvih klády. Akce se koná za každého počasí.

Vstupné je dobrovolné, výtěžek bude tak jako každý rok věnován dětskému oddělení Nemocnice Šternberk. Bližší informace zájemci najdou na facebooku nebo www.strongmansternberk.webnode.cz

Jarmark v Hanáckém skanzenu

Tradičním řemeslným jarmarkem ožije v neděli 12. června Hanácký skanzen v Příkazech na Olomoucku.

Brány skanzenu a stánky s řemesly se otevřou v 10 hodin.

Zkušení řemeslníci příchozím ukážou tkaní na stavu, předení na kolovrátku, plstění, výrobu z kůže, háčkování, řezbářství a košíkářství. Pro děti bude zajištěn doprovodný program s drobnými soutěžemi po celý den.

Mezi 14 – 15 hodinou se mohou těšit i na námořnickou pohádku. Nebude chybět občerstvení, skanzen bude otevřená do 17 hodiny. Plné vstupné je 60 korun, snížené pak 40 korun. Rodina pak zaplatí 160 korun.

Venkovské trhy 

Kvalitní pečivo, uzeniny, sýry, kávu, víno, mošty a řadu dalších dobrot ale i kytky, balkonovky, přísady, bylinky, jarní zeleninu a spoustu doplňkového kvalitního zboží nabídnou červnové Venkovské trhy ve Šternberku na Olomoucku.

Venkovské trhy ve ŠternberkuNávštěvníky přivítají na Hlavním náměstí v sobotu 11. června a protože se už kvapem blíží prázdniny, budou určeny nejen dospělým, ale také dětem. Právě na ně totiž čekají různé dílničky, hrnčířský kruh, jízda na koních, ale i jízda v kočáře.

„Připraven bude také kovář, který přímo na náměstí oková koníky a zároveň vysvětlí, k čemu podkovy vlastně slouží a jaké druhy podkov se používaly dříve a nyní," nalákala na červnové trhy Iveta Tomečková z pořádajícího živnostenského odboru MěÚ Šternberk. Doplnila, že k poslechu v červnu zahraje kapela Tučéňáci z Přerovska.

Další trhy se uskuteční 9. července, 6. srpna, 10. září a 15. října.

Víkend otevřených zahrad 

Botanická zahrada olomoucké Přírodovědecké fakulty, Arboretum v Bílé Lhotě na Olomoucku nebo třeba unikátně technicky řešená střešní zahrada v Lipníku nad Bečvou. 

Prohlídku netradičních míst ale i získání nových informací nabídne Víkend otevřených zahrad, který se v sobotu 11. a v neděli 12. června koná nejen v Olomouckém kraji.

Zahradana západním hospodářském křídle zámku v Lipníku nad Bečvou.„Tato událost, která vznikla ve Velké Británii, otevírá běžně nepřístupné zahrady a těm ostatním dává novou dimenzi poznání a netradičních zážitků. V České republice se do Víkendu otevřených zahrad zapojují jak běžně nepřístupné zahrady, tak i parky a veřejná prostranství, ve kterých se v průběhu dvou dní snažíme přiblížit veřejnosti jiným zajímavým způsobem zahrady," uvedl garant akce Přemysl Krejčiřík.

V Olomouckém kraji se letos návštěvníkům otevře Arboretum v Bílé Lhotě na Olomoucku nebo Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.

Hned několik tipů nabízí Lipník nad Bečvou, kam se lidé mohou vydat do školní zahrady Mateřské školy Na Zelince, ale také do meditační zahrady, kterou najdou hned vedle kostela sv. Jakuba.

Podívat se mohou také na tamní unikátně technicky řešenou střešní zahradu, která je nejstarší na území České republiky a v zemích severně od Alp a v nabídce je i místní zámecký park.

Do Přerova se mohou zájemci zase vydat za přírodní zahradou Základní školy Trávník, o víkendu se otevřou i historické parky zámků Jánský vrch a Čechy pod Kosířem. Více informací je na  www.vikendotevrenychzahrad.cz

Hanácké soubory rozezní Majetín

Ilustrační fotoFolklorní festival Hanácké věneček v sobotu 11. června rozezní Majetín na Olomoucku.

Návštěvníci přehlídky se mohou těšit na jarmark lidových řemesel, ale i na osm folklorních souborů. Na pódiu se tak představí Majetínek z Majetína, Hanáček z Tovačova, Cholinka z Choliny, Jabloňka z Martinic, Pantla z Nákla, Olešnice z Doloplaz, Ječmínek z Chropyně a jako zvláštní host zazpívá, zahraje a zatančí soubor Dúbrava z Březové.

Akce se koná v sobotu 11. června od 14 hodin v areálu za saunou. Akce se koná za finanční spoluúčasti Olomouckého kraje. Více informací je na www.majetinek.cz

Cyklo a pěší výlet okolím Náměště

Další ročník tradiční akce Náměšťské cyklovéjezd a véšlap se chystá na sobotu 11. června v Náměšti na Hané.

Prezentace a volný odjezd je v 7 hodin u Kapličky na hradě v Náměšti na Hané.

Cykloúčastníci si mohou vybrat z tras dlouhých 5, 10, 25, 35 a 55 kilometrů.

Ti, kteří se chtějí vydat na výlet pěšky si mohou vybrat z cest 5, 10, 15 a 20 kilometrů dlouhých. Startovné už třináctého ročníku je 80 korun.

Univerzální hasič v Topolanech

Tradiční soutěž s názvem Univerzální hasič chystají v olomoucké městské části Topolany.

V požárním útoku budou mladí hasiči bojovat od 8.30, netradiční soutěž dospělých pak odstartuje přibližně ve 13 hodin. Chybět nebude bohaté občerstvení nebo velká nafukovací skluzavka pro děti.

Dub nad Moravou slaví 875 let

Bohatý program připravili na nadcházející víkend v Dubu nad Moravou. Městys si totiž připomíná 875 let od první písemné zmínky.

Slavnost odstartuje v sobotu 11. června v pravé poledne, kdy bude ve vesnici hrát dechová kapela Věrovanka a představí se i Věrovanské mažoretky.

Ve 13 hodin je pak naplánované slavnostní zahájení, co umí ukáží místní žáci, senioři, nebo třeba dětská cimbálovka z Olomouce.

V 17 hodin se budou předávat ceny významným rodákům a osobnostem městyse a v 18.40 vystoupí Tomáš Kočko & Orchestr.

Sobotní část pak uzavře ve 20.20 taneční zábava.

Chybět nebude ani celodenní doprovodný program plný her a soutěží, v nabídce bude i prohlídka farního areálu nebo třeba místní školy.

Oslavy pak uzavře nedělní mše svatá za všechny zemřelé obyvatele Dubu nad Moravou, Tučap a Bolelouce. Akce se koná ve farním areálu za každého počasí.

Dlouhá Loučka zavzpomíná na padlé

Vzpomínkovou slavnost, při které se uctí oběti nejen napoleonských válek, ale všech vojáků padlých ve válkách chystá na sobotu 11. června obec Dlouhá Loučka.

Letos uplyne už 120. výročí od odhalení pomníku vojákům zemřelých v napoleonských válkách v letech 1805 – 1809.

„Pomník ve tvaru pravoslavného kříže nechal zřídit car Mikuláš II. na památku ruských vojáků, kteří na Moravě roku 1805 padli nebo zemřeli ve vojenské nemocnici na zámku v Dlouhé Loučce. Tito vojáci byli pohřbení v počtu několika set v remízku pod Křivou," sdělil dlouholoučský starosta Ladislav Koláček.

A právě u pomníku pod Křivou se uskuteční vzpomínková slavnost.

Zahájení slavnosti se chystá na 11 hodin, kdy se bude konat ekumenická bohoslužba za účasti kněží z pravoslavné, římskokatolické a husitské církve.

Na programu je od 14 hodin i posezení v zámeckém parku, vystoupení místních zpěváků a závěr programu nabídne vystoupení taneční kapely.

Organizátoři upozorňují, že v případě nepříznivého počasí se vzpomínková slavnost uskuteční v kostele svatého Bartoloměje.