Morava plná dračích lodí

Už druhý ročník festivalu dračích lodí se v sobotu 5. srpna uskuteční na řece Moravě v centru Olomouce. Zázemí a doprovodný program proběhne v areálu a blízkém okolí TJ lodní sporty Olomouc.

Maminkám organizátoři slibují odpočinek v podobě kosmetických stánků a dětem bohaté možnosti doprovodného programu, který doplní stánek NF Modrý hroch. Celý festival spojíme nejen s osvěžením, atrakcemi, ale také Dragon Party.

Akce startuje v 9 hodin a dračí lodě budou závodit až do 19 hodin. Vstupné je zdarma. Více informací je uvedeno na Facebooku akce.

Létofest na pevnůstce

Areál Korunní pevnůstky v Olomouci v sobotu 5. srpna ožije hudebním festivalem.

Areál se otevře v pravé poledne, o hodinu později pak program odstartuje kapela Iné Kafe, kterou následně budou na pódiu vystřídá kapela Michala Hrůzy, taky Jelen, Marek Ztracený, Wanastovy Vjecy a program ukončí UDG.

Vstupné je ještě den před akcí 430 korun, na místě pak 490. Více informací na www.letofest.cz

Beach-volejbal u radnice

Zajímavou akcí je Beach sport Olomouc 2017. Prostor mezi Arionovou kašnou a Sloupem Nejsvětější Trojice na Horním náměstí se od 5. do 14. srpna promění v hřiště na plážový volejbal.

Ve vybraných dnech si zde bude moci bezplatně sportovat každý, kdo si dopředu zarezervuje svůj čas. Odpoledne budou probíhat na hřišti exhibice sportovních klubů z Olomouce. Představí se volejbalistky, hokejisté, fotbalisté, házenkáři, atleti a další.

Pro příchozí jsou připraveny autogramiády, soutěže, exhibiční zápasy a bohatý doprovodný program. Součástí bude i odpočinková zóna s občerstvením.

První srpnový víkend se tam ale uskuteční akce nazvaná Beach Volleyball 2017, která bude od 9 hodin patřit především volejbalistkám z olomouckého VK UP Olomouc a TJ Sokol Šternberk. Obě skupiny na něm sehrají turnaj a také představí sestavy pro nadcházející ročník.

V neděli bude se pak hřiště otevře veřejnosti. Kompletní program je uveden na webu města.

Letňák v Řepčíně

 Stříbrné plátno se v pátek 4. srpna rozzáří v parku Svatopluka v olomouckém městské části Řepčín.

Ve 21 hodin se bude promítat snímek Beetlejuice a ve 22.45 Bullittův případ. Začíná se 30 minut před promítáním, vstupné je 35 korun za film. Občerstvení bude zajištěno.

Řepčínské letní kino promítá každý pátek v srpnu. 

Slavná banjistka na Lazcích

Pětkrát nominovaná ve své kategorii na cenu Grammy, excelentní banjistka a zpěvačka Cia Cherryholmes, vystoupí v Olomouci.

Olomouckému publiku se představí spolu se svým manželem, Stetsonem Adkissonem v nedlěi 6. srpna od 19 hodin v Restaurantu Jízdárna na olomouckých Lazcích. Jde o vystoupení v rámci European tour, vstupné je 100 korun. 

Sláva na Bouzově

Na počest markraběte Jošta, který prodal hrad Bouzov rodu pánů z Kunštátu se letos přímo na Bouzově koná velká slavnost.

O tomto víkendu tam budou pro děti připraveny dílny a šermířská vystoupení, v odpoledním turnaji budou  zápasit rytíři na koních.

Pro návštěvníky hrad chystá i půjčovnu historických kostýmů, které bude možné si zapůjčit na celý den a zažít v nich tak atmosféru jarmarku z pohledu šlechticů. 

Program v sobotu 5. srpna začíná ve 13 hodin a končí ve 20.30, dílny pro děti budou otevřeny od 11 hodin po oba dny. 

Renesanční víkend

Víkend v renesančních kostýmech pořádá v sobotu 5. a v neděli 6. srpna hrad Šternberk. Průvodci oblečeni v historických kostýmech provedou návštěvníky celým hradem.

Připraveny budou nejen informace z historie hradu, ale i mnoho zajímavého o historii módy a oblékání. V hodovním sále hradu bude připravena půjčovna kostýmů pro veřejnost. Dospělí návštěvníci i děti mohou vybírat z více jak 50 dobových kostýmů. Netradiční snímky do rodinného alba si lze pořídit vlastním fotoaparátem nebo se nechat vyfotit fotografem.

Přímo v hodovním sále bude připraven profesionální fotokoutek s možností přímého tisku fotografií včetně zajímavých grafických podkladů. Půjčovné kostýmů činí 50 korun za osobu, za 4 člennou rodinu zaplatíte 150 korun. Vrcholem víkendu bude sobotní módní přehlídka renesančních šatů. P

řehlídka se uskuteční na nádvoří hradu a její začátek je naplánován na 17 hodin.Vstupné na prohlídky činí 160 korun pro dospělé osoby, studenti a senioři zaplatí 110 korun, rodinné vstupné za dvě dospělé osoby a až tři děti činí 430 korun. V sobotu se akce koná od 14 do 18 hodin a v neděli 6. srpna od 10 do 18 hodin. 

Hanácké Woodstock

Poctivý český bigbít ale taky osvěžující pěnivý mok z produkce nejen regionálních pivovarů nabídne o nadcházejícím víkendu tradiční festival Hanácké Woodstock ve Velké Bystřici.

Na programu nechybí taková jména jako jsou legendární Krausberry, Plexis nebo Buty.

Hanácké Woodstock & Bystřické pivní salon se chystá na sobotu 5. srpna v místním amfiteátru v Zámeckém parku.

Venkovské trhy

Venkovské trhy opět zaplní Hlavní náměstí ve Šternberku a to v sobotu 5. srpna od půl osmé ráno.

Příchozí se mohou těšit na kvalitní pečivo, uzeniny, sýry, kávu, víno, mošty, koření, maso a spousty dalších dobrot,   regionální  zeleninu a doplňky souvisejících s venkovským způsobem života.

Více informací  o prodejcích najdete na  profilu Venkovských trhů Šternberk na Facebooku.

Sečení ve skanzenu

Ruční sečení obilí a hliněné stavitelství s doprovodným programem se chystá na sobotu 5. srpna v Hanáckém skanzenu v Příkazech na Olomoucku.

Akce startuje v 10 hodin a potrvá do 17 hodin, během dopoledne i odpoledne bude k vidění ruční sečení, odebírání a vázání do snopů, stavění do panáků i ruční mlácení pomocí cepů.

Dospělí na vstupné zaplatí 60 korun, snížené je 40. Kompletní program je na stránkách skanzenu www.skanzen-prikazy.cz 

Obecní veselice

Hudba je hlavním lákadlem Obecní veselice, která se koná v zámeckém parku v Dlouhé Loučce v sobotu 5. srpna.

Od 15 hodin tam vystoupí skupiny Domino, Hope Astronaut, Atom-Rock a Formule III. Dále bude v areálu vystavena hasičská technika, dětské historické kočárky, malí návštěvníci se mohou svézt na ponících, kolotočích nebo navštívit střelnici. Vstup je bezplatný.

Litevský podvečer

Litevský podvečer se chystá v sobotu 5. srpna na zámecké zahradě ve Velkém Týnci.

Od 19 hodin tam vystoupí litevské pěvecké a folklorní soubory Keturnytis a Rasoda. Podvečer provází Týnečáci a Sedmikrásky, chybět nebude ani bohaté občerstvení. Vstup je zdarma. 

Fantasy v Černé věži


Od soboty 5. srpna až do konce září si mohou návštěvníci středověké tvrze Černá věž v Drahanovicích na Olomoucku prohlédnout výstavu tajuplných obrazů a soch Lubomíra Otiska. Díla dvaatřicetiletého umělce z Lichnova u Bruntálu fascinují temnými výjevy i atmosférou fantasy filmů.

Výstavu Lubomíra Otiska mohou návštěvníci zhlédnout už při vernisáži, v sobotu 5. srpna od 15 hodin. Výstava pak potrvá až do 30. září, přístupná bude vždy ve středu a o víkendech. Vstupné je dvacet korun, studenti a senioři zaplatí 10 a děti 5 korun. Více informací na www.cernavez.cz (paš)