Vesmírné putování i virtuální hry

Nabitý program pro celou rodinu připravila na jarní víkendy Pevnost poznání v Olomouci. Doprovodné aktivity interaktivního muzea vědy návštěvníky vezmou na nekonečnou cestu vesmírem nebo do světa virtuální reality. Dny kosmonautiky a astronomie se konají 14. a 15. dubna v expozici Světlo a tma.

Lidé si vyzkoušejí exponáty LEGO robotiky a mohou se účastnit živě komentovaných programů v planetáriu. Chybět nebudou ani zajímavé aktuality z výzkumu vesmíru.

„Expozice astronomie návštěvníky provede sluneční soustavou a přiblíží jim vzdálenosti mezi jednotlivými tělesy. Díky interaktivní hře se stanou objeviteli vesmírného oceánu a zažijí nová meziplanetární dobrodružství,“ láká na program Roman Chvátal, koordinátor expozice Světlo a tma, která je zaměřena na fyziku.

„Lidé se dozvědí, jak se daří české kosmonautice ve srovnání se zahraniční a jak je náročné stát se členem vesmírného kolektivu. Poznají také největší selhání při objevování vesmíru a zjistí, co těmto událostem předcházelo,“ doplnil Roman Chvátal. 

Farmářský trh u orloje

Sýry, zelenina, pečivo, ale například i domácí špek nebo ricottové koláče budou v nabídce sobotního farmářského trhu v Olomouci. Ten od 8 do 13 hodin zaplní Horní náměstí a kromě dobrot láká také například na keramickou dílničku pro děti.

"Přijďte ochutnat novinky - sušená rajčata nebo mega chleba. K tomu jistě přijdou vhod třeba uzeniny, skvělé sýry nebo výtečné hamburgery z ekologického chovu," zvou pořadatelé.

Lesánek, lodičky i muzika na náměstí

Turistická sezona se v sobotu 14. dubna otevře v Litovli, už pátý ročník této akce nabídne bohatý kulturní i sportovní program.

Hned v 9. 30 hodin vystoupí na náměstí skupiny Kaster a Golden Bees, od 10 hodin je pak pro děti připraveno zábavné pásmo Skotačení se skřítkem Lesánkem a následuje odjezd dětí z náměstí na Lesánkovu cyklotrasu, kde je pro ně přichystáno spousta her, soutěží a nebude chybět ani odměna.

Zdarma zájemci mohou navštívit památky a výstavy, zpřístupněna bude radnice, radniční věž, muzeum, muzeum harmonik, knihovna, kaple sv. Jiří a kostel sv. Filipa a Jakuba.

V Informačním středisku CHKO Litovelské Pomoraví - Šargoun budou mít možnost opéct si vlastní donesené špekáčky.

Nebudou chybět ani plavby na loďkách po Nečízu, které budou od 10 do 14 hodin. Z výstav pořadatelé nabízí Planetu Zemi od malička v prostorách TIC, dále Obec Lukou v Muzeu Litovel a výstavu obrazů Adama Dostála ve Výstavní síni Městského klubu.

Doprovodný program bude na náměstí Př. Otakara lákat na informační stánek KČT, v kapli sv. Jiří bude možné ochutnat mešní vína, v Muzeu Litovel od 14 hodin zahraje kapela Střemkoš a v TIC budou k ochutnání produkty Brazzale Moravia a.s. Kompletní program je na webu města Litovel

Cestovatelské filmy na hradě

Festival nejúspěšnějších cestovatelských a outdoorových filmů uplynulé sezóny, Expediční kamera, opět míří do kin a na diváky opět čeká pořádná dávka cestovatelských zážitků, divoké přírody i napětí. Mezi místa, kde se již tradičně promítání koná, patří i město Šternberk.

Festival se uskuteční v sobotu 14. dubna od 16 hodin v prostorách hradu Šternberk. Na diváky bude čekat celkem šest snímků ve dvou blocích. Vstupné je 150 korun, snížené vstupné pro děti do 15 let, studenty a seniory je pak 100 korun. 

Noc deskových her v šatlavě

V uničovské Šatlavě se v sobotu 14. dubna uskuteční Noc deskových her. Utkávat se v tradičních i naprosto originálních deskových a karetních hrách mohou zájemci od 17 do 23 hodin. Vstup na akci pořádnou spolkem Gaudolino je 20 korun. 

Venkovský trh ve Šternberku

Dubnové Venkovské trhy přivítají všechny své návštěvníky na šternebrském Hlavním náměstí v sobotu 14. dubna a to již v čistě jarní náladě. 

„Příchozí se mohou těšit na kvalitní pečivo, uzeniny, sýry, kávu, víno, mošty a spousty dalších dobrot, nakoupit už ale bude možné i přísady, bylinky, nějakou jarní zeleninu a spousty doplňků do domácnosti, které jsou spojeny se životem na venkově,“ vyjmenovala sortiment trhů jedna z hlavních organizátorek akce, vedoucí živnostenského odboru Iveta Tomečková.

Jednotliví prodejci budou postupně představováni na profilu Venkovských trhů Šternberk na facebooku. K poslechu tentokrát zahraje kapela Tučéňáci. Trhy se konají od 7.30 do 12.30.

Větrání v Moravské bráně

Jarní výprava z cyklu Větrání, které pořádá Fakulta tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci, láká do Moravské brány, kde je naplánována šestnáctikilometrová trasa z Drahotuš do Lipníka nad Bečvou. Vede z velké části podél železniční tratě na Ostravu, dříve zvané jako Severní dráha císaře Ferdinanda, ale také po břehu řeky Bečvy a v ulicích lipnické památkové rezervace.

Sraz turistů je v sobotu 14. dubna , v 7.35 před hlavním nádražím v Olomouci. Zájemci by se měli přihlásit předem do pátku 13. dubna, 12 hodin a to na e-mail martin.visna@upol.cz.

Výletu se může zúčastnit kdokoliv, kdo se na stanovenou trasu zajímá. Do přihlášky stačí napsat jména přihlašovaných osob a případně místo, kde se ke skupině připojíte. Přihlášky slouží k urychlení prezence, početní orientaci při přípravě pamětních listů či případných dalších suvenýrů a u některých výletů též jako podklad k objednání alternativní dopravy. (paš)