Balony nad Bouzovem i Olomoucí

Pestrobarevné balony ozdobí o nadcházejícím víkendu nebe nad Bouzovem. Třídenní balonová fiesta se tam koná od pátečního rána až do neděle.

Balonová fiesta na BouzověAkce má dlouholetou tradici a každoročně si ji nenechá ujít několik tisíc lidí. Co do počtu balónů, jde o jednu z největších akcí v republice a letos poprvé budou horkovzdušná plavidla taky v Olomouci.

Posádky, které se na Hanou sjíždí z různých koutů naší země i zahraničí, poprvé odstartují v pátek brzy ráno mezi 6.45 a 7.15, hromadný start z Olomouce je pak avizovaný na odpoledních 18.30.

Také v sobotu 20. srpna se mohou příchozí pokochat ranním startem, který je od 6.45 do 7.15 na Bouzově.

Podvečerní hromadný start se tam chystá na 18.30. Ani letos nebude chybět večerní svícení balonů ve 21.20 a závěrečný ohňostroj. Kromě toho je na sobotu připraven i bohatý doprovodný program.

VÍCE ZDE…

Písečné rugby u orloje

Rugbyovými zápasy v písku ožije v sobotu 20. srpna Horním náměstí v Olomouci.

Na příchozí čeká od 11 hodin charitativní akce s bohatým programem.

Zájemci se mohou do turnaje ještě registrovat, nejpozději však 19. srpna.

Organizátoři avizují, že veškeré prostředky vytěžené z této akce budou věnovány na podporu kvalitního života Matese.

Více informací je uvedeno na webu www.rugbyolomouc.cz 

Jezdecké závody v Řepčíně

Jezdecké hobby závody se chystají v sobotu 20. srpna v olomoucké městské části Řepčín, na Křelovské ulici.

Ilustrační foto.Na programu bude jízda zručnosti, parkury, malá a velká cross country nebo skokové derby do 80ti centimetrů.

Chybět nebude ani dražba koní. Stáj nabídne také koně týrané chovatelem v Měníku, o které na pokyn města Litovel pečovala a následně je odkoupila od jejich majitelky.

Po skončení závodů na akci navazuje zábava s DJ Pavlem Černochem. 

Víkend s rekordy v zoo

Ve znamení rekordů různých druhů bude předposlední prázdninový víkend v olomoucké zoo na Svatém Kopečku.

„Společně budeme tentokrát tvořit něco pro zvířata, testovat své možnosti, ověřovat skutečnosti a rozdávat dárky. Například v loňském roce jsme upletli houpačku pro makaky z hasičských hadic, dlouhou 23,48 metru. Zvládneme letos delší," ptá se mluvčí olomoucké zoo Karla Břečková.

Sobotní program startuje v 10 hodin, nedělní pak v 11 hodin. Podrobné informace zájemci najdou na www. zoo-olomouc.cz 

Spartan Race v Litovli

Extrémní překážkový závod Spartan Race v LitovliExtrémní překážkový závod na 7,5 kilometru, Spartan Race, se uskuteční v sobotu 20. srpna.

Borci se utkají v areálu vedle vodáckého kempu v Litovli

Připraveny budou i dětské závody, občerstvení, hudba a spousta dalšího. Více informací je uvedeno na www.spartan-race.cz 

Folk v Mariánském Údolí

Čtyřiatřicátý ročník Horáckého džbánku zahájil Robert Křesťan. Amfiteátr na Letním v Mariánském Údolí, místní části Hluboček na Olomoucku v sobotu 20. srpna ožije folkovou muzikou.

Tradiční hudební přehlídka Folk na Letním startuje v 16 hodin a nabídne kapely Domino, eMBéčka, Kupodivu, Mrakoplaš Light Orchestra, Janko Kulich a Kolegium ale taky Sluníčko nebo Slunovrat.

Hlavní hvězdou pak bude Robert Křesťan s kapelou Druhá tráva. V předprodeji je vstupné za 120, na místě pak za 170 korun.

Hoří má panenko s odvozem

Slavný český film režiséra Miloše Formana Hoří má panenko, rozzáří v sobotu 20. srpna v podvečer stříbrné plátno v Hanáckém skanzenu v Příkazech na Olomoucku.

Na další promítání v kině Stodola se zájemci mohou vydat z Olomouce i autobusem, který vyjede od olomoucké Tržnice v 17.30 a diváky zase přiveze ve 20.30.

Ve skanzenu bude připravené občerstvení, kdo by tam chtěl po promítání přespat, zahrada mu bude k dispozici. Promítání začíná v 18 hodin, vstupné je 70 korun. (paš)

Na hodech bude hrát ABBA

Třídenní hodovou slavnost připravili v Dlouhé Loučce. Obec spolu s hasiči nachystala filmová promítání a hudební vystoupení, v neděli ráno bude sloužena hodová mše svatá.

Slavnost začíná v pátek, kdy je v 17 hodin v sále místního kina na programu pro děti Kouzelná pohádka. Od 21 hodin se bude na hřišti TJ Sokol promítat pod širým nebem film Jak básníci čekají na zázrak.

V sobotu hody pokračují v kině snímkem Teorie tygra, komedie začíná ve 20 hodin. Ve stejný čas se hraje i v neděli. Sobotní večer zve i na hodovou zábavu. Ta začne také od 20 hodin v zámeckém parku se skupinou Arconat.

Nejsilnějším dnem slavnosti je neděle. V 9.30 hodin začíná hodovou mší svatou v kostele sv. Bartoloměje. Odpoledne následuje posezení v zámeckém parku, kde se budou střídat muzikanti. Ve 14 hodin vystoupí DUO Libor Geier a Bronislav Chromý, v 15.30 hodin skupina ABBA STARS Revival a v 18 hodin spustí taneční zábavu Formule III.

Kdo si koupí lístky do tomboly, může vyhrát jízdní kolo. Děti budou mít příležitost dovádět na kolotočích, na střelnici, skákat v nafukovacím hradě nebo si zajezdit na koních.

Pohádkový les 

Pohádkový les se chystá v sobotu 20. srpna v Bolelouci, místní části Dubu nad Moravou.

Organizátoři avizují, že se vychází ve 14 hodin od Hostince „U kříže" v Bolelouci. Účastníci se potkají s čarodějnicemi, loupežníky, vílami, chybět nebude ukázka výcviku dravců, mýdlová pěna, malování na obličej, tetování pro děti. V 16 hodin děti navštíví i klaun Pepíno. (paš)

Soutěž o nejlepší guláš

Ilustrační fotoGuláš provoní v sobotu 20. srpna Řimice, místní část Bílé Lhoty na Olomoucku.

Koná se tam totiž už VII. ročník mezinárodního mistrovství republiky Řimice ve vaření guláše v kotlíku nad otevřeným ohněm. Akce startuje v pravé poledne na místním hřišti.

Chybět nebude ani bohatý doprovodný program, grilované speciality a po ukončení soutěže se uskuteční prodej soutěžních gulášů. (paš)

Maraton s The Big Bang Theory

Oblíbený seriál The Big Bang Theory se bude promítat v kině Metropol v Olomouci. Jeho 8. sérii pořadatelé nabídnou v pátek 19. srpna, od 18 hodin.

Seriál bude v anglickém originále s českými titulky, přičemž kino uvede tři bloky po osmi dílech. Jeden blok přijde na 50 korun, maraton pak 150 korun. Pro vytrvalce bude ráno nachystána snídaně na cestu domů. (paš)

Hody v Hnojicích

Výstava platidel a modelů českých a moravských hradů a zámků, mistrovská utkání ve fotbale, vystoupení kulturních souborů spolku Hagnózek nebo taky let horkovzdušným balonem a kolotoče. V Hnojicích na Olomoucku si o tomto víkendu připomínají výročí 885 let obce a taky 50. výročí založení místního fotbalu.

Hodový program startuje v pátek 19. srpna posezením na hřišti v 18 hodin a pokračuje v sobotu fotbalovým odpolednem, které završí taneční zábava ve 20 hodin.

Slavnostní zahájení hodů je nachystané na nedělní 15 hodinu, na programu bude vystoupení spolku Hagnózek, ukázka práce dobrovolných hasičů z Hnojic a Štěpánova, taky hodová zábava a za dobrého počasí v 18 hodin taky vzlétne horkovzdušný balon.

Výstavu platidel a modelů českých a moravských hradů a zámků zájemci najdou v budově Mateřské školy od 10 do 18 hodin. Přijdou i kolotočáři a stánky, příchozí si pochutnají i na dobrém jídle a pití. (paš)

Sovinec s večerní bitvou

O víkendu 20. a 21. srpna ožije hrad Sovinec další akcí. Přízrak z temné věže – Obléhání hradu s večerní bitvou, jak se program jmenuje, nabídne vystoupení hned několika skupin historického šermu, ale i divadlo.

Oko diváka potěší ladné pohyby tanečnic a pro děti zase bude připravené oblíbené loutkové divadlo. Večerní program pak doprovodí kapela Hubertus.

V sobotu bude hrad otevřen až do 23 hodin, kdy se večer uskuteční ohňová show a během neděle bude hrad otevřen jako obvykle od 9 do zhruba 18. Po oba dny se mohou návštěvníci každou půlhodinu projít hrad s průvodcem. 

Jako Indiana Jones  

Dobrodružnou výpravu Indiana Jonese si pro malé odvážlivce nachystala Expozice času ve Šternberku na Olomoucku. Akce se koná v sobotu 20. srpna od 19 hodin.

V průběhu dobrodružství na účastníky budou čekat různé zábavné úkoly, setkají se i se zajímavými postavami z filmu a na konci na ně bude čekat sladká odměna. Akce je vhodná i pro malé děti, ovšem nejlépe s doprovodem rodičů.

„Pokud budete chtít, vezměte si s sebou i baterku. Pro rodiče bude připravena projekce filmu v horním sále expozice," avizují organizátoři. Vstupné 50 korun. 

Závodníci se utkají v extrémním závodě v Litovli

Slet ultralehkých letadel

Středisko leteckých sportů v Dětřichově, místní části Uničova na Olomoucku připravuje na víkend 20. a 21. srpna tradiční Slet ultralehkých letadel.

Sraz ultralehkých letadel v Dětřichově u UničovaPůjde o 16. ročník setkání majitelů a pilotů ultraligtů, vrtulníků či vírníků z celé republiky.

K vidění dále budou akrobatické kousky leteckých modelů, různá rivala či motorové padáky.

Brány areálu se veřejnosti otevřou vždy v 9 hodin a vstupné se neplatí.

Navíc pořadatel sletu Vladimír Linhart se svým týmem tradičně připravuje bohaté občerstvení. (paš)

Cholince zahraje i Stracené ráj

Už třicáté výročí svého založení si o tomto víkendu připomíná Národopisný soubor Cholinka z Choliny na Olomoucku.

Akce startuje ve 13 hodin mší v místním kostele Nanebevzetí Panny Marie, poté se průvod vydá obcí do Sokolské zahrady, kde od 14 hodin vystoupí hned několik folklorních souborů. Třeba Malá Cholinka, hanácký mužský sbor Rovina nebo například i Dechová hudba Věrovanka.

Od 19.30 pak všem přítomným zahraje Stracené ráj a akci ukončí taneční zábava. U folklorní části je vstupné dobrovolné, později pak příchozí zaplatí 50 korun. (paš)

Historické herbáře 

 Nejstarší česky tištěný herbář, první popis ekosystému Dálného východu nebo Mattioliho Herbář aneb Bylinář, jeden z nejslavnějších, nejoblíbenějších a nejobsáhlejších herbářů 16. století. To jsou jen některé z knih, které svým návštěvníkům přiblíží výstava Půvab starých herbářů, která je k vidění na letní výstavě Flora Olomouc.

Expozice vznikla u příležitosti oslavy 450. výročí vzniku Vědecké knihovny v Olomouci.

Botanika je jedním z oborů, které jsou ve fondu knihovny zastoupeny mnoha stovkami svazků.

„Konkrétně jde o medicínské tisky s kapitolami o léčivých rostlinách, dále nesčetné herbáře neboli bylináře, seznamy a atlasy rostlin, rostlinopisy i odborné botanické publikace. Výběr z nich tvoří jádro aktuální expozice, která přibližuje vývoj zobrazování rostlin od 15. po 19. století. Vybrané dokumenty ilustrují proměny botanické ilustrace i pokroky ve studiu okrasných i užitkových rostlin," uvedla Tereza Vintrová z Vědecké knihovny v Olomouci.

Nejatraktivnější částí výstavy je originál Mattioliho herbáře z roku 1596 a dalších tří botanických tisků ze sbírek Vědecké knihovny v Olomouci.

„Je mezi nimi také zachovalý herbář ze sušených, vylisovaných květin z přelomu 19. a 20. století, který vznikl patrně v Jeruzalémě jako suvenýr," podotkla. Výstavu s názvem Půvab starých herbářů je možné zhlédnout od 18. do 21. srpna v pavilonu A na Výstavišti Flora Olomouc, a to vždy od 9 do 18 hodin. (paš)