Moravská gastronomie u Trojice

Víkend moravské gastronomie je na závěr týdne připraven na vánočních trzích v centru Olomouce.

Už od pátku se tam budou servírovat regionální dobroty, na druhou adventní neděli je pak na programu moravská zabíjačka.

Na podiu to v pátek od 18 hodin rozbalí například Folkteam, v sobotu rockcimbálová muzika Šajtar (16:00) či Pavel Dobeš (18:00). 

V neděli už od 14 hodin bude příchozím hrát popová škola dětského domova v Olomouci, po ní česko–skotská skupina Navostro a v šest večer se předvede folklorbeatová skupina Docuku.

Siláci se utkají v Šantovce

Silní muži a ženy se představí veřejnosti ve čtrnáctém ročníku soutěže Olomoucký silák. V sobotu 12. prosince ve dvě hodiny odpoledne se sejdou v sále olomouckého Divadla na Šantovce, aby se tady utkali v benchpressu, tedy v soutěži v tlaku na lavici.

Ilustrační foto„Soutěžit se bude ve čtyřech kategoriích, a to muži do osmdesáti kilogramů, muži do sta kilogramů a muži nad sto kilogramů, čtvrtou kategorií budou ženy bez rozdílu vah," uvedl organizátor Marek Bouchal.

Klání se zúčastní na čtyřicet kulturistů a kulturistek.

„Uvedl bych například Petra Maceašíka, který soutěž několikrát po sobě vyhrál, diváci se dočkají také domácího Kamila Kadieva a jako třešinka na dortu by se měli objevit hosté z Maďarska," dodal Marek Bouchal.

V přestávkách mezi jednotlivými koly návštěvníky čeká například ukázka thajského boxu muay thai. Hlavní vítěz si odnese deset tisíc korun. Vstupné činí padesát korun, lístky bude možné koupit i na místě.

Hanácký skanzen ve slavnostním

Po částečné rekonstrukci se Soubor staveb lidové architektury, hanácké skanzen, v Příkazích na Olomoucku už brzy obleče do sváteční nálady.

V sobotu se u příležitosti vánočního programu na návsi a v místním Záloženském domě otevře veřejnosti.

Předvánoční akce v Příkazech na návsi a Záloženském domě startuje v sobotu v 9 hodin.

Na programu je i procházka obcí, budou hrát cimbálovky, vystoupí Národopisný soubor Pantla i děti z místní mateřinky a základní školy.

Po celou dobu trvání bude otevřený vánoční jarmark a chybět nebude ani bohaté občerstvení, zabíjačkové speciality nebo zvěřinový guláš, vánoční cukroví nebo punč…VÍCE

Farmářské trhy provoní Litovel

Tradiční předvánoční Farmářské trhy se chystají na náměstí Přemysla Otakara v Litovli.

Lidé si mohou speciality místních farmářů nakoupit v pátek 11. prosince od 14 hodin.

V 15 hodin pak začne divadelní představení pod širým nebem Mrazík na motivy stejnojmenné pohádky. Toto velmi populární představení příchozí uvidí v podání Docela Velkého Divadla Litvínov.

Program pak svým vystoupením doplní folklorní soubor Majetínek.

Šternberský advent 

Koncerty i divadlo nabídne o tomto víkendu adventní program ve Šternberku. V sobotu 12. prosince se tamnímu publiku představí kapela True Colors, která na domácí šternberské hudební scéně působí již několik let. Koncert se koná ve 20 hodin v sále Našeho kina, vstupné je 50 korun.

Oblíbená divadelní formace ŠOK aneb Šternberští ochotničtí komedianti zve všechny holky a kluky, maminky a tatínky, dědečky a babičky do sálu místního kina o den později, v neděli 13. prosince. Pro příchozí bude připraveno nastudování nové divadelní pohádky s názvem Jak se dobrák stal králem a vykuk do pekla přišel. Začátek představení je v 15 hodin, vstupné je 35 a 70 korun.

Na třetí adventní neděli 13. prosince je pak připraven od 16 hodin vánoční jarmark, kde vystoupí kapela Bylo nás šest při šternberském Domě dětí a mládeže, studenti Gymnázia Šternberk a děti ze Základní školy náměstí Svobody a Svatoplukova a také muzikant Zdeněk Bína a to v rámci turné k albu Bird Live.

Bílé Lucky projdou Velkou Bystřicí

Říká se, že svatá Lucie noci upije, ale dne nepřidá. Bíle zahalené postavy Lucek se zamoučenými obličeji přijdou strčit svůj dlouhý nos do kuchyně nejedné hospodyňky v sobotu 12. prosince ve Velké Bystřici.

Chtějí se přesvědčit, jestli už je v domácnostech před Vánoci uklizeno. Obchůzku, která startuje v 17 hodin, pak zakončí rejem na náměstí.

Hlubočky rozsvítí strom

Vánoční setkání Na Letním si na sobotu 12. prosince nachystali organizátoři z Hluboček.

Ilustrační fotoAkce startuje v areálu Kulturního domu Na letním v Mariánském Údolí, místní části Hluboček ve 13 hodin. K poslechu bude hrát skupina Beta Trio, v 15 hodin se rozzáří vánoční stromeček, chybět nebudou vystoupení malých školáků a předškoláků nebo v 18 hodin ohňostroj.

Jako občerstvení budou nachystané punče, čaje, uzeniny, zabíjačkové speciality, likéry, grilované maso, ale i třeba i perníčky.

Od 19 hodin pak program nabídne v předsálí kulturního domu vánoční taneční večer ve stylu 70., 80. a 90 let až dodnes.

Jezdit budou také svozové autobusy, vstupné je zdarma. Přesný program zájemci najdou na www.hlubocky.eu

Bouzov rozzáří dětská přání

Centrum Bouzova v sobotu 12. prosince rozsvítí světýlka a dětská přání.

Od 16 hodin tam totiž bude nachystaný jarmark, koledy, tanečky, básničky, ale i svařák a zelňačka, pečené kaštany nebo palačinky. Na všechny se těší děti z místní školy a školky.

Litovelská věž je mimořádně otevřená

Speciální vánoční prohlídky chystají pro návštěvníky v Litovli.

Na radniční věž se zájemci mohou vydat 11. a 17. prosince, vždy od 15 do 17 hodin. Zvýhodněné vstupné je 20 korun na osobu.

Velký Týnec rozezní opravené varhany

 Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Velkém Týnci na Olomoucku rozezní v sobotu 12. prosince, od 16 hodin, adventní koncert duchovní hudby. Za zrekonstruované varhany usedne arcibiskupský organolog Jan Gottwald. Vstupné je dobrovolné.