Zamilovaná Pevnost poznání

Novinky ze světa vědy a program pro celou rodinu připravila Pevnost poznání na víkend 17. a 18. února.

V každé expozici bude stanoviště s láskyplnou aktivitou, a to vše v rámci běžného vstupného do muzea.

Akce startuje v sobotu i v neděli v 10 hodin a končí v 17 hodin.

Víkend plný lásky zasáhne celé interaktivní popularizační centrum Univerzity Palackého v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci. V historické sekci se animátoři zaměří na mytologii. Návštěvníkům vysvětlí, co mají společného Hathor, Afrodita a Venuše.

„Ukážeme, proč je jedním ze symbolů lásky Amorek a kde vzal svůj luk a šípy. V expozici bude připravený materiál o božstvech a rituálech spojených s mytologií v různých zemích v rozdílných časech,“ lákala na program Kateřina Rejšková Kadlecová, koordinátorka expozice Věda v pevnosti.

Jinde si zamilování složí důmyslný hlavolam srdce a podle unikátního algoritmu zjistí, zda se k sobě skutečně hodí. A pokud někdo nenašel pravou lásku, bude mít příležitost v expozici Živá voda. Tam se zájemce dozví, co na něj v budoucnu v milostném životě čeká. Příchozí si vyzkoušejí zamilovanou mapu, splní úkoly, překonají překážky a budou mít možnost najít cestu ke svému osudu.

„Ve výtvarné dílně budeme mluvit o hormonu lásky oxytocinu a společně si vyrobíme malý dárek v podobě netradiční brože. Dále chceme vyzdobit a namalovat textilní tašky či batoh, který si lidé odnesou domů,“ popsala aktivitu Nikola Lauberová.

Příchozí se taky seznámí s rostlinami, které se používají jako afrodiziakum a mají stimulující vliv na lidskou aktivitu, krevní oběh, dobrou náladu či euforii. Poté absolvují malou ochutnávku nápojů lásky. Autoři programu ukáží, zda láska přečká vesmírné nesnáze a zda existují vesmírné objekty plné lásky.

Studenti přírodovědecké fakulty připravují také poutavé chemické pokusy. Laboratoř rozkvete chromatografickými květy a společně ji lidé zaplní zamilovanými vzkazy psanými tajným písmem. Nakonec vytvoří pomocí správných vědeckých postupů dokonalý valentýnský dárek.

Část svého programu odhalí také vzdělávací filmový festival Academia film Olomouc (AFO), který se letos koná od 24. do 29. dubna.

„Rodinná projekce bude zaměřena na lásku z oceánů. Dospělí i ti nejmenší spatří mateřskou lásku mezi majestátními keporkaky, inteligentními delfíny a lstivými kosatkami, stejně tak ale bude plátno ve třetím podlaží pevnosti patřit legendárním Velkým bílým žralokům. Právě AFO 2018 se hodlá věnovat tématu znečišťování oceánů a nutné záchraně jejich obyvatel,“ řekl mluvčí festivalu Ondřej Čížek.

Více informací na www.pevnostpoznani.cz

Šantovka plná čokolády

Čokoládový festival se od pátku 16. do neděle 18. února chystá v olomoucké Galerii Šantovka. Čokoládový festival nabídne výstavu historie čokolády, taky vaření s čokoládou, samozřejmostí je i stánkový prodej, degustace, workshop nebo třeba i taneční vystoupení jako zábavný program.

„Akce je jedinečnou událostí pro všechny milovníky čokolády a cukrovinek, kteří mají chuť se pobavit, skvěle si pochutnat a případně se i přiučit vaření s čokoládou,“ lákají pořadatelé.

V pátek bude přehlídka otevřená od 14 do 18 hodin, v sobotu od 10 do 18 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin.

Všechny informace zájemci najdou na www.cokoladovy-festival.cz

Maškarní na tř.17. listopadu

Zábavné odpoledne pro děti do 10 let plné masek, her, tanečků a soutěží chystá na neděli 18. února.

Příchozí se mohou těšit na setkání s různými pohádkovými postavami. Děti by si měly vzít přezůvky sebou, lístky se kupují až na místě.

Akce se koná v prostorách DDM na tř.17. listopadu v Olomouci od 15 do 17 hodin. Vstupné je 40 korun děti a 20 pro dospělé. 

Živelný den na Sluňákově

Dům přírody Litovelského Pomoraví centra Sluňákov v Horce nad Moravou zaplní v sobotu 17. února široká veřejnost.

Příchozí zjistí, jak lidé dříve využívali sílu živlů, jako je zapalování ohně křesadlem, výroba přívěsků z kůže a práce s hlínou.

V rámci doprovodného programu se roztopí i hliněná středověká chlebová pec, k ochutnání bude čerstvý chleba z různých druhů mouk.

Chybět nebude ani představení divadelního souboru Osvětové besedy Velké Bystřice, Čert a Káča. Začátky jsou v 11.00 a 13.30.

Akce startuje od 10 hodin a vstup je zdarma. Více informací zájemci najdou na www.slunakov.cz (paš)

Karneval v Přáslavicích

V sobotu 17. února od 14 hodin se na velkém sále Obecního úřadu v Přáslavicích koná dětský karneval plný her, tance a zábavy. Vstupné je 20 korun, masky mají vstup zdarma. Chybět nebude bohatá tombola a také občerstvení. 

Květinový ples v Loučanech

Tradiční Květinový ples se chystá na nadcházející víkend v Loučanech na Olomoucku. Bál se koná v sobotu 17. února od 20 hodin v místním Kulturním domě. Vstupenky je možné přímo na místě v den plesu,  je možná i rezervace na telefonu 721834099.

„Je připravena velká  tombola, občerstvení, teplé uzené maso a zvěřinový guláš a hlavně krásná květinová výzdoba,“ uvedla za organizátory Pavla Palátová.

O den později, v neděli 18. února, se pak od 14 hodin koná Dětský maškarní karneval. 

Hanácké bál roztančí Litovel

Už XXXII. Hanácké bál se koná v pátek 16. února v Litovli. Tradiční ples startuje od 20 hodin v sálech litovelské Záložny.

Hrát bude taneční skupina Fantastic Band, Hanácké môzêka a vystoupí i Foklorní soubor Hanačka. Chybět nebude ani lidové občerstvení a bohatá tombola. V předprodeji je vstupné za 120, na místě za 170 korun a krojovaní návštěvníci zaplatí 100 korun. (paš)

Společný výlet do Chocně

Turistický výlet pořádaný členy Přátel přírody zavede účastníky do východočeské Chocně. „Všichni ji známe z vlaku, leží na trati do Prahy. Ale kdo z nás zde z vlaku vystoupil a zažil atmosféru „města v parku – parku ve městě“, které tu na břehu Tiché Orlice je od 13. století?“ lákají pořadatelé.

Turisté se projdou choceňskými památkami a přírodním parkem podél řeky a dojdou do blízkého a stejně starého Brandýsa nad Orlicí. Po jeho prohlídce odjedou vlakem domů.

„Během poznávání přírody a historie ujdeme za celý den asi 12 kilometrů. Do Olomouce přijedeme v 16.44, nebo o dvě hodiny později. Jak to vyjde,“ avizují pořadatelé.

Příspěvek na akci je pro členy Přátel přírody zdarma, hosté zaplatí 20 korun. Jízdné si hradí každý zvlášť, na srazu se lze domluvit na společnou jízdenku za asi 200 korun. Sraz je pak v 8.15 vlevo v hale vlakového nádraží Olomouc hl. n., odjezd 8.31 směr Praha.