Motorkáři zahájí sezonu

Motocykloví nadšenci a příznivci motoristického sportu se v neděli 29. dubna projedou Olomouckem. Organizátoři avizují, že sraz všech účastníků je na Horním náměstí v Olomouci v době od 11 do 12 hodin.

Po seřazení se všichni vydají na společnou vyjížďku po okolí, dlouhou asi 70 kilometrů. Motorky projedou po silnicích I., II. a III. tříd a místních komunikacích v Olomouci, Litovli, Uničově a Šternberku v době mezi 12 a 15.30 hodinou. Ukončení trasy průjezdu motocyklů bude před křižovatkou se silnicí I/46 nad obcí Lipina.

Trasa průjezdu motocyklů bude začínat v Olomouci a bude vedena po místních komunikacích (Horní náměstí, ul. Pavelčákova, ul. Havlíčkova a ul. Wolkerova), silnici I/46 (ul. Brněnská), dálnici D46 a silnici II/570 až do obce Hněvotín.

Z Hněvotína po silnicích III/5709 (Hněvotín – Topolany, II/635 (Křelov), III/4465 (Křelov – Horka nad Moravou – Chomoutov, II/446 a III/44613 (Chomoutov – Štěpánov), III/44613 (Štěpánov), III/44618 a II/446 (Štěpánov - Pňovice), II/447 (Pňovice – Tři Dvory, II/449 (Litovel – Červenka – Střelice, II/446 (Uničov), III/44624 (Uničov), II/444 (Uničov – Brníčko, Újezd – Rybníček – Mladějovice – Babice – Šternberk), III/44426 (Šternberk, ul. Nádražní), I/46 (Šternberk, ul. Jívavská) a III/44423 (Šternberk, ul. Svatoplukova, ul. Sadová, ul. Opavská a ul. Na Valech).

Ukončení trasy průjezdu motocyklů bude před křižovatkou se silnicí I/46 nad obcí Lipina.
Akci organizuje občanského sdružení Olomouc Bikers Více informací je uvedeno na www.os.motorkari-olomouc.cz

Čarodějnice na Poděbradech

Pálení čarodějnic se odehraje na olomouckých Poděbradech a to v sobotu 28. dubna, začátek je v 10 hodin. Na příchozí čeká spoustu atrakcí pro větší i menší děti, kreativní dílničky, skákací hrad, malování na obličej a spoustu dalšího. Chybět nebudou ani grilované makrely. 

Čarodějnice na pevnůstce

Velká čarodějnická párty je v Olomouci na programu v pondělí 30. dubna.

Zábava na Korunní pevnůstce  začne už ve 14 hodin a kromě tanečního reje masek nabídne i večerní koncert Marka Ztraceného, ohňostroj, zpívání u kytary či opékání špekáčků. 

Slet v zoo

Předsletová konference čarodějnic se chystá v sobotu 28. dubna v Zoo na Svatém Kopečku u Olomouce. Čarodějnice se v průběhu staletí staly ohroženým druhem, ale protože jsou velmi chytré, podařilo se jim přežít. Zoo má za úkol ohroženým druhům pomáhat.

Letos tedy pořádá už třetí ročník čarodějnické konference, která bude předcházet tradičním sletům pořádaným na různých místech Olomouce a okolí. Program opět nabytý zajímavými tématy doplní atraktivní workshopy. Účastníci, kteří svým zjevem prokáží příslušnost k „čarodějnickému cechu“, se dozví něco o svých kolegyních, naučí se rozpoznávat důležité byliny, míchat lektvary i létat na koštěti. Akce se koná od Od 11 do 15 hodin, občerstvení zajištěno. Dospělí na vstupné do zoo zaplatí 110 korun, děti a senioři 70. (paš)

Trh u orloje

Hanácký farmářský trh provoní v sobotu 28. dubna centrum Olomouce. K mání bude sladké i slané pečivo, mošty, sezonní zelenina, sýry nebo uzeniny, ale třeba i dřevěné šperky a mnohé další dobroty. Trh bude otevřený od 8 do 13 hodin.

Stavění májky

Máj budou v sobotu 28. dubna stavět v Příkazech. Začátek je ve 14 hodin, organizátoři vybízí děti, aby donesly stužky na věnec, na návsi se s programem představí místní školáci i předškoláci, ale taky Sokolky z Nákla, Příkaz a Unčovic. K poslechu i tanci zahraje kapela Country Band SDU. (paš)

U kříže v Březcích, místní části Štěpánova na Olomoucku vyroste v sobotu 28. dubna májka. Tradiční akce odstartuje v 17 hodin a následně se program přesune na tenisové kurty, k tanci a poslechu bude hrát skupina Acoustic Lumen. Vstupné je 20 korun. 

Jak tradice praví, nad každou dědinou i městem by se měla po celý měsíc máj tyčit vysoká májka a tak i chasníci z Hliníku postaví tu svou ve Velké Bystřici na Olomoucku. Oheň o filipojakubské noci má magickou sílu a moc. Zve všechny bystřické čarodějnice na bujarý rej do Hliníku. „S večerem zahoří pořádná hranice a upálíme tu nejstrašnější čarodějnici…,“ zvou pořadatelé. Soutěže pro děti, občerstvení zajištěno. Pálení čarodějnic a stavění máje ve Velké Bystřici se koná v pondělí 30. dubna od 18 do 23.55. 

Slety čarodějnic

Už po devatenácté ožije hřiště v Mezicích, místní části Nákla na Olomoucku sletem čarodějnic. Začátek oblíbené akce je v 17 hodin. (paš)

Na pálení čarodějnic na Hliníku zvou pořadatelé v obci Řídeč na Olomoucku. Tradiční událost se koná v sobotu 28. dubna od 17 hodin, kdy program na začátku bude věnovaný především nejmenším. Okolo 18 hodiny vzplane oheň, chybět nebude limo, pivo a buřty a to za lidový poplatek, jak pořadatelé avizují. 

Pálení čarodějnic se chystá v sobotu 28. dubna i v olomoucké městské části Droždín. Slet se uskuteční od 16 hodin na hasičském plácku, na programu budou soutěže, vyrábění, zapálení ohně a pálení čarodějnice, nebude chybět ani možnost opéct si špekáčky. Zájemci mohou přijít i v kostýmu a příchozí by si měli donést klacík na opékání buřtů. 

Sokolská zahrada v Cholině ožije čarodějnickým rejem v pondělí 30. dubna. Akce startuje v 16 hodin a program nabízí soutěže, Miss Ježibabu, občerstvení a tombolu a taky kapelu Za tři kačky. Chybět samozřejmě nebude ani vatra. (paš)

Čarodějnice se slétnou i do Hněvotínských skal v Hněvotíně na Olomoucku. V pondělí 30. dubna od 16 hodin tam budou nachystané soutěže pro děti, pro čaroděje a čarodejnice bude připravená točená zmrzlina, v 18 hodin začne hořet vatra, obec od 15 hodin vypravuje od Obecního úřadu kyvadlovou dopravu vláčkem. (paš)

Stavení máje a pálení čarodějnic chystají pořadatelé taky v Hlásnici. Oheň na tamním hřišti vzplane v sobotu 28. dubna od 17 hodin. Chybět nebudou soutěže ani opékání špěkáčků, klobouk je nutný, kostým vítán. (paš)

Grygovská májová noc nabídne pálení čarodějnic na sokolské zahradě v Grygově na Olomoucku v pondělí 30. dubna. Od 15 hodin bude na programu hudba, tanec, k mání ale bude i žabí sliz či pavoučí lana nebo let na koštěti. (paš)

Stavění máje a slet čarodějnic na Rybníčku se chystá v sobotu 28. dubna v Lutíně Olomoucku. Letos pořadatelé zvolili téma „Zimní průšvih aneb jak čarodějnice zaspaly zimu po požití bylinného lektvaru. Začátek je v 15 hodin, sraz malých čarodějnic je před Obecním úřadem v Lutíně v 15.30, slet na Rybníčku je pak v 16 hodin. Chybět nebude občerstvení v podobě makrel a gyrosu, hrát bude kapela Old School. (paš)

Oheň vzplane v sobotu 28. dubna i ve Skrbeni na Močidle. Pálení čarodějnic tam startuje od 16 hodin, na programu budou hry, opékání špekáčků, soutěže. Zapálení vatry bude v 19 hodin.

Se slevou na hrady

Se slevou na vstupném se mohou návštěvníci jarní Flory vydat i na hrad Šternberk na Olomoucku.

„Pro všechny milovníky květin a historie jsme ve spolupráci s výstavištěm Flora Olomouc a.s. připravili slevy na vstupné do hradu Šternberk. Zlevněné vstupné se vztahuje pro návštěvníky jarní výstavy Flora Olomouc. Hrad Šternberk bude otevřen po celou dobu konání výstavy do neděle 29. dubna,“ píše se na internetových stránkách hradu. Návštěvníci, kteří se prokážou platnou vstupenkou z výstavy Flora Olomouc, obdrží slevu na vstupné do hradu. Za cenu 1. základního okruhu "Liechtensteinské sbírky" navštíví zároveň 2. okruh "Jak se žilo na šlechtickém sídle" ZDARMA.

První prohlídka hradu Šternberk začíná v 10 hodin, poslední prohlídka velkého okruhu v 16 hodin. Plné vstupné je 130, snížené 90 korun a rodinné 350 korun. Květinová aranžmá na prohlídkových trasách a v kapličce v hradním parku nabízí i hrad Bouzov na Olomoucku. 

Čarodějný Bouzov

Hrad Bouzov obsadí o čarodějnické víkendu učitelé kouzelnických předmětů. Umíte vařit lektvary, létat na koštěti nebo péct perníky? Bouzovští učitelé vás vše naučí. Přijeďte si tak pro kouzelnické vysvědčení a do dílny pro čarodějnickou hůlku.

Prohlídky na hradě jsou zpestřeny výstupy čarodějnic. Dílna je otevřená od 11 do 15 hodin, prohlídky jsou pak od 13 do 15 hodin. 

Uničovská teniska

Tradiční pochod, Uničovská teniska, se uskuteční v sobotu 28. dubna, start a cíl bude opět v Nové Hradečné na fotbalovém hřišti v blízkosti vlakového nádraží v době od 8 do 17 hodin. Připraveny budou dvě trasy. Dětská, dlouhá osm kilometrů doplněná bohatým programem a občerstvením.

Druhá, sedmnácti kilometrová trasa účastníky zavede do Úsova, do Nové Hradečné se pak vrátí přes Holubici. V cíli bude zajištěna možnost opékání vlastních špekáčků a každý účastník obdrží diplom a suvenýr pochodu. Na setkání na jarní Uničovské tenisce se těší pořadatelé. 

Pohádka v Orlovně

Bystřiští divadelníci zvou na premiéru pohádky. Písničkové představení Krakonošův klobouk diváky znovu přesvědčí o tom, že láska hory přenáší, překoná každé zlo a také všechny úklady. Pohádka se bude odehrávat ve velkobystřické Orlovně v sobotu 28. dubna od 16 hodin. Vstupné je pro děti a seniory 40 korun, pro dospělé 60 korun, rodinná vstupenka 1 dospělý + dvě děti 120 korun. 

Žabí vycházka do Pomoraví

Podvečerní vycházku za žabím koncertem a vodním životem tůní nabízí v pátek 27. dubna Dům přírody Litovelského Pomoraví v Horce nad Moravou na Olomoucku.

Vezměte síťku a zkuste zalovit. Dozvíte se, co zajímavého jste ulovili a mnoho dalšího o životě žab a vodní havěti v rybníce a v tůních v galerii v přírodě Domu přírody Litovelského Pomoraví. Rodinné vstupné je 50 korun, začátek je v 17.30. (paš)