Abba i Jaroslav Uhlíř u Trojice

Pódium vánoční trhů v Olomouci v pátek 9. prosince ožije hned dvěma známými jmény.

Rozsvěcení vánočního stromu v Olomouci. Dostal jméno KryštůfekZdroj: DENÍK/Jiří KopáčOd 16 hodin se olomouckému publiku představí Peter Lipa a Band, v 18 hodin pak zahraje Jaroslav Uhlíř se skupinou. 

Víkend pak bude u radnice ve znamení hitů slavných jmen pop-music. 

V sobotu od půl třetí to na podiu vedle Trojice postupně rozbalí Michal David Revival a Pangea Beatles Revival.

Od 18 hodin roztančí vánoční trhy Rock and Roll Band Marcela Woodmana a program zakončí Marek Cabák – Phil Collins Revival. 

Nedělní odpoledne odstartuje v 15:15 Bee Gees Revival, po něm rozezní náměstí Abba Revival Pop Stars a na závěr Boney M Revival.

Kam v Olomouci s dětmi?

Sobota

Divadlo na cucky - Tučňáci na arše (14:00)
Kino Metropol - Anděl Páně 2 (15:00)

Neděle

Moravská filharmonie (sál Reduta) - Nedělní matiné pro děti a rodiče (10:30)
Kino Metropol - Anděl Páně 2 (15:00)
Divadlo na Šantovce - Hugo z hor - účinkuje Divadlo Tramtarie (16:00)

Benefiční koncert pro nemocné děti 

Podpořit rodiny s nemocnými dětmi ve Fakultní nemocnici Olomouc, seniorské centrum Archa nebo přispět na vybrané projekty humanitární organizace ADRA budou moci návštěvníci charitativního koncertu olomoucké neziskové organizace Crosspoint.

Benefiční akce s řadou umělců se uskuteční v sobotu 10. prosince v prostorách BEA campusu Olomouc.

„Jsme velmi rádi, že naše pozvání opět přijala operní pěvkyně Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Jaroslav Sýbek. Pro dobrou věc zazpívá i popový zpěvák Ezy Hýbl se svou skupinou EzyWay, tradičně se představí také olomoucká hudební skupina M.E.K.A.," řekla ředitelka neziskové organizace Crosspoint Olomouc Ester Rážová.

Její organizace každoročně podporuje zejména osamělé lidi ve složité životní situaci, v tomto roce začala spolupracovat i s Fakultní nemocnicí a zaměřuje se na dětské pacienty.

„Letos pomůžeme dlouhodobě nemocným dětem, konkrétně dětem trpícím cystickou fibrózou," dodala.

Část výtěžku z benefičního koncertu poputuje také na podporu humanitárních aktivit ADRY a projektu komunitního centra Archa pro seniory.

„Rád bych poděkoval organizaci Crosspoint i městu Olomouc za to, že naše projekty dlouhodobě podporují. Věřím, že zvlášť v době adventu nejen rádi dostáváme, ale především rozdáváme radost a pomocnou ruku těm, kteří to nejvíc potřebují," doplnil ředitel humanitární organizace ADRA Radomír Špinka.

Zájemci, kteří chtějí na charitativní projekty přispět, tak mohou učinit několika způsoby.

„Návštěvníci si budou moci zakoupit vstupenku na koncert za jednotné vstupné 200 korun, ta jim zaručí místo k sezení, nebo mohou u vstupu zaplatit dobrovolný příspěvek. Uvítáme ale samozřejmě jakýkoli finanční dar," doplnila Ester Rážová. 

Balonky k Ježíškovi

Vypouštění balónků s přáním Ježíškovi se chystá v pátek 9. prosince na školním hřišti základní školy na ulici Dr. Hrubého ve Šternberku. Akce startuje od Vypouštění balonků s přáními Ježíškovi na náměstí v LitovliZdroj: DENÍK/Jiří Kopáčtří hodin odpoledne, zahájí ji vánoční jarmark, na kterém si příchozí mohou koupit výrobky žáků školy, keramiku, vánoční přání, svícny a svíčky a produkty z medu.

Zajištěno bude občerstvení v podobě pečených klobás a vánočního punče pro děti i dospělé.

„Přesně v 15.15 bude odstartováno vypuštění balónků s přáními. Jedná se o celorepublikovou akci. Deset minut před čtvrtou hodinu pak vystoupí školní sbor a ve čtyři hodiny bude slavnostně rozsvícen školní vánoční strom," uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká. (paš)

Jarmark, cimbálovka, Hutka

 Na předvánoční notu se v sobotu 10. prosince naladí Příkazy. Na návsi, v Záloženském domě a taky v Hanáckém skanzenu se chystá program.

Sedmý ročník VOC festivalu přitáhl do centra Znojma několik tisíc návštěvníků. Navečer Horní náměstí naplnil Jaroslav Hutka.Zdroj: DENÍK/Martin MoštěkTen od 9 do 18 hodin nabídne vánoční jarmark, hrát bude Cimbálová muzika Záletníci, v nabídce bude procházka obcí směrem na Vrtov, vystoupí děti z místní mateřinky a základní školy, taky žáci litovelské Základní umělecké školy, národopisný soubor Pantla a v 19 hodin se příchozí mohou těšit na vánoční koncert Jaroslava Hutky v Záloženském domě.

Hosté jarmarku se mohou vydat také na obecní úřad, kde jsou vystavené hanácké kroje. Chybět však nebude ani bohaté občerstvení, které bude vonět po zabíjačkových pochoutkách, zvěřinovém guláši, bramborákách, langoších, vánočním cukroví nebo punči. (paš)

Vánoční jarmark na hradě

Tradiční dětský vánoční jarmark bude vrcholem adventu na hradě Šternberk. Hrad jej chystá na sobotu 10. prosince, začátek je plánovaný na 10 a konec pak na 16 hodin.

Výroba vánočních ozdob a dekorací, svícnů, svíček, malování na sklo či zdobení perníčků. To je jen krátký a neúplný výčet tvořivých dílniček, které budou pro děti i rodiče připraveny v rámci dětského jarmarku.

„Návštěvníci budou mít možnost si vše osobně vyzkoušet a naučit se něco nového. Dílničky vedou profesionální i amatérští řemeslníci a umělci. Vstup na jarmark činí 30 korun, děti do 3 let mají vstup zdarma. Jednotlivé dílničky se hradí samostatně," řekl Jan Gottwald ze Správy šternberského hra­du.

V rámci jarmarku budou připravené i vánoční prohlídky hradu. Začátky prohlídek jsou vždy v celou hodinu, první v 10 a poslední v 15 hodin.

„Interiéry hradu jsou vyzdobené v duchu vánoc. Uvidíte historické betlémy, vánoční stromečky, hračky a letos i historické panenky ze soukromé sbírky paní Zdeny Petrůjové. Při zakoupení vstupenky na prohlídku hradu je vstup na dětský jarmark zdarma," doplnil Gottwald. 

Pohádkový víkend 

Na doslova pohádkový víkend se mohou těšit především děti ve Šternberku. V sobotu 10. prosince bude od 15 hodin v Našem kině připravena pohádka Nejkrásnější princezna v podání Divadelní spolku ŠOK aneb Šternberští ochotničtí komedianti.

V tradiční pohádce nebude chybět princezna, princové, král, čarodějnice ani jiné pohádkové postavičky. Dospělí zaplatí na vstupném sedmdesát korun a děti pětatřicet.

V neděli 11. prosince pak do Šternberka přiveze Divadlo z Českého Těšína Muzikálovou výpravnou pohádkou Ferda Mravenec. Diváci se mohou těšit nejen na Ferdu, ale i na Brouka Pytlíka, Berušku, ploštici a další…

„Zpříjemněte si předvánoční čas divadelní pohádkou a vezměte své děti za kulturou tuto neděli 11. prosince od 15 hodin. Délka představení je hodinu a půl s jednou přestávkou," lákají pořadatelé.

Divadelní představení je vhodné pro děti od čtyř let. Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji v Informačním centru ve Šternberku, Uničově a Olomouci. Dále pak na www.arks-plus.cz a na portále Ticket Pro.

Prodejní výstava panenek

Prodejní výstavu panenek v háčkovaných šatech Simony Mecerodové a Kateřiny Citové, mohou navštívit zájemci v sobotu 10. a v neděli 11. prosince v Pňovicích na Olomoucku.

Expozici najdou v sálku staré školy, v sobotu od 13 do 17 hodin a v neděli od 10 do 17 hodin. Vstupné je dobrovolné. (paš)

Advent Hanácké môzêke

Hanácká môzêka a její hosté z Hanácké Ambasádê zvou v sobotu 10. prosince na jejich adventní koncert. Ten se chystá od 17 hodin v Husově sboru v Litovli. Vstup je dobrovolný. 

Poslední leč

Náměšť na Hané – Poslední leč pořádá v sobotu 10. prosince Myslivecký spolek v Náměšti na Hané.

Společenská událost se uskuteční od 17 hodin v sále kulturního zařízení městyse. K tanci bude hrát skupina Nepijou a v nabídce občerstvení bude myslivecká kuchyně. Vstupné je 30 korun. 

Adventní koncerty

Velký sál záložny v Litovli ožije v neděli 11. prosince Vánočním koncertem Senzakordu.

Představí se Vokální soubor ZUŠ z Uničova, Pěvecký sbor Carmen ze Zábřehu, Pěvecký sbor Senzakord z Litovle a uničovský Smyšcový orchestr místní ZUŠ- Vstupné je v předprodeji pro děti do 15 let za 60 korun, dospělé za 80 korun. Na místě pak děti zaplatí 110 korun, dospělí 130 korun. (paš)

Adventní koncert v kostele láká do Velké Bystřice.  Chvíle zklidnění v předvánočním shonu s lidovou písní a muzikou nabídne sbor Rovina, který na koncertě vystoupí s cimbálovou muzikou Záletníci, dívčím sborem Nivnička a mužským sborem Boršičané. Koncert se koná od 18.30 do 19.30. 

Setkání v zahradě s punčem i zabíjačkou

Tradiční vánoční setkání se uskuteční v neděli 11 prosince od 15 hodin v sokolské zahradě ve Věrovanech na Olomoucku.

V programu vystoupí děti z místní základní a mateřské školy, zahraje kapela Věrovanka, zazpívá pěvecký soubor Vocallica.

Chybět nebude ani malý vánoční jarmark a ochutnávka zabíjačkových specialit a připraven bude i vánoční punč pro děti i dospělé.