Osvobozování na fortu

Legendární tank T 34, kanon PAK 40, osobní vojenský automobil Kübelwagen neboli Kaďour, ale i dvě bitevní ukázky. To jsou hlavní lákadla už 6. ročníku Rekonstrukce osvobození Olomouce v květnu 1945, která se koná přímo na Den vítězství na olomouckém Fortu Radíkov.

Ukázka osvobozování Olomouce na fortu v RadíkověZdroj: DENÍK/Jiří KopáčUdálosti staré 72 let si zde návštěvníci připomenou v pondělí 8. května. Brány pevnosti, která se jako jediná pyšní zpřístupněnou podzemní chodbou zvanou poternou, se otevřou v 9 hodin.

Podle předsedy spolku Fort Radíkov Jana Bednáře je program akce rozdělen do dvou úrovní. V rámci první si návštěvníci mohou prohlédnout dobový tábor, nejrůznější vojenskou techniku, výzbroj i výstroj všech stran bojujících na konci 2. světové války a také pevnost samotnou.

Dvě bojové ukázky z okamžiků osvobozování se uskuteční ve 13 a v 15 hodin. „Při ukázce bude jako zlatý hřeb skutečný legendární tank T 34. Také uvidíte tančík Praga AH – IV, kanon PAK 40 a další kolovou techniku," uvedl Jan Bednář.

Bitva i polní špitál u Hradiska

Oslavy osvobození Olomouckého kraje se chystají na sobotu 6. května v Olomouci od 10 do 22 hodin.

V 10.30 na návštěvníky čeká výstavba historické polní nemocnice Československé obrněné brigády na náplavce před Hradiskem, ve 13 hodin bude nachystaná bojová ukázka ,,Překročení řeky Moravy" ve 14 hodin se otevře polní nemocnice Československé obrněné brigády a v 17 hodin program zakončí swingový koncert s válečnými veterány na Hradisku.

Koloběžkiáda na letišti

Už popáté se chystá Koloběžkiáda, v pondělí 8. května ji v Air Baru na Letišti Olomouc v městské části Neředín pořádá Dobré místo pro život. Akce je určena pro celé rodiny, pro všechny věkové kategorie od batolat až po seniory.

Koloběžkiáda na olomouckém letišti v NeředíněZdroj: DENÍK/Alena HesováKoloběžkiády se také tradičně zúčastní hokejisté HC Olomouc, kteří budou nejen na trati, ale i na autogramiádě a u předávání cen vítězům. Cílem akce ale není vyhrát, ale zúčastnit se a zábavnou formou připomenout občanům Olomouce, že zde žijí desítky neslyšících lidí.

Startovné na akci je 50 korun a výtěžek bude sloužit na pomoc klientům Oblastní Unie neslyšících v Olomouci.
Na Koloběžkiádě nebude chybět samozřejmě zábava, hudba, dobré jídlo a pití a také půjčovna koloběžek. Slavnostní zahájení a registrace je v 9 hodin, ve 13 hodin pak bude vyhlášení výsledků.

Barvám neutečeš

Běh Barvám neutečeš v olomouckých Smetanových sadechZdroj: DENÍK/Alena HesováBěžecký závod, kde jeho účastníci zažijí doslova barevnou explozi se chystá na sobotu 6. května ve 13 hodin v areálu Výstaviště Flora Olomouc.

Akce nazvaná Barvám neutečeš nabídne trať dlouhou 5000 metrů a 5 barevných zón. Celou akci doplňuje bohatý doprovodný program. Více informací je uvedeno na www.barvamneuteces.cz (paš)

Náhradní čarodějnice v Řepčíně

V náhradním termínu, v sobotu 6. května, chystají v olomoucké městské čtvrti Řepčín Čarodějnický karneval. Atrakce pro děti budou zabezpečeny učitelkami ze ZŠ Svatoplukova a do programu organizátoři přidali navíc i dětskou diskotéku.

Start je ve 14 hodin, velký oheň pak vzplane od 17 hodin.

Akci zájemci najdou na Břetislavově ulici u parkoviště in-line okruhu. Děti, které přijdou v kostýmech či maskách na čarodějnické téma, dostanou samozřejmě špekáček zdarma.

Latino Festival

Skvělý večer v rytmu podmanivé latinskoamerické hudby, navíc ve společnosti těch největších tanečních i hudebních hvězd tohoto žánru nabízí Urbano Latino Festival v Olomouci.

Ilustrační fotoZdroj: DENÍK/Alena ŠatrováV pátek 5. května bude olomoucký S Klub připomínat velkolepý karneval v Riu, až z Kolumbie tam, zavítá světově známý zpěvák Rodry-Go!, který oslní svou jedinečnou latino show, o ten nejlepší hudební latino výběr se pak postará DJ Lazaro z Kuby a na parketu svá těla rozhýbou tanečníci z Česka, z Polska a dokonce i z Brazílie.

Příchozí se mohou těšit také na zábavné taneční semináře, na kterých se naučí jednoduché kroky salsy, bachaty či merengue, a připraveny budou i soutěže a afro animace. Exotickou letně laděnou atmosféru pak samozřejmě podtrhnou skvělé drinky nejen z kubánského rumu…

Vstupenky lze kupovat přes www.smsticket.cz nebo v Nugget store v Šantovce za 200 korun, na místě pak budou k mání za 270. Opening ve 20 hodin, start programu ve 21 hodin.

Legendární mašiny v akci 

V sobotu 6. května si přijdou v Olomouci na své obdivovatelé starých drážních strojů. Do hanácké metropole a po okolí se mohou Železniční muzeum v OlomouciZdroj: DENÍK/Veronika Kolesárovásvézt historickými parními a motorovými vlaky. České dráhy také zpřístupní expozici olomouckého ČD Muzea. V takzvané deponii historických kolejových vozidel jsou k vidění jedinečné exponáty železniční historie z ČD Muzea v Lužné u Rakovníka. Vystaveny budou například nákladní lokomotivy Sergej nebo Kremák.

V sobotu vyjedou nostalgické vlaky ze Šumperka, během dne pak vyrazí zvláštní vlaky na trasu mezi olomouckým hlavním nádražím a zastávkou v městské části Řepčín a do Prostějova. 

Traktor cup a hody

Speciální soutěž traktorů se chystá v sobotu 7. května v Krčmami na Olomoucku. Traktor cup, jak se klání jmenuje, je součástí hodových oslav. Letos si obec připomíná 765 let od založení.

Jezdců se na startovní listině soutěže Traktor cup sešlo sedm. Už tradiční akce je součástí místních hodů.Zdroj: DENÍK/Petra PášováProgram trvá od pátku 5. do neděle 7. května, traktorová soutěž je na programu v sobotu. Klání dospěláků předchází soutěž dětských šlapacích traktůrků, která odstartuje ve 15.30 hodin, v 16 hodin pak na trať vyjedou už silné stroje.

Závodí se s podomácku vyrobeným traktůrkem, případně továrním traktorem vyrobeným do roku 1970, dvoukolové frézy nebo čtyřkolové sekačky. „Jde o recesní závod,“ popisují v propozicích organizátoři.

Účastníci musí zvládnout časově měřenou jízdu do vrchu po dráze asi 300 metrů dlouhé s osmnáctistupňovým převýšením a zpět do cíle. Druhá disciplína je jízda zručnosti, tedy slalom mezi kuželkami nebo couvání.

Hodové oslavy jsou v Krčmani tradiční a jednou z největších akcí roku. Začínají v pátek 5. května setkáním s rodáky a mistrovským utkáním v malé kopané. Od odpoledne však v areálu hřiště už vyhrávají pouťové atrakce a kolotoč láká ke svezení.

Sobotní část programu nabídne kromě traktorového souboje, taky atletické závody pro nejmladší, trakař cup nebo odpolední taneční zábavu a večerní ohňostroj. Slavnost ukončí v neděli dopoledne hodová mše v místním kostele sv. Floriána, chybět nebude ani položení květin k Památníkům osvobození. Detailní program zájemci najdou na www.krcman.cz 

Majáles v Uničově

Majáles gymnázia v Uničově na Olomoucku chystají tamní studenti. Tradiční akce vypukne v pátek 5. května od 16 hodin průvodem od gymnázia a Medelskou ulicí dojde na Masarykovo náměstí, kde se pak uskuteční další program. 

Den s hasiči aneb Uničovský Florián 2017 láká v sobotu 6. května k návštěvě. Od 13 do 20 hodin se široké veřejnosti otevře areál požární stanice v ulici Jiřího z Poděbrad. Na programu bude prezentace hasičského řemesla, techniky, celé požární stanice, soutěže pro děti, vystoupení oddílu mladých hasičů. 

Venkovské trhy

Květiny, kytky, balkónovky, přísady, keře nebo bylinky budou hlavním tématem květnových trhů, které se budou konat v sobotu 6. května na Hlavním náměstí ve Šternberku.

Příchozí se mohou těšit jako vždy na kvalitní pečivo, uzeniny, sýry, kávu, víno, mošty a spousty dalších dobrot, a také už i na nějakou jarní zeleninu a spousty doplňků do zahrad.

Překvapením pro všechny návštěvníky trhů bude tentokrát přítomnost šternberské nemocnice, která příchozím nabídne měření krevního tlaku, poradenství k výživě s odkazy na nutriční poradnu, měření glykémie nebo třeba možnost nácviku kardiopulmonální resuscitace na modelu a nabídku služeb zdejší nemocnice. Kromě toho se mohou naučit také správné hygieně rukou.

K poslechu bude hrát kapela Hubertus z Uničova. Trhy se konají od 7.30 do 12.30. 

Pochod i cyklojízda

Turistický pochod a cyklojízda se chystá na neděli 7. května ve Svésedlicích na Olomoucku. Pochod je dlouhý 6, 18 nebo 50 kilometrů. Start je v obecní dvoře ve Svésedlicích od 9 do 11 hodin. Cíl pak je tamtéž od 10 do 16 hodin. Startovné je 20 korun, každý obdrží plánek s mapou a vyznačenou trasou, kterou si zvolí. Na konci pochodu pak účastníci dostanou pamětní list a chybět nebudou ani turistická razítka. Více informací je uvedeno na obecních stránkách www.svesedlice.cz

Oslavy Dne vítězství

Program u příležitosti oslav Dne vítězství chystají na pátek 5. května pořadatelé v Července. Od 16 do 23 hodin bude v místním areálu Olše připravená nafukovací skluzavka, nafukovací balónky, cukrovinky či dětské disko.

V 19 hodin položí vedení obce u pomníku věnec a v 19.45 vyrazí obcí lampionový průvod. Chybět nebude ani zapálení vatry, taneční zábava s DJ Jardou a ve 22 hodin ohňostroj. 

Program u příležitosti oslav výročí ukončení II.světové války se ve Štěpánově nabídne v neděli 7. května od 16 hodin v místním kině promítání válečného, rodinného filmu z roku 1956, Jurášek. Po promítání přijede do parku TGM tank T 34, chybět nebude ani přehlídka historické válečné techniky. Akci završí pietní vzpomínka u pomníku TGM. 

Kam na hody a hasiče?

Samotišky

Hodovými oslavami ožijí o víkendu Samotišky u Olomouce.

Tradičním průvodem oslavili hodovou neděli obyvatelé obce Samotišky na Olomoucku.Zdroj: DENÍK/Petra OpletalováProgram v pátek 5. května odstartuje ve 20 hodin zábava na dědičné rychtě od 20 hodin se skupinou L.I.F., vstupné je 60 korun.

Neděle 7. května nabídne v 8.15 průvod od kaple sv. Anny do baziliky na Svatém Kopečku, mši svatou a požehnání u kaple sv. Anny ve 14 hodin.

O hodinu později budou na nádvoří dědičné rychty k vidění orientální tance, taky vystoupení místních dětí nebo se tam chystá soutěž o Nejlepší pomazánku. K tanci a poslechu bude hrát Dolanka, chybět nebudou atrakce pro děti nebo občerstvení. Vstupné na odpoledne je 20 korun.

Újezd

Zpěvačka Heidy Janků je hlavním hostem hodových oslav v Rybníčku, místní části obce Újezd na Olomoucku. Oslavy jsou nachystané na sobotu 6. května od 17.30.

Od 19 hodin je na programu hodová zábava se skupinou Exces. Během dne se příchozí mohou podívat na vystoupení mažoretek z Hlásnice, žáků místní základní školy, pro děti budou nachystané atrakce a chybět nebude ani bohaté občerstvení.

Lutín

Hody budou o nadcházejícím víkendu hlavním tématem v Lutíně na Olomoucku. Oslavy startují v sobotu 6. května v 10 hodin turnajem mladších benjamínků v kopané, na odpoledne se budou připravovat staré gardy v kopané Lutín – Doloplazy a v 19 hodin se uskuteční oslavy osvobození s položením věnců u pomníku obětem světových válek, s průvodem na Rybníček, zapálením vatry a ohňostrojem.

Do nedělního rána obec v 7 hodin probudí hudba J.Pavlíčka a hodový program pokračuje mší svatou v kapli Nanebevzetí Panny Marie a několika fotbalovými utkáními. Během dne bude zajištěno bohaté občerstvení. 

Bohuňovice

Oslavy svátku sv. Floriána si na nadcházející víkend nachystali v Bohuňovicích. V sobotu 6. května program startuje od 14 hodin na hřišti v místní části Trusovice, v nabídce jsou ukázky hasičské techniky, ukázka zásahu vyproštění z havarovaného vozidla, soutěže pro děti i hasičská pěna.

Celé odpoledne hudebně doprovodí Popová škola Dětského domova v Olomouci. V neděli 7. května pak program v 9 hodin uzavře slavnostní průvod do kostela sv. Jana Křtitele v Bohuňovicích. 

Drahanovice

Oslavu patrona hasičů sv. Floriána chystají na sobotu 6. května i v Ludéřově, místní části Drahanovic na Olomoucku. Program začíná v 8.15 srazem sborů v místní části Kníničky na návsi. Do Ludéřova se vydá slavnostní průvod s dechovkou, počítá se s položením věnců k soše sv. Floriána, také s hasičskými soutěžemi nebo večer s taneční zábavou se skupinou Via Paběda. Vstupné na večerní tancovačku je 60 korun, během dne je vstup volný.