Maminy run v parku

Nevšední závod nezávod pro maminky je na první jarní den připraven ve Smetanových sadech. Akce s názvem Maminy run zve v sobotu 21. března všechny na čerstvý vzduch i zábavu v parku. 

Na pětikilometrové trati jsou podle organizátorů povoleny všechny druhy chůze a běhu, běží se i s kočárky.

"MAMINY RUN je nikdy nekončící štafeta maminek napříč Českou republikou, která odstartovala na konci loňského roku na Kladně pod patronací olympioničky a dvojnásobné maminky Kateřiny Emmons," zvou pořadatelé.

Chybět nebude doprovodný program a krásné ceny pro každého účastníka.

Sraz je před restaurací Fontána v 9:00, startovné činí 100 Kč.

"Nezapomeňte se přihlásit na email patronce lenka.fasnerova@volny.cz, aby si pro vás připravila startovní tričko o správné velikosti," píše se v pozvánce. 

Sluňákov láká na bobry a sovy

Sovy i bobři jsou nejbližším tématem, které návštěvníkům nabídne Dům přírody Litovelského Pomoraví – centrum Sluňákov v Horce nad Moravou.

Na setkání s živými sovami ze stanice pro handicapované živočichy mohou zájemci přijít už v pátek 20. března v 18 hodin.

Příchozím budou představené naše druhy sov a soví hlasy, návštěvníci se ale také dozví něco o rodinném a soukromém životě těchto ptáků. Mohou si je pohladit a vyfotografovat se s nimi. Chybět nebude ani večerní vycházka, při které se její účastníci pokusí nalákat místní kalouse a puštíky k zahoukání pomocí hlasových nahrávek. Organizátoři doplňují, že akce je vhodná i pro děti, které vydrží vzhůru po sovím způsobu, ukončení avizují do 21 hodin.

Kterak se bobři v Domu přírody usídlili. Tak přesně tak se jmenuje druhá akce, která se chystá hned na druhý den, na sobotu 21. března od 9 hodin.

Zájemci se mohou přijít podívat do míst, kde si našel domov bobří páreček. Dozví se o dramatickém osudu malého bobra, ucpaném rybníce, ale nakonec je čeká melodrama se šťastným koncem.

Chybět nebudou ani informace o rodinném životě našich bobrů nebo o tom, jak bobři pomáhají s péčí o vzdělávací areál.

Kam s dětmi v Olomouci?

Divadlo Tramtarie zve v sobotu na oblíbené Pohádky z mléčné dráhy. Představení v prostorách divadle ve Slovanském domě začíná v 15 hodin.

Moravské divadlo si na neděli 22. března připravilo od 15 hodin baletní pohádkový příběh Tarzan - král džungle.

Divadlo na Šantovce má v neděli na programu hned dvě dětská představení. Od 11 hodin tam v rámci cyklu LiStOVáNí ovládne podium kniha Ivy Procházkové Myši patří do nebe.
Od 16 hodin pak sál zaplní Divadlo Studna s pohádkou Pyšná princezna. 

Divadlo na cucky láká v neděli děti a rodiče na Indiánské odpoledne. "Povíme si něco o indiánské kultuře, indiánských zvycích a vyrobíme si indiánské čelenky. Nakonec se pokusíme najít několik tisíc let starý poklad," zní v pozvánce. Program ve Freskovém sále ve Wurmově ulici začíná ve 14 hodin.

Kino Metropol si pro děti na sobotu přichystalo animovanou komedii SpongeBob ve filmu: houba na suchu (v 15 hodin), na neděli pak kreslenou fantazii Zvonilka a tvor Netrvor (v 15 hodin).

Vynášení Morany a vítání jara

Rozloučení se zimou a přivítání jara, chystají o nadcházejícím víkendu v nejedné vesnici. Na Olomoucku se na oslavu příchodu jara připravují v neděli 22. března například v Příkazech, Čechovicích místní části Velkého Týnce nebo v Hradečné, místní části Bílé Lhoty.

Program v Příkazech začíná ve 14.45 v prostoru nádvoří příkazského Skanzenu, kde se bude Smrtka strojit.

„V 15 hodin průvod se Smrtkou vyjde směrem k malému žudru a Rybníčku, Smrtka se odstrojí, zapálí a hodí do vody. Chybět nebude komorní vystoupení souboru Pantla či zdobení Velikonočního stromu. I vaše vajíčka ozdobená jakoukoliv technikou, zavěšená na pentli, mohou strom zkrášlit," sdělil Petr Ošťádal z Národopisného souboru Pantla.

Není to ale jediné místo, kde nechají zimu odplout. Napříkald skautky dají zimnímu vládnutí sbohem v neděli v Čechovicích, kde se akce koná v 18 hodin u splavu. V Hradečné u Bílé Lhoty pak tento tradiční zvyk Vynesení Morany chystají na nedělní odpoledne, ve 13.30.

Josefovské bál v Nákle

Všem Josefům, Pepánkům a Jožkům je věnovaný bál, který se koná v sobotu 21. března od 20 hodin v Nákle na Olomoucku.

Josefovské bál chystají místní dobrovolní hasiči na sále místní sokolovny. K tanci a poslechu bude hrát skupina Pandora, ve 20.30 vystoupí Chipmunkové a později hasičky z Mezic, místní části Nákla. Vstupné je 60 korun, Pepani však nic neplatí. Chybět nebude ani bohatá tombola a občerstvení.

Vycházka na Prabábu a vietnamské jídlo

Komentovaná procházka naučnou stezkou a beseda o Vietnamu. To jsou dvě zajímavé akce, kterou nabízí v neděli 22. března olomoučtí Přátelé přírody z klubu Malá liška. Své hosty tentokrát zavedou do Šternberka.

„V tomto městě v závětří hanácké metropole se chystají o první jarní neděli dvě zajímavé akce. Dopoledne je to komentovaná procházka naučnou stezkou Prabába v lesích nad Šternberkem, zakončená prohlídkou sklepení bývalého augustiniánského kláštera. Následovat bude beseda o Vietnamu a životě vietnamské komunity s Čechy v Česku doplněná o ochutnávku asijské kuchyně," nalákal předseda Malé lišky – klubu přátel přírody, Hynek Pečinka.

Dopolední vycházka vezme zájemce do lesů za Šternberk na trasu naučné stezky Prabába, vedoucí po úbočí několika kopců okolo města.

„Stezka není fyzicky náročná, bude to pro všechny příjemná vycházka s komentovanými zastaveními. Na závěr, už v centru města, navštívíme historické klášterní sklepy," pokračoval předseda.

Odpolední beseda v Bistru Asia Menu Special v centru Šternberka představí naše vietnamské sousedy.

„Před 14 hodinou skončíme v centru města, kde lze rovnou pokračovat další akcí – Sousedé odjinud neb I cizinec je našinec, kdy se dozvíme něco o životě ve Vietnamu a životě Vietnamců v Česku a ochutnáme kuchyni, kterou mají rádi," nabídl na závěr Hynek Pečinka.

Sraz zájemců je v 9 hodin na hlavním autobusovém nádraží v Olomouci, stanoviště 4 nebo pak v 9.40 ve Šternberku na tamním autobusovém nádraží. Členové klubu mají akci zdarma, hosté pak zaplatí dvacet korun, jízdné si každý hradí sám. Více informací o akcích Malé lišky zájemci najdou na www.malaliska.cz