Operace Barbarossa na fortu

Fort v olomoucké městské části Radíkov o víkendu opět ožije. V sobotu 5. května se tam koná akce nazvaná Brestská pevnost 1941.

Tradičně budou nachystané dvě ukázky, ale oproti minulým ročníkům nebudou stejné, budou na sebe dějově navazovat.

V ukázce se diváci přenesou na začátek druhé světové války k sovětské pevnosti Brest, kterou plánovali Němci dobýt v průběhu dvanácti hodin nečekaným útokem při zahájení „Operace Barbarossa“ 22.6.1941. Rudoarmějci ji ale dokázali bránit mnoho týdnů.

Příchozí tak uvidí dobovou techniku, včetně tanků, dobově oblečené a vyzbrojené vojáky obou válčících stran. V době mimo ukázky pořadatelé představí techniku, výstroj a výzbroj vojáků. Po celou dobu bude možné navštívit výstavku dobových dokumentů a předmětů ze sbírek známého olomouckého sběratele Josefa Moši.

Také budou probíhat standardní prohlídky fortu Radíkov. Chybět nebudou ani další aktivity pro děti i dospělé, občerstvení bude zajištěné. Fort bude otevřený od 9 hodin, bojové ukázky se uskuteční ve 12.30 a 15 hodin.

Plné vstupné je 100 korun, snížené 80 a rodinné vyjde na 190 korun. Více informací je uvedeno na www.pevnost-radikov.cz 

Barvám neutečeš

Běžecký závod, kde jeho účastníci zažijí doslova barevnou explozi se chystá na sobotu 5. května ve 13 hodin v areálu Výstaviště Flora Olomouc.

Akce nazvaná Barvám neutečeš nabídne trať dlouhou 5000 metrů a 5 barevných zón. Startovné je pro dospělé 600 korun, pro děti 400 a registrace je možná do 4. května. Celou akci doplňuje bohatý doprovodný program. Více informací na www.barvamneuteces.cz 

Vojenský den na pevnůstce

Korunní pevnůstka patřila od svého vybudování až do počátku nového tisíciletí vojákům, kteří se tam čas od času – hlavně v historických uniformách – vracejí.

A patřit jim bude opět i 5. května, kdy tam svou techniku představí vojáci z Přáslavic, jejich kolegové z Hranic uvaří nefalšovaný vojenský guláš a Branné oddíly ČR připraví zábavu s armádní tematikou pro malé i velké. Ti si budou moct vyzkoušet střelbu ze vzduchových, airsoftových a laserových zbraní, minohledačku, rozborku a sborku útočné pušky, naučí se základy zdravovědy a topografie a pokusí se bezpečně projít minovým polem.

Pro děti budou nachystány další úkoly s branným obsahem, za jejichž splnění budou odměněny drobnými dárky. Pevnost poznání pak návštěvníky pozve na speciálně upravenou expozici Vědy v pevnosti, seznámí je s vojenskou historií éry studené války a problematikou jaderných zbraní, a to prostřednictvím dokumentů i počítačových aplikací.

K vidění budou dobové plány a mapy, týkající se přímo Olomouce a její ochrany v případě jaderného útoku. Návštěvníci mohou navštívit i expozici o historii olomouckého opevnění v barokní prachárně. V 11 a 15 hodin se uskuteční komentované prohlídky Korunní pevnůstky.

Vojenský den se koná v sobotu 5. května od 10 do 17 hodin, vstup je zdarma. Více informací je na www.pevnostolomouc.cz 

Tractor cup

Speciální soutěž traktorů se chystá v sobotu 5. května v Krčmami na Olomoucku. Traktor cup, jak se klání jmenuje, je součástí hodových oslav.

Program trvá od pátku 4. do neděle 6. května, traktorová soutěž je na programu v sobotu. Klání dospěláků předchází soutěž dětských šlapacích traktůrků, která odstartuje ve 15.20 hodin, v 16 hodin pak na trať vyjedou už silné stroje.

Závodí se s podomácku vyrobeným traktůrkem, případně továrním traktorem vyrobeným do roku 1970, dvoukolové frézy nebo čtyřkolové sekačky. „Jde o recesní závod,“ popisují v propozicích organizátoři.

Účastníci musí zvládnout časově měřenou jízdu do vrchu po dráze asi 300 metrů dlouhé s osmnáctistupňovým převýšením a zpět do cíle.  Druhá disciplína je jízda zručnosti, tedy slalom mezi kuželkami nebo couvání.

Hodové oslavy jsou v Krčmani tradiční a jednou z největších akcí roku. Začínají v pátek 4. května , kdy se na tamním hřišti roztočí pouťové atrakce a od 18 hodin se budou fotbalisté chystat na přátelské utkání, chybět nebude ani položení květin k Památníkům osvobození.

Sobotní část programu nabídne kromě traktorového souboje, taky atletické závody pro nejmladší, trakař cup nebo odpolední taneční zábavu. Slavnost ukončí v neděli dopoledne hodová mše v místním kostele sv. Floriána. Detailní program na www.krcman.cz

Latina v S-klubu                                                                                             

Večer plný latinskoamerické hudby i tance čeká v pátek 4. května návštěvníky S-klubu. Do Olomouce letos po osmé přijíždí oblíbený Urbano latino festival.

„Jako každý rok přijedou světový hudebníci a tanečníci. Můžete se těšit na hudební skupinu z poloviny zastoupenou hispánskými muzikanty Chilli Papas band nebo na Mario Lopez Dance company – taneční skupinu, která vám svými tanečními kreacemi zaručeně vyrazí dech,” sdělil za pořadatele ředitel agentury Forsberg Marek Berger.

Nebudou chybět ani zábavné taneční semináře pro začátečníky i pokročilé. Zájemci se můžou naučit základy salsy, bachaty či merengue. Není třeba znát kroky ani dorazit v páru. Představí se také Taneční Studio Tomáše Komendy. Večer začíná ve 20 hodin.

Vstupenky stojí 200 korun v předprodeji a seženete je na www.smsticket.cz nebo v Bowland bowling center v Galerii Šantovka. Přímo na místě pak budou k dispozici za 250 Kč. (bb)

Pěnová koupel

Uničovští dobrovolní hasiči oslaví v sobotu 5. května významné jubileum, 150. výročí založení svého sboru. Oficiální část slavnosti vypukne v 10.00 hodin na Masarykově náměstí, kde si hasiči při ceremoniálním nástupu převezmou ocenění a následně se uskuteční žehnání členům sboru i jejich technice.

Od 14 hodin se pak bude v areálu požární stanice v ulici Jiřího z Poděbrad odehrávat dětské odpoledne plné soutěží, které v 18 hodin vyvrcholí pěnovou koupelí. Poté přijde na řadu volná zábava s reprodukovanou hudbou a oslavy skončí ve 22 hodin odpálením ohňostroje. Celý program je na www.jsdhunicov.cz

Třebčínské hody

Třebčínští hasiči a Obec Lutín zvou širokou veřejnost na hody v lutínské místní části Třebčín. Akce se koná v pátek 4. května, na programu je průvod ke konci války, vatra, ohňostroj, zábava s kapelou Via Paběda.

Sobota 5. května pak přinese fotbalový turnaj, zábavu se SAX Rock a neděle 6. května hodovou mši, ale i zasazení lípy a rodinný program. 

Výlet pod Sněžník

Na turistický výlet pod Sněžník láká olomoucká skupina Malá liška Přátel přírody.

„První květnovou sobotu se vypravíme do oblasti historické česko-moravské zemské hranice. U Červené Vody vystoupíme na rozhlednu Křížová hora v Jeřábské vrchovině, odkud se nabízí fantastické výhledy do okolí. Dále budeme pokračovat kolem pramenu Tiché Orlice na rozhlednu Val u Dolní Hedče a zlatým hřebem našeho programu bude návštěva monumentálního poutního barokního areálu Hora Matky Boží u Králík,“,lákají pořadatelé. Průvodcem na 15 kilometrů dlouhé výpravě bude Věrka Zatloukalová.

Sraz je v 6.40, vlevo v hale vlakového nádraží Olomouc hl. n. Vlak odjíždí v 6.56 ve směru na Jeseník, návrat do Olomouce je pak plánován kolem 19. hodiny. Příspěvek na akci, členové spolku zdarma, hosté 20 korun. Jízdné si hradí každý zvlášť, na srazu se lze domluvit na společné jízdence.