Poslední kino na Gebech

Páteční večer na olomouckých Poděbradech bude patřit filmu. V posledním promítání letošního léta se diváci můžou těšit na český film Okresní přebor – poslední zápas Pepíka Hnátka. Ten, jak už název napovídá, navazuje na populární televizní seriál a představuje osobu trenéra Hnátka, která v celém seriálu figuruje jen jako legenda. V hlavní roli se ve filmu představí Miroslav Krobot.

Promítání na zahrádce restaurace Terasa začíná čtvrt hodiny po deváté.

Veteráni on the road

Příznivci historických automobilů a motocyklů pozor! Veteráni se o tomto víkendu projedou Olomouckem.

Ilustrační fotoV sobotu 22. srpna pořádá klub historických vozidel SKAM Olomouc III. Vzpomínkový Svatokopecký okruh.

„V okolí Svatého Kopečku u Olomouce se jezdily automobilové a motocyklové závody už od roku 1926 a poslední ostrý závod pod názvem Kopecký okruh se jel v roce 1964. Z těchto historických důvodů je na vzpomínkovou akci umožněn přístup pouze automobilům a motocyklům vyrobeným před rokem 1964," upozornil Jiří Kohlíček, tajemník Středomoravského Klub Automobilistů a Motocyklistů v Olomouci.

Sraz účastníků je od 9 hod na Horním náměstí v Olomouci v prostoru před orlojem, kde budou vystavena vozidla divákům až do 10.45 hod.

„To už budou historické stroje automobily a motocykly odjíždět směrem na Svatý Kopeček. Projedou také trať Samotišky-Droždín-Bukovany-Droždín a dále budou pokračovat na Litovel, kde bude opět na náměstí možno kolem poledne vidět všechny stroje účastníků akce," pokračoval tajemník a doplnil, že předpokládaná účast je asi padesátka automobilů a třicítka motocyklů.

„Dále trať zavede historická vozidla do Uničova. Odtud se budou vracet směrem na Olomouc, aby projela i úplně nejstarší místní závodní trať v úseku Příkazy – Křelov. Ukončení je plánováno po 15 hodině v pevnosti Fort XX u Křelova," dodal Jiří Kohlíček.

Bouzov plný balonů

Nebe posázené barevnými balony bude o víkendu k vidění nad romantickým hradem Bouzov. Třídenní balonová fiesta se tam koná od pátečního rána až do neděle. Akce má dlouholetou tradici a každoročně si ji nenechá ujít několik tisíc lidí. Co do počtu balónů, jde o jednu z největších akcí v republice.

Posádky, které na Hanou přijedou z různých koutů naší země poprvé odstartují v pátek brzy ráno, hromadný start je však avizovaný na odpoledních 18.30.

Balonová fiesta na BouzověStartovat se bude stejně jako loni většinou z louky kousek pod obcí Bouzov.

I v sobotu 22. srpna se mohou příchozí podívat na ranní start v 6.45 nebo pak na hromadný start v 18.30.

Chybět nebude ani večerní svícení balonů ve 21 hodin a závěrečný ohňostroj.

„Na sobotu chystáme i bohatý doprovodný program. Ukázky leteckého modelářství, koncert kapely R-Vox, zazpívá i Markéta Konvičková. Nachystané bude malování na tváře a tělo, ale i další atrakce pro děti," pozval pořadatel akce Svatopluk Kuča a upozornil na to, že při příjezdu návštěvníci dostanou lístek, který je slosovatelný a výherce se proletí balónem.

„Vstupné se u nás neplatí," doplnil organizátor akce. 

Akce končí v neděli 23. srpna, kdy balony v 6.45 vlétnou naposledy.

VÍCE ZDE 

Týnecké buchtobraní 

Hlavně po domácích buchtách to bude o víkendu vonět ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Buchtobraní ve Velkém TýnciNa tamní zámecké zahradě se v sobotu 22. srpna od 13 hodin odehraje akce nazvaná Týnecké buchtobraní a dožatá a doobíraná.

Pestrý program nabídne vystoupení národopisného souboru z Bulharska Diado Dragoi, zazpívá Vladimír Walda s country kapelou Malevil Band, nebo v 18.30 Plavci Jana Vančury s Irenou Budweiserovou.

O večerní zábavu se pak postará hudební skupina Kvatro. Ani letos však nebude chybět soutěž o nejlepší pečenou buchtu.

Do voňavého klání budou zařazeny všechny kynuté buchty, které soutěžící přinesou do zámecké stodoly v době mezi 13 až 16 hodinou.

Organizátoři upozorňují, že přijaté budou pouze kynuté buchty. Každý, kdo sladký výtvor do soutěže přinese, obdrží jednu celodenní vstupenku na tuto akci zdarma. Celodenní vstupné přijde na 80 korun, večerní zábava pak na 50 korun. Děti mají vstup zdarma.

Klauni i florbal v centru

Tipy pro dospělé i děti, co dělat o nadcházejícím víkendu, nabízí ve Šternberku.

V pátek 21. srpna se děti mohou zabavit na hradě, kde bude připraveno klaunské divadlo s pohádkou O Červené Karkulce, představení tam začíná v sedm hodin večer.

Ilustrační foto„Expozice času připravila pro děti Strašidelnou noc, která vypukne v pátek 21. srpna o půl deváté večer. Pořadatelé doporučují vzít s sebou baterku," sdělila mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

V sobotu 22. srpna mohou jít nejen sportovní fanoušci fandit na Hlavní náměstí, kde se chystá turnaj ve florbale a spolek Dalov pro život a osadní výbor zase zve všechny na akci Western Dalov.

„Ta se koná tuto sobotu odpoledne na hřišti v Dalově. Určená je pro rodiny s dětmi, doprovodný program, živá hudba a bohaté občerstvení potěší každého návštěvníka," pokračovala mluvčí.

Tentýž den se od 20 hodin na nádvoří hradu ještě uskuteční promítání filmové pohádky Zvonilka a Netvor.

„Na sobotu či neděli doporučujeme návštěvu nové expozice v bývalém augustiniánském klášteře s názvem Ecce Homo Park, za prohlídku určitě stojí i další výstavy v tomto objektu s ukázkou hry na různé hudební nástroje či zpěvem u varhan," dodala Irena Černocká.

Pohádky na zámku v Náměšti 

O princezně, která ráčkovala, Královna koloběžka I., Elixír a Halíbela nebo Dařbuján a Pandrhola. To jsou pohádky, které malí i velcí návštěvníky uvidí na zámku v Náměšti na Hané na Olomoucku.

Akce z Pohádky do pohádky se chystá na sobotu 22. srpna od 17 do 22 hodin.

Organizátoři však upozorňují, že je nutná rezervace a to na čísle 737 291 359. Více na www.zamek.namestnahane.cz

Wabi Daněk v Mariánském 

Wabi Daněk Festival Folk na Letním rozezní v sobotu 22. srpna amfiteátr v Mariánském Údolí.  Zahrají mimo jiné kapely Domino, Stráníci, My či Country míza.

Vystoupí i Pavlína Jíšová s Adélou Jonášovou a hlavní hvězdou večera je trampská legenda Wabi Daněk.

Program začíná v 16 hodin, vstupné na místě je 170 Kč.

Císařské hody s šermíři i Metalindou

Přáslavské císařské hody spojené se Dnem regionu Bystřička se chystají na sobotu 22. srpna v Přáslavicích.

Slavnost odstartuje ve 14 hodin na obecní zahradě. Na příchozí čekají orientální tance, taneční vystoupení, ale i šermíři. Chybět nebude ani lunapark, skákací hrad, jízda na poníkovi nebo také výstava Má vlast cestami proměn, do které se obec zapojila.

Odpoledne by si zájemci neměli nechat ujít vystoupení kapel Metalinda a O5aRadeček, o večerní hodovou zábavu se pak postará skupina Negativ.

Nebudou chybět dobroty z udírny, makrely, grilovaná kýta, zákusky nebo hodové koláče. V neděli v 11.00 hodin pak hodové oslavy uzavře mše svatá v kapli sv. Rocha v Přáslavicích­.

Cyklovyjížďka regionem Bystřička

Na poznávací jízdu regionem Bystřička se mohou vydat všichni zájemci v sobotu 22. srpna.

Začátek cykloakce odstartuje ve sportovním areálu v Bystrovanech na Olomoucku v 9.30. Tam také účastníci obdrží kompletní informace a malé pohoštění.

Organizátoři však upozorňují, že účast na zahájení akce není povinná a trasu přes jednotlivé obce si mohou zvolit individuálně.

Mapky k výletu mohou zájemci získat do 21. srpna na jednotlivých obecních úřadech obcí regionu Bystřička, v informačním centru v podloubí radnice na Horním náměstí v Olomouci a v Kulturním a informačním centru Velká Bystřice.

Trasa má celkem jedenáct stanovišť a na každém z nich obdrží účastník razítko. Smyslem je objet celý mikroregion a je jedno v jakém čase. Více informací a akci zájemci najdou na www.mikroregionbystricka.cz

Hody v Hnojicích

Velká sláva se chystá o nadcházejícím víkendu v Hnojicích.

Tradiční hodové oslavy startují v pátek 21. srpna v 18 hodin přátelským posezením na hřišti. Sobota pak nabídne od 13 hodin fotbalová utkání ale i od 20 hodin hodovou zábavu se skupinou Motors rock.

Nedělní program nabídne v 16 hodin vystoupení souboru Hagnózek nebo hodovou taneční zábavu se skupinou Sírius.

Kromě toho bude po oba víkendové dny otevřená i výstava v budově hnojické mateřinky. Po celou dobu hodových oslav budou na hřišti i pouťové atrakce – kolotoče a stánky.

Bartolomějské hody

Na tradiční Bartolomějské hody zve o víkendu obec Jívová. Během sobotního odpoledne na návštěvníky čeká výstava uměleckého pískování obrazů či airsoftová střelnice. Od dvacáté hodiny pak na náměstí zahraje hudební skupina Funny Melody. V neděli budou slavnosti pokračovat bohoslužbou v kostele sv. Bartoloměje. Její začátek je naplánován na desátou hodinu. Po oba dny budou pro děti i rodiče připraveny kolotoče, skákací hrad, anebo stánky s upomínkovými předměty.

Klání hasičů

Na soutěž v požárním útoku mužů a žen zvou dobrovolní hasiči z Nové Dědiny, místní části Uničova na Olomoucku. Akce se koná v sobotu 22. srpna od 10.30 na místním hřišti.

Půjde o 26. ročník klání O pohár SDH Nová Dědina. Závodů se každoročně účastní nejen nejlepší týmy z celého okresu, ale i družstva ze širokého okolí.