Ples Dobré vůle

Už šestadvacátý Tříkrálový ples Dobré vůle bude v sobotu 6. ledna hostit Regionální centrum Olomouc u vlakového nádraží.

K tanci a poslechu zahraje kapela New Street Band a Jamr's. Bál, který startuje od 19 hodin, pořádají skauti z devátého střediska Jana Boska Olomouc, vstupné je 250 korun na hlavní sál, 200 korun do postranních sálů. 

Koncert u sv. Michala

To nejlepší z lidových Vánoc nejen na Hané zahrají a zazpívají v neděli 7. ledna v olomouckém kostele svatého Michala Hanácký mužský sbor Rovina a Cimbálová muzika Záletníci z Velké Bystřice.

V hudebním programu zasazeném do jedinečného interiéru svatomichalského chrámu se od 17 hodin propojí dvě významná folklorní tělesa hanácké lidové hudby nejen regionálními koledami a písněmi vánoční doby.

Krojovaný mužský sbor Rovina spolu s mladou cimbálovou muzikou Záletníci postupně představí zhruba hodinový pořad sestavený z lidových a nábožných písní, instrumentálních pastorel, tradičních koled z Hané, mariánských zpěvů, koled s pastýřskou tématikou i zvěstujících narození Krista. Výtěžek z dobrovolného vstupného bude věnován na obnovu a rozvoj kostela svatého Michala.

Zimní Helfštýn

Zimní výšlap na Helfštýn, kvůli kterému se vždy v první sobotu v novém roce zcela mimořádně otevřou brány hradu, se uskuteční 6. ledna. Hrad bude přístupný od 8 do 15 hodin za symbolické vstupné dvacet korun. 

Akce bývá tradičním lákadlem pro rodiny s dětmi, ale také pro majitele tibetských dog, ti se každoročně scházejí na nádvoří hradu. Tradiční novoroční výpravu na Helfštýn si nenechají ujít ani skauti.

„Akce je určena pro všechny členy našeho střediska. Malí benjamínci vyrazí v doprovodu rodičů. Půjdeme v krojích, kdo nemá kroj, postačí šátek,“ přiblížil za skauty Dan Machač.

Průvod se směrem k hradu vydá od parkoviště u Bečvy u Lipníku nad Bečvou, kde je sraz v 9.30 hodin. 

V minulém roce se jubilejního čtyřicátého výšlapu zúčastnilo bez mála dva tisíce nadšenců. 

Běh přes Kosíř

Na tradiční Zimní běh přes Kosíř se mohou vydat všichni sportovci v sobotu 6. ledna. Tradiční tříkrálová akce startuje v sokolovně ve Slatinicích na Olomoucku. Prezence je od 9 hodin, vybíhá se pak v 11 hodin.

Délka tratě je devět kilometrů, část je vedena obcí, převážně však po lesních cestách a v kopcovitém terénu.

Součástí je i bohatá tombola a Dětský zimní běh, děti startují v 11.10 na tratích 50 a 500 metrů.

Startovné je 100 korun, členové Ligy 100, kteří se prokážou platnou průkazkou, startovné neplatí. Podrobné informace jsou uvedené na www.liga100.cz 

Tříkrálový véšlap

Už popáté se zájemci mohou postavit na start Tříkrálového véšlapu do Javoříčka. Akce se koná v sobotu 6. ledna.

Organizátoři avizují, že se startuje v 9 hodin ze čtyř míst. Lidé si tak mohou vybrat z Bouzova, Luké, Hvozdu nebo Ludmírova. Cíl je pak na půli cesty, Javoříčko.

Trasa z Bouzova má 5 kilometrů a vede z parkoviště u sportovního areálu směrem dolů k silnici a pak po modré turistické značce až do Javoříčka.

Trasa z Luké je stejně dlouhá a účastníci se mohou vydat od požární nádrže po zelené turistické značce na Březinu a pak po silnici do Javoříčka. Taky trasa z Hvozda měří 5 kilometrů a vede z autobusové zastávky po modré turistické značce do Vojtěchova, odtud kousek po červené turistické značce, přes Vidmuchov na Březinu a pak po silnici do Javoříčka.

Poslední volba z Ludmírova má 6 kilometrů a zájemci se po ní mohou vydat od fotbalového hřiště po cestě pod Průchodnicí, poté po červené turistické značce přes Vojtěchov a Vidmuchov na Březinu a pak po silnici do Javoříčka.

Na místě nebude chybět občerstvení v podobě teplého nápoje na zahřátí, k jídlu bude guláš. U ohně si budete moci opéct například špekáčky, které si přinesete s sebou.

Celá akce pak má charitativní rozměr. Výtěžek z ní totiž bude věnován na Tříkrálovou sbírku. V Javoříčku bude také umístěna oficiální zapečetěná kasička pro možnost přispět přímo na Tříkrálovou sbírku.

Na závěr organizátoři avizují, že se akce koná za každého počasí, protože neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení. Více informací je uvedeno na stránkách organizátora Bouzovské vrchoviny.

Koncert v příkazské kapli

Tříkrálový koncert v kapli sv. Cyrila a Metoděje se chystá v pátek 5. ledna v Příkazech. Vystupovat bude Chrámový sbor Skrbeň, Schola Těšetice a Smíšený pěvecký sbor Příkazy. Začátek koncertu je v 18 hodin. 

Tříkrálová besídka

Tříkrálovou besídku pořádá v neděli 7. ledna obec Přáslavice. Akce se koná od 14 hodin na velkém sále Obecního úřadu. Příchozí se mohou těšit na vánoční písně MS bandu z Velké Bystřice, vystoupení dětí ze základní a mateřské školy, drobné občerstvení a příchod tří králů. 

Vánoční hudba z duše

Vánoční hudba z duše. Tak se jmenuje koncert, který se chystá na sobotu 6. ledna v kostele sv. Vavřince ve Štěpánově na Olomoucku. Od 15 hodin vystoupí Musica Animae & Žesťové kvinteto. Vstupné je dobrovolné, výtěžek z koncertu bude věnován na opravu kamenného kříže před kostelem.