Zločin a chlast U kapličky

Pořádná porce recese, rozmanité kostýmy a zlatavý mok z Litovle. To jsou už tradiční lákadla, na která zvou návštěvníky organizátoři Pivního plesu v Olomouci.

Tématem devětadvacátého ročníku bude Zločin a chlast aneb Případ ztracené pípy.

Organizátoři tak reagují na události loňského plesu, kdy jim někdo ukradl staroslavnou pípu, jeden z ústředních artefaktů Pivologické fakulty.

Pivní ples se koná v Hostinci U Kapličky v olomoucké čtvrti Řepčín v sobotu 4. února od 18.00.

Na běžkách Holickým lesem

Možnost běžkování nabízí Holický les v Olomouci.

close Ilustrační foto info Zdroj: Archiv zoom_in „Stopy jsou projeté a v případě sněžení je budeme pravidelně projíždět. Okruh kolem obvodu lesa je dlouhý přibližně 2,5 kilometru a k dispozici je také síť stop mezi oplocenkami, takže je možné si vybrat i kratší okruhy, které jsou ideální i pro malé děti," řekla Iva Kalodová, předsedkyně Spolku pro Holický les.

Přijet je možné autem, parkovat se dá na polní cestě z ulice Šlechtitelů a na polní cestě za zahrádkami za nadjezdem ve směru od Holice.

Větrání na Radhošti

Jubilejní padesátý turistický výlet z cyklu Větrání nabízí v sobotu 4. února tým webu Radost z pohybu při Fakultě tělesné kultury Univerzity Palackého v Olomouci.

Tentokrát účastníci stanou na legendami opředeném vrcholu Radhošť, potkají se s pohanským bohem Radegastem, pokochají se výhledem na zimou zahalené okolí a na vlastní oči uvidí slavné Jurkovičovy chaty na Pustevnách.

Vůbec poprvé Větrání nabídne dvě trasy, delší a náročnější pro vyznavače horských výstupů a sestupů a kratší a pohodlnější pro ty, kteří výstupům až tak neholdují, ale chtějí si užít procházku po beskydském hřebeni.

Sraz účastníků je v 7.30 před olomouckým hlavním nádražím. Návrat je do 20 hodin. Více informací ZDE

Zabíjačkové dobroty v Hněvotíně

close Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/Attila Racek zoom_in Pochutnat si na tlačence, jitrnicích nebo třeba prdelačce mohou ti, kteří v sobotu 4. února zamíří na Vepřové hody s ukázkou domácí zabíjačky v Hněvotíně.

Voňavá akce se Spoustou dobrot se koná u místní hasičské zbrojnice od 14 hodin. Výrobky budou za přijatelnou cenu i na prodej a to včetně polévek. 

Saunová noc

close Ilustrační foto info Zdroj: Internet zoom_in Na Tatranskou saunovou noc láká Wellness hotel Hluboký dvůr na Hrubé Vodě, místní části Hluboček na Olomoucku.

Akce, při které se představí čtyři saunéři ze Slovenska a chybět nebudou ani saunové ceremoniály s příběhem, nabídne Sauna Arena Hrubá Voda v sobotu 4. února od 19 do 22 hodin. Vstupné je 330 korun (paš)

Putování k prameni Odry

Tradiční Zimní putování k prameni Odry se chystá v sobotu 4. února. „Akci lze popsat jako individuální pochod zimní krajinou ke stejnému cíli, prameni řeky Odry.

close Ilustrační foto info Zdroj: DENÍK/Martin Divíšek zoom_in Není stanoveno z jakého místa a kdy přesně mají lidé na cestu vyrazit. Je však podmínkou využití některé ze značených tras: Mezihorské cesty z Daskabátu nebo Velkého Újezda, případně červené turistické značky ze Staměřic, přes Zákřovský Žalov a Kozlov," říká za hlavního pořadatele Junák, český skaut, středisko Ladislava Ruska, z. s. Lukáš Zdařil. Upozornil, že mimo tyto trasy je zakázáno se pohybovat, místo totiž leží ve vojenském újezdu Libavá.

Přímo u pramene bude pro všechny návštěvníky připraven nejen oheň na zahřátí a opékání špekáčků, ale také svařené víno a čaj. Pro pobavení si může každý zkusit zahrát připravenou hru a díky výstavě fotografií a článků se dozvíte i něco o zaniklé vesnici Stará Voda, která je také součástí vojenského újezdu Libavá.

„Letos mohou zájemci spolu s námi vyrazit k prameni v sobotu 4. února. Občerstvení a oheň zde bude připraven od 8 do 14.30 hodin. V minulých ročnících se u pramene vystřídalo až 400 osob. Nejde nám však o překonávání rekordů v počtu návštěvníků. Našim cílem je, aby ti, kteří se na cestu zasněženou krajinou vydají, byli spokojení a výlet si užili," doplnil Lukáš Zdařil.

Odra je jednou ze tří významných řek, které u nás pramení a zároveň se vlévají do moře. Akce Hanáckou sibiří k prameni Odry si klade za cíl upozornit na toto významné místo skryté v Oderských vrších. 

Karnevalová show pro děti

Karnevalová show po děti se chystá v sobotu 4. února v Blatci na Olomoucku. Show se šaškem Vikim ožije sál místního obecního úřadu od 15 hodin. Občerstvení nebude chybět, stejně jako bohatá tombola. Vstupné je pro děti 15 korun, dospělí zaplatí 30 korun. (paš)

Dívku roku vyberou v Litovli

O titul Dívka roku se bude v sobotu 4. února soutěžit ve velkém sále Záložny v Litovli na Olomoucku. Základní kolo soutěže startuje ve 14.30 . Vstupné je 100 korun, v předprodeji v Domě dětí a mládeže 60 korun. 

Kino o Richardu Müllerovi

Snímek o oblíbeném slovenském zpěvákovi Richardu Müllerovi nabízí v pátek 3. února olomoucké kino Metropol. Dokument je intimním portrétem výrazné autorské osobnosti, která každodenně čelí množství osobních problémů i nonstop zájmu fanoušků i bulváru.

Samotné natáčení filmu trvalo 3 roky, během nichž se natočilo více než 200 hodin materiálu a autoři hojně využívali i „home-video“ záběry natočené samotným protagonistou.

Dokument v českém kontextu navazuje na umělecké dokumentární portréty analyzující inspiraci, samotu uprostřed davů či prvky autobiografičnosti, ke kterým patří například Amy či Nick Cave: 20 000 dní na Zemi. Snímek nazvaný Richard Müller: Nepoznaný kino promítne v pátek 3. února od 17.30. Vstupné je 120 korun. Více informací na www.kinometropol.cz 

Mozart a Smetana v Pňovicích

Komorní koncert mladých nadějných umělců Kalliopé Trio Prague se uskuteční v neděli 5. února v sálku staré školy v Pňovicích na Olomoucku. Koncert, na kterém zazní díla Smetany, Mozarta nebo Beethovena, začíná ve 14 hodin.