Svatomartinské trhy v Olomouci

Od pátku do neděle bude Horní náměstí patřit svatomartinským oslavám.

Ochutnat můžete nejen mladá vína, ale stánky nabídnou i spousty dalších dobrot. Na podiu bude vyhrávat muzika, nebude samozřejmě chybet cimbálovka.

Slavnosti vína v hotelu

Vínem bude v pátek i olomoucký hotel NH Collection. 9. listopadu se tam konají populární Slavnosti vína.  

Čeká vás přes 200 vzorků vín od našich předních vinařů. Zahraje Petr Bende s cimbálkou, Kanci paní Nadlesní, akci moderuje herečka Bára Štěpánová.

Africký hodokvas 

Virunga je česko-ugandský projekt, který od malých farmářů v srdci Afriky vykupuje nejlepší ovoce, čokoládu a další produkty a dováží je do České republiky. Na další svátek afrického jídla se díky nim můžete těšit už v neděli na Výstavišti Flora v Olomouci.

Čekat vás bude exotické ovoce známých i neznámých druhů – všechno od drobných farmářů, kteří ho pro vás s láskou vypěstovali, utrhli a zabalili. Okusíte sušené ovoce, street food, smoothie, čerstvé kakaové boby nebo lisovanou cukrovou třtinu.

Afriku doplní kousek Asie v podobě dračího ovoce či durianu. Zakoupit budete moci také čerstvé africké koření přímo ze Zanzibaru, kávu i oříšky. Vstupné je zdarma. Akce začíná v 10 hodin.

Svatý Martin ve Velké Bystřici

Svatomartinské slavnosti si můžete užít ve Velké Bystřici. Na Zámeckém náměstí návštěvníky čeká komentovaná degustace svatomartinských vín, chybět samozřejmě nebude ani průvod se svatým Martinem v čele, který doprovodí lampiony a také ohňoví žongléři.

Atmosféru obohatí také svatomartinská scénka, vyhlášené svatomartinské rohlíčky a ohňová show na závěr. Akce se koná v neděli od 15 hodin.

Expozice času slaví, vstup zdarma

Unikátní Expozice času ve Šternberku slaví narozeniny a při této příležitosti zve malé i velké na bohatý program.

V sobotu si mohou návštěvníci vyrobit vlastní placky, lapače snů nebo si nechat pomalovat obličej.

Jako bonus budou prodejní trhy v celém podkroví se širokou nabídkou autorského zboží.

"První návštěvníci můžou ochutnat i narozeninový dort pro Expozici času," lákají organizátoři.

Vše, včetně vstupného, bude zdarma.

Královská pohádková cesta

Sdružení dobrovolných hasičů Bohuňovice zve rodiny s dětmi na lampionový průvod ve znamená Královské cesty. Na cestě účastníky doprovodí nazdobení koně.

Sraz účastníků je v sobotu v 17 hodin před nádražím v Bohuňovicích, zápisné pro děti dělá 30 Kč, dospělí mohou přispět podle svého uvážení. V ceně jsou špekáčky na závěrečné opékání, chybět nebude čaj na zahřátí a sladká odměna na konec.

Lesní království na Šantovce

V neděli v 16 hodin se v Divadle na Šantovce koná písničkové představení Lesní království Míši Růžičkové, vhodné pro děti už od dvou let.

Všechny děti mají možnost se s Míšou setkat na autogramiádě po vystoupení, vyfotit se, nebo si nechat podepsat plakát, CD, DVD či tričko na předem označeném místě.

Svatomartinské prohlídky hradu

Na hradě Šternberk se bude provázet i v měsíci listopadu. V neděli 11. listopadu od 10 do 16 hodin vás hradem Šternberk budou provázet průvodci oblečeni v historických kostýmech. Jejich výklad bude zaměřen nejen na historii hradu, ale především na legendu o Svatém Martinovi.

Stranou nezůstanou ani svatí, se kterými se můžeme setkat v adventním čase – sv. Barbora, sv. Lucie, sv. Mikuláš a další. Prohlídky budou zakončené v rekonstruované hradní kuchyni, kde budou připravené ochutnávky martinských specialit. V rámci vstupného bude připravená ochutnávka svatomartinského vína a drobného občerstvení.

Další svatomartinské pochoutky bude možné v Liechtensteinské kuchyni zakoupit. O jejich přípravu se postará mistr kuchař Pavel Duda. Vstupné 200 Kč.

Den válečných veteránů

Už po osmé bude na vojenském hřbitově v Černovíře uctěna památka padlých ze všech válečných konfliktů.

Součástí bude přednáška o historii hřbitova, ukázka dobových uniforem, pietní akt s položením květin a zapálení památeční svíce. Modlitbu za padlé pronese kaplan Armády České republiky.