Dny evropského dědictví

Pořádnou porci nevšední zábavy, skvělých akcí i atraktivních prohlídek nabídne o víkendu historické centrum Olomouce. Dny evropského dědictví zvou letos mimo jiné na Buty a muzikál pod širým nebem nebo trhy a dílny na náměstích.

Ilustrační fotoV sobotu i v neděli ožijí také olomoucké parky - kromě různých zábavných aktivit pro malé a velké v rámci projektu Zaparkuj se příchozí mohou těšit i na čítárnu u fontány ve Smetanových sadech či vyjímečně nasvícené sochy a umělecké objekty.

Mezi sedmi desítkami zpřístupněných památek, muzeí, objektů a budov v Olomouci zájemci o víkendu najdou také například nedáno dostavěný výškáč Silo Tower, bývalé kino Central, novou budovu Slovanského gymnázia nebo dostavbu pedagogické či lékařské fakulty.

Hlavní program v centru města odstartuje v pátek v osm večer muzikál Noc na Karlštejně, který Moravské divadlo rozehraje přímo na Horním náměstí. Vstupenku na sezení za 50 korun lze zakoupit v infocentru, na stání je podívaná zdarma.

Celou sobotu se pak na obou hlavních náměstích bude servírovat pestré menu, ve kterém nechybí výtvarné či bubenické dílny, výuka žonglování, loutková představení i koncerty několika kapel. Ty vyvrcholí v 19 hodin vystoupením skupiny Buty.

VÍCE ZDE…

Parní mašiny na Dni železnice

Historická parní lokomotiva KocůrAtraktivní nabídku přichystal na sobotu v Olomouci Den železnice. 

Příznivci železniční nostalgie se mohou svézt zvláštním vlakem s historickými vozy a parní lokomotivou Kocúr, který pojede z olomouckého hlavního nádraží do stanice Olomouc-Řepčín a zpět.

Zpřístupněna bude i olomoucká expozice ČD Muzea na hlavním nádraží. Příchozí tam uvidí napříkal parní lokomotivu řady 534.0 (Kremák) či motorovou lokomotiva řady 735 (Pilštyk), nezapomenutelnou Bobinu, legendární stejnosměrnou elektrickou lokomotivu řady 140 z let 1953–1958, nebo čtyřnápravový motorový Krokodýl z Vagónky Tatra Studénka, který v rychlíkovém nasazení uháněl rychlostí až 110 km/h 

JÍZDNÍ ŘÁD parního vlaku ZDE 

Olmütz 1813 na Pevnůstce

Ilustrační fotoVšechny fandy historie a vojenství čeká v sobotu parádní podívaná na Korunní pevnůstce, a to zcela zdarma.

V rámci festivalu Olmütz 1813 se tam předvedou na dvě stovky vojáků z dob napoleonských válek.

Příchozí uvidí ukázku dobové bitvy, ale i výcviku kavalerie nebo vyšší školy drezury a ovládání koně. 

Součástí programu je i pochod historických armád městem - ten se do ulic Olomouce vydají ve 14 hodin. PROGRAM ZDE

Ecce Homo Historic

Ecce Homo HistoricNablýskaní veteráni budou k vidění ve Šternberku. První zářijový víkend totiž patří závodům Ecce Homo Historic.

Závodníci přihlášení do podniku každoročně zdolávají zkrácenou trať Ecce Homo, o délce 4 800 metrů.

Letošní Ecce Homo Historic se bude konat od pátku 5. do neděle 7. září. Motoristé tak musí počítat s dopravním omezením.

Program v pátek nabídne v době od 9 do 17 hodin Rally Ecce Homo Historic se startem na Hlavním náměstí.

V sobotu 6. září budou historická vozidla a motocykly k vidění na Radniční ulici a to od 8 do 13 hodin. Ve 13 hodin se pak chystá spanilá exhibiční jízda po okolí. 

V neděli na návštěvníky čeká slavnostní zahájení závodu v 8.30, dvě tréninkové a dvě soutěžní jízdy pravidelnosti na trati Ecce Homo. VÍCE INFO…

Lidový rok ve Velké Bystřici

Přehlídkou písní, tanců, muziky ale i zvyků ožije o víkendu Velká Bystřice. Tradiční festival Lidový rok bud bavit příchozí v amfiteátru v Zámeckém parku a na přilehlém Zámeckém náměstí.

XXIV. ročník mezinárodní přehlídky folklorních souborů a skupin svůj program odstartuje už v pátek 5. září a to ve 20 hodin filmovým promítáním v místním amfiteátru.

Sobotní část pak začíná ve 14 hodin vystoupením dětských folklorních souborů a pokračuje v 18 hodin slovenskou folk-pop-rockovou skupinou Hrdza. Z daleké Kostariky se představí soubor Grupo de Proyección Folklórica Güitite & K-Leo, vystoupí i Yerevan Voices z Arménie a Slovinsko bude reprezentovat soubor Kud Grifon. Večerní program pak doplní v 19.30 skupina tanečního humoru Všetečníci z Bratislavy a večer bude zakončen bohatým ohňostrojem

Neděle pak dopoledne nabídne mši svatou a v 10 hodin koncert lidových muzik na Zámeckém náměstí. Ve 13 hodin se poprvé představí komponovaný pořad s názvem Hanácká Dožatá. Je to průřez časem od nevolnictví až po předvedení výmlatu na historické mlátičce z roku 1937. Výmlatu se zhostí divadelní soubor Větřák z Pivína. K vidění bude i soudobý kombajn, který přiveze ministr zemědělství Marian Jurečka. 

Handicap rally s fotbalisty Sigmy

Atrakce, skákací hrad, modelování balonků, ale hlavně soutěžní disciplíny. Už po sedmé se v Olomouci chystá Handicap rally, které se již tradičně zúčastní fotbalisté olomoucké Sigmy.

Handicap Rally na olomouckém atletickém stadionuDobré místo pro život akci pořádá v neděli 7. září od 14 hodin v parku Flora u Fontány v Olomouci.

Na všechny příchozí čekají zajímavé soutěžní disciplíny, čichací soutěže, hmatové pexeso, slalom na invalidním vozíku, střelba na branku s fotbalisty Sigmy, překážková chůze se slepeckou holí a nebo také golf.

„Po registraci doplníme každý rodinný tým o jednoho z našich handicapovaných přátel: na vozíčku, nevidomého, neslyšícího či mentálně postiženého a společně jim vyrobíme fotografii celého týmu na památku," sdělila předsedkyně sdružení Dobré místo pro život Věra Novotná.

Podotkla, ještě že účastníci dostanou i kartičky hráčů SK Sigma Olomouc a na každé disciplíně pak obdrží podpis jednoho z nich. V cíli na ně bude čekat trenér fotbalistů Leoš Kalvoda, který jim pověsí na krk perníkovou medaili a také dáreček pro celou rodinu.

Na konci celé akce vylosují tři rodiny, které získají volný vstup do Aquaparku Olomouc.

Šternberské slavnosti

Vystoupení kapel, promítání filmu na náměstí, ocenění sportovců a trenérů, ale také celodenní jarmark nebo bohaté občerstvení. To vše čeká na návštěvníky Šternberských slavností, které se uskuteční v sobotu 6. září od 10 hodin na Hlavním náměstí ve Šternberku. Vstup je po celý den zdarma.

Hlavní hvězda večera, populární skupina Ready Kirken, se na pódiu objeví v 18 hodin. Závěr programu se ponese na klidnějších vlnách. Přibližně ve 22.30 čeká na návštěvníky film Revival, jehož projekce letošní Šternberské slavnosti ukončí.

„Chybět nebude ani celodenní jarmark s možností posezení a občerstvení, připravený bude závod šlapacích motokár, jízda na koni pro děti nebo vystoupení taneční skupiny The Pranksters," informovala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká. Akce je součástí Dnů evropského dědictví, více info na www.sternberk.eu

Židovská obec otevře dveře

Den otevřených dveří chystá na neděli 7. září olomoucká Židovská obec. Své dveře otevře od 10 do 17 hodin, návštěvníci si budou moci prohlédnout prostory modlitebny s výkladem, společenskou místnost s výstavou historie olomoucké synagogy ale i košer kuchyni s výkladem a ukázkou košer jídel.

V 15 hodin pak mohou příchozí sejít na nádvoří obce, kde se jim houslovým koncertem představí Igor Kopyt, koncertní mistr Moravské filharmonie s doprovodem. Za nepříznivého počasí se pak hudební slavnost uskuteční ve společenské místnosti. Den otevřených dveří se koná v rámci letošního ročníku Dnů evropského dědictví.

Příkazy otevírají opravenou hospodu

Do nově zrekonstruované budova Záložny v Příkazích na Olomoucku v sobotu na oběd? Proč ne, otevřeno bude.

Restaurace v novém kabátku přivítá první návštěvníky už v 10 hodin dopoledne, slavnostní program je však naplánovaný od 14 hodin.

„Připravený bude skákací hrad, soutěže pro děti i dospělé, ale také různé hry a malování. V 16 hodin slavnostně přestřihneme pásku," informoval jeden z provozních Michal Doleček.

ještě, že okolo 19 hodin všem přítomným zahraje i cimbálová muzika.

Je to nekuřácká hospoda a od soboty začínáme fungovat v běžném režimu. Vařit budeme tradiční českou kuchyni, takže na jídelním lístku hosté najdou například vepřové se zelím a knedlíkem či gulášek. Chceme se držet poctivých receptů našich babiček a maminek, žádné polotovary," doplnil Michal Doleček.

Hněvotín zve na novou Fit stezku

Slavnostní předání symbolů obce se koná o víkendu v Hněvotíně na Olomoucku. Vše se chystá na sobotu 6. září v 10 hodin dopoledne před Obecním úřadem.

Celodenní program nabídne i den otevřených dveří v místní základní škole, zájemcům se budova otevře v 11 hodin. Hodinu po obědě si široká veřejnost může vyzkoušet zbrusu novou Fit stezku, prohlédnout si mohou i výstavu v sále Kulturního domu. Od 14 do 16 hodin pak hasiči chystají posezení v areálu U hasičské zbrojnice a chybět nebudou ani atrakce pro děti.

Den zakončí taneční zábava a ve 22 hodin slavnostní ohňostroj.

Statek ožije dětmi i country muzikou

Výlet vláčkem po pastvinách, sochování motorovou pilou ale třeba i grilované dobroty. Pestrý program si pro návštěvníky připravili na sobotu 6. září na statku Petra Zaorala v Čabové, místní části Moravského Berouna.

Babí léto, jak se akce jmenuje, odstartuje v 10 hodin dopoledne a příchozí se mohou těšit na stánkový prodej, který nabídne košíky, šperky či dětské oblečky.

Doprovodný program pak láká na ukázku dravců, zájemci mohou prověřit vlastní šikovnost ve výtvarné dílně, podívat se, jak se dojí kráva nebo si odpočinou u muziky country kapely Sešlost z Olomouce. Program končí v 16 hodin odpoledne, akce se koná v rámci programu Dny s Lesy ČR. Více info na www.statek-zaoral.cz