Jarní dětská párty na Floře

Netradiční soutěže, nafukovací atrakce i dětské písničky. Na velkou dětskou „párty" s pestrým programem plným zábavy, soutěží a atrakcí se mohou těšit návštěvníci olomouckého Výstaviště Flora v sobotu 12. dubna od 14 do 18 hodin.

Pavilon E bude hostit první ročník akce s názvem „Dětský festival – Vítání jara na Výstavišti Flora".

„Připravili jsme pohádkovou diskotéku plnou netradičních soutěží, tance a nejznámějších dětských písniček. Na festivalu vystoupí i skupina historického šermu Non Sancti se svým pásmem soubojů a ukázkami dobového stanu," pozval organizátor akce Ivo Opletal.

Pro děti bude připravena i velká nafukovací atrakce – kombinace skákacího hradu a skluzavky. Na své si přijdou i nejmenší účastníci, kterým bude určeno nafukovací centrum, obsahující skákací plochu, část s barevnými míčky, malou horolezeckou stěnu a malou skluzavku.

Děti si mohou nechat na obličej namalovat obrázek, odnést si mohou i pejsky, květiny či pirátské šavle vymodelované z balonků. Dalším lákadlem je originální Ekologická výtvarná dílna, v níž si mohou děti pod vedením výtvarnic vyrobit z PET lahví nejrůznější šperky či hračky. „Naším cílem je založit novou tradici a společně s dětmi a rodiči vítat jaro na Výstavišti Flora každoročně," doplnil Ivo Opletal.

Všechny aktivity budou malým návštěvníkům akce volně k dispozici po celou dobu dětského festivalu. Vstupné pro děti do patnácti let je 90 korun. Dospělí mají vstup zdarma. Veškeré podrobnosti k akci naleznete na stránkách www.detskeakce.cz

Velikonoční jarmark v Jitru

Jarní dekorace, kraslice, dřevěné hračky, pomlázky či košíky si mohou zájemci koupit na tradičním Velikonočním jarmarku. O tomto víkendu jej pořádá olomoucké Občanské sdružení Jitro – sdružení rodičů a přátel postižených dětí. 

Velikonoční jarmark v Jitru startuje v sobotu 12. dubna v 9 hodin a lidé mohou přijít udělat radost nejen sobě ale i ostatním až do 16 hodin odpoledne.

Součástí jarmarku je i cimbálovka, která bude hrát od začátku akce až do 15 hodin. Chybět nebude ani občerstvení. VÍCE ZDE…

KONCERTY, KLUBY či VÝSTAVY o víkendu ZDE

Závody s kočárky v parku

Sportujete a máte doma dítě v kočárku? Pak byste se měli zúčastnit celorepublikového závodu kočárků, který se uskuteční v neděli 13. dubna, přesně v 15 hodin. Zapojit se mohou i rodiče z Olomouckého kraje. Akce se koná v Lošticích, Olomouci, Přerově a Zábřehu.

„Tento den bude patřit všem aktivním maminkám a tatínkům, kteří se sejdou na čtyřiceti místech po celé republice, aby změřili síly v netradiční disciplíně – chůzi s kočárkem. Cílem akce je motivovat nejenom maminky na mateřské dovolené k pravidelnému pohybu a sportu," píší organizátoři.

Závody kočárků ve sportovní chůzi budou probíhat na úseku asi 100 kroků a jsou určeny nejen pro maminky a tatínky, ale i pro babičky, dědečky, kluky i holčičky, zkrátka pro celou rodinu. Pro děti, které již odrostly kočárkům, budou připraveny i nejrůznější soutěže.

V Olomouckém kraji se závody se uskuteční v olomouckých Smetanových sadech na Rudolfově aleji, v „tvarůžkové metropoli" v Lošticích – v ulici Ztracená za židovskou synagogou. V Přerově se rodiče s kočárky sejdou na parkovišti Sportovního centra Mlýn a v Zábřehu zase u tamního Kulturního domu.

Organizátoři doplňují, že jde o charitativní akci. Celá rodina platí vždy pouze jedno startovné ve výši padesát korun za všechny své členy a může se účastnit závodů ve všech kategoriích. Výtěžek ze startovného ze všech závodů po celé České republice pak poputuje neziskové organizaci Centrum Paraple, která pomáhá ochrnutým lidem.

Hanácké jaro ve skanzenu s pivem Melichárek

Jarní zvyky a tance předvedou členové národopisného souboru Pantla o víkendu v Příkazích. V tamním skanzenu se totiž v sobotu 12.dubna budou od 9 do 18 hodin slavit Velikonoce.

Jarní zvyky a tance budou na programu od 14 do 17 hodin. S pásmem velikonoční a jarní poezie se představí žáci místní mateřské a základní školy, zazní ale také velikonoční a jarní melodie v provedení žáků místní pobočky Základní umělecké školy v Litovli.

„Lidové i jiné písně zahraje skupina Viléma Švece, velikonoční výstava a jarmark bude po celou dobu trvání akce a chybět nebudou ani ukázky řemesel a tvoření velikonočních dekorací," vzkazují pořadatelé.

O dobré jídlo a pití se postará Pivovárek Melichárek z Horky nad Moravou – klobásky z udírny, zabíjačková polévka, domácí pivo Velikonoční Vídeňský ležák. Vstupné je zdarma.

Bazar s tancem na Krapkově

Pročistit šatník od nenošených svršků či doplňků a zároveň možnost jeho obohacení o nové kousky. Tuto příležitost zejména ženám přináší Fashion Bazar Party, kterou pořádá lektorka tance Klára Slaninová v pátek od 18 hodin v Dance Art Studiu v Krapkově ulici číslo 3 v Olomouci.

„Jednoduše popadněte doma to, co už nenosíte – oblečení, kabelky, šperky. Pokud nic takového nemáte, popadněte alespoň sami sebe a přijďte v pátek za námi," vzkazuje Klára Slaninová.

Jako vstupenka slouží něco dobrého do žaludku či lahodný nápoj. Akce totiž bude pokračovat hudební produkcí a tancem.

Bazárek v Bystřici i v Týnci

Na tradiční jarní bazárek zve širokou veřejnost Mateřské centrum Bublinka z Velké Bystřice na Olomoucku. Zájemci se tam za výhodnou koupí či prodejem mohou vydat v pátek 11. dubna od 14 do 18 hodin a ještě v sobotu 12. dubna od 8 do 12 hodin. Vše se odehraje v sále místní Orlovny.

„Nakoupit můžete dětské oblečení a obuv do velikosti 152, těhotenské oblečení a potřeby, hračky, sportovní vybavení, odrážedla, kola, kočárky, autosedačky, potřeby a pomůcky pro miminka a dětský nábytek," lákají organizátoři v pozvánce.

Bazar, kde lze výhodně prodat i nakoupit se koná o víkendu i ve Velkém Týnci. Čmelův bazárek se koná v sobotu 12. dubna v sále tamní Hasičské zbrojnice a to od 8 do 11 hodin.

„Prodat a nakoupit můžete: sezónní dětské oblečení všech velikostí, hračky, sportovní potřeby, autosedačky, kočárky, kola, odrážedla, potřeby a pomůcky pro miminka, dětský nábytek, těhotenské oblečení a spoustu dalšího," píší organizátoři v pozvánce. Více informací nejen o této akci, se zájemci dozví na webových stránkách Rodinného centra Čmelda www.cmelda.info

Pomozte s úklidem Holického lesa

Jarní úklid Holického lesa v Olomouci se chystá na sobotu 12. dubna. Zájemci pomohou pomoct a přidat ruku k dílu od 8 do 12 hodin, sraz pak organizátoři ze Sdružení pro Holický les určili na polní cestě z ulice Šlechtitelů ke trati.

Účastníky upozorňují, že s sebou by si měli vzít reflexní vestu, pracovní oblečení a rukavice. Drobné občerstvení by mělo být zajištěné.

Úklid inline stezek Hejčínské louky

Happeningová úklidová akce se v sobotu koná i v Hejčíně. Okolí tamních inline stezek budou čistit dobrovolníci mezi 9 a 11 hodinou.

"S dobrou náladou a úsměvem na tváři uděláme pozitivní věc pro nás i naše okolí, zažijeme mnoho legrace s úlovky, které najdeme při sbírání odpadků. Ty nejšikovnější účastníky a sběrače s nejoriginálnějším úlovkem odměníme dárkovým poukazem na výuku in-line bruslení v naší in-line škole. Pro děti máme připraveny sladkou odměnu," zvou pořadatelé ze Školy kolečkového bruslení LENE.

VÍCE INFO ZDE…

Ve Výpadu se předvedou lesní školky

Jak fungují lesní mateřské školky? Olomoučané a všichni ti, které lesní mateřinky zajímají, se to mohou dozvědět v sobotu 12. dubna. Tehdy se totiž v Bezručových sadech, od 9 do 17 hodin uskuteční akce Lesní mateřské školky v parku.

„Akce je určená pro děti ve věku od dvou do šesti let s doprovodem. Na místě bude několik stanovišť s aktivitami, které se běžně v lesních školkách provádějí, výtvarná tvorba z přírodnin, lanové aktivity, výroba hudebních nástrojů z přírodnin," píší organizátorky v pozvánce.

Důležité informace získají především rodiče, jejichž děti nebyly přijaty při zápisu do státních školek. Mohou se zeptat zaměstnanců tří školek, které akci připravily, a prohlédnout si propagační materiály. Za deštivého počasí se bude akce konat v altánku. S sebou je dobré si vzít náhradní oblečení a boty, zejména pro děti, nepromokavé oblečení a boty. V rámci akce je možné zakoupit čaj a drobné pohoštění.

Skřítek Lesánek zahájí v Litovli turistickou sezonu

V Litovli o tomto víkendu oficiálně stratuje turistická sezona. Symbolicky ji na náměstí Přemysla Otakara zahájí skřítek Lesánek.

Celý program odstartuje v 9 hodin a všem příchozím zahraje Hanácká mozeka Litovel.

Až do 15 hodin mohou návštěvníci využít zdarma komentovaných prohlídek budovy radnice, kaple sv. Jiří, muzea, knihovny. Budou mít poslední možnost navštívit radniční věž v původním provedení, před rekonstrukcí.

„Klub českých turistů připravil v tento den pro příznivce pěší turistiky širokou nabídku turistických tras. Pro ty, kteří dávají přednost kolu, budou přichystané zábavné úkoly a soutěže na Lesánkově cyklostezce. Odjezd je mezi 9.30 a 10.30 z náměstí," píše se v pozvánce.

Všichni výletníci dostanou za odměnu účastnický list a na děti bude čekat i malá odměna. V centru města pak budou připravené atrakce, chybět nebude ani mimořádná možnost projet se na loďkách po Nečízu. Více informací zájemci najdou na www.litovel.eu

Království hraje, zpívá a tančí

Seniorky z Věrovan, kapela Melodyboys z Charvát, ale také třeba soubory Majetínek a Báječný ženský z Majetína se v sobotu sejdou v sokolovně v Grygově. Koná se zde akce s názvem Království hraje, zpívá a tančí pod záštitou obcí sdružených v mikroregionu Království.

Domácí obyvatele zastoupí skupina Malejbend. Nebudou chybět ani Trubači z Čelechovic a soubor Rebelky z Dubu nad Moravou. Program v grygovské sokolovně startuje ve 14 hodin. Vstupné je zdarma.

Velikonoce v Expozici času i Městském klubu

Velikonoce a výroba dekorativních předmětů jsou tématem nového pořadu, který nabízí široké veřejnosti Expozice času ve Šternberku na Olomoucku. Rodinné hrátky mohou zájemci navštívit v sobotu 12. dubna od 15 hodin.

Dílniček bude na výběr hned několik. V té výtvarné si každý vybere keramický polotovar misku či hrnek a ten pak barevně dotvoří podle vlastní fantazie. Výrobek se následně vypálí v peci a předá majiteli.

„Komu malování nic neříká, ten si může vyrobit živou dekoraci nebo věneček na dveře či na stůl, malí účastníci jistě zvládnou zhotovit zajíčka na špejli," píši organizátoři v pozvánce.

Vstupné je třicet korun, výrobky se pak platí zvlášť na základě množství a kvality použitého materiálu. V ceně je zahrnuta také prohlídka stálé Expozice času, jež nabízí desítky exponátů z mnoha českých i světových muzeí a provede návštěvníky vývojem času od Velkého třesku až k atomovým hodinám.

Na prodejní Velikonoční výstavu se mohou o nadcházejícím víkendu vydat nejen obyvatelé Litovle na Olomoucku. Zájemci ji mohou navštívit od soboty 12. dubna, najdou ji v Koncertním sále místního Městského klubu.

„Uvidíte práce dětí z mateřských a základních škol z Litovle. Zakoupit si můžete kraslice, velikonoční ozdoby a dekorace," píší organizátoři z Městského klubu a Domu dětí a mládeže v pozvánce. Výstava potrvá do 19. dubna a otevřena bude od pondělí do pátku od 8 do 17 hodin, v sobotu pak od 9 do 15 hodin.

Velikonoční dílny  v Dubu a v Mrsklesích

Pletení tatarů, dílny pro děti i dospělé, řezbáři či zdobení a prodej perníků, budou k vidění v sobotu 12. dubna v Dubu nad Moravou na Olomoucku. V místní škole se koná od 9 do 15 hodin Velikonoční jarmark. Příchozí mohou obdivovat kraslice, slaměné ošatky, ke koupi pak budou určené velikonoční výrobky, chybět však nebude ani udírna pana ředitele a občerstvení.

Velikonoční dílna a posezení s harmonikou se koná v sobotu 12. dubna i v Mrsklesích. Dílna se otevře od 13 hodin v místním Kulturním domě a na harmoniku se bude hrát o pár hodin později, od 17 hodin. K tanci a poslechu všem příchozím zahraje Jirka Husák s kapelou Sirisus ze Štarnova.