Slavnost na fortu

Podzimní slavností ožije v sobotu 16. září Fort XVII. v Křelově, příchozím se už potřetí otevře jarmark regionálních produktů a ukázky řemesel. Akce se koná od 11 do 19 hodin.

Občerstvení bude ve stylu regionálních specialit, kde nebudou chybět sýry z domácích sýráren, domácí uzeniny a masné výrobky, křupavé pečivo z domácí pekárny ani piva malých regionálních pivovarů.

Příchozí uvidí ukázky tradičních řemesel, o zábavu pro celou rodinu se postará Studio Bez Kliky a žonglérská vystoupení. Písně radostné i teskné zahraje v 17.00 olomoucká kapela Tak Co? Kompletní program je uveden na webu fortu XVII. (paš)

Návštěva císaře

Fort Radíkov oslaví v neděli 145. výročí návštěvy císaře Františka Josefa I. na zdejší pevnosti. Fort bude otevřen od 9 do 18 hodin. Po celou dobu budou probíhat prohlídky.

Příjezd císaře Františka Josefa I., který odhalí pamětní desku a pokřtí nový kanon, je naplánován na 14 hodin.

Návštěvníci mohou během dne obdivovat výstavu dobových dokumentů z archivu známého sběratele Josefa Moši. K vidění budou originály mincí a bankovek, poštovní známky, korespondenční lístky, medaile, odznaky, pohlednice a další zajímavé předměty z doby vlády císaře Františka Josefa I.

Organizátoři chystají i nafukovací hrad, střelnici, hledání pokladů pomocí detektoru kovů, zatloukání hřebíků do špalku, procházku s mapou po kontrolách v okolí fortu a závod suchým příkopem. Vstupné je dobrovolné.

Červenka slaví s rodáky

Setkání rodáků a oslavy 730. výročí první písemné zmínky o obci plánuje na sobotu Červenka na Olomoucku. Program začíná v 9 hodin slavnostní mší v kostele sv. Alfonse s prvotním rozezněním nového zvonu a pokračuje v 10 hodin průvodem obcí. V areálu Olše je připraven od 11 do do 19 hodin doprovodný program.

Od 12 do 15 hodin proběhnou dny otevřených dveří v kostele sv. Alfonse, domově seniorů a parku, mateřské a základní škole, knihovně, kapli sv. Pavlíny, hasičské zbrojnici, SK Červenka a obecní jídelně, ve které bude k vidění výstava fotografií a kronik. Vstup je zdarma.

Netopýří noc

Netopýří noc v Domu přírody chystají v pátek 15. září od 18 hodin v Ekologickém centru Sluňákov v Horce nad Moravou.

Pro příchozí bude přichystaná večerní komentovaná vycházka za netopýry s předvedením techniky používané při výzkumu. Pro děti budou nachystané soutěže a hry s netopýří tématikou, chybět nebudou ukázky handicapovaných živých netopýrů ze záchranné stanice. (paš)

Zajímavý program chystají v rámci Dnů evropského dědictví na hradě Šternberk. O víkendu 16. a 17. září se mohou návštěvníci těšit na prohlídky celého hradu. Ta zahrnuje obě patra hradu i nový návštěvnický okruh Od kuchyně po půdu a chybět nesmí ani návštěva nově zrekonstruované Liechtensteinské kuchyně spojená s ochutnávkou hradních pokrmů.

Paragáni i střelnice v parku

Bezpečná cesta do školy se chystá na neděli 17. září v Pavilonu H olomouckého Výstaviště Flora.

Akce se tam koná od 13 do 18 hodin, na příchozí bude čekat hasičské auto s cisternou, sanitka, parašutisté, policejní auta i motorka, laserová střelnice, psovodi, názorné ukázky práce hasičů a chybět nebudou například ani soutěže či zajímavá vystoupení. (paš)

Hrad Šternberk bude otevřen po oba dny od 10 do 16 hodin. V rámci víkendového programu bude možné navštívit doprovodnou výstavu "Liechtensteinská dominia Střední Moravy" zdarma. Plné vstupné je 160 korun, snížené 110 a rodinné 430 korun. (paš)

Gulášfest s muzikou

Na Gulášfest, první ročník soutěže o nejlepš guláš, se chystají v Bohuňovicích.

Akce se koná v sobotu 16. září od 14 hodin na hřišti u Kulturního domu v místní části Trusovice. V programu se představí Pavel Novák, Miroslav Spilka, nebo skupina Arconat.

Chybět nebude občerstvení, několik druhů piv i ukázky z činnosti zájmových skupin. Vstup je zdarma. (paš)

Dobývání Plumlova

Pořádný rachot mohou v sobotu čekat návštěvníci Plumlovského zámku. Po roce se sem totiž vrací akce Dobývání Plumlova. Co to znamená? Že se po nádvoří zámku budou prohánět desítky nadšenců v uniformách rumunské či Rudé armády a také jednotky SS.

Chybět nebudou ani partyzáni a pro lidi, kteří neholdují střílení bude připravena polní nemocnice a ukázky výbavy a výstroje vojáků z dob druhé světové války. Organizátoři taktéž lákají na jedinečný exemplář tanku.

Vřava na zámku bude probíhat mezi desátou a šestnáctou hodinou, podrobný program akce je k dispozici na webu Plumlovského zámku. (sob)

Týnecké vinobraní

Posezení s burčákem při poslechu hudby, v průběhu odpoledne vystoupení taneční skupiny Coloredo, bohaté občerstvení v podobě vína burčáku i specialit z udírny.

To nabízí akce nazvaná Týnecké vinobraní, který se koná v sobotu 16. září od 14 hodin v areálu místní TJ Sokol. Vstupné je zdarma. (paš)

Výstava s pivem a dobrotami

Výstava drobného zvířectva se koná o tomto víkenduv areálu za Kulturním domem v Senici na Hané.

Připraveno bude po oba dny bohaté občerstvení, zabíjačkové speciality, uzený kabanos, řízky, guláš a na čepu pivo z minipivovaru Jadrníček. (paš)