Letecký den v Neředíně

Příznivci létání by si neměli nechat ujít tradiční Letecký den v Olomouci – Neředíně. Koná se už tuto sobotu 5. září, od 10 do 16.30 hodin.

Letecký den v NeředíněV dopoledním programu se na letišti objeví vystoupení pro děti i dospělé v podání Cirkus Levitare, svoji sílu předvede Železný Zekon.

Program bude doprovázet hudební skupina, chybět nebudou ani ukázky činnosti příslušníků Policie ČR a Hasičského sboru Olomouckého kraje.

Prostor dostanou i modeláři s ukázkami modelů letadel z I. světové války.

Od 13 hodin odstartuje bohatý letecký program, v němž bude možno vidět akrobacii motorových letadel i kluzáků, ukázky leteckých soubojů, seskoky parašutistů.

Příchozí se mohou seznámit s vystavenými letadly, kterými disponuje Hanácký letecký klub, Hanácký aeroklub na letišti v Olomouci – Neředín. 

Středověký jarmark v Uničově

Středověké tance a kejklíře, katovskou dílnu s vyprávěním městského kata, ale také ohňostroj, nabídne v sobotu 5. září jarmark v Uničově.

Jarmark v Uničově. Ilustrační fotoTradiční slavnost ve městě startuje v 9 hodin, kdy jeho centrum během dopoledne zaplní Ekojarmark.

Ve 14 hodin pak odstartuje program věnovaný odkazu mistra Jana Husa. Během odpoledne budou k vidění rytíři na koni, městem bude znít historická muzika a zahraje i kapela Clamortis.

V doprovodné části si lidé mohou prohlédnout historickou střelnici z luků a kuší, děti se mohou nechat malovat na obličej, svézt se na kolotoči, ale také mohou využít zpřístupněných památek u příležitosti Dnů evropského dědictví.

PROGRAM ZDE

Krojovaný Lidový rok

Přehlídka písní, tanců, muziky ale i zvyků. Přesně takový je tradiční Lidový rok ve Velké Bystřici na Olomoucku. Soubory přiváží obyčeje ze svých domovů do Velké Bystřice, aby je tam předvedly všem příznivcům lidového umění.

Ilustrační fotoFestival mohou zájemci navštívit o nadcházejícím víkendu v amfiteátru v Zámeckém parku a na přilehlém Zámeckém náměstí.

V letošním roce slaví Mezinárodní folklorní festival Lidový rok 25. výročí svého trvání. Letos se divákům a posluchačům představí arménský balet Navasart, italský soubor La Quadriglia a slovenský Stavbárik ze Žiliny.

K dobré zábavě diváků jistě přispěje taneční humor v podání brněnského uskupení PULS Chlastáš.

Opravdovou a zářivou perlou v pestrém programu pak bude koncert vynikající slovenské kapely Cigánski diabli, která je považována za jeden z nejlepších etno & world music orchestrů na světě.

VÍCE ZDE

Fort plný modelů

Soutěžní výstava modelů pevností, letadel, bojové a dopravní techniky bude k vidění o nadcházejícím víkendu na Fortu č.XIII – Nová ulice v Olomouci.

Olomoucký fort XIII. Nová UlicePřehlídka nazvaná Morava Open, otevře dveře císařské pevnosti po oba víkendové dny od 9 do 17 hodin, v sobotu se mohou příchozí od 19 do 21 hodin těšit i na večerní program, který nabídne noční střelby z kanonů.

Chybět však nebude ani ležení rakouské a francouzské armády nebo výstava bojové a vojenské techniky.

Příchozí budou mít možnost navštívit také Letecký den na olomoucké letišti, tam a zpět je odveze historický autobus.

Vstupné je padesát korun pro dospělé, děti a senioři zaplatí dvacet korun. Více informací o akci zájemci najdou na www.aviatik-cs.cz

Ecce Homo veteránů

Slovenskou hudební legendu, kapelu Metalinda, ale i závody historických vozidel Ecce Homo Historic nabídne široké veřejnosti o nadcházejícím víkendu Šternberk.

Ecce Homo HistoricAutomotoklub Ecce Homo ve Šternberku připravil na první zářijový týden tradiční závody historických vozidel Ecce Homo Historic.

Akce startuje pátečním závodem Rally Ecce Homo Historic v 9 hodin z Hlavního náměstí. Zájemci si mohou prohlédnout skvosty automobilové historie, ať už v sobotu 5. září na dopolední výstavě na Radniční ulici nebo v neděli 6. září na trati Ecce Homo, kde se budou veteráni prohánět při jízdách pravidelnosti. 

Součástí akce jsou i tradiční Šternberské slavnosti, které vypuknou v sobotu 5. září od deváté hodiny ranní do půlnoci.

Hlavním hostem letošních oslav je slovenská legenda, bratislavská Metalinda. Vystoupí také Elán Revival z Ostravy, se kterými si návštěvníci mohou zazpívat známé songy. Představí se i šternberské kapely The Gardeners, Superface, Target Attack a další. 

VÍCE ZDE

Handicap Rally na pevnůstce

Především dětský smích se bude v neděli 6. září rozléhat areálem Korunní pevnůstky v Olomouci. Celodenní program tam nejen rodinám s dětmi nabídnou hned dvě akce, už osmý ročník Handicap Rally Dobrého místa pro život a Jeden dětský den nestačí Nadace Malý Noe.

Handicap rally v OlomouciRodiny, které přijdou k sobě do týmu dostanou handicapovaného kamaráda a společně projdou několik soutěžních stanovišť. Připravené budou čichací soutěže, hmatové pexeso, slalom na invalidním vozíku, střelba na branku s fotbalisty Sigmy, překážková chůze se slepeckou holí a nebo také golf.

Ti, kteří by se soutěže chtěli zúčastnit, se nemusí nikde dopředu registrovat.

Kromě soutěžních disciplín budou v areálu Korunní pevnůstky v neděli hrát i kapely dětských domovů z Olomouce a Přerova, představí se Divadlo na cucky, hasiči nabídnou pěnovou show, budou tam i skauti a Technické služby města Olomouce příchozím ukážou, jak třídit odpad.

V 15 hodin tam zazpívá i zpěvačka známá z televizní soutěže SuperStar Markéta Konvičková. Akce startuje v 10 hodin a končí v 16 hodin, vstup je zdarma.

VÍCE ZDE

Jaroslav Uhlíř na náměstí

Otevřená radniční věž, komentovaná procházka městem, den otevřených dveří litovelského gymnázia, ale například i koncert Bohouše Josefa a jeho kapely Burma Jones nebo Jaroslav Uhlíř se svými největšími hity.

Dny evropského dědictví v Litovli nabízí na sobotu 5. září pestrý program. Radniční věž, Gymnázium Jana Opletala i litovelské muzeum budou otevřené už od 9 hodin.

Muzeum harmonik, Kaple sv. Jiří i kostel sv. Marka, stejně jako procházka za krásami památek Litovle, první návštěvníky uvítají až od 14 hodin.

Program na náměstí, který je zdarma, odstartuje v 15 hodin. Více informací zájemci najdou na webu města Litovel.

Cesta pohádkovým lesem 

Malí i velcí cestovatelé se mohou vydat na cestu pohádkovým lesem v Tovéři na Olomoucku.

Trasa se startem a cílem na Tovéřské skalce se jim otevře v sobotu 5. září od 14 hodin.

V lese mohou potkat Tři veterány, Shrecka s Fionou ale třeba i Krakonoše. V prostoru startu a cíle budou pro děti připravené soutěže, miniaturní ZOO a bohaté občerstvení pro všechny generace.

Setkání pasečáků 

O nejlepší slivovici, guláš a bábovku budou v sobotu 5. září soutěžit v Pasece na Olomoucku.

V místním Kulturním domě se totiž uskuteční tradiční Setkání pasečáků.

Organizátoři případným soutěžícím vzkazují, že své produkty mohou předat v Kulturním domě v den konání akce od 10 do 13 hodin.

Pro děti bude od 14 hodin připravený zábavný program a chybět nebude ani skákací hrad. K poslechu a tanci pak bude hrát skupina Yantar band. Jako občerstvení budou připravené zabíjačkové speciality.

Čmeldův bazárek 

Výhodně nakoupit sezónní dětské oblečení všech velikostí, hračky, sportovní potřeby, autosedačky nebo třeba kočárky, mohou v sobotu 5. září návštěvníci Čmeldova bazárku.

jej najdou od 8 do 11 hodin v sále Společenského domu ve Velkém Týnci na Olomoucku.