Hanácké Benátky s Blue Effectem

Hudbu pro všechny generace, obnovené projížďky na pramicích pod náměstím i pivní speciál chystá na sobotu 13. června festival Hanácké Benátky v Litovli. I letos se sem sjedou známé kapely jako Blue Effect, Harlej nebo zpěvačka Kristína s kapelou.

Radim Hladík a kapela Blue Effect.Spousta zábavy však čeká i na rodiny s dětmi. „Připravili jsme program, který myslí na milovníky hudby i na rodiče a jejich ratolesti. Celou akci zahájí v deset hodin střelba z mušket, vystoupení šermířů a přidají se i litovelské roztleskávačky, mažoretky, taneční kroužky a hudební skupiny. V parku Míru a parku před muzeem si pak zájemci budou moci koupit spoustu dobrot na jarmarku a farmářských trzích," prozradila ředitelka Městského klubu Litovel Hana Vogelová. 
Na dvou scénách se během celého dne budou střídat muzikanti, tanečníci i krásné modelky.

„Jako první zazní lidové tóny v podání kapely Hradišťan a všechny věkové kategorie určitě potěší i slovenská zpěvačka Kristina se svými hity Jablíčko či Horehronie. Kolem oběda si přijdou na své především muži, kteří budou moci shlédnout krásné modelky na přehlídce šatů Luďka Hanáka," řekla Hana Vogelová. 

Zlatým hřebem pro všechny rockery bude jistě koncert kapely Harlej či vystoupení hardrockové formace Dilated.

„Hudební program Hanáckých Benátek ale završí nestárnoucí Blue Effect s Radimem Hladíkem a ve 22.30 hodin se všichni pokocháme velkolepým ohňostrojem," doplnila Hana Vogelová.

Kdo si bude chtít během dne odpočinout od ruchu na náměstí a užít si legraci s dětmi, může zavítat do dvora Základní školy Jungmannova, kde bude připraveno mnoho her a soutěží pro nejmenší.

Na stáncích mohou zájemci ochutnat pivní speciál Pivovaru Litovel, který uvařil mok pro festival.

Součástí festivalu bude i populární kavárna Deníku, kde si můžete přijít vypít chutný nealko koktejl zdarma. Stačí vám k tomu kupon, který vychází v pátečním tištěném vydání Olomouckého deníku.

Hanácké Benátky se konají na náměstí Přemysla Otakara II. v Litovli od 10 hodin do 23 hodin. Vstupné je 200 korun .

Rockové hvězdy na pevnůstce

Korunní pevnůstka v centru Olomouce bude v sobotu dunět řízným rockem. Rozbalí to tam rovnou legendy tvrdé muziky, v čele se slavnými Uriah Heep.

Ti  zahrají své největší hity i písničky ze čtyřiadvacátého studiového alba Outsider.

Maťo Ďurinda (vpravo) a TublatankaKromě britských Uriah Heep se na festival chystají i vynikající české a slovenské hudební formace.

Jednou z nich jsou například Stromboli v čele s Michalem Pavlíčkem a Bárou Basikovou, kteří znovu obnovili svoji činnost a podařilo se jim dokonce vyprodat O2 arénu v Praze.

„Během akce vystoupí i známá česká formace Citron, ze Slovenska dorazí Tublatanka a olomouckou scénu zastoupí skupina Perseus," prozradil k programu Dušan Neumann.

Festival Bounty Rock Cafe Open Air startuje v sobotu 13. června ve 12.30 v areálu Korunní pevnůstky v Olomouci.

Vstupné v hodnotě 800 korun si zájemci mohou koupit v síti Ticketstream nebo v Bounty Rock Cafe. V den koncertu zaplatí 990 korun.

Léčebenské slavnosti ve Šternberku

Už pošestnácté otevře veřejnosti své brány Psychiatrická léčebna ve Šternberku na Olomoucku.

Tamní tradiční Léčebenské slavnosti se konají 12. a 13. června v areálu léčebny.

Léčebenské slavnosti ve šternberské psychiatrické léčebněPáteční program je určený především pro pacienty a zaměstnance. Letošní slavnosti totiž ovládne speciální skupina Cirkus Paciento, kdy bude čtyřčlenný tým terapeutů spolu s pacienty a personálem zkoušet rozličné cirkusové aktivity.

Vyvrcholením tohoto pak snažení bude závěrečné „cirkusové představení" pro celou léčebnu i veřejnost.

Sobotní program pak v 9 hodin zahájí folková skupina Žízeň a v 10.15 se publiku s pohádkou Tůdle nůdle představí divadlo Facka z Brna.

Odpoledne vystoupí patron léčebny Libor Vojkůvka, k pravidelným hostům patří také hudební skupina Dětského domova v Olomouci, která zahraje ve 13 hodin.

Na návštěvníky dále čeká cirkusové představení v režii Cirkus Paciento a hlavní host letošních Léčebenských slavností, skupina Děda Mládek Illegal Band, která zahraje v 15.30.

Doprovodný program pak zahrnuje jarmark, čajovnu, věštírnu, hipoterapii, lamy a kozy ze ZOO Olomouc, půjčovnu koloběžek, různé sportovní disciplíny a tvořivé dílničky či výstavu maleb pacientů.

Hanácké Nashville

Folk, country, tramp a bluegrass bude v sobotu odpoledne a večer znít Velkou Bystřicí. V amfiteátru u zámku od 16:30 odstartuje přehlídka Hanácké Nashville, na které to rozjede hned devět kapel.

Publikum ZahradyVystoupí velkobystřická skupiny MS Band, čtyřčlenná country-folková kapela Akvarel, hudbu inspirovanou starým swingem a blues zahraje Alibaba.

Z Bruntálu pak přijede bluegrassová kapela Arrest, posluchači se můžou těšit i na etno-folkovou kapelu Domino prezentující vlastnoručně upravený moravský folklór. Seskupení Kelt Grass Band ze Stránského s sebou přiveze poutavý keltský styl hudby.

Salonní country předvede moravskotřebovský PROČ NE Band a v čistě trampském duchu bude zpívat olomoucké Trampské Hudební Sdružení Brzdaři, jeden ze zakladatelů přehlídky Bystřické banjo. Letos se představí i zahraniční host, slovenská country-bluegrassovou skupina Vodopád.

Pořadatelé slibují i dostatek jídla a pití po celé odpoledne až zhruba do půlnoci, kdy program oficiálně skončí.

Organizátoři vzkazují také, že bude možné přespat v přilehlém parku - ať už ve stanu či pod širákem. To vše za dobrovolné vstupné - příspěvek do klobouku. 

Venkovské trhy provoní jahody

Ve znamení jahod a zdraví se ponesou v sobotu 13. června Venkovské trhy ve Šternberku na Olomoucku. Tradičně se konají na tamním Hlavním náměstí a startují v 7.30.

„Protože červen je měsícem jahod, nesou tyto trhy název jahodové. Akci opět navštíví Dílny DC 90 o. p. s., které budou prodávat keramiku a další svoje výrobky a stejně jako na minulých trzích si zájemci budou moci vyzkoušet práci na hrnčířském kruhu," uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Ilustrační fotoPříchozí se mohou těšit i na Danu Ptáčkovou, která je oficiálním mistrem lidové umělecké výroby v pletení košíků z proutí a pedigu.

Na trzích samozřejmě nebudou chybět kvalitní potraviny všeho druhu včetně čerstvého hovězího masa z horských svahů z okolí Rýmařova v biokvalitě, které se návštěvníkům poprvé představilo na květnových trzích.

„Tentokrát bude v nabídce už více rané zeleniny od regionálních pěstitelů, ale i květin, skalniček, keříků, přísad, bylinek, balkonových květin a podobně," doplnila mluvčí ještě.

Součástí červnových trhů bude i program zaměřený na zdraví a správný životní styl. Jedná se o preventivní akci, kdy si všichni zájemci budou moci nechat bezplatně změřit cholesterol, cukr, tlak, puls a tuk a mohou se poradit o zdravé výživě, která je vhodná právě pro ně.

Krátké pásmo písniček představí Hudební školu Yamaha a k poslechu tentokrát zahraje kapela Josef a Bohouš.

Večerníčky zdarma

Večerníček letos slaví padesáté narozeniny. Česká televize u této příležitosti připravila roadshow Večerníček na cestách, díky které se populární postavička vypraví za dětmi po celém Česku.

V sobotu 13. června se Večerníček, za doprovodu dalších pohádkových postav, podívá do Olomouce. Připraveno je promítání oblíbených Večerníčků zcela zdarma a doprovodný program.

Večerníček oslavil společně se stovkami dětí i dospělých v sobotu v českobudějovickém multikině CineStar své padesáté narozeniny.„Na programu je celodenní promítání Večerníčků a zábavný program plný her, to vše za účasti oblíbených pohádkových postaviček i samotného Večerníčka," vysvětluje Alžběta Plívová, tisková mluvčí České televize.

Celodenní akce se koná v multikině CineStar na Pražské ulici a vstup je pro děti i dospělé zdarma. Jedinou podmínkou je vyzvednutí volných vstupenek na konkrétní čas promítání. Ty jsou k dispozici přímo na pokladnách multikina pouze v den konání a není možné je rezervovat online. Jeden dospělý si může vyzvednout maximálně čtyři kusy vstupenek.

Akce potrvá od 9 hodin do 18 hodin a promítání Večerníčků probíhá hned v několika sálech. Pásmo pohádek trvá cca 45 minut.

„Večerníček je pro nás všechny symbolem dětství, ale také současnosti, protože se na něj každý večer těší už i naše děti," říká Tomáš Volt, marketingový ředitel sítě multikin CineStar a doplňuje: „Proto jsme velmi rádi, že se CineStar mohl připojit k oslavám jeho 50. narozenin a přejeme mu do budoucna mnoho zdraví."

Jedna hodina promítání Večerníčků bude v každém kraji vždy věnována znevýhodněným či ohroženým dětem z dětských domovů, azylových domů, pěstounských rodin či dětem handicapovaným. Kromě Olomouce se Večerníček podívá ještě do Brna. Liberec, Mladou Boleslav, Jihlavu, České Budějovice, Plzeň, Opavu, Ostravu, Pardubice a Hradec Králové už navštívil. 

Sovinec plný šermířů i loutek

Loutkářskou a pohádkovou pouť si na nadcházející víkend nachystali na hradě Sovinec. Historická akce nazvaná Kašpárek na skalním hradě se koná v sobotu 13 a v neděli 14. června, po oba dny od 9.10 až 18.10.

Hrad SovinecPutování hradem z pohádky do pohádky nabídne šermířské, loutkové i hrané pohádky pro celou rodinu.

Účinkovat bude skupina historického šermu BERENDAL, která humornou formou přibližuje diváka době vrcholné gotiky.

Za celodenní vstupné na akci děti od 3 do 5 let zaplatí 40 korun, děti od 6 do 14 let 70 korun, mládež od 15 let, důchodci a studenti s průkazem si musí připravit 90 korun a dospělí od 18 let pak 120 korun. Rodinné vstupné je za 330 korun. Hrad Sovinec leží mezi Šternberkem a Rýmařovem, tři kilometry nad obcí Paseka. 

Netradiční útok hasičů na přehradě

Areál přehradní nádrže v Radíkově, městské části Olomouce, zaplní v sobotu 13. června silní sportovci. Koná se tam už devátý ročník hasičské soutěže v netradičním požárním útoku.

Ilustrační foto.Akce startuje v 10 hodin a potrvá do 16 hodiny, kdy se předpokládaná konec druhého kola. Ve 20 hodin pak odstartuje hasičská taneční zábava.

„Naše soutěž má specifická pravidla. Soutěžící družstvo přeplave na člunu přehradní nádrž a pak následuje klasický požární útok. To znamená natažení hadic od zdroje vody až k požáru, v našem případě k terčům. Soutěž je netradiční právě ve spojení překonání vody a klasického útoku," vysvětlil jeden z pořadatelů Petr Bernard.

Na mezinárodní soutěž se chystají i profesionální hasiči z dalekého Walsu.

„Do Radíkova vyrazí společně s velitelem stanice Swansea West pět kolegů a dva bývalí kolegové, kteří jsou nyní na penzi. Velitelství Swansea zahrnuje oblast 378 km² s více než 230 tisíci obyvateli a tamní hasiči mají na starost požáry, dopravní nehody, požáry na lodích či třeba chemické havárie," doplnil Petr Bernard.

Do Náměstě na cyklovéjzed a véšlap

Pro sportovní nadšence a milovníky pohybu je určená akce v sobotu 13. června nazvaná XII. Náměšťské cyklovéjezd a véšlap. Prezentaci a volný odjezd organizátoři určili od 7 hodin u kapličky na hradě v Náměšti na Hané na Olomoucku, startovné je sedmdesát korun.

Na cyklisty čeká výběr z několika různě dlouhých tras 5, 10, 20, 35 a 60 kilometrů ve směru na Mladeč. Pěší si mohou vybrat z 5, 10, 15 a 20 kilometrů dlouhé procházky ve směru na Nové Dvory. Dojezd je na hřiště v Loučanech do 15 hodin, chybět nebude ani bohaté občerstvení.

Moravia slaví 190 let, přijde i Mora 

U příležitosti 190. výročí založení značky MORA, se ve firmě Mora Moravia v Mariánském údolí, místní části Hluboček na Olomoucku, koná den otevřených dveří.

„V sobotu 13. června se od 9 do 13 hodin otevřou veškeré firemní prostory včetně výrobních hal, lidé si je mohou projít s odborným výkladem," sdělil za organizátory Ladislav Foret.

Doplnil, že pro návštěvníky bude přichystaný křest knihy 190 let Mora za účasti mnoha významných osobností Olomouckého kraje, originální historická výstava výrobků MORA, premiéra filmu o MORA MORAVIA, ale i autogramiáda extraligových hokejistů „MORA" HC Olomouc v čele s Jiřím Dopitou – olympijským vítězem z Nagana. Chybět nebude ani nabitý program pro děti.

Hasiči v Dlouhé Loučce zvou na oslavy

Nadcházející sobota 13. června se v Dlouhé Loučce na Olomoucku ponese ve znamení velkých oslav. Tamní dobrovolní hasiči si totiž letos připomínají už 140. výročí od svého založení.

„Oslavy se uskuteční v parku, pozvali jsme i okolní sbory, které přivezou svoji starou techniku, aby lidé viděli, jak se postupně měnila," popisuje starostka sboru Eva Hladišová.

Akce odstartuje ve 13 hodin slavnostním průvodem směřujícím do zámeckého parku. Tam se o hodinu později uskuteční i slavnostní zahájení.

„Budeme světit prapor, který jsme si nechali k této příležitosti ušít. Chystá se i zábava pro děti i dospělé, zahraje kapela Libora Geiera a taky dechová hudba. Chybět nebude občerstvení ani vystoupení dětí nebo tombola," dodala ještě starostka. V 18 hodin pak bude k tanci a poslechu hrát kapela Formule III.