Balony nad hradem Bouzov

Vystoupat do oblak a prohlédnout si okolí hradu Bouzova na Olomoucku z ptačí perspektivy mohou od pátku až do neděle příznivci balonového létání.

Na čtrnáctý ročník akce Balony nad Bouzovem se sjede třiadvacet posádek horkovzdušných balonů. Kromě nich čekají návštěvníky také ukázky leteckého modelářství, koncerty a zábavný program pro děti.

Balonová fiesta na Bouzově - večerní svíceníUž v pátek večer můžou příchozí užít krásnou podívanou. „Večerní hromadný start začíná v 18.30, a pak se všech třiadvacet posádek vznese nad krajinu nad hradem. Samotný let trvá asi hodinu a při západu slunce je to skutečně nádherná podívaná," lákal organizátor akce Svatopluk Kuča.

V sobotu si kromě letů účastníci vychutnají také bohatý doprovodný program, který nadchne milovníky létajících strojů i hudby.

Od 14 hodin jsou pro ně připraveny ukázky leteckého modelářství, po nichž zahraje soulová kapela Mothers Follow Chairs, skupina Abba Rock Show a v 17 hodin vyrazí tři šťastní výherci na vyhlídkový let.

„Budeme losovat parkovací lístky z parkoviště u hradu a ti, kteří vyhrají, se s námi rovnou proletí," doplnil Svatopluk Kuča. Za běžný hodinový let zaplatí zájemci tři tisíce korun.

Zkrátka nepřijdou ani děti. Během dne si mohou vyzkoušet malování na obličej, spoustu kreativních aktivit, skákací hrad nebo prohlídku hradu, který bude při této příležitosti otevřený až do 20 hodin. Večer na Bouzově ozáří po 21 hodině nasvícené balony a slavnostní ohňostroj.

Poslední šanci vidět horkovzdušné obry mají zájemci při nedělním ranním letu od 6.15 hodin.

Buchtobraní provoní Velký Týnec

Ilustrační fotoPo buchtách to bude v sobotu 23. srpna vonět v Zámecké zahradě ve Velkém Týnci. Koná se tam Týnecké Buchtobraní.

Kromě sladkých pečených dobrot se příchozí mohou těšit i na hudební doprovod. Na akci vystoupí zpěvák Marek Ztracený. K vidění bude i hudební show Marek of Phil Collins.

Program startuje v sobotu odpoledne ve 14.30, kdy se bude předávat věnec starostovi obce a zároveň vystoupí národopisný soubor Týnečáci. V 15.45 bude podium patřit zpěvákovi Marku Ztracenému a hned po jeho vystoupení se už budou vyhlašovat výsledky soutěže O nejlepší pečenou buchtu.

Organizátoři upozorňují, že do soutěže budou zařazeny všechny kousky, které soutěžící přinesou do zámecké stodoly mezi 13 až 16 hodinou. Upozorňují, že přijaté budou jen buchty, nikoli zákusky. VÍCE ZDE…

Zoo  láká na víkend plný rekordů

Na víkend plný rekordů lákají organizátoři do olomoucké Zoologické zahrady.

V lemuří tlupě v olomoucké zoo na Svatém Kopečku se narodila čtyři mláďataV sobotu 23. srpna se v 11 hodin mohou návštěvníci pokusit o nejvyšší počet lidí v automobilu Peugeot 3008, ve 12.30 se mohou pokusit udělat nejdelší stonožku vytvořenou z pet lahví.

„Ve 14 hodin se budeme snažit o nejvyšší počet zajíců v zoo. Postačí mít namalované vousky a na hlavě dlouhé uši. S výrobou masky pomůžeme i na místě," uvedla tisková mluvčí Zoo Olomouc Iveta Gronská.

V neděli pak program pokračuje v 11 hodin nejvyšším počtem návštěvníků v zubří bedně, ve 12.30 se bude tvořit had z nejvyššího počtu nasbíraných fotbalových míčů pro zvířata.

„Přidejte se k fotbalistům a přineste kopací míče, které už doma nevyužijete," vyzvala mluvčí.

Ve 14 hodin pak půjde o rekord v co největším počtu zachráněných při dopravní nehodě. Kromě toho na příchozí čeká ještě ekologická dílna, malování na obličej, maskoti z „Jen počkej, zajíci!" ale i moderování v rádiu nebo třeba chemické a fyzikální pokusy Pevnosti poznání.

Více info na webu Zoo Olomouc.

Folk na Letním v Mariánském Údolí

Folkovou muzikou v sobotu ožije amfiteátr v Mariánském Údolí. Na festivalu tam od 16 hodin zahrají napříkald Stráníci. A.M. Úlet či Vojta Kiďák Tomáško.

Hlavní hvězdou letošní přehlídky Folk na Letním pak bude Věra Martinová.

Festival práva útrpného

Hrad SovinecFestival práva útrpného vážně – nevážně připravili na oba víkendové dny na hradě Sovinec.

Pořadatelé zvou na bohatý celodenní program, ve kterém nechybí lapkové a kati při práci, loupežnické povídky a šermířské příběhy i trestání pytláků a zlodějek chrastí. 

Příchozí se také mohou těšit i na kejklířské dovednosti a žonglování či orientální tanečnice a kapsářky v akci.

V sobotu i v neděli je hrad otevřen od 9 do 18 hodin..

Jezdecký den v Nových Zámcích 

Dvůr Nové Zámky u Litovle zve v sobotu 23. srpna všechny milovníky koní na Dětský a jezdecký den, s podtitulem Charitativní sportovní hobby závody IV.

Na programu bude velká škála jezdeckých disciplín, show disciplíny pro jezdce, děti i rodiče.

Pro děti bude připravena spousta her za sladké odměny, nafukovací atrakce, jízda na koních, dogdancing ale třeba i dogfresbee.

Chybět nebude ani bohaté občerstvení, vstupné je dobrovolné. Výdělek akce bude věnován organizaci Podané ruce. 

Military Fest se zbraněmi i historií

Do historie se přenesou všichni, kdo se v sobotu dostaví do areálu bývalé vojenské posádky ve Skřípově u Konice. V prostoru mezi bývalými kasárnami a muničním skladem se bude konat čtvrtý ročník divácky atraktivní akce Military Fest.

Military fest ve SkřípověNa návštěvníky čeká napoleonská armáda, starověká římská pěchota, pěchota druhé světové války, četníci z Prahy, kteří v roce 1938 přijeli do pohraničí vyšetřovat vraždu dívky, současní pyrotechnici, tábor vietnamské armády či japonské bojové umění Jiu-Jitsu z Přemyslovic.

Do Skřípova zavítá autobus napoleonských vojáků z Polska, přijedou účinkující nejen z Čech a Moravy, ale také ze Slovenska, odkud dorazí legie římských vojsk z 1. a 2. století. Na diváky čekají statické a dynamické ukázky.

Bojovníci ze 14. a 15. století do Skřípova dorazí z Pňovic a Olomouce. Vojska druhé světové války budou čítat 80 účinkujících. Přijedou sem vojáci z Prahy, Košic a Litovle.

Z druhoválečného období zde bude bojová ukázka ze sklonku roku 1945 a Československá lidová armáda diváky vtáhne do svého výcviku.

Program začíná v deset hodin a ukázky budou následovat po sobě. Zajištěno bude občerstvení, vstupné je dobrovolné. Konec Military Festu je naplánován na šestnáctou hodinu. (ham, mag)

Slet ultralightů v Dětřichově

Vírníci, vrtulníky nebo třeba motorová rogala a další okřídlené stroje, budou o nadcházejícím víkendu, v sobotu 23. srpna k vidění v Dětřichově, místní části Uničova.

Koná se tam jubilejní, už patnáctý ročník sletu ultralehkých letadel.

„Zájemci se mohou proletět po okolí, chybět nebude občerstvení, makrely, klobásy, pivo a večer diskotéka," pozval na akci její hlavní organizátor Vladimír Linhart.

Areál bude otevřený od 9 hodin a vstupné se vybírat nebude.

Velká česko-německá bitva o pevnost

U Králík se strhne o víkendu velká bitva. Německé armádě budou vzdorovat obránci pohraničních pevností. Nepůjde však o reálný boj, ale o rekonstrukci bitvy z druhé světové války.

Vojenskohistorická akce Cihelna u Králík. Ilustrační fotoV pátek 22. a v sobotu 23. srpna se u města pod Králickým Sněžníkem koná tradiční Den sil podpory Armády ČR – Cihelna 2014.

„Návštěvníci se mohou těšit na historickou bitvu inspirovanou mobilizací v roce 1938. Budou si moci prohlédnout historickou i současnou vojenskou techniku, své umění předvede vězeňská služba, policie i celníci. K vidění budou unikátní exponáty ze sbírej Vojenského muzea v Králíkách," vyjmenovali pořadatelé největší lákadla.

Hlavní sobotní program odstartuje v devět ráno koncert vojenské hudby Olomouc.

 Hlavní historická ukázka je připravena na 11.40 hodin. Pokud ji někdo nestihne, bude se opakovat v 15.30 hodin.

V pátek a v sobotu budou zřízeny dobové tábory – německý a český, ve kterých návštěvníci uvidí historickou vojenskou techniku, polní ležení a jeho zajištění. Armáda České republiky bude prezentovat kontejnerový tábor pro zahraniční mise a výstroj a výzbroj naší armády.

Od pátku do neděle budou pro zájemce otevřena všechna muzea v Králické pevnostní oblasti. VÍCE ZDE…

Dračí lodě na řece Moravě

Závody dračích lodí. Ilustrační fotoNa řece Moravě v Kojetíně bude o víkendu rušno. Profesionálové i amatéři tam totiž změří síly v závodech dračích lodí. Od soboty do neděle se v tamní loděnici koná další ročník tradičního festivalu dračích lodí Draci na Hané – Dračí Morava.

Startovat se bude z bloků i intervalově. V sobotu od 9 až do 17 hodin se bude závodit na dvě stě metrů. K večeru se pak pojede kilometr.

Kolem dvacáté hodiny proběhne defilé vítězů na tisíc metrů a následovat bude večerní zábava s kapelou Pantok. Po celý den nebudou chybět ani dobroty z udírny a grilu nebo pivo.

V neděli pak zahájí v 9 hodin semifinálové a finálové jízdy všech kategorií na dvě stě metrů.

Hody s filmem a muzikou

Dlouhá Loučka – Kolotoče, střelnice, skákací hrad, pouťové stánky pro zájemce všech věkových kategorií, ale jízda na koni a na ponících nebo třeba kolo štěstí.

Od pátku 22. do neděle 24. srpna se v Dlouhé Loučce konají Hody.

Slavnost startuje divadelním představením pro děti v sále místního kina, kde bude jim bude hrát olomoucké divadlo Tramtárie.

Páteční večerní program pokračuje filmovým promítáním pod širým nebem. Na plátně na sokolském hřišti se ve 21 hodin objeví česká komedie Revival. V případě nepříznivého počasí se pak představení koná v sále místního kina.

V sobotu se obyvatelé obce mohou těšit na film Něžné vlny v místním kině a večerní zábavu v dlouholoučském zámeckém parku, kde od 20 hodin vystoupí skupina Arconat.

Nedělní program pak nabídne vystoupení Libora Geiera s písňovým recitálem Rohlenské Radušky ale třeba i zábavně taneční vystoupení skupiny Pangea – The Beatles Revival Band.

Detailní program zájemci najdou na stránkách obce www.dlouhaloucka.cz (paš)

Hody v Přáslavicích

Skupina orientálních tanců Aysun, tancující seniorky z Velkého Týnce, ale i mažoretky nebo skupina historického šermu. Takový je hlavní program Přáslavských císařských hodů v Přáslavicích na Olomoucku.

Slavnost se chystá na sobotu 23. srpna od 14 hodin, kdy akce vypukne na místní obecní zahradě.

Organizátoři avizují, že v doprovodném programu vystoupí DJ Michal Sedláček, chybět ale nebude ani skákací hrad nebo poník.

Od 18 hodin pak bude připravená hodová zábava se skupinou Yantar.V neděli 24. srpna se ještě uskuteční tradiční mše svatá v místní kapli sv. Rocha. V případě nepříznivého počasí se akce koná ve velkém sále.