Velikonoce v centru Olomouce

Hanácké tradice zaplní také o letošních velikonočních svátcích centrum Olomouce. Na Horním náměstí lidé najdou velikonoční farmářský trh a řemeslný jarmark, který doprovodí bohatý kulturní program, tvůrčí dílny pro děti, ale i výtvarné a řemeslné dílny pro celé rodiny. Už od pondělí 26. března zdobí Horní náměstí obří kraslice.

Velikonoční farmářský trh a řemeslný jarmark začnou v neděli 1. dubna v osm hodin ráno a potrvají až tří hodin odpoledne.

„Na programu je pletení pomlázek, malování kraslic a k dostání budou tradiční hanácké produkty,“ uvedl vedoucí oddělení kultury Radim Schubert. Na náměstí budou také zvířata z olomoucké zoo a dětem zde budou k dispozici i dva koně k projížďkám.

Pódium bude od deseti hodin dopoledne patřit folklórním souborům Mladá Haná z Velké Bystřice, Hanáckému mužskému sboru Rovina a cimbálové muzice Záletníci.

Návštěvníkům až do 15 hodin nabídnou pásmo hanáckých písní a tanců související s velikonočními zvyky a pobaví je lidový vypravěč Jiří Vrba.

Velikonoční Pevnost poznání 

Velikonoční origami, Kolumbovo vejce, ale také třeba na výrobu ptačích hnízd nabízí na nadcházející volné dny olomoucká Pevnost poznání.

„Slavily se Velikonoce i před rokem nula? A jak? Prožijte si příběh Wilmara, germánského kněze, který možná zažil a popsal neuvěřitelné historické změny v turbulentní době prvního století. Bude to cesta plná úkolů, nástrah a poznání. V pátek a v neděli budeme s dětmi vyrábět ptačí hnízda a stejně tak chystáme malou výstavu naklíčených semen,“ lákají organizátoři.

Na Velikonoce bude v pátek 30. března a pondělí 2. dubna otevřeno od 9 do 17 hodin, v sobotu 31. března a neděli 1. dubna pak od 9 do 18 hodin. Plné vstupné 95 a snížené 85 korun. Celý program je uvedený na www.pevnostpoznani.cz

Králičí hop na Floře

Mistrovství České republiky v králičím hopu bude v sobotu 31. března hostit Pavilon A olomouckého Výstaviště Flora. Slavnostní zahájení je v 9 hodin, závodníci musí zdolat rovinnou dráhu, skok vysoký, parkur a skok daleký.

Chybět nebude ani expozice teddy králíčků nebo kreativní koutek pro děti. Už šestý ročník šampionátu potrvá od 9 do 18 hodin. Vstupné je 100 korun pro dospělé, děti mohou vejít za 50 korun.

Velikonoční zoo 

Do velikonočních šatů je oděná i Zoo na Svatém Kopečku u Olomouce a od 29. března do 2. dubna nabízí zajímavý program. Příchozí se dozví, proč a jak se Velikonoce slaví v jiných státech světa.

Na velikonočních dílnách se ve čtvrtek a v pátek budou plést pomlázky a vyrábět dekorace z přírodních materiálů na sváteční stůl. O víkendu se mohou děti těšit na soutěže, bádání, tvoření i hledání na pěti místech v areálu zahrady.

Komentovaná krmení deseti druhů zvířat pak budou mít premiéru tohoto roku. Velikonoční dílničky ve vstupní budově budou ve čtvrtek 29. a pátek 30. března od 11 od 13 hodin. Povídání o velikonočních tradicích a komentovaná krmení v areálu se chystají na neděli 31. března a pondělí 1. dubna od 10 do 15 hodin. Více informací je uvedeno na www.zoo-olomouc.cz

Zámek v Náměšti na Hané otevírá

Po zimní pauze se o prodlouženém víkendu návštěvníkům otevře zámek v Náměšti na Hané na Olomoucku. Od pátku 30. března až do pondělí 2. dubna se tam chystají prohlídky velikonočně vyzdobeného zámku.

V sobotu 31. března ve 14 hodin bude připravena i vernisáž výstavy Klobouky a v pondělí 2. dubna od 9 do 15 hodin zase výtvarná dílna pro veřejnost. V pátek 30. března a v pondělí 2. dubna pak bude možné zakoupit velikonoční dekorace. Vstupné je od 100 korun.

Hanácký skanzen provoní chléb

Pečení kváskového chleba, ukázka tradičních velikonočních pokrmů, zdobení vajíček, ale i pletení tatarů nebo promítání filmu. Od 15 hodin se pak uskuteční vernisáž výstavy Architektonické tvarosloví Hané.

Takové budou Velikonoce v Hanáckém skanzenu v Příkazech na Olomoucku v sobotu 31. března a to od 14 do 17 hodin. Organizátoři ještě upozorňují, že vejce ke zdobení by si děti měly přinést s sebou. Plné vstupné je 80 korun, snížené 60 korun.

Hrad Šternberk láká na jarmark

Hrad Šternberk bude během nejvýznamnějších církevních svátků v roce, otevřený po celé Velikonoce, od pátku 30. března až do pondělí 2. dubna. Vrcholem bude už tradičně Velikonoční jarmark plný tvořivých dílen pro děti i rodiče.

„Jarmark se uskuteční v sobotu 31. března. Začátek je naplánován na 10 a konec na 16 hodin. V prostorách hradu budou připraveny tvořivé dílny zaměřené na výrobu tradičních velikonočních předmětů. Nejen děti uvítají možnost vyzkoušet si výrobu rozličných velikonočních dekorací a aranžmá, pletení pomlázek nebo zdobení kraslic. Všechny výrobky si odnesou i domů,“ sdělil Jan Gottwald ze Správy hradu Šternberk.

Doplnil, že na dolním nádvoří budou ukázky dravců a zvířat ze stanice ochrany přírody Hluk. Vstupné na jarmark je 30 korun, nejmenší děti do 3 let mají vstupné zdarma.

Při zakoupení vstupenky na prohlídku hradu je vstup na sobotní jarmark zdarma. Podrobnější informace o dění na hradě zájemci najdou naleznete na stránkách www.hrad-sternberk.cz.

Arboretum s kraslicemi i mláďaty

Velikonoce v Arboretu v Bílé Lhotě na Olomoucku nabídnou pletení velikonočních pomlázek, prodej a ukázky výroby kraslic, dílny pro děti, ale i atrakce, jako je opičí dráha nebo lanovka.

Chybět nebudou ani zvířátka s mláďaty nebo výroba a prodej dřevěných hraček. Arboretum se veřejnosti otevře v sobotu 31. března od 10 do 16 hodin, vstupné je plné 40 korun, snížené 20.

Tradiční mrskut ve Velké Bystřici

"Hody, hody, doprovody…" A jak je to dál? To napoví krojovaní chlapi, kteří navštíví s tatarem panímámy i děvčata, aby je symbolicky pomladili. Tradiční mrskut v provedení folklorního souboru Mladá Haná, se koná v pondělí 2. dubna od 10 do 12 hodin ve Velké Bystřici na Olomoucku.

Farmářský trh v Uničově

Na Bílou sobotu se v Uničově uskuteční letošní první farmářský trh. Trhovci své zboží budou nabízet na Masarykově náměstí v sobotu 31. března od 8 do 12 hodin.

Vedle bohaté nabídky čerstvých regionálních produktů a řemeslných výrobků bude připravena velikonoční tombola, pro děti výtvarné dílny, skákací hrad, jízdy na ponících a malování na obličej. K poslechu zahraje Martin Šafařík s kapelou.

Jarmark obsadí v Senici

Dílničky pro šikovné ručičky, pletení pomlázek, guláš, dobroty z udírny, dřevěné ozdoby nebo velikonoční pohádka pro nejmenší v kinosále. Velikonoční jarmark se koná v sále Kulturního domu v sobotu 31. března od 10 do 16 hodin, pohádka se bude promítat ve 14 hodin.

Lázně Slatinice zahajují sezonu

Lázeňskou sezonu otevřou v sobotu 31. března ve Slatinicích na Olomoucku. Akce startuje v parku před Lázeňským domem Morava ve 13 hodin.

Ve 14.30 zahraje hudební skupina Srdíčko, v 16.15 je pak na programu příjezd čtyřspřeží s Hulány vypravený z Muzea historických kočárů Václava Obra.

Kromě toho bude připravený taky lázeňský jarmark, zábava pro děti v podobě kolotoče, hledání vajíček, chybět nebudou ani lázeňské sladké i slané dobroty.

Velikonoční Bouzov

Prohlídky velikonočně vyzdobeným hradem čekají na ty, kteří zamíří na hrad Bouzov.

„Čekají na vás velikonoční dekorace na prohlídkové trase. Na I. nádvoří pro vás máme připravenou výtvarnou dílnu,“ slibují organizátoři.

Hrad bude otevřený od 30. března do 2. dubna, dílna pak od 11 do 15 hodin. Vstupné je dle ceníku jednotlivých tras.