Farmářské trhy v Olomouci i ve Šternberku

Na olomouckém Dolním náměstí můžete v sobotu od 8 do 13 hodin ochutnat a nakoupit spoustu dobrot na tradičním Hanáckém farmářském trhu.

Kromě zeleniny, moštů, sýrů, kváskového pečiva či kvalitních uzenin se můžete tešit třeba i na pivo z Loučné nad Desnou, kraslice, domácí bylinná vína či velikonoční perníčky.

Bystročické zelí, tvarůžkové pochoutky, farmářské dobroty, ale i velikonoční dekorace a symboly budou v sobotu dopoledne k mání také na Venkovských trzích ve Šternberku.

Děti si na Hlavním náměstí mohou vyzkoušet například zdobení kraslic, k poslechu všem zahraje cimbálovka a návštěvníci mohou ochutnat velikonoční delikatesy šternberského kuchaře Pavla Dudy.

Velká jarní cyklojízda na Poděbrady

Aktivní relaxaci přináší sobotní akce s názvem Jarní Olomoucí na kole. Sraz účastníků je v 10 hodin na náměstí Republiky v Olomouci. Vyjížďka je vhodná i pro rodiny s dětmi, protože její trasa povede napříč olomouckými parky. Cílem cesty je přírodní areál na Poděbradech. Pořadateli jsou občasné sdružení Connect a Univerzita Palackého v Olomouci.

„Cyklojízda zahájí v Olomouci projekt Do práce na kole, na němž se budou podílet lokální vzdělávací instituty a firmy. Cílem celé akce včetně projektu je pomoci městské infrastruktuře a podpořit zdravého sportovního ducha každého z nás," řekl Tomáš Kuna ze jmenovaného sdružení. 

Soutěž siláků v Litovli 

Soutěž, která nemá obdoby se chystá na sobotu v Litovli. Silácká Litovel, jak se klání jmenuje, se letos uskuteční už po sedmé. Disciplíny vycházejí se sportovního tréninku Gustava Frištenského, na jehož počest se soutěž koná. 

I letos sportovci změří své síly v následujících disciplínách: ve shybech na hrazdě, bench press na rovné lavici se sedmdesáti kilovou činkou, přehazování medicimbálem, skoku dalekém z místa, přenášení různých břemen na čas a vzpěračský nadhoz.

Silácká Litovel je otevřenou soutěží pro všechny sportovce, neorganizované amatéry či registrované sportovce z různých oddílů, věnující se rozmanitým druhům sportu. O přestávce diváci uvidí ukázku řecko-římského zápasu a budou si moci zasoutěžit v páce. Soutěž se uskuteční v sobotu 19. dubna, ve Sportovní hale místní Základní školy Vítězná. Začátek je v 11 hodin, vstupné třicet korun. VÍCE ZDE…

Počítání kůzlátek v Čelechovicích

Na Bílou sobotu chystají na kozí farmě Rozinka v Čelechovicích na Hané počítání kůzlátek.

„Rodiny s dětmi si poslechnou pohádku o neposlušných kůzlátkách a ochutnají kozí mléko, sýry, pudink či jogurt," pozvala farmářka Jarmila Zelenská na akci, která začne ve dvě hodiny odpoledne.

„Návštěva u nás je pro řadu dětí opravdovým zážitkem. Někteří kluci a holky z města živou kozu nikdy neviděli. Mnohdy znají víc exotická zvířata než ta domácí," poznamenala farmářka.

Velikonoční program na hradech a zámcích

Jarmarky, kostýmovaná představení či velikonoční výstavy a dílny. Hrady Bouzov, Sovinec či Šternberk na prodloužený víkend lákají zajímavým programem a akcemi. VÍCE ZDE…

Hanácké šmigrust ve Velké Bystřici

Tradiční obchůzka krojovaných chlapů s tatary za děvčaty. Ulicemi Velké Bystřice budou členové souboru Mladá Haná procházet v pondělí od 10 do 12 hodin.

Výstup na Bradlo s opékáním

Velikonoční turistický pochod na vrchol Bradlo pořádá v pondělí Tělovýchovná jednota Sokol Úsov. Zúčastnit se ho mohou pěší i cyklisté. Ti vyjedou ve 13 hodin z náměstí v Úsově. Chodci budou vycházet o půl hodiny později od hájenky v Lipince.

Účastníci by si neměli zapomenout s sebou vzít buřty, protože je v cíli cesty čeká opékání.

Stovky motorek a motorkářů u orloje

Nablýskané motocykly a hlasitý zvuk motorů zaplní v neděli 20. dubna Horní náměstí v Olomouci. Motorkáři z Olomouce a okolí zde totiž budou zahajovat sezonu tradiční společnou vyjížďkou. Sraz účastníků je mezi 11. a 12. hodinou u olomoucké radnice.

Přibližně ve 12.30 vyrazí posádky na zhruba sedmdesáti kilometrovou trasu. Brčení strojů se bude rozléhat nejen Olomoucí, ale také Hněvotínem, Lutínem a Slatinicemi. Trasa poté povede přes Unčovice do Litovle, Uničova, Žerotín, Štěpánov a Horku nad Moravou.

Cílem spanilé jízdy bude křelovský Fort XX. Na pevnosti bude připravené občerstvení a prohlídky památky. VÍCE ZDE…

Rockové zrmskání ve Lhotě u Nákla

Rockový ples nachystali na velikonoční prodloužený víkend organizátoři ve Lhotě nad Moravou, místní části Nákla.

1. jarní zmrskání, jak se bál jmenuje, se uskuteční v sobotu 19. dubna od 20 hodin.
„K tanci a poslechu zahraje již zdomácnělé a nenapodobitelné, v kraji naprosto neznámé a ne jejich vinou podceňované hudební těleso Skrol z blízké obce," píše se v pozvánce.

Občerstvení bude zajištěné, rockové odění není vyloučené a prvních sto příchozích může pozvat libovolného pořadatele na drink dle vlastního výběru a finančních možností.
„Srdečně zveme všechny příznivce neznámé české rockové hudby," dodávají pořadatelé.

Vítání jara na Běleckém Mlýně

Od pátku až do neděle se na Běleckém Mlýně nedaleko Čech pod Kosířem koná kulinářská akce s názvem Vítání jara.

Návštěvníci budou mít možnost ochutnat velikonoční speciality. Podávat se budou například kuřecí steak s grilovaným chřestem, pečené jarní kuřátko na česneku, králík na smetaně, husí stehýnko na medu. Víkend zakončí pondělní mrskut.

Královstvím na kole

Projet se na kole královstvím? Proč ne. Akci Královstvím na kole pořádá v neděli 20. dubna Sdružení obcí mikroregionu Království. Sraz organizátoři určili na 13.30 u chaty Královny v lese Království.
Účastníci projížďky se zastaví u památného stromu a na závěr se chystá posezení s muzikou v areálu koupaliště v obci Majetín na Olomoucku. Ti, kteří se na cestu vydají z Majetína na Olomoucku mají společný odjezd ve 12.45 a to od křižovatky ulic Polní a Lipová. Bohaté občerstvení bude zajištěno.

Procesí a hody v Droždíně

Slavnostním průvodem od kříže u školy v Droždíně na Svatý Kopeček vypuknou v neděli ráno Droždínské hody. Půjde o dvacátý ročník tradice, kterou místní obyvatelé obnovili v roce 1994 po revoluci. Průvod vyjde v 8.15 hodin za doprovodu dechovky. V 9 hodin se bude sloužit v bazilice Mše svatá. Po ní se procesí přemístí zpátky na náves do Droždína. U základní školy bude volná zábava. S hudební doprovod se bude u tanečního parketu starat Příkazanka. Chybět nebude občerstvení, stány s dobovým zbožím či výrobky klientů centra sociálních služeb Klíč. Na děti čekají pouťové atrakce.

V 15 hodin se příchozí přesunou ke kapličce u staré cesty na Svatý Kopeček, kde se uskuteční slavnostní pobožnost. V místní hospodě bude od 20 hodin následovat hodová zábava.

Na Křížový vrch se špekáčky

Vydat se po naučné stezce Křížový a Kočičí vrch mohou všichni ti, kteří se v sobotou 19. dubna vypraví do Moravského Berouna.
Na víkend si tady nachystali zahájení turistické sezóny. Všichni zájemci o procházku by se měli setkat před městským úřadem, ve 14 hodin.
„S sebou si vezměte špekáčky na opékání a dobrou náladu. V případě nepříznivého počasí bude akce přeložena na jiný termín," upozorňují pořadatelé.