VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam o velikonočním víkendu? Na jarmarky, hrady, do zoo i vody...

Olomouc - Pestrá a nabitá je nabídka velikonočního víkendu na Olomoucku. Podívejte se na naše tipy a vyražte.

24.3.2016
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Martin Vokurka

Velikonoční jarmark u Trojice

Pestrou nabídku programu nabízí na nadcházející volné dny Velikonoce v Olomouci.

 Ve čtvrtek 24. března se na olomouckém Horním náměstí představí od 16 hodin Folklórní soubor Dunajec a od 18 pak Ivan Hlas Trio.

V pátek bude centrem Olomouce znít od 18 hodin Jožka Černý a v sobotu se lidé pokusí o zápis do knihy rekordů o nejdelší pomlázku.

Kromě dechové a cimbálové hudby program v neděli 27. března zakončí Pavel Helan, účastník soutěže Československo má talent.

Pašijové představení pak organizátoři nabídnou v pondělí. Osmdesátičlenný sbor Chermon spolu s kapelou a komorním orchestrem v Moravském divadle uzavře celé slavnosti velikonočním autorským hudebním pásmem.

PROGRAM Velikonočního jarmarku v Olomouci.

Do zoo na krmení, dílny i megazajíce 

Jarní nálada protkne prodloužený víkend v olomoucké zoo na Svatém Kopečku. Od čtvrtka 24. až do pondělí 28. března tam bude připravený atraktivní program.

„Svátky jara jsou v zoo každoročně první velkou akcí roku. Ani letos tomu nebude jinak. Ve čtvrtek a pátek od 11 do 14 hodin chystáme velikonoční dílny, které naučí malé i velké koledníky, jak si vlastnoručně uplést pomlázku, zatímco slečny a dámy dostanou prostor k výrobě krásných ozdob na sváteční stůl samozřejmě z přírodních materiálů," sdělila mluvčí zoo Karla Břečková.

Krmení mravenečníka čtyřprstého v olomoucké zooV sobotu 26. a v neděli 27. března od 10 do 16 hodin představí návštěvníkům historický základ velikonočních tradic a jejich územních rozdílů nejen v rámci naší republiky společnost KIRI a program zpestří i kostýmovaný megazajíc.

Chybět však nebude ani komentované krmení u deseti výběhů a od soboty do pondělí se lidé mohou vydat velikonoční jarmark zaměřený na tradiční řemesla s dřevěnými hudebními nástroji, keramikou, dřevěnými hračkami, bylinkami nebo třeba perníky.

„Celé svátky se budou po prohlídkové trase zahrady pohybovat ošetřovatelé s kontaktními zvířaty. To ovšem není všechno. Paralelně o Velikonocích probíhají další dvě akce, Jarní fotosoutěž o nejhezčí mládě a Den ptactva," doplnila mluvčí. Více informací na webu Zoo Olomouc.

Komentovaná krmení u deseti výběhů dle následujícího rozpisu, probíhající o velikonočním víkendu jako premiéra letošního roku: 10:00 plameňáci, 10:30 klokani a psouni, 11:00 gepardi, 11:30 mravenečníci, 12:00 velbloudi, 12:30 lvi, 13:30 makaci, 14:00 vlci a medvědi, 14:30 lemuři, 15:00 žirafy

Velikonoce na Poděbradech

Uplést si pomlázku či nazdobit velikonoční vajíčka budou moci návštěvníci již čtvrtého ročníku akce Velikonoční neděle na Poděbradech, která se uskuteční v neděli od 10 hodin na břehu oblíbeného přírodního koupaliště u Olomouce.

Kromě pletení tataru jsou pro zájemce připraveny různé aktivity, jako například hledání velikonočního pokladu, které začne v 11 a 15 hodin, kreativní dílnička nebo zdobení květináčů, do kterých si poté návštěvníci mohou zasadit jarní bylinku.

Pořadatelé zvou i otužilce, aby ve 13 hodin přišli vyzkoušet teplotu vody. Ti odvážnější se mohou těšit na pivo zdarma.

Koupání pod hvězdami v aquaparku

Relaxační hudba zpříjemní sobotu 26. března v Aquaparku Olomouc.

Olomoucký akvaparkNávštěvníci tam prožijí příjemné chvíle odpočinku při dalším, tentokrát jarním Koupání pod hvězdami.

Netradiční noční pobyt ve vodním světě jim zpestří i ochutnávka masáží či drink, a to zdarma v ceně vstupného.

„V osm hodin večer se rozsvítí v Aquaparku podvodní osvětlení a zářící tyčinky, bazénovou halou navíc zazní relaxační hudba. Začne totiž jarní Koupání pod hvězdami, romanticky laděné," Dalibor Přikryl, hlavní manažer Aquaparku Olomouc.

Akce potrvá do jedenácti hodin v noci. Základní vstupné na tříhodinový program čítá 260 korun, studenti, senioři i ZTP a ZTP/P mohou využít svou slevu, výrazně levnější vstupné pak mají děti. Více informací na www.aqua-olomouc.cz.

Sbírkové skleníky nabídnou jaro

Ti, kteří by chtěli o nadcházejícím prodlouženém víkendu přivítat jaro, mohou zamířit do Sbírkových skleníků Výstaviště Flora Olomouc.

Až do neděle 27. března se tam mohou inspirovat, jak vyzdobit dům nebo byt a také si mohou koupit velikonoční aranžmá.

Součástí výstavy je i prohlídka skleníků. Plné vstupné je 50 korun, 30 pak snížené.

Dinosauři vejce v Pevnosti poznání 

Pestrobarevný velikonoční program si pro návštěvníky připravili v Pevnosti poznání v Olomouci.

„Příchozí se mohou těšit na náš nový exponát Kolumbovo vejce, dozví se zajímavé informace o vajíčku, jako symbolu života, zjistíte, jak Velikonoce slavili naši předkové, nebo si mohou vyrobit netradiční dinosauří vajíčka a origami," lákala mluvčí Pevnosti poznání Martina Vysloužilová.

Přes svátky, tedy od pátku 25. do pondělí 28. března bude mít Interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci otevřeno vždy od 9 do 18 hodin.

Více informací zájemci najdou na www.pevnostpoznani.cz

Gibsonovo Umučení Krista v Metropolu

Na Velký pátek 25. března, který je nově státním svátkem České republiky, promítne olomoucké kino Metropol americký snímek Mela Gibsona z roku 2004, Umučení Krista.

Děj přibližuje posledních dvanáct hodin života Ježíše z Nazaretu. Jedná se o upravené pašije inspirované všemi čtyřmi evangelii, Matoušovým, Markovým, Lukášovým a Janovým.

Scénář k filmu napsal herec, producent a režisér Mel Gibson ve spolupráci s Benediktem Fitzgeraldem.

Zvláštností filmu je i to, že dialogy v něm probíhají v originálních jazycích, to znamená dobové latině, aramejštině a dalších.

Film je opatřen titulky a je součástí programu Paschalia Olomucensia. Kino Metropol jej promítá večer ve 21 hodin, vstupné je 99 korun.

Pašije Richarda Pachmana

Richard PachmanPremiéra nového díla olomouckého skladatele Richarda Pachmana komponovaného pro Moravskou filharmonii, na motivy velikonočního příběhu Ježíše Krista bude v sobotu 26. března k vidění v olomoucké Redutě.

Představení s názvem Pašije/Velikonoční příběh startuje v 19 hodin, mluveným slovem přítomné provede Libuše Švormová, jako sólisté se pak publiku představí Dita Hořínková, Martina Kociánová, Richard Pachman a Andrej Beneš.

Vystoupí i Akademický sbor Žerotín, vše pod taktovkou sbormistra Pavla Koňárka. Více informací zájemci najdou na webu hudebníka Richarda Pachman

Hněvotínem budou vonět tvarůžky

Výroba domácích tvarůžků v Hanáckém skanzenu v PříkazíchTradiční soutěž v pojídání tvarůžků se uskuteční v sobotu 26. března v Hněvotíně na Olomoucku.

„Tradici jsme povinni v obci udržovat, protože právě v Hněvotíně tvarůžky začali naši předkové vyrábět," vysvětlují v pozvánce organizátoři akce.

V rámci otevírání turistické sezony na Hané přijede před místní kulturní dům i kočár s herci v dobových kostýmech.

V obci je přivítají v 16 hodin, připraveno bude občerstvení a vyhrávat bude hudba Jiřího Pavlíčka.

Venkovské trhy ve Šternberku

Trhy plné jarního zboží i dětský jarmark na hradě nabídne prodloužený víkend ve Šternberku.

Tradiční venkovské trhy se letos poprvé otevřou na Velký pátek, 25. března.

Venkovské trhy ve Šternberku„Budou nachystány ochutnávky velikonočních pokrmů, plno dílen a dílniček pro děti i dospělé, kde si můžete vyzkoušet například zdobení velikonočních kraslic nebo pletení pomlázek," popsala vedoucí živnostenského úřadu Iveta Tomečková.

Stánky budou plné zboží od již tradičních prodejců. Představí se však i některé novinky, jako například šnečí speciality ze šnečí farmy z Olomouce.

Příchozí se mohou těšit i na pečivo, uzeniny, sýry, velikonoční dekorace k výzdobě domů a bytů, různobarevné mašle, kraslice, čokoládové speciality pro koledníky a další.

„V nabídce bude ještě spousta dalšího zboží, které budeme postupně představovat na profilu Venkovských trhů Šternberk na Facebooku," doplnila Tomečková.

Další termíny Venkovských trhů jsou stanovené na sobotu 16. dubna, sobotu 7. května, sobotu 11. června, sobota 9. července, sobotu 6. srpna, sobota 10. září a sobotu 15. října. Vždy od 7.30 do 12.30.

Requiem za rytíře na Sovinci

Requiem za rytíře – drátenický jarmark s potulnými komedianty si připravili pro návštěvníky na nadcházející prodloužený sváteční víkend na hradě Sovinec.

„Během akce vystoupí kejklířská a divadelní společnost Komedianti na káře s premiérou příběhu Kramáři, šermířská spolek Divadlo Bez střechy, skupina scénického šermu Valmont a poprvé také skupina historického šermu Glancíři. V prostorách hradu budou k vidění ukázky historických řemesel a také draví ptáci i pohádky pro nejmenší," uvedl Petr Šenkyřík, herold historické posádky hradu Sovinec.

Hrad bude od soboty 26 do pondělí 28. března otevřen od 9.10 až do 18 hodin. Více informací zájemci najdou na www.akce.sovinec.cz

Lázně Slatinice zahajují sezonu

Slavnostní zahájení lázeňské sezony se chystá na sobotu 26. března ve Slatinicích na Olomoucku.

Vodu z pramene svatého Jiří z Lázních Slatinice odebrali v sobotu 4.6. odpoledne turisté. Zapojili se tím do mezinárodní akce Voda ze střechy Evropy.Lázeňskou sezónu otevíráme tentokrát při příležitosti 490 let od založení lázní. Čeká na vás bohatý kulturní program, občerstvení a zábava pro děti i dospělé. Těšit se jako tradičně můžete na příjezd čtyřspřeží Muzea historických kočárů Václava Obra doprovázené hulány," píší organizátoři v pozvánce.

Akce startuje ve 13 hodin otevřením lázeňského jarmarku.

Na programu ale nebude chybět ani vystoupení skupiny Srdíčko nebo ukázky zdobení perníčků či kraslic, zábava pro děti i dobroty z lázeňské kuchyně.

Více informací nejen o programu na webu Lázní Slatinice.

Košt vína ve Velkém Týnci

Ilustrační fotoNa už desátý ročník Vinného koštu lákají organizátoři z Velkého Týnce na Olomoucku. Akce se odehraje v sobotu 26. března, ve velkém sále Společenského domu a degustace odstartují v 15.30.

Na programu je soutěž o Šampiona Týneckého koštu 2016, vystoupí mužský pěvecký sbor Rovina, také zpěvák a lidový bavič Franta Uher z Lanžhota.

K poslechu a tanci bude hrát cimbálová muzika Stanislava Gabriela z Babic u Uherského Hradiště a také country skupina Kalíšci. Vstupné přijde na 120 korun.

Křížová cesta jako představení

V kostele Nanebevzetí Panny Marie v Uničově bude uvedena dramatizace křížové cesty.

Na Velký pátek 25. března sehrají mladí lidé ze šternberského děkanátu divadelní zpracování jednoho z nejdramatič­tějších motivů – křížové cesty.

Představení v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Uničově začíná v 15 hodin

Velikonoční jarmark na hradě

V sobotu 26. března láká šternberský hrad na tradiční a oblíbený Dětský velikonoční jarmark. Začátek je naplánován na 10 a konec na 16 hodin.

Velikonoční jarmark na Státním hradu Šternberk a první prohlídka památky v nové sezoně„Ve vnitřních i venkovních prostorách hradu budou připraveny tvořivé dílny zaměřené na výrobu tradičních velikonočních předmětů," sdělila kastelánka hradu Helena Gottwaldová.

Děti si mohou vyzkoušet výrobu velikonočních dekorací, pletení pomlázek nebo zdobení kraslic. Vše pod vedením profesionálních i amatérských řemeslníků a umělců. Všechny výrobky si děti odnesou domů.

Na dolním nádvoří budou připraveny ukázky dravců a zvířat ze stanice ochrany přírody HLUK. Návštěvníci hradu si mohou vybrat ze dvou druhů prohlídek – klasické a speciální velikonoční.

Vstupné na jarmark činí symbolických 30 korun, nejmenší děti do 3 let mají vstupné zdarma. Při zakoupení vstupenky na prohlídku hradu je vstup na sobotní jarmark zdarma.

Hrad Šternberk bude otevřen po celou dobu velikonočních prázdnin. Od čtvrtka 24. do pondělí 28. března vždy od 10 do 15 hodin. Poslední prohlídka hradu bude začínat v 15 hodin.

Krojovaný mrskut ve Velké Bystřici

Kázal kadlec e kadlička, abes dala tře vajička, jedno bily, dvě červeny pro potěšeni, tak zní tradiční velikonoční pořekadlo.

Hanácké mrskut ve Velké Bystřici v podání souboru Mladá HanáSlyšet bude při velikonoční obchůzce ve Velké Bystřici na Olomoucku.

Krojovaní chlapi tam s tatarem navštíví panímámy i děvčata, aby je symbolicky pomladili. Akce se koná v pondělí 28. března od 10 do 12 hodin.

V Arboretu v Bílé Lhotě se budou slavit na Velký pátek Velikonoce

Bílá Lhota – Možnost upletení velikonočních pomlázek, ukázky výroby kraslic, dílny pro děti nebo taky zvířátka s mláďaty. I to bude k vidění na Velký pátek 25. března v Arboretu v Bílé Lhotě na Olomoucku.

Kromě toho si organizátoři od 10 do 16 hodin nachystali i soustružení dřeva na pružinovém soustruhu, výrobu i prodej dřevěných hraček nebo dekorativních vitráží. Plné vstupné je 30 korun, snížené 15.

Více informací na www.arboretumbilalhota.cz

Běh kolem Grygova

Sportovní dopoledne slibují organizátoři v sobotu 26. března v Grygově na Olomoucku. Koná se tam 1. G Běh, který nabídne trať okolo vesnice.

Připravena bude jedna trať o délce téměř pět kilometrů, kterou účastníci dle své momentální kondice zvládnou jednou nebo dvakrát. Start bude ze sokolské zahrady v 10.15, tam také bude cíl pro obě kategorie.

Prezence příchozích bude od 9 do 10 hodin, startovné je 50 korun. Organizátoři však vzkazují, že registraci na závod upřednostňují předem, a to formou emailu, kde zájemci uvedou své jméno, příjmení, věk dosažený v den závodu a také informaci, zda poběží 5 nebo 10 kilometrů.

Na místě pak bude počet registrací omezen dle možností pořadatelů. Registrační email je: triatlon@grygov.cz

Autor: Petra Pášová

24.3.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Opilý muž napadl před olomouckým nádražím ženu

Srážka s převrácenou cisternou na D35 u Přáslavic
AKTUALIZOVÁNO
14

D35 u Olomouce zavřela havárie, ucpaly se i cesty okolo

Opilý šofér vletěl do ostrůvku a skončil na střeše. Z nemocnice pak utekl

Namol opilý šofér s mladou spolujezdkyní nezvládl řízení a otočil auto na střechu. Posádku auta převezli do nemocnice, z ní ale řidič utekl.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

"Nechtěný" volební skokan Brázdil opět první: Je to obrovská satisfakce

Další volbní triumf slaví olomoucký lékař a poslanec Milan Brázdil. Ačkoliv slavného "skokana" předcházejících voleb tentokrát krajské vedení ANO původně vůbec nepostavilo na kandidátku.

Sigma? Mnohem víc si věří, nepříjemná pro kohokoliv, chválí Kučera

Loni Sigmu vyzval dvakrát coby kouč Znojma, pokaždé odcházel poražen (1:2 a 1:4).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT