Rodina na cestách u Globusu

Místo: parkoviště u hypermarketu Globus
Kdy: pátek 4. července, 14-19 h 

Prostějovská koloběžka 2012Odpoledne plné zábavy a soutěží pro malé i velké zaplní prostor před hypermarketem Globus v Olomouci.
Akce nazvaná Rodina na cestách nabídne zdarma spoustu aktivit, představí speciální vybavení a zábavnou a interaktivní formou přiblíží téma bezpečnosti na silnicích.

K vyzkoušení a projížďce budou kola, různé typy koloběžek, šlapací káry, handbikes, slalom, jízda zručnosti o ceny. Svůj sortiment předvedou obchody se sportovním a outdoorovým vybavení, uvidíte ukázky záchrany lidského života a první pomoci. 

K vidění bude i stíhací policejní vůz se speciální technikou. Na vlastní kůži si budete moci vyzkoušet simulátor opilého či zdrogovaného řidiče, na programu je soutěž v přesnosti parkování či simuláor dopravní nehody.

Barokní sobota v Olomouci

Místo: historické centrum Olomouce, Konvikt UP
Kdy: sobota 5. července. Prohlídka pevnosti od 17 do 18:30, barokní opera od 20h

Olomoucké barokní slavnosti. Opera Endymio v univerzitním konviktu Pestrý barokní večer v kulisách historické Olomouce můžete zažít tuto sobotu.

Zájemci se mohou nejdříve od 17 hodin vydat na komentovanou prohlídku olomoucké pevnosti 18. století (sraz u IC na Horním náměstí, cena 50 Kč.).

Od 18 hodiny je pak v Konviktu připravena hudební lahůdka. Atrium rozezní komická rokoková opera Bastien a Bastienka zkomponovaná dvanáctiletým W.A. Mozartem krátce po jeho pobytu v Olomouci, v novém českém překladu Jaromíra Nohavici.

Po koncertě se sólisty v dobových kostýmech se můžete vydat s průvodcem na noční prohlídku Sarkanderovy kaple a výstup na věž chrámu sv. Michala.

Pivní slavnosti

Místo konání: hřiště Nenakonice – Věrovany
Kdy: pátek 4. července a sobota 5. července po oba dny od 17 hodin

Ilustrační fotoTradiční pivní slavnosti, které nabídnou okolo dvaceti druhů piva, se uskuteční v areálu Hanáckého svazu technických sportů v Nenakonicích, místní části Věrovan.

Festival pěnivého moku odstartuje v pátek v 17 hodin, bude se soutěžit o zajímavé ceny a ve 21 hodin se chystá diskotéka.

Druhý festivalový den pokračuje v 15 hodin, kdy se slavnostně otevřou brány, zahájení však organizátoři nachystali o něco později, na 17 hodinu.

Příchozí se mohou těšit na ukázku silničních motorek, bojové umění, mistrovství v páce nebo pivní štafetu a balet..  Ve 21 hodin zahraje rocková kapela Esmeralda.

Vstup na páteční část přijde na 30 korun, sobotní na 50. Dvoudenní vstupné pak je za 70 korun a návštěvníci dostanou jedno pivo zdarma. (paš)

Rafto-koloběžková třicítka na Geby

Místo konání: Z Moravičan na Poděbrady
Kdy: sobota 5. července, od 9 hodin

Ilustrační foto.První ročník pohodového sportovního výletu se chystá na tuto sobotu. Pořadatelé slibují, že účastníci ujedou celkem třicet kilometrů, půlku po vodě a půlku po souši.

Začátek je v 9 a ve 13 hodin v Moravičanech, přesně v tuto dobu totiž přijíždí vlak z Olomouce do Moravičan.

„První část trasy pojedeme na raftech z Moravičan a dojedeme ke koupališti v Litovli.Tady na nás budou čekat koloběžky a trasa pokračuje cyklostezkou Litovelským Pomoravím přes Lhotu nad Moravou a Hynkov. Dojedeme na Poděbrady u Olomouce," píší organizátoři v pozvánce. Tady je možné se občerstvit i vykoupat.

Časová náročnost je asi šest hodin, cena pro dospělého je 460 korun, pro děti do 15 let pak 380 korun.

Organizátoři upozorňují, že je nutná rezervace a to na telefonu: 604 760 476 nebo na info@rideon.cz Více informací na www.rideon.cz (paš)

Hrad Brníčko se vrátí do středověku

Místo konání: Hrad Brníčko u Zábřehu
Kdy: sobota 5. července od 13:30 

Fantasy nadšenci bojují na hradě v BrníčkuZpět do středověku se v sobotu 5. července vrátí hrad v Brníčku nedaleko Zábařehu. V půl druhé tady odstartuje středověké odpoledne zahajovacím vystoupením šermířů. Následovat bude pestrý program plný rytířských soubojů, dobové hudby a tradičních řemesel okořeněný bujarými tanci gotických krčem a veselic.

Během odpoledne se představí kapely Madalen a Gnomus, chybět samozřejmě nebudou ani udtní muži v dobových kostýmech šermířů.

„Hlavními hvězdou středověkého odpoledne bude folková zpěvačka a šansonierka Lenka Filipová, která u nás vystoupí spolu se svojí dcerou Lenny. Celý program uzavře v devět hodin večer ohňová show a ohňostroj," pozval k návštěvě starosta Brníčka Jiří Bartoš.

Po celé odpoledne budou moci příchozí sledovat šermíře a dobové řemeslníky nebo navštívit kovářskou dílnu. Připraveny budou i středověké soutěže. Děti se zase mohou vyřádit na skákacím hradu či trampolíně.

Vstupné je osmdesát korun, děti do patnácti let mají vstup zdarma.

Kopretiny pro zámeckou paní

Místo konání: hrad Bouzov
Kdy: sobota 5. a neděle 6. července, od 14 hodin

Letní sobotní a nedělní odpoledne na hradě Bouzovu, budou patřit filmovému promítání pohádek a filmů, které se točily přímo na bouzovském hradě.

Stříbrné plátno o nadcházejícím víkendu ožije na I. nádvoří, příchozí se mohou těšit na snímek Kopretiny pro zámeckou paní. Vstupné na osobu je 30 korun.
„Po shlédnutí pohádky můžete v rámci prohlídky hradu navštívit místa, kde se doopravdy natáčelo. Držitel vstupenky na prohlídku do hradu má vstup na promítání zdarma," doplňují organizátoři na pozvánce.

Sraz válečných vozů a techniky

Místo: louka za obcí Zvole u Zábřehu
Kdy: pátek 4. července a sobota 5. července, prohlídky vždy cca od 17-19h 

Na sto padesát vojenských veteránů z celé Evropy se sjelo na louku za Zvolí směrem na Jestřebí na tradiční sraz.Na sto padesát válečných veteránů z celé Evropy zavítá o nadcházejícím svátečním víkendu na sraz do Zvole. Na louku u silnice asi kilometr za obcí směrem na Jestřebí přijedou majitelé skutečných skvostů, z nichž mnohé se dochovaly jen v počtu několika málo kusů.

K vidění budou vozidla používaná německou, americkou i ruskou armádou především v bojích druhé světové války.

Hlavní program je ale nachystaný na pátek a na sobotu. Pokud si chcete prohlédnout unikátní vozidla opravdu zblízka, máte ideální možnost v tyto dny hlavně vpodvečer (cca 17-19h). Mezitím totiž vyrazí na hvězdicové jízdy po okolí.

Do Zvole se sjede na sto padesát historických armádních vozidel nejen z České republiky, Slovenska, Polska, Německa či Rakouska, ale také třeba z Itálie.

Přestože se sraz zaměřuje hlavně na veterány z druhé světové války, představí se zde i modernější a velmi zajímavá technika.

„K nejzajímavějším exponátům bude určitě mít supertěžký americký tahač Mack z padesátých a šedesátých let. Je široký přes tři metry a byl určený k přepravě tanků. K vidění také bude největší německý polopásový tahač těžkých břemen a vyprošťovač tanků FAMO," zve k návštěvě pořadatel Vladimír Léhar.

Filmové prohlídky na zámku v Náměšti

Místo konání: zámek Náměšť na Hané
Kdy: sobota 5. července, od 18 hodin

Už tuto sobotu se návštěvníci zámku v Náměšti na Hané mohou těšit na úplnou novinku.
Startuje první ročník filmových prohlídek, díky kterým se mohou dostat i do prostor, které ještě s největší pravděpodobností nenavštívili.
Budou mít možnost nahlédnout na půdu nebo do zámecké kaple, formou divadla uvidí hrané ukázky ze známých českých komedií.
Pro návštěvníky je navíc připravená akce 1 dospělá + jedno dítě zdarma. Nutná je však telefonická objednávka a to na číslech: 585 952 184 nebo 737 291 359. (paš)

Česko z papíru na hradě

Místo konání: Hrad Šternberk
Kdy: sobota 5 a neděle 6. července, od 10 hodin

Výstava představuje více jak osmdesát papírových modelů hradů a zámků České republiky. Prohlídky uvede autor výstavy a sběratel Jiří Struž. Začátky prohlídek jsou v každou celou hodinu od 10 do 16 hodin. Expozice je umístěna v prostorách na dolním nádvoří hradu Šternberk. Plné vstupné je 30 korun. (paš)

Pohádkový les aneb Cesta s Večerníčkem

Místo konání: hřiště Dalov – Šternberk
Kdy: sobota 5. července, od 14 hodin

Procházku lesem obohacenou o soutěžemi pro děti nabízí v sobotu 5. července organizátoři v Dalově, místní části Šternberka. Chybět nebude ani loutkové divadlo, nafukovací skluzavka, živá zvířata, ale i tetování pro děti. Příchozí se mohou naučit i žonglovat s tyčemi, připravené bude i občerstvení a k poslechu zahraje živá hudba. (paš)

Den obce Příkazy

Místo konání: Příkazy
Kdy: sobota 5. července, od 9 hodin

Na slavnost se chystají o nadcházejícím víkendu obyvatelé Příkaz, v sobotu tam pořádají Den obce.
Celodenní program startuje už v 9 hodin mší svatou v kapli sv. Cyrila a Metoděje, kde se o hodinu později uskuteční odhalení skleněné plastiky od V. Tichého. Během dne vystoupí koncert pěveckého sboru, dechový soubor Příkazanka s hanáckým tanečním souborem Rýnščáci.

Ve sportovním areálu se příchozí zase mohou těšit na taneční vystoupení Kopretinky, zahraje kapela Happy to meet. Celý program zakončí diskotéka Jiřího Hřivny a Jiřího Kašlíka, vstup je zdarma. O bohaté občerstvení se postarají členové Sokola Příkazy. (paš)

Hasičské odpoledne pro děti a dospělé

Místo konání: hasičský areál Troubelice
Kdy: sobota 5. července, od 14 hodin

Hasičské odpoledne plné soutěží se chystá na sobtou 5. července v Troubelicích, od 15 hodin se uskuteční soutěž v netradičních disciplínách, které se zúčastní družstva složená ze zástupců obce Troubelice, organizací a složek působících v obci.

V 17 hodin je na programu letní karneval s hudební skupinou Eazsy. Pro děti budou připraveny soutěže, malování na obličej a velký skákací hrad se skluzavkou v podobě hasičského auta.
Na rožni se bude opékat sele, v nabídce dále budou pečené makrely, uzený kabanos, grilovaná kuřata a párek v rohlíku. (paš)