První farmářský trh

Velikonoční farmářský trh odstratuje v sobotu 4. dubna trhovou sezonu v centru olomouce. Koná se od 8 do 14 hodin na Horním náměstí.

V nabídce budou mimo jiné kraslice zdobené různými technikami, pomlázky, velikonoční a jarní dekorace, zdobené perníčky, proutěné výrobky, sváteční pečivo, zabijačkové speciality či jarní bylinky.

Oslavy Velikonoc u radnice

Ilustrační fotoNa nedělní dopoledne je pak na Horním náměstí připraveno pásmo hanáckých písní a tanců s tematikou oslav příchodu jara a Velikonoc.

Akci bude moderovat Jiří Vrba, lidový vypravěč z Němčic na Hané a mezi hosty vystoupí Hanácký soubor Rovina z Olomouce a okolí, Folklorní soubor Klásek a Kláseček z obce Kralice na Hané, chybět nebude ani Cimbálová muzika Záletníci z Velké Bystřice a tam odtud také přijede folklorní soubor Mladá Haná.

Příchozí mohou na řemeslném jarmarku ochutnat tradiční hanácké dobroty a spolu s dětmi si vyrobit dárek s velikonoční tematikou pro pondělní koledníky. Atmosféru svátků jara na náměstí dokreslí živá kuřátka a králíčci.

Venkovské trhy ve Šternberku

Na prodej kraslic, velikonočních aranžmá, paličkované krajky nebo například velikonoční pečivo se zaměří letošní první Venkovské trhy ve Šternberku. Trhy se konají v sobotu 4. dubna na tamním Hlavním náměstí.

Venkovské trhy ve Šternberku„Techniku zdobení kraslic rytím si mohou vyzkoušet děti i dospělí návštěvníci na workshopu paní Horákové z jižní Moravy, stejně tak jako malování na různé velikonoční dárky pro sebe i pro své blízké či pletení pomlázek a jarních věnců," informovala mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

K ochutnání bude také velikonoční medové pivo, které nabídne minipivovar Kosíř a samozřejmostí bude také nabídka pletení pomlázek a tvorba velikonočních aranžmá a věnců.

K poslechu bude hrát kapela Tučňáci, velikonoční zvyky a tance pak připomene spolek manželů Kořenkových a Jany Weinlichové Hagnózek z Hnojic na Olomoucku.

Velikonoce na hradech

Hrad Šternberk

Dětský Velikonoční jarmark se chystá na sobotu 4. dubna na hradě Šternberk na Olomoucku. Ve vnitřních i venkovních prostorách hradu budou připraveny tvořivé dílny, workshopy.

Ilustrační fotoDěti i jejich rodiče si mohou vyzkoušet pletení pomlázek, zdobení kraslic či perníčků a malování na sklo. Program doplní ukázky dravců a pro neposedné děti se připravuje orientační běh hradním parkem.

Vstupné na jarmark činí symbolických 30 korun, nejmenší děti do 3 let mají vstupné zdarma. Při zakoupení vstupenky na prohlídku hradu, je vstup na sobotní jarmark zdarma.

Vstupné na velikonoční prohlídky činí 100 korun pro dospělé osoby, snížené vstupné činí 70 korun a rodinné 270 korun. Hrad Šternberk bude otevřen také v neděli 5. dubna a na velikonoční pondělí 6. dubna a to od 10 do 17 hodin. (paš)

Hrad Bouzov

Hrad Bouzov ožije velikonočními svátky už v pátek 3. dubna, kdy bude otevřeno od 9 do 16 hodin, přičemž poslední prohlídka vyrazí na trasu v 15 hodin.

V sobotu, v neděli a na velikonoční pondělí 6. dubna se chystá malý velikonoční jarmark a od pátku do pondělí nebude chybět ani výtvarná dílna pro děti.

Součástí je také velikonoční a květinová výzdoba v interiérech hradu.

Hrad Sovinec

Hrad SovinecŘemeslný jarmark s ukázkou lidových řemesel, pohádky i lidové zvyky spojené s vítáním jara si od soboty do pondělí užijí návštěvníci hradu Sovinec. Vždy od 9.50 přivítá lidi Zatoulaná písnička, po níž přijdou na řadu sokolníci, šermířské pohádky a kejklířská show.

V pravé poledne si děti i rodiče vychutnají premiéru pohádky Jak šlo vejce na vandr.

V podobném duchu se ponese i odpolední program, v němž nebude chybět ukázka výcviku dravých ptáků nebo šermířská pověst Na Kremnickém hradě. Vstupné je 120 korun, rodinné vstupné je 330 korun.

Zámek Náměšť na Hané

Na prohlídku velikonočně vyzdobenými komnatami zve od sobotních 9 hodin zámek v Náměšti na Hané, který po zimní přestávce zahajuje sezonu.

Od rána se příchozí mohou podívat na jarní výzdobu v chodbách a pokojích, a kdo bude mít zájem, může si zakoupit i velikonoční ozdoby.

V pondělí bude pro návštěvníky připravena také velikonoční dílna, v níž si mohou vyrobit velikonočního zajíčka, rámeček s obrázkem nebo si dle vlastní fantazie potisknout textilní tašku. Poslední prohlídka začíná v 15 hodin a vstupné je podle trasy od 60 do 100 korun.

Zámek Plumlov

Oslavit svátky jara budou moci všichni, kteří si na Velikonoční pondělí najdou cestu do zámku v Plumlově.

„Pro návštěvníky jsme připravili velikonoční prohlídky vyzdobeným zámkem. Lidé se dozvědí informace o zvycích a tradicích, které se k tomuto svátku vážou, uvidí známou Erbenovu baladu O pokladu a nebudou chybět ani moravské říkanky a pořekadla," láká kastelán zámku Pavel Zástěra.

Prohlídky začnou ve 13 hodin a potrvají až do 18 hodin, vychází se v každou celou hodinu.

Hanácké mrskut ve Velké Bystřici

Mrskut ve Velké Bystřici Tradiční mrskut chystají na pondělí 6. dubna ve Velké Bystřici.

Velikonoční obchůzky se tam zhostí folklorní soubor Mladá Haná. Krojovaní chlapi mezi 10 a 12 hodinou navštíví s tatarem panímámy i děvčata, aby je symbolicky omladili.

Opravená věž v Litovli

Večerní vyhlídku do okolí z radniční věže nabízí zájemcům v Litovli.

Na velikonoční komentované prohlídky s průvodcem v Litovli lákají od 19.30 do 21.30 v pátek 3. dubna. Kapacita je omezená na 20 osob, možné rezervace jsou v Turistickém informačním centru na telefonu 585 150 221. Vstupné je pro dospělé 40 korun, děti od 6 let a studenti platí o polovinu méně.

Velikonoce v arboretu

Pestrý program nabízí na sobotu 4. dubna Arboretum v Bílé Lhotě.

Od 10 do 16 hodin se tam chystá prodej s ukázkou výroby kraslic, možnost uplést si velikonoční pomlázku, děti si mohou zajezdit na konících, chybět nebudou ani zvířátka ze záchranné stanice v Pateříně a k vidění bude vydra, kormorán nebo třeba krkavci.

Příchozí si také pochutnají na koláčích a zákuscích od regionálního výrobce z Mezic. Plné vstupné přijde na 30 korun, snížené je 15 korun.