Vánoční Pevnost poznání

Pevnost poznání, interaktivní muzeum vědy Univerzity Palackého v Olomouci nabízí zajímavý program také mezi svátky. Otevřeno je už od soboty 26. prosince, vždy od 9 hodin.

Navíc, od 26. do 31. prosinci je možné si všechny exponáty i zajímavosti vyzkoušet a prohlédnout za zlevněné vstupné. Vstupné na jednu osobu tak bude čítat 50 korun.

Více informací na www.pevnostpoznani.cz 

Zoo s dárky i zvířátky z betléma

Vánoční výzdoba v přírodním duchu doplněná decentním osvětlením, které vyvolává v člověku idylickou sváteční pohodu. Koncem roku takový zážitek nabízí olomoucká zoo.

Mláďata kozy kamerunské v olomoucké zooChladné venkovní počasí je kompenzováno příjemně vytopenými pavilony a teplým punčem v Restauraci Pod věží a tradiční komentované prohlídky jsou v tuto dobu třešinkou na dortu. I letos navíc budou prodlouženy až do 3. ledna.

„V rámci večerních prohlídek, které pořádáme skoro po celé Vánoce, budou návštěvníky chodit zdravit betlémová zvířátka, lidé se tak mohou těšit třeba na ovečky a mnoho dalších zvířat," uvedla mluvčí ZOO Olomouc Karla Břečková.

„Na Štědrý den od nás dostanou návštěvníci dárek, který si mohou rozbalit už přes den. Bude se jednat o dětské vstupné pro všechny, kteří už nejsou školou povinní, místo klasických osmdesáti tedy zaplatí pouze padesát korun," uvedla Karla Břečková.

Na večerní prohlídky je vstupné klasické, tedy osmdesát a padesát korun.  Průvodce vychází z dětského hřiště v areálu zoo až do 3. ledna, vyjma 31. prosince, vždy v 16, 17 a 18 hodin

Koncert u evangelíků

Koncert ze skladeb českých kantorů nazvaný Vánoce na českých kůrech, bude znít v neděli 27. prosince v kostele Českobratrské církve evangelické na Husově ulici v Olomouci.

Pod vedením dirigenta Ladislava Kunce bude účinkovat sbor a orchestr Salve, jako sólisté se pak představí členové Moravského divadla Olomouc. Koncert začíná v 16 hodin. 

Živý betlém a folklor na Sv. Kopečku

Živý betlém u baziliky na Svatém KopečkuTradiční živý betlém bude v pátek 25. prosince k vidění u baziliky na Svatém Kopečku u Olomouce. Představení v ambitu za kostelem začíná v 16:30 a chybět nebudou ani živá zvířata či punč.

V neděli se pak svatokopecká bazilika rozezní svátečním folklorním koncertem. Od 17 hodin tam vystoupí strážnická cimbálovka Danaj a Hanácký mužský sbor Rovina.

Sváteční hrad ve Šternberku

Na prohlídky hradu v netradičním čase a sváteční vánoční náladě zve v pátek 25. prosince hrad ve Šternberku. Návštěvníci se seznámí historií vánočních tradic a zvyků, zazní koledy a půvabné příběhy z knihy "Příběhy vánoční noci".

Prohlídky začínají v 16, 17 a 18 hodin.

V neděli je pak na štrenberském hradě připravené divadlo pro malé diváky. Ti se mohou od 15 hodin přijít podívat na maňáskové příběhy o Perníkové chaloupce a Smolíčku pacholíčkovi.

Bouzov s dílnou a prohlídkami

Nasvícený hrad BouzovProhlídka vánočně vyzdobeným hradem může zpříjemnit vánoční víkend. Pohádkový hrad Bouzov si bude možné projít v sobotu a v neděli 26. a 27. prosince vždy od 15 do 18 hodin.

Na prvním nádvoří bude navíc připravena vánoční dílna pro děti.

Plné vstupné je 150 korun, za dvacet korun se dostanete na nádvoří a do dílny.

Oživlá řemesla v Litovli

Vánoční výstup na radniční věž a oživlá řemesla v Muzeu chystají nejen pro místní ale i návštěvníky města, v Litovli.

Litovelská radniceObě akce mohou zájemci navštívit v sobotu 26. prosince, prohlídky radniční věže s průvodcem se konají každou hodinu od 13 do 17 hodin.

Vstupné je dobrovolné, výtěžek bud věnován Charitě Litovel.

Tradiční akce v litovelském muzeu nazvaná Oživlá řemesla se pak návštěvníkům otevřou od 14 do 19 hodin, vstupné je 30 korun a děti do 6 let mají vstup zdarma. 

Vánoce na zámku

Povídání o vánočních zvycích a také pohádky nabídne v neděli 27. prosince zámek v Náměšti na Hané.

Vánoce na zámku tam startují od 14 hodina potrvají do 20 hodin. Organizátoři upozorňují, že je však nutná rezervace a to na čísle 585 952 184 nebo 737 291 359. (paš)

Živý betlém v Bystřici

Více než dva tisíce let starý betlémský příběh ožije v pátek 25. prosince, na Boží hod u kostela ve Velké Bystřici.

Herci Velmi Amatérského Divadla místní jednoty Orel i živá zvířátky se pokloní Ježíškovi od 17 do 18 hodin. Přijďte ho také pozdravit.

Štěpánská zábava

Štěpánská zábava se v sobotu 26. prosince chystá v Přáslavicích.

Akce startuje od 20 hodin na velkém sále tamního obecního úřadu, hrát bude skupina Fantajm, která zahraje pecky od skupin Kabát, Turbo, Olympic nebo Čechomor. Vstupné je 50 korun. 

Hanácký folklór v Orlovně

Bystřičtí Hanáci zvou písničkami, tanci i muzikou na svátek sv. Štěpána. Ten se v městečku Velká Bystřice odehraje v místní Orlovně v sobotu 26. prosince od 18 do 20 hodin. Přijďte se vánočně naladit, ale také už silvestrovsky rozveselit. 

Koncerty v chrámech

Kdo by si rád prodloužil atmosféru pokoje a míru, může ještě v neděli 27. prosince navštívit v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Uničově Vánoční koncert.

Od 15 hodin tam bude vystupovat místní Smíšený pěvecký sbor. Na vystoupení pořádané Římskokatolickou farností Uničov je vstupné dobrovolné. 

Tradiční Vánoční koncert duchovní hudby chystají na pátek 25. prosince i ve Velkém Týnci na Olomoucku.

Česká mše vánoční „Hej mistře!" Jakuba Jana Ryby se koná na počest 250. výročí narození a 200. výročí úmrtí skladatele.

Koncert se uskuteční v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Velkém Týnci od 15 hodin. (paš)

Koledy při svíčkách

Vánoční zpívání koled při svíčkách chystají na sobotu 26. prosince ve Střemeníčku, místní části Luké na Olomoucku.

Příchozím zahraje kapela Střemkoš a hosté v pravoslavném kostele sv. Václava od 17 hodin. Organizátoři v pozvánce píší, že každý si může s kapelou zazpívat a domů si odnést i Betlémské světlo. 

Turnaj v badmintonu

Vánoční turnaj v badmintonu chystají na neděli 27. prosince v Dubu nad Moravou. Turnaj čtyřher Fr.Dohnálka v badmintonu se odehraje v místní sokolovně, začátek turnaje je v 9 hodin. Občerstvení je zajištěno.

Zimní pochod Bouzovskem

Na tradiční Zimní pochod zvou všechny příznivce turistiky dobrovolní hasiči z Bouzova.

Start výšlapu je v neděli 27. prosince od 8 do 10 hodin z Radničního sálu obecního úřadu a cíl je opět v Radničním sále. Občerstvení po trase i v cíli zajištěno. (paš)

Klání v ping-pongu i volejbalu

Smeč starostky obce, tak se jmenuje turnaj ve stolním tenise, který v pondělí 28. prosince nabídne sokolovna v Majetíně.

Klání startuje od 10 hodin turnajem dětí a juniorů, od 13 hodin pak turnajem dospělých neregistrovaných hráčů. Startovné je 30 korun. (paš)

Majetínský kapr - to je název dalšího turnaje, tentokrát ve volejbalu. Koná v úterý 29. prosince v Majetíně.

Zúčastni se ho může družstvo minimálně pěti hráčů, chybět by neměla ani žena. Sportovní klání se uskuteční od 16 hodin v majetínské sokolovně. Startovné je 200 korun za družstvo.