Kapela, diskotéka, ale i tradiční ohňostroj. Program vítání nového roku začíná u olomoucké radnice 31. prosince v 18 hodin. Jako první bude v šest večer na Horním náměstí k vidění malý ohňostroj určený pro děti.

Ve 22 hodin pak přítomným zahraje kapela Blues Power, o hodinu později začne silvestrovská diskotéka a přesně o půlnoci rozzáří nebe velký ohňostroj. Na patnáct minut po půlnoci se opět chystá diskotéka a celý program skončí hodinu po půlnoci. 

Ti, kteří by se před oslavou chtěli ještě trochu protáhnout, by si neměli nechat ujít silvestrovské bruslení v centru města Olomouce. Mobilní kluziště na tamním Dolním náměstí bude v úterý 31. prosince otevřené od 10 do 16 hodin. 

Zdravě se rozloučit s letošním rokem můžete i Silvestrovským během. Akce se už tradičně koná 31. prosince v olomouckých Smetanových sadech. Společný start pro všechny zájemce je stanoven na 14 hodinu před hudebním pavilonem, prezentace pak začíná už o hodinu dřív. Všichni zájemci si mohou vybrat z tratí v délce 1300, 2600 a 5200 metrů.

„Trať je možno absolvovat i na kolečkových bruslích, s kočárkem, na trakaři či třeba se psem. Každý účastník obdrží startovní číslo s kuponem, který bude po skončení závodu slosován. Silvestrovský běh není závodem a koná se za každého počasí," uvedl Adam Fritscher, předseda pořádající TJ Ligy stovkařů Olomouc. 

Silvestra ale můžete v centru Olomouce prožít i ve společnosti kvalitní muziky. Od 17:30 se v Metropolu bude promítat galakoncert Berlínské filharmonie, od 20 hodin to pak hned naproti rozjedou v Jazz Tibet Clubu legendární Priessnitz spolu se spřátelenou olomouckou formací Nylon Jail.

Milovníci populárních swingových evegreenů mohou zase poslední den v roce strávit v doprovodu olomouckého skladatele a klavíristy Richarda Pogody, který od 21 hodin vystoupí v kavárně Vesna na Vídeňské ulici.

„Všem zahrajeme dvě, tři sady našich oblíbených kousků. Nebude chybět Chlupatý kaktus, Život je jen náhoda, Já bych si rád najal dům, Tulipán a řada dalších. Přidáme i pár stařičkých rokenrolů a nebo písniček co měl rád Miroslav Horníček," lákal zpěvák a klavírista Richard Pogoda.

Pohoštění si zájemci mohou objednat na telefonním čísle 775 337 794. Akce začíná ve 21 hodin.

Silvestr na hradě a lampiony štěstí

Silvestrovský program bude připraven i na Hlavním náměstí ve Šternberku.

Od 15 hodin až do druhé hodiny ranní jsou na programu soutěže, ale třeba i diskotéka pro děti nebo zábava pro dospělé.

V 16 hodin se bude promítat pohádka, o dvě hodiny později se hromadně vypustí lampiony štěstí a o půlnoci se nad centrem města rozzáří velký ohňostroj. Chybět nebude ani vyhřívaný stan nebo bohaté občerstvení, o hudební doprovod se postará DJ Pierre Danerro. 

Závěrečnou akcí letošního roku chystají tak na šternberském hradě. V úterý 31. prosince se tam uskuteční akce nazvaná Silvestr na hradě.

„Tento den doprovází slavnostní atmosféra, od 10 do 16 hodin připravujeme závěrečné prohlídky vánočního hradu. O hudební doprovod se postará flašinetářka a v Hodovním sále bude připraveno posezení u muziky a dobrého vína," uvedl ze správy hradu Jan Gottwald.

Pro aktivní návštěvníky bude připravený orientační běh hradním parkem. Vstupné do silvestrovského hradu je 140 korun, snížené 90 korun a rodina pak na vstupenkách zaplatí 370 korun. 

Společné loučení s rokem 2013 lze prožít i v Moravském Berouně. Novoroční přípitek a ohňostroj, se tam uskuteční v úterý 31. prosince o půlnoci. Lidé se sejdou na tamním náměstí.

Na Kamennou boudu i do údolí

Tradičním místem, kam každoročně v poslední den roku míří tisíce lidí, je Kamenná bouda, místo na lesním úseku Bělá mezi Velkým Újezdem a Tršicemi na Olomoucku. Akci, která se poprvé uskutečnila v roce 1984, pořádají už letitě pod svou patronací dobrovolní hasiči z Velkého Újezdu. Slavnost začíná od 9 hodin a potrvá do setmění, občerstvení bude zajištěno. 

Tradiční setkání se 31. prosince chystá ve Vrtově, v údolí řeky Vrtůvky na Olomoucku. Místo, kde se lidé už několik let schází, je asi kilometr a půl za Přáslavicemi, kilometr a půl od Velké Bystřice a asi kilometr od Mrskles. Obvykle nechybí teplý punč, kabanos nebo velký táborák. Akce začíná okolo 10 dopolední a trvá do odpoledne. O půlnoci se pak přáslavičtí obyvatelé mohou těšit i na ohňostroj, přijít by za ním měli na hřišti u rozhledny. 

Silvestrovské oslavy v sále Kulturního domu v Hněvotíně vypuknou ve 20 hodin a všem přítomným bude hrát hudební skupina L.I.F. Vstupné je pak 400 korun na osobu. „Vstupenky jsou zároveň místenkami ke stolu a jsou slosovatelné, posledních několik míst ještě máme," řekl hněvotínský starosta Jaroslav Dvořák. V ceně vstupného je zahrnuta večeře formou rautu, nealko, káva, drobné pohoštění, ovoce na stole a novoroční přípitek. Deset minut po půlnoci se pak na Kulturním domem rozzáří ohňostroj. (paš)

„Nevíte, kde oslavit příchod nového roku? Nestyďte se a přijďte k nám," vybízí širokou veřejnost organizátoři silvestrovských oslav z Újezdu. Tamní TJ Sokol se hlásí ke své tradici a pořádá od 20 hodin silvestrovskou veselici, tentokrát však v novém kabátě.

„Akce se bude konat v nově zrekonstruovaných prostorách kulturního domu, proto neváhejte a jako první otestujte náš sál," vybízí v pozvánce. K poslechu a především k tanci bude hrát skupina Efekt, vstupné je 150 korun. 

Na novoroční přípitek s ohňostrojem lákají pořadatelé ve Velkém Týnci. Lidé mohou příchod nového roku oslavit o půlnoci v tamní zámecké zahradě. Na každého pak čeká sklenička šampaňského a novoroční koláčky. Chybět nebude ani půlnoční ohňostroj. 

Ohňostroj ozáří na Silvestra oblohu i v Dubu nad Moravou. Letos však bude v novém čase. „Na základě připomínek občanů, aby se akce mohly účastnit i rodiny s dětmi, bude ohňostroj v 18 hodin. Koná se na náměstí v Dubě nad Moravou," píše se v pozvánce.

Z Majetína se zase v poslední den letošního roku můžete vydat hned na dvě vycházky: první začne v 10 hodin u místního kostela, druhá pak ve 14:30 od stájí. Délka trasy organizované sdružením Koník je deset kilometrů.

Už 30. ročník silvestrovského běhu odstartuje 31. prosince v Moravském Berouně. Prezentace začíná od 8.15 v tělocvičně Slovan. Příchozí si mohou vybrat z několika kategorií: žákovské, dorostenecké, ženy, muži, rodiče s dětmi a berouňáci. Start je na křižovatce ve směru na Nové Valteřice, žákovské kategorie vyběhnou v 9.30, dorost a dospělí o půl hodiny později. Startovné je ve výši 40 korun platí jen dospělí.