Silvestrovský běh 

Již 35. ročník tradičního Silvestrovského běhu, který pořádá TJ Liga stovkařů Olomouc, zaplní poslední den v roce olomoucké Smetanovy sady. Na výběr jsou tři délky tratě, 1300, 2600 a 5200 metrů, které tvoří jeden, dva a čtyři okruhy parkem. Nahlásit se k běhu jde v hudebním altánu u restarace Fontána sadech od 13 do 13:50, běh začíná ve 14 hodin.

Organizátoři upozorňují na to, že se nejedná o závod, a proto akce proběhne za jakéhokoliv počasí.
"Nikomu se neměří čas, nepíší se výsledky. Cílem běhu je pouze strávit poslední den v roce aktivně. Nabízíme tři délky tratí, po doběhnutí na všechny čeká čaj a bohatá tombola. V loňském roce se zúčastnily zhruba tři stovky lidí," pozvala na Silvestrovský běh jedna z organizátorek Jana Matějíčková.

Trať, která vede po asfaltových cestách ve Smetanových sadech, mohou zúčastnění absolvovat také s kolečkovými bruslemi, kočárkem, ale také jen ve vycházkovém tempu. Startovné je dobrovolné, ceny získají nejrychlejší běžci na konci každé vzdálenosti a po skončení proběhne tombola, ve které se bude losovat z kuponů všech startovních čísel. 

27. prosince 2018. Kluziště na Dolním náměstí v Olomouci už zavřelo
Konec bruslení. Kluziště na náměstí to zase zabalilo dřív

Silvestr na hradech

Na silvestrovský program zve 31. prosince hrad Šternberk.  V pondělí tam budou připraveni slavnostně naladění průvodci a hrad vyzdobený v duchu Vánoc. Chybět nebude občerstvení a o hudební doprovod se postará flašinetářka.

První prohlídka začíná v 10  a závěrečná prohlídka v 15 hodin. Začínat se bude vždy v celou hodinu.

Aktivní návštěvníci se mohou zapojit do závodu v orientačním běhu Silvestrovské kufrování. SKI OB Šternberk připraví tratě pro začátečníky i pokročilejší běžce. Start i cíl bude přímo na nádvoří hradu.

Nevšední prohlídky jsou na silvestra připraveny i na hradě Bouzov. Procházky zimním hradem se konají mezi 9.00 až 15.30. Účast je třeba telefonicky rezervovat na tel. 775 888 960.

Hrad ve Šternberku
Hrad Šternberk čeká oprava za desítky milionů, proměnou projde i park

Silvestr na Kamenné boudě

Sbor dobrovolných hasičů ve Velkém Újezdu zve 31. prosince na tradiční Silvestr na Kamenné boudě.

Kamennou boudu najdete na lesním úseku Bělá mezi Velkým Újezdem a Tršicemi na Olomoucku.

Akci, která se poprvé uskutečnila v roce 1984, už letitě pod svou patronací pořádají dobrovolní hasiči z Velkého Újezdu na Olomoucku. Každý rok sem na loučení se starým rokem zamíří okolo dvou tisíc lidí. Letošní setkání začíná od 10 hodin a potrvá do setmění, občerstvení bude zajištěno. 

Vánoční koupel ve výpusti plumlovské přehrady v Mostkovicích
Vánoční koupel láká i hodně mladých. Přidají se ženy v "boratkách"?

Lesní párty u Vrtůvky

Teplý punč, kabanos nebo velký táborák obvykle nechybí na tradičním setkání ve Vrtově, v údolí řeky Vrtůvky na Olomoucku. Jinak tomu nebude ani letos, v pondělí 31. prosince.

Místo, kde se lidé už několik let schází, je asi kilometr a půl za Přáslavicemi, kilometr a půl od Velké Bystřice a asi kilometr od obce Mrsklesy.

Akce začíná okolo 12 hodiny a trvá do setmění. Závěr roku ale ozáří i nedaleké Přáslavice, na tamním hřišti se totiž od 21 hodin chystá ohňostroj. 

Motorový vůz Alstom Lint
Do Jeseníků pojede Leo Express

Poděbrady s občerstvením

Na silvestrovskou i novoroční vycházku můžete vyrazit na přírodní koupaliště Poděbrady u Olomouce.

Procházku spící přírodou můžete proložit i posezením v teple s nějakým dobrým nápojem či pochoutkou. 

Restaurace na terase bude mít 31. prosince otevřeno od dopoledne do západu slunce. Podobně i na Nový rok, kdy zve také na čočkovou polévu a grilovanou vepřovou kýtu.

Václav Neckář
Na Městském bále v Olomouci zazpívá Václav Neckář

Olomoucký Novoroční ohňostroj 

Ohňostroj si mohou obyvatelé a návštěvníci Olomouce užít na Nový rok přímo v centru města, stejně jako v předchozích čtyřech letech. Odpálen bude opět v 18 hodin na Horním náměstí.

Barevné světelné efekty přivítají rok 2019 ve výšce v rozmezí od třiceti do šedesáti metrů. Ohňostroj bude tentokrát doprovázet skladba Bohemian Rhapsody od britské kapely Queen.

Novoroční ohňostroj na Horním náměstí v olomouci
Novoroční ohňostroj v Olomouci doprovodí hit od kapely Queen

Výšlap do Hněvotínských skal

Tradiční novoroční výšlap do Hněvotínských skal pořádají v úterý 1. ledna v Hněvotíně. Sraz účastníků je ve 13 hodin před obecním úřadem.

V přírodním areálu Skály se v průběhu odpoledne budou opékat špekáčky, účastníci výšlapu mohou také ochutnat voňavý punč. Pro děti pořadatelé připravili sladké překvapení.

Novoroční oslavy v úterý večer pokračují slavnostním ohňostrojem. Sraz je v 17.30 hodin u obecního úřadu, ohňostroj bude odpálen v 18 hodin. Také během sledování ohňostroje si návštěvníci mohou vychutnat sváteční punč.

O komentovanou prohlídku areálu zoologické zahrady na Svatém Kopečku projevily zájem stovky návštěvníků
O komentované prohlídky ZOO denně projeví zájem stovky návštěvníků

Novoroční výšlap na Kosíř

V úterý 1. ledna, se tradičně uskuteční turistický výstup na Velký Kosíř.

Na vrcholu nejvyšší hanácké hory bude příchozí tradičně vítat Kosířan, hasiči ze Slatinek nabídnou točené pivo, speciální guláš nebo svařák. Otevřená by měla být i rozhledna. V čase od 9 do 11 hodin dostanou příchozí pamětní medaili.

Výstup na Bradlo

Na již 33. ročník Novoročního výstupu na Bradlo zve Klub českých turistů z Uničova. Na nejvyšší bod Úsovské vrchoviny lze vyrazit z Nové Hradečné nebo z Libiny. Akce je naplánována mezi 7. a 14. hodinou. 

V cíli obdrží každý účastník pamětní list, může si zakoupit novoroční čtyřlístek, který vyjadřuje čtyři dobré skutky.

Ilustrační foto
Slevy udeřily! Zkontrolujte jejich účtování u poklady, radí inspekce