Novoroční ohňostroj oslaví republiku

Nová tradice už počtvrté přinese Olomoučanům Novoroční ohňostroj. Nebe nad centrem krajského města se rozzáří 1. ledna v 18 hodin odpoledne, opět na Horním náměstí.

Patnáctiminutová show bude tematicky zaměřena na stoleté výročí republiky.

Novoroční olomoucký ohňostroj na Horním náměstí bude doprovázet hudba českých mistrů v kombinaci se zvukovými klipy ze stoleté historie republiky. Hlavní část show dokreslí symfonická báseň Vltava, která stejně jako naše země prochází fázemi zrodu, poklidného toku i bouřlivými peřejemi.

Jak Vltava pomalu přerůstá v řeku, vzkvétá i první republika, až dojde k náhlému přerušení vývoje druhou světovou válkou.

„Oslavy konce bojů přecházejí v další dramatickou situaci, kdy Klement Gottwald oznamuje nástup vlády komunismu. I přes tyto překážky se ale řeka dere dál a nabírá na síle, když tu přichází další dramatická situace – Svatojanské proudy symbolizující sovětskou okupaci. Dojímavý hlas Marty Kubišové pak zapálí i symbol české země – českého lva a celé představení vrcholí mohutným finále symbolizujícím sílu řeky i naší republiky,“ řekl o kompozici představení Radek Ostrčil ze společnosti Pyro & Art, která ohňostroj připravuje.

Ohňostroj začíná 1. ledna v 18 hodin na Horním náměstí. Trvat bude přibližně 15 minut.

Světelné barevné efekty přivítají rok 2018 ve výšce v rozmezí třiceti až šedesáti metrů.

Návštěvníci nesmí vstupovat do vymezeného bezpečnostního koridoru a musí respektovat pokyny policistů, strážníků a pořadatelů. 

Hněvotínské skály 

Na tradiční novoroční procházku lákají organizátoři z Hněvotína. Účastníci se mohou v pondělí 1. ledna vydat do asi kilometr vzdálených Hněvotínských skal.

U tamní myslivecké chaty na ně bude od 13 hodin čekat občerstvení ale i krásný výhled do krajiny. V 18 hodin se pak před Obecním úřadem uskuteční slavnostní novoroční ohňostroj. 

Procházka s primátorem

Zkuste rok 2018 zahájit pohybem. Primátor města Olomouce Antonín Staněk zve na novoroční vycházku olomouckými parky.

Sraz všech zájemců o společnou procházku Smetanovými a Čechovými sady bude v pondělí 1. ledna 2018 v 15 hodin u pavilonu A výstaviště Flora. Chybět nebude ani občerstvení. 

Tradiční výšlap se koná i v Moravském Berouně

Tradiční novoroční výšlap na Slunečnou se chystá v pondělí 1. ledna v Moravském Berouně.

Sraz účastníků je v 9 hodin u místního městského úřadu. Organizátoři v pozvánce píší, že zpáteční cesta povede přes Nové Valteřice.

Výstup na Bradlo

Už dvaatřicátý ročník novoročního výstupu na Bradlo u Nové Hradečné pořádá Klub českých turistů TJ Uničov.

Služba na vrcholu bude v pondělí 1. ledna od 8 do 13 hodin, start je libovolný z Nové Hradečné nebo z Libiny.

„Vycházka na Nový rok a setkání na Bradle bude jistě vyvrcholením novoročních oslav. V cíli obdrží každý účastník pamětní list a může si zakoupit novoroční čtyřlístek, který vyjadřuje čtyři dobré skutky: jdi na Nový rok na výlet, pozvi někoho ze svého okolí, poznej kus přírody a přispěj potřebným,“ pozval za uničovské turisty předseda klubu Jaroslav Venzara. 

Vycházka do Holického lesa

Na novoroční procházku Holickým lesem lákají pořadatelé akce, která se v pondělí 1. ledna uskuteční už po osmé. Sraz je ve 14 hodin na Americe v olomoucké městské části Holici. Konec akce organizátoři avizují na 16.30. Více informací je uvedeno na www.holickyles.cz 

Přípitek v zahradě

Novoroční přípitek s ohňostrojem se chystá v pondělí 1. ledna ve Velkém Týnci na Olomoucku. Akce se uskuteční od 17 hodin v prostorách tamní zámecké zahrady.