Na hřišti a prostranství za mateřskou školou v Olomouci – Holici se v sobotu 28. května koná od 14 hodin kácení máje a dětský den.

Na programu budou soutěže a nejrůznější stanoviště pro děti, reprodukovaná hudba, losování dětské tomboly, dětský recitál hudební skupiny OK Country.

V 18 hodin spadne májka k zemi, poté je v plánu až do půlnoci volné pokračování večera, zábava pro dospělé. Během dne na všechny příchozí čeká bohatá dětská tombola, ukázky hasičské techniky, vystoupení taneční skupiny Shock, ale i jízda na ponících. Připraveno bude i občerstvení­.

Kácení mája s májovou veselicí a dětský den mají nachystaný na sobotu 28. května také ve Velké Bystřici. Akce pro děti se uskuteční od 15 do 18 hodin na Zámeckém náměstí, májová veselice s kácením by měla začít od 18 hodin.

Myslivecké sdružení Blata Hněvotín zve v sobotu 28. května od 14 hodin na Myslivecké hrátky v areálu hněvotínských skal. Zábavné odpoledne nejen pro děti bude plné her a soutěží, chybět nebudou sokolnické ukázky, historický šerm, diskotéka, projížďky na koních i skákací hrad. Vstup je zdarma.

Na Dětský den v sokolské zahradě láká obec Grygov. Ve 14 hodin odpoledne pokácí starosta obce májku, o hodinu později připravilo Sdružení rodičů a přátel školy program Cesta kolem světa jehož součástí bude řada soutěží pro děti.

„Od 17 hodin bude hrát k poslechu a dobré náladě místní hudební skupina Žízeň, od 19 hodin k tanci a poslechu hudební skupiny Parní Lucie. Jediná revivalová kapela v republice zaměřená na skladby zpívané a hrané Davidem Kollerem,“ zvou pořadatelé.

Na hřišti v Čechovicích, místní části Velkého Týnce oslaví děti den věnovaný jen jim, v sobotu 28. května od 14 hodin. Připraveno pro ně bude zábavné soutěžní odpoledne, spousta odměn, tombola, kde každý vyhrává. Skákací hrad, jízda na poníkovi a další aktivity.

„Přijedou nás navštívit členové hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje. Pro každé dítě bude připravený balonek, pitíčko, šunková klobása a od 18 hodin zahraje skupina Merlin, vstupné je zdarma,“ lákají organizátoři akce.

Areál Koliby v Tovéři ožije dětskými radovánkami v neděli 29. května. Programem bude provázet DJ Míša, k dispozici bude skákací hrad a plno soutěží určených nejen pro děti. V případě nepřízně počasí se program přesune do Kulturního domu v Tovéři.

Dětský rytířský turnaj u příležitosti kácení máje se uskuteční v sobotu 28. května na hřišti v Hraničných Petrovicích na Olomoucku.

„Zveme všechny děti k účasti na rytířském klání. Po splnění úkolů panošského a rytířského výcviku budou děti slavnostně pasovány na rytíře,“ píše se v pozvánce.

Od 15 do 17 hodin je na programu rytířské klání, od 17 do 19 hodin je naplánovaná středověká zábava s výukou historických tanců, pasování malých rytířů, historickými ukázkami i kácení májí. Chybět nebude ani skákací hrad ani od 19 hodin turnaj v Soule – středověkém fotbalu. Od 20 hodin pak odstartuje středněvěké disko.

Svůj svátek mohou děti oslavit v sobotu třeba i s rybáři u Slavonínské pískovny v Olomouci. Místní organizace Českého rybářského svazu připravila pro oslavence pestrý program. V 8 hodin začíná závod mladých rybářů a hodinu po poledni propuknou soutěže na téma ryby a rybaření. Pořadatelé pozvali i chovatele dravých ptáků, který dětem předvede ukázku výcviku opeřených dravců.

Kácení májí se zábavou pro děti i dospělé

Spoustu zábavy lze s dětmi i bez nich zažít také na kácení májí, které o víkendu pořádá mnoho obcí na Olomoucku.

Máj padne k zemi v sobotu 28. května například v Senici na Hané, tamní dobrovolní hasiči ji pokácí od 16 hodin na náměstí.

„Chybět nebude taneční zábava se skupinou Black rose od 20 hodin v areálu za kulturním domem. Pečené makrely, uzená žebra a klobásy, párky v rohlíku, pivo a limo. V případě nepříznivého počasí se zábava přesune do prostor Kulturního domu,“ doplňují informaci seničtí hasiči.

Také v obci Příkazy, nedaleko Olomouce si nenechají ujít tradici květnové slavnostni. Naplánovali ji na sobotu 28. května, ve 14 hodin, kdy vyjde průvod od hasičské zbrojnice.

„Vystoupí děti z místní základní školy, členové tanečního kroužku, mladí hasiči z Příkaz, sestry sokolky ze Lhoty, Mezic, Nákla, Příkaz, Unčovic a k pochodu, tanci i poslechu bude vyhrávat Nákelanka,“ informují pořadatelé s tím, že o další zábavu se postarají spoluobčané, kteří rádi hrají na hudební nástroje.

Ve 21 hodin se mohou všichni těšit na taneční zábavu se skupinou Asteor, vstupné na slavnost je dobrovolné, na kapelu příchozí zaplatí padesát korun.

Skákací hrad tombola, od 15 hodin kácení máje, soutěže a hry ale i taneční večer se skupinou VIA Paběda nabízí zase obec Lutín.

Máj sklátí také v Dolanech, na tamním fotbalovém hřišti. Na programu je od 14.30 dětský den se soutěžemi a hrami, májka se skácí k zemi odpoledne okolo 17 hodiny, o poločase fotbalového zápasu, který se zde bude tou dobou hrát.

„Kácení bude ve stylu hašení požáru,“ podotýká Jiřina Pečínková, organizátorka. Vstupné bude dobrovolné, od 20 hodin začne venkovní taneční zábava za doprovodu skupiny Funny Melody, kde příchozí zaplatí na vstupu padesát korun.