Prvomájový Ekojarmark

Tradiční prvomájový Ekojarmark zaplní v neděli Horní náměstí v Olomouci.

Prvomájový Ekojarmark na olomouckém Horním náměstíDesítky stánků tam už od rána představí tradiční řemesla, nevládní organizace, programy pro rodiče s dětmi, informace o životním prostředí i alternativním životním stylu.

Program nabídne i pohled z radniční věže, divadlo Buchty a loutky na radničním nádvoří, akce pro děti a rodiny.

Chybět nebude nabídka různých dobrot, včetně kavárny či místního piva Chomout.  

Před radnicí budou po celý den hrát zajímavé kapely jako třeba Marshall Malinovsky, Lesní zvěř, Lanugo, Oskar Petr Trio či Longital. 

PODROBNÝ PROGRAM ZDE…

Ohňostroj, muzika a ježibaby v parku

Magickým rejem čarodějnic, hudbou a ohňostrojem ožijí v sobotu 30. dubna Smetanovy sady v Olomouci. Oslava filipojakubské noci začne za jezírkem na ploše u pavilonu H ve 14 hodin a vítány jsou malé a velké ježibaby i čarodějové, z celého okolí.

Během odpoledního programu je připravena řada her a soutěží pro malé i velké návštěvníky. Na rozlehlé ploše u jezírka si čarodějnice budou moci zazpívat veselé písničky společně s muzikantem Petrem Novákem a zábavu pro celou rodinu zajistí také kejklíři a žongléři z Cirkusu Levitare.

Pálení čarodějnic na Korunní pevnůstce v Olomouci„Pro děti bude připravena také spousta her a soutěží o dvě stě cen, bude se vyhlašovat nejhezčí maska nebo se zájemci mohou projet na koních," prozradila za organizátory z Rádia Haná Jana Foretníková.

Pálení čarodějnic v Olomouci má připravenou skvělou zábavu také pro dospělé. Speciální čarodějnický koncert předvede známá kapela plná bubeníků Jumping Drums. Atmosféru při opékání špekáčků dotvoří na svou kytaru i folkový písničkář Ptakustik.

A nebyly by to čarodějnice, kdyby nehořelo. V podvečer vzplane přímo ve Smetanových sadech čarodějnická vatra a noční nebe prozáří závěrem akce velkolepý ohňostroj s hudbou.

„Jako každý rok se moc těším na návštěvníky, kteří přijdou převlečeni za čarodějnice. Tu nejvypečenější masku jako vždy odměním v rámci soutěže," vzkazuje čarodějnice rádia Haná Martina „Qweetko" Procházková, která bývá jinak po celý rok převlečená za moderátorku.

Pálení čarodějnic se ve Smetanových sadech koná od 14 do 22 hodin. Vstupné pro dospělé je 50 korun, děti na 80 centimetrů mají lístek za 30 korun.

Čarodějné Poděbrady

Čarodějnice i čarodějové se v sobotu od 10 hodin začnou slétat k přírodnímu koupališti Poděbrady v Olomouci.

Celý den zde pro ně budou připravené nejrůznější soutěžní disciplíny, skákací hrad, country kapela a kdo bude chtít, může si půjčit loďku a projet se po hladině Poděbrad.

V 16 hodin vyhlásí pořadatelé nejlepší masku a o hodinu později roztančí rej čarodějnic kapela Heřmánek z Dolan.

Úderem 18 hodiny zapálí pořadatelé velkou vatru a závěr akce bude patřit fireshow Cascabel.

Po celu dobu bude pro návštěvníky připravené také bohaté občerstvení a u ohně si budou moci opéct špekáčky.

Rej na Paloučku 

Ilustrační foto

Palouček v olomouckém čtvrti Řepčín obsadí rej čarodějnic a zábavy v pátek 29. dubna.

Začátek akce v Křelovské ulici je v 16 hodin, přítomným zahrají kapely Marion a Citrus, ve 20:30 pak vzplane velká vatra.

Pevnost plná hadů a pavouků

V sobotu 30. dubna se to bude v Pevnosti poznání hemžit typickými zvířecími mazlíčky čarodějnic jako jsou plazi, štíři či pavouci.

Pořadatelé zvou také na povídání o netopýrech a sovách i na poučné hry o jejich životě. Chybět nebudou ani nejrůznější hadi a návštěvníci si vyzkoušejí vytvořit vlastní, originální pavoučí sítě.

VÍCE INFO ZDE…

Májový běh 

Protáhnout si nohy a zaběhat si mohou 1. května účastníci Májového běhu, který v olomouckých Smetanových sadech startuje ve 14 hodin.

Zájemci se budou registrovat od 13 hodin za pavilonem A výstaviště Flora.

Pětikilometrový běh povede přes Smetanovy a Bezručovy sady, ale není podmínkou zdolat celou trasu.

Vítání jsou běžci všech výkonnostních kategorií, začátečníci, rodiče s dětmi i s kočárky i běžci s pejsky. Májový běh je zdarma.

Bílý kámen otevře Libavou

Celoročně uzavřený vojenský výcvikový prostor Libavá se v neděli 1. května otevře pro veřejnost. Díky akci Bílý kámen se do něj podívají turisté, cyklisté i lidé na koloběžkách.

Prvomájový Bílý kámen na LibavéOd 7 do 16 hodin zde bude k vidění nejen čistá příroda netknutá lidskou civilizací a turistickým ruchem, ale i nenápadný pramen evropského veletoku Odry, procházka krajem téměř tří desítek zaniklých obcí či výcvikový prostor armády ČR – tanková, balistická, letecká střelnice.

Do prostoru je možné se dostat přes jedenáct vstupů v obcích Mrsklesy, Hlubočky, Daskabát, Velký Újezd, Kozlov, Smilov, Libavá, Nové Oldřůvky , Kovářov a Zelený Kříž.

VÍCE ZDE…

Šermíři na Sovinci

Víkend plný šermířů, kejklířů, příběhů i dravých ptáků připavili na hradě Sovinec.

V sobotu i v neděli jsou tam na programu šermířské potyčky a ukázky bojového umění různými tipy zbraní, chbyět nebudou pohádky a nevšední vystoupení. 

Hrad je po oba dny otevřený od 9 do 18 hodin.

Bouzov s výtvarnou dílnou

Pohádkový hrad Bouzov zve v sobotu na prohlídky s čarodějnickou tematikou.

Na nádvoří bude pro děti připravena výtvarná dílna. Prohlídky začínají ve 13 hodin a poslední prohlídka vchází do hradu v 15:00 hodin.

Výtvarná dílna je otevřena v sobotu od 10:00 do 16:00 hodin a v neděli od 13:00 do 16:00 hodin´

Proměněný Křížový vrch otevírá

Velká chvíle čeká v sobotu Moravský Beroun. Město ve 14.30 slavnostně otevře svoji pýchu a turistické lákadlo – park na Křížovém vrchu.

Park na Křížovém Vrchu, jedno z největších lákadel Moravského Berouna, prošel zásadní proměnou a opět se stal vyhledávaným místem odpočinku místních a cílem turistů.Areál prošel v posledním roce zásadní proměnou. Zahradníci vysadili 140 stromů, přes 2800 keřů a na tři stovky trvalek.

Regenerace zeleně přišla na několik milionů korun a navázala na ni rekonstrukce sítě chodníků, montáž nového veřejného osvětlení, usazení laviček a záchytné parkoviště za kostelem Povýšení svatého Kříže.

Při příležitosti otevření parku v něm město uspořádalo město výstavu unikátních historických fotografií.

Na sobotní odpoledne připravili organizátoři také čarodějnický rej a v neděli se na Křížovém vrchu sejdou místní na tradičních májových oslavách.

Kam ještě na čarodějnice?

Litovel

 Průvod ježibab i volbu nejkrásnější čarodějnice chystá 4. ročník akce Slet čarodějnic, který začíná v pátek v 16 hodin v Litovli.

V areálu místní Sokolovny se sejdou masky, který vyrazí na obchůzku městem. Ta z čarodějnic, která bude nejlepší kostým, získá jedinečný titul Miss čarodějnice.

Program nabídne spoustu vyžití pro malé i velké. Nebude chybět vystoupení roztleskávaček Golden Bees, zapálení vatry a pro všechny je připravena řada her a soutěží. Občerstvení je zajištěné a akce se koná za každého počasí.

Majetín

Ilustrační fotoSlet čarodějnic i stavění máje čeká v sobotu obyvatele Majetína. Od 16.30 hodin se to v místním parku u kašny začne hemžit ježibabami všech věkových kategorií.

Program začne stavěním májky, po níž vyrazí průvod čarodějnic na saunu, kde se představí všem příchozím.

Malí i velcí návštěvníci, kteří budou mít odvahu, mohou vyrazit na čarodějnou stezku. Kdo si bude chtít spíše pochutnat na něčem dobrém, může zůstat u ohně a opéct si špekáček. Program končí v 19 hodin.

Velký Týnec

Tradiční akci Pálení čarodějnic připravili na sobotu týnečtí a čechovičtí skauti ve Velkém Týnci.

Čarodějnice se slétnou na kopci Hradisko, kde se kromě tradičního zapálení vatry a opékaní špekáčků uskuteční také závody skautských čarodějnic a indiánských lovců. Akce začíná v 15 hodin.

Velká Bystřice

Na stavění májky, volbu neošklivější čarodějnice a spoustu dobré zábavy zvou v sobotu návštěvníky do Velké Bystřice. V ulici Hliník se v 18 hodin začnou objevovat první čarodějnice, rozhoří se vatra a chasníci z Hliníku postaví bystřickou májku, kterou budou celý měsíc dobře hlídat.

Ježibaby budou celý večer rejdit ulicemi, pro děti bude připravena řada her a soutěží a pro všechny bude zajištěné bohaté občerstvení.

Krčmaň

Čarodějnice z celé Krčmaně se budou v sobotu povinně hlásit před místním obecním úřadem, kde se od 17 hodin koná akce Pálení čarodějnic.

Očekávaný jsou čarodějnice všech věkových kategorií, pro které bude připravena řada her a soutěží i opékání špekáčků u táboráku